آخرین خبرها
تعداد بازدید : 4,645

خاطرات عجیب و غریب رضا کیانیان ، از ازدواج با گوگوش تا سخت‌ ترین سکانس مختارنامه +تصاویر

خاطرات رضا کیانیان

رضا کیانیان بازیگر سینمای ایران در گفت‌وگو با ویژه‌نامه «بی‌قانون» درباره طنز و خاطراتش صحبت کرده است.

ویژه‌نامه «بی قانون» روزنامه قانون با شخصیت‌ها و چهره‌های فرهنگی بسیاری چون محمدجواد ظریف، سیدعلی صالحی، مصطفی زمانی، حجت اشرف‌زاده، محمد غرضی، سهراب پورناظری، محراب قاسم‌خانی و … گفت‌وگو کرده است.

در این ویژه‌نامه همچنین مطالبی درباره روحانیون با عنوان «در خلوت حوزه» منتشر شده است. گفت‌وگو درباره استندآپ کمدی با امیرمهدی ژوله، نگاهی به اتفاقات سال ۹۴ نوشته آیدین سیارسریع، و کمیک‌استریپ‌های متنوعی نیز به چاپ رسیده است. در این ویژه‌نامه همچنین گفت‌وگوی اختصاصی با اسپایک فرشتن طنزنویس آمریکایی سریال‌های سیمپسون‌ها و سین فلد انجام گرفته که خواندنی‌ست.

خاطرات عجیب و غریب رضا کیانیان ، از ازدواج با گوگوش تا سخت‌ ترین سکانس مختارنامه

عکس رضا کیانیان

یکی از چهره‌هایی که در شماره نوروزی «بی‌قانون» با او گفت‌وگو شده رضا کیانیان است که بخش‌هایی از این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

ــ ما بعد از انقلاب با شادی قهر کردیم و این موضوع هیچ ارتباطی با نوع انقلاب ندارد. اصولا ذات هر انقلاب در هر کشوری باعث می‌شود که شادی و خنده در آن جامعه کمتر شود و این ربطی به اسلامی یا حتی مارکسیستی بودن انقلاب ندارد. تفکر انقلابی به نحوی است که فکر می‌کنند خندیدن کار سبکی است و علت این موضوع را نمی‌دانم که چرا به این صورت است.

ــ بیشتر سوال‌هایی که از من می‌شود احمقانه است و علتش هم مشخص است. سوال کننده جواب سوال را در سوال آورده و در حقیقت برای تایید و بسط جوابی که خودش در قالب سوال از من مطرح کرده، آن موضوع را از من می‌پرسد.

ــ من یک دفعه به حج رفته‌ام، حج تمتع. از قدیم شنیده بودم که هر کسی که برای بار اول به حج می‌رود در اولین باری که نگاهش به خانه خدا می‌افتد هر آرزو و دعایی که در دل کند مستجاب می‌شود. طبیعتا من هم آرزو و خواستی داشتم که دلم می‌خواست اولین باری که کعبه را دیدم آن را از خدا بخواهم. رسم بر این است که شخصی که می‌خواهد به حج برود از اطرافیان و آشناهایش طلب حلالیت می‌کند تا دینی از اکسی روی دوشش نمانده باشد. وقتی در مراسم معمول حلالیت‌گیری داشتم واز همه حلالیت می‌گرفتم، برادر کوچکترم با شیطنت گفت که اولین باری که خانه خدا را می‌بینی برای من دعا کن! من هم به مکه رفتم و طبق قولی که داده بودم اولین بار که چشمم به خانه خدا افتاد برای او دعا کردم.

ــ عادت کرده‌ام وقتی کسی به مستم می‌آید به دستانش نگاه می‌کنم، تا دستش به سمت گوشی می‌رود می‌فهمم که نیتش چیست. یا قصد سلفی گرفتن دارد و یا می‌خواهد گوشی را به کسی بدهد که از من و خودش عکس بگیرند، به هر حال از سلفی کلافه شده‌ام ولی راحت‌تر است، چون به شخص سوم احتیاج ندارد و برای عکس گرفتن دست رد به سینه کسی نمی‌زنم.

 خاطرات عجیب و غریب رضا کیانیان ، از ازدواج با گوگوش تا سخت‌ ترین سکانس مختارنامه

رضا کیانیان در مختارنامه

ــ سخت‌ترین و عجیب‌ترین شرایطی که در آن بیمار شدم مربوط به آخرین سکانسی بود که در «مختارنامه» بازی کردم. در آن سکانس کعبه را با منجنیق مورد حمله قرار داده بودند و کعبه در آتش می‌سوخت. من که نقش «عبدالله زبیر» را بازی می‌کردم، باید در آن سکانس روی بالکن می‌آمدم و می‌گفتم که: «اگر این خانه، خانه خداست، خداوند خودش آتش را خاموش و کعبه را حفظ می‌کند.» که بعد از آن هم باران شروع به باریدن می‌کرد و آتش خاموش می‌شد. فیلمبرداری این سکانس در زمستان بود و هوا به قدری سرد بود که من تا به حال چنین سرمایی را تجربه نکرده بودم. تمام عوامل صحنه و گروه فیلمبرداری لباس‌های محافظ و ضد آب پوشیده بودند و چون در آن سکانس باید باران هم می‌آمد روی لباس همه آنها یک لایه یخ بسته شده بود به طوری که زمانی که تکان می‌خوردند یخ‌ها می‌شکست و وضعیتی مشابه باران یخی در کانادا ایجاد شده بود. در چنین شرایطی من باید دشداشه می‌پوشیدم و می‌رفتم روی بالکن می‌ایستادم و دیالوگ می‌گفتم. خدا رو شکر آن سکانس را با یک برداشت گرفتیم و تمام شد اما یادم می‌آید که موقع حرف زدن از شدت سرما از سرم بخار بلند می‌شد. آن سکانس تمام شد و چون آخرین سکانس من در سریال «مختارنامه» بود فردای آن روز برای بازی در فیلم «راه آبی ابریشم» به جزیره قشم رفتم. هوای قشم گرم بود و دیگر بعد از آن سرمایی که سر بازی در «مختارنامه» تجربه کردم، به طرز وحشتناکی سرما خوردم و سه روز حتی توان حرکت کردن نداشتم.

خاطرات عجیب و غریب رضا کیانیان ، از ازدواج با گوگوش تا سخت‌ ترین سکانس مختارنامه

عکس رضا کیانیان در سریال مختارنامه

ــ زمانی که خانم گوگوش به آمریکا رفت من هم در همان روزها و البته با یک هفته تاخیر به آمریکا رفتم. در همان زمان یکی از دوستان خواهرزاده من به او گفته بود که «شنیدی که رضا کیانیان با گوگوش ازدواج کرده و به آمریکا رفته‌اند؟» دختر خواهرم هم جواب داده بود که این شایعه است و واقعیت ندارد و وقتی که اصرار و پافشاری دوستش را برای صحت و درستی این موضوع دیده بود، جواب داده بود که چنین موضوعی اصلا درست نیست و واقعیت ندارد چون رضا کیانیان دایی من است. اما نکته جالب ماجرا اینجاست که باز هم دوست خواهرزاده من ماجرا را قبول نمی‌کند و می‌گوید پس معلوم می‌شود کیانیان ماجرای واقعی را به شما نگفته! و یا این که اصلا دایی تو نیست.

ــ پسر من الان ۲۴ ساله است. زمانی که او دبستانی بود روزی به خانه آمد و گفت که «بابا واقعا این بچه‌های مدرسه خیلی بیکارن یا حوصله دارن!» و بعد توضیح داد که یکی از بچه‌های مدرسه‌شان عمو آتیلا را در خیابان دیده و از دیدن او هیجان‌زده شده است و این ماجرا را برای کل مدرسه تعریف کرده است. واقعیت این است که به قدری پسر من «اتیلا پسیانی» را از نزدیک دیده بود، از نظرش دیدن آتیلا پسیانی که برای دوست او موضوعی خارق‌العاده بوده، بسیار معمولی و خالی از هیجان به نظر می‌آمد. برای من هم همین طور است و واقعا نمی‌توانم بگویم معروف‌ترین شماره ذخیره شده در تلفن همراهم متعلق به چه شخصی است.

خاطرات عجیب و غریب رضا کیانیان ، از ازدواج با گوگوش تا سخت‌ ترین سکانس مختارنامه

عکس های رضا کیانیان

رضا کیانیان : چرا باید بخواهم از بازیگری کناره گیری کنم؟!

رضا کیانیان دوست دارد مخاطبانش را هیجان زده کند، او در توضیح این مطلب، گفت: دوست دارم همیشه مخاطبم را در هر هنری شگفت زده کنم و به او شوک بدهم، مخاطب به یک باره با شعبده ای جدید روبرو شود و با خود بگوید؛ چه جالب!

رضا کیانیان درباره نحوه ایفای نقش یک بیمار آلزایمری، گفت: برای رسیدن به نقش عادت ندارم تحقیقات انجام دهم زیرا تحقیقاتم را در زندگی کرده ام به این معنی که هر بار یک انسان آلزایمری در زندگی ام دیده ام در ذهنم ثبت شده است.

او افزود: همین الان که با شما صحبت می کنم نکاتی از رفتار شما در ذهن من ثبت می شود و بعدها اگر برای ایفای یک نقش به آن نیاز داشته باشم از آنها استفاده می کنم. درباره نقشی که در فیلم «کفش هایم کو؟» هم در آن حضور داشتم، ذهنم مانند سایت گوگل عمل کرد، به این شکل که ذهنم آنقدر جستجو کرد تا بالاخره رفتارهایی از افراد آلزایمری که در گذشته در زندگی دیده بودم پیدا کرد، بعد مشخصات دیگری به ذهنم دادم برای جستجو تا به جزییات بیشتری برسم.

بازیگر «کفش هایم کو؟» ادامه داد: افرد زیادی به عنوان یک شخص آلزایمری در ذهنم مانده اند که در هنگام پرداختن به این نقش به آنها فکر کرداه ام اما نمی توانم نامی از آنها ببرم چون شاید دوست نداشته باشند که به آنها اشاره شود. چون متاسفانه همه فکر می کنند که آلزایمر بیماری بسیار بدی است و نباید درباره آن حرف زد و افراد همیشه دوست دارند از بلا دور بمانند ولی با دعا.
او در پاسخ به این پرسش که تا چه زمانی تصمیم به ادامه بازیگری دارد، گفـت: تا هر وقت که بشود، چرا باید بخواهم از بازیگری کناره گیری کنم؟! تا هر وقت که امکانش باشد بازیگری را ادامه می دهم. برای سال آینده نیز پیشنهادهایی دارم اما تا زمانی که به مرحله قرارداد نرسد ترجیح می دهم درباره آنها صحبت نکنم.

رضا کیانیان درباره برنامه هایی که برای سال ۹۵ خواهد داشت، گفت: یکی از برنامه های قطعی که برای سال جدید دارم نمایشگاه عکسی است که در اردیبهشت امسال برگزار خواهد شد. این سومین نمایشگاه انفرادی است که من برگزار می کنم.
او به موضوع آثار اشاره ای نکرد و تاکید کرد: آثار چیدمان هم در این نمایشگاه به نمایش درمی آیند، در نمایشگاه دیگری نیز که پیش از این برگزار کردم باز هم از هنر چیدمان استفاده کرده بودم.فقط در توضیح آن می توانم بگویم که از چیدمانی دیوانه وار بهره برده ام که مخاطب با دیدن آن شوک می شود.
رضا کیانیان در توضیح شوک آور بودن نمایشگاهی که در اردیبهشت برگزار می کند، گفت: دوست دارم همیشه مخاطبم را در هر هنری شگفت زده کنم و به او شوک بدهم، مخاطب به یک باره با شعبده ای جدید روبرو شود و با خود بگوید؛ چه جالب!

گفتنی است، فیلم «کفش هایم کو؟» به کارگردانی کیومرث پوراحمد و با ایفای نقش رضا کیانیان و رویا نونهالی از جمله فیلم هایی است که از نوروز بر پرده سینماها به نمایش درآمده است.

مطلب نوروزی رضا کیانیان در اینستاگرام

با توجه به زیاد شدن حجم سفرهای بین استانی در تعطیلات نوروز، روزانه جان تعدادی از هموطنان به دلیل بی دقتی گرفته می شود، موضوعی که چالشی برای هنرمندان شده تا مردم را به دقت هرچه بیشتر در هنگام رانندگی دعوت کنند.

امسال کمپینی مجازی برای رعایت هرچه بیشتر قوانین راهنمایی و رانندگی و کمتر شدن کشته شدگان جاده ها در تعطیلات نوروز توسط هنرمدان ایجاد شد، رضا کیانیان نیز پستی را در اینستاگرام خود منتشر کرد و خواستار توجه و دقت بیشتر هموطنان در سفرهای نوروزی هنگام رانندگی شد.

خاطرات عجیب و غریب رضا کیانیان ، از ازدواج با گوگوش تا سخت‌ ترین سکانس مختارنامه

مطلب نوروزی رضا کیانیان در اینستاگرام

بیوگرافی رضا کیانیان :

رضا کیانیان (زاده ۲۹ خرداد ۱۳۳۰ در تهران) بازیگر سینما و تئاتر و تلویزیون، نویسنده، طراح و عکاس صاحب نام ایرانی است.

رضا کیانیان در سال ۱۳۳۰ در تهران به دنیا آمد. رضا دومین فرزند خانواده و دارای ۴ برادر و دو خواهر می‌باشد. او در ۱ سالگی به همراه خانواده به مشهد نقل مکان کرد. در مشهد علاوه بر گذراندن دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، در حوزه علمیه مشهد به تحصیل دروس فقهی و اسلامی نیز پرداخت. اولین استاد بازیگری او برادرش داوود بود که در سال ۱۳۴۵ وی را در نمایشنامه از پانیفتاده‌ها به قلم غلامحسین ساعدی کارگردانی کرد. رضا به مدت سه سال در گروه تاتر برادرش داوود فعالیت داشت. وی در سال ۱۳۵۵ از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته تئاتر فارغ‌التحصیل شد. همسر او هایده قراچه داغی، خواهرزادۀ سهراب سپهری است.

 خاطرات عجیب و غریب رضا کیانیان ، از ازدواج با گوگوش تا سخت‌ ترین سکانس مختارنامه

عکس رضا کیانیان و همسرش

ویژه‌نامه «بی قانون» روزنامه قانون – ویکی پدیا – ایسکا نیوز – باشگاه خبرنگاران

گرداوری و تنظیم : پرشین وی

مجله اینترنتی آسمانیها ۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

  1. میگن داریوش و ابی رو گرفته بودن داشتن می بردن یهو شمائیزاده اومد وسط گفت ما سه تا رو کجا دارین می برین .
    حالا شده قضیه ی آقای کیانیان . من رضا کیانیان رو به عنوان یه هنرپیشه دوست دارم ولی اینکه بخواد خودشو به گوگوش نسبت بده خیلی خنده داره . اصلا کسی فکرشم نمی تونه بکنه . مگر اینکه خواهر زادتون بخواد . اونم می شه گفت آرزو بر جوانان عیب نیست

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*