آخرین خبرها
تعداد بازدید : 4,646

تصاویر تبلیغات 30 ساله ریاست جمهوری در ایران

تلاش برای جلب نظر مردم با انتشار پوسترهای تبلیغاتی، یکی از راههای رایج و معمول در هر انتخابات است. کاندیداها با پوسترهای تبلیغاتی، هم می توانند شعارهایشان را معرفی کنند و هم اهداف و برنامه هایشان را.

این گزارش، نگاهی گذرا دارد به تنوع پوسترهای تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری در دوره های مختلف این انتخابات در ایران. با کمی دقت در جزئیات پوسترها می توانید متوجه شباهت شعارها و برنامه ها و البته سیر تکاملی تنوع در طراحی این پوسترها شوید.

دوره اول :

انقلاب اسلامی ایران پس از تصویب نوع حکومت جمهوری اسلامی، تازه داشت پا می گرفت و از این رو، بیشترین تعداد نامزدهای ریاست جمهوری در اولین دوره وارد میدان رقابت شدند. پیروز این رقابت «ابوالحسن بنی صدر» بود که چندی بعد با رای عدم کفایت سیاسی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تایید امام خمینی(ره) از مقام ریاست جمهوری عزل شد و به خارج از کشور گریخت.شهید «سید احمد مدنی» یکی از رقبای او بود که پوسترش را می توانید ببینید:

 

 

دوره دوم :

با عزل بنی صدر، انتخابات دوره دوم برگزار شد تا مردم «محمدعلی رجایی» را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند. یک ماه بعد اما رئیس جمهور منتخب مردم در فاجعه انفجار دفتر نخست وزیری به شهادت رسید تا دوره سوم انتخابات ریاست جمهوری زودتر از موعد برگزار شود.

 

دوره سوم و چهارم:

در بحبوحه جنگ تحمیلی، انتخابات دوره سوم و چهارم ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که کاندیداهای ریاست جمهوری، بیشتر شعارها و برنامه های خود را براساس شرایط جنگی و معیشتی مردم بنا کرده بودند. حضرت آیت الله خامنه ای، پیروز هر دو دوره این انتخابات بود. بیشترین درصد آرای مردم به کاندیدای پیروز هم در این دوره ثبت شد تا رئیس جمهور منتخب، رای حدود 96 درصد مردم را به خود اختصاص دهد.

 

دوره پنجم و ششم :

دوماه پس از رحلت امام خمینی(ره) در حالی که دوره چهارم ریاست جمهوری هم به پایان رسیده بود، انتخابات دوره پنجم برگزار شد. رقابت اصلی کاندیداها در این دو دوره بیشتر بر مبنای سیاستهای اقتصادی می گشت و رقبای «آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی» انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت حاکم را از جمله شعارهای اصلی شان قرار داده بودند. «احمد توکلی» جدی ترین منتقد و رقیب هاشمی رفسنجانی در دوره ششم ریاست جمهوری بود.

 

 

دوره هفتم و هشتم:

رقابت اصلی در دوره های هفتم و هشتم بر محور توسعه سیاسی یا توسعه اقتصادی می چرخید. «سید محمد خاتمی» در دوره هفتم، «علی اکبر ناطق نوری» را جدی تر از 2 رقیب دیگر خود می دید و دوره هشتم هم حضور 8 کاندیدای ریاست جمهوری، بحث توسعه سیاسی و اقتصادی را داغ نگه داشته بود. خاتمی با شعار توسعه سیاسی پیروز هر 2 دوره این انتخابات شد.

 

دوره نهم و دهم:

بازگشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به صحنه رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری، پیروزی «محمود احمدی نژاد» در هر دو دوره،شکسته شدن رکورد مشارکت مردم در دوره دهم انتخابات و البته ماجراهای سال 88 از جمله اتفاق های مهم انتخابات نهم و دهم ریاست جمهوری بود. دوره نهم با 7 کاندیدا و دوره دهم با 4 کاندیدا برگزار شد.

 

 

tablighat

دوره یازدهم :

تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری دوره یازدهم، هنوز به پوسترها و تراکت ها نرسیده است. اما به نظر می رسد 8 کاندیدای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، سخت به دنبال طرح های جدید و قابل توجه برای فعالیت های انتخاباتی شان  باشند تا در شرایط فعلی اقتصادی تدبیر بهتری برای معرفی خود و برنامه هایشان بیندیشند. به ویژه آن که با وجود فرصت های کافی برای بیان دیدگاه ها و نظرات در صداوسیما و همچنین برگزاری همایش های تبلیغاتی، پرداخت هزینه های بالای کاغذ و چاپ، راهی جز وامدار شدن کاندیداها به حامیان مالی شان باقی نمی گذارد.

بی تردید سخنان رهبر انقلاب درباره پرهیز کاندیداها از تبلیغات پرخرج و بسنده کردن کاندیداها به فرصتهای تبلیغاتی صداوسیما می تواند نقش مهمی در تغییر رویکرد کاندیداها در تبلیغات انتخاباتی شان باشد.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۴۵ نظر

 1. اگر زیباترین گویا ترین پر مفهوم ترین شکیل ترین و خالصانه ترین و مردمی ترین و بی ریاترین پوسترهارو هم چاپ کنن ما نیستیم داداش نیستیم

 2. بهنام خان حق مطلب را ادا کرد
  اگر به هر شیوه و ترفند و حیله ای هم متوسل شوند کسی( ایرانیان آگاه و باشرف) رأی نخواهد داد

 3. ما رأي نميدهيم
  ما ميگيم شاه نميخوايم نخست وزير عوض ميشهما ميگيم خر نميخوايم پالون خر عوض ميشه !!!! ولي بازم آدم ميمونه چكار كنه بچه ها شما نظرتون روي قاليباف چيه ؟ حداقل هم خلبانه هم زبانش فوله هم شنيدم مديريتش خوبه كسي نظر داره؟

 4. ghalibaf ham yeki mese bagheye, zemnan nazare ma k mohem nist , mohem aghast???????????????????????????

 5. من راي نميدهم………………………………………………

 6. فقط ی مشت جیره خور و بی سواد میرن رای میدن و بس

 7. Bikhood zahmat nakeshid khodeshoon entakhab mikonand raye man va shoma tashrifat ast?!!!!?!!!?

 8. خطاب به همه اونایی که رای نمیدن وطن حکم ناوس رو داره وتصمیم در باره وطن حکم حمایت و دفاع از ناموس پس اگه غیرتی در کار باشه عقل حکم میکنه از ناموست حمایت و دفاع کنی وسلام

  • هههههههه
   چه حرفیه میزنی داداش…
   اخه دیگه ناموس کی میدونه چیه؟
   قدیما گذشت تا به ناموسش چپ نگاه میکردن قمه و چاقو کشی میشد/

 9. سی سال کلاه گذاری بر سر مردم شریف ایران – فساد ،دروغ ،ریا ووو

 10. درود بر همه دوستان که حق مطلب را ادا کردند جز آقا رضا که باید بره بیشتر مراقب ناموسش باشه
  گوش مردم با شرف ایران از این قبیل حرفها پر شده
  .
  .
  .
  وقتی رای دادن به این شکل باشه و بی فایده
  من رای نمی دم

 11. سلام به همه بچه های عزیزی که پای حرفشون میمونن و رای نمیدن. ترا خدا و به خاطر همون ناموسی که آقا رضا ازش دم میزنه واقعاً رای ندید.در ضمن خانم یا آقای بینام، قالیبافم از همشون بدتره به این حرفها و عکسای مسخرشون توجه نکنین. دم همتون گرم.

 12. مثه این راهپیمایی 22امسالتون نشه ها!!!!! همه از گرونی و دولت فاسد و دزد حرف میزنن . اونموقه که باید پای حرفشون وایسن خودشونا خوب نشون میدن.!!!! امسال راهپیمایی که تو تلویرزیون نشون داد واقعا خود حضراتم کف کرده بودند گفتند عجب ملت خری داریم هر چی تحریم و گرونی میشه انگار نه انگار. خوبه بهتر باباشونا درمیاریم.بیایید در انتخاب خودمان را نشان دهیم و از رفتن و رای دادن حتی رای خالی هم خودداری کنیم. ترا خدا.

 13. ba khondane nazarat bazdidkonandegan be in natije residam ke cheghade sakhte befahmi hagh ba kist va haghighat chist… zende bad agha reza ke nazari maghol dad.afarin pesar aaaaaaafarin.

 14. رای می دهیم تا مشتی بر دهان دشمن باشد.مدیون خون شهداییم

 15. حالا روز رای گیری حتی اگر حالت هم بهم خورد باز برو یکی دو حوزه رو ببین و سر انگشتی تعداد گوش درازان هم.

 16. آقاحبيب وبهي جان و اي كساني كه ملت شريف ايران رو با خودتون قياس ميكنيد .لطفا يه كم منصف باشيد همه كه مثل شمانيستند.

 17. shoma amir agha boro ray bede. shohada ham az ina bizar shodan. ina b esme eslam hame noe kesafat kari ro anjam dadan v midan. mardom dar farhange ina hich jae nadaran. ina mardomo baraye baghaye hayate khodeshoon mikhan. ye mosht dozd, 2roughgu, khaen , v male mardom khor oftadan b joone melat.

 18. بیش از 33 سال آزمودیم دیگر آزمودن خطاست

 19. فقط میتونم برای امیر ها … ابراز تاسف کنم
  فعلا که مشت تو دهن تو و ملت داره میخوره، نه دشمن!

 20. بابا بهشون گير نديد.بايد يك نفر باشه كه بياد و به ريش همه ي ما بخنده؟نه وجدانن شما بگيد اين ملت شهيد پرورو كي بايد بد بخت كنه؟ها؟

 21. آقا یا خانم m دمت گرم.خیلی خوب گفتی. آقا امیر تویی که میری رای میدی مشت میزنی تو دهن ملت نه تو دهن دشمن. دشمن میدونه اینا همه سیابازین.به خاطر همون شهدا نرید رای بدید. تا یکم این آزاده های بی لیاقت به خودشون بیان. آخه تا کی بدبختی تا کی وقتی اسم ایران و ایرانی میاد بگن تروریست. یکم عقلتونا به کار بندازین.

 22. پیام من بد چاپ شده درستش اینجوریه:
  آقا یا خانم m دمت گرم.خیلی خوب گفتی. آقا امیر تویی که میری رای میدی مشت میزنی تو دهن ملت نه تو دهن دشمن. دشمن میدونه اینا همه سیابازین.به خاطر همون شهدا نرید رای بدید. تا یکم این آقازاده های بی لیاقت به خودشون بیان. آخه تا کی بدبختی تا کی وقتی اسم ایران و ایرانی میاد بگن تروریست. یکم عقلتونا به کار بندازین.

 23. امیر آقا مطمئنم اگر شهدا امروز در صحنه بودند هرگز رای نمیدادند شهدا آِزاده بودند که از جونشون گذشتند پس چطور ممکن بود که در چنین اوضاعی به حقوق خود وملتشون آگاه نباشن

 24. کسانی که این ملت محجوب روعذاب میده خدا عذابشو ن زیاد کنه

 25. به خدا گل گفتی
  من یه جوون این مملکت با هزار امید و آرزو و انرژی هیچ جایگاهی ندارم. اون عربهای کثافت فلسطین و لبنان و همه ی اونایی که ثروت این مملکت مال اوناس باید برن رای بدن

 26. به خدا به قران شهادت در این زمان کمک نکردن به این حکومت بیگانه پرسته. پس تو رو خدا ای جوانان پاک این مملکت، متحد بشیم و همگی با هم مثل زمان جنگ شهید بشیم.

 27. ما فقط به کسی از جنس کوروش کبیر رای می دیم هست؟

 28. سیب زمینی کیلوئی 2700 تومان

 29. باور کنید 2-3 دوره ی دیگه از ریاست جمهوری که گذشت به خودتون میگید خدا پدر و مادر رئیس جمهورای قبلیو بیامرزه…

 30. رای می دهیم تا مشتی بر دهان دشمن باشد.مدیون خون شهداییم

 31. چند روز مونده به انتخابات یه پولی میدن یا بابت یارانه یا سهام عدالت یا کمک به مردم یه 50 تایی هم بنزین میدن همتون خر میشین و میرین رای میدین
  شعار ندین…

 32. فرقی نمی کند رییس جمهور چه کسی باشد و چه کار می کند مهم این است که ما به وظیفه شرعی واسلامی و دینی و اجتماعی و سیاسی و قانونی واخلاقی و …….عمل کنیم .بگو بع بع بع بع

 33. آقا رسول تو که به زبون بره ها حرف میزنی شاید بری رای بدی.

 34. آقا رسول معذرت میخوام. متوجه منظورت نشدم که توام از خودیایی. فک کردم از اونایی هستی که میخوان رای بدن. درود به همه اونایی که غیرت دارن

 35. ما آزموده ایم در این شهر بخت خویش
  باید که بیرون کشید از این ورطه رخت خویش
  هر چی تا حالا رای دادیم کافیه برامون

 36. سلا ببنید دوستان ما چشم انداز داریم چه فرقی میکنه کی سر پست باشه باید به برنامه ای که از قبل واسش نوشتن عمل کنه

 37. واقعاً همون فلسطينيا و لبنانيا و سوريه اي هو و بقيشون برن راي بدن

 38. اینا خوب اومدی. ای بابا رفیق بیا و روز انتخاباتا نگاه کن که چجوری از ترس اینکه اخراجشون نکنن باید برن رای بدن.خدایی اگه ریگی به کفششون نبود و به خودشون اعتماد داشتند از اینکارا میکردن.شماهایی که میخواین برین رای بدین جواب بدین.

 39. فقط خخخخخخخخخخخخ

 40. اصلا مابه قول علی (فقط ی مشت جیره خور و بی سواد میرن رای میدن و بس)بی سوادا میریم رای میدیم و کلاس بالاها و بافرهنگا هم کنار وایسن به ما بخندن تابعد…………

 41. beyne kandidaha ham ghalibaf, rohani, aref ya hatta mohsen rezayi vaghean az baghie behtaran. yani kamtar badan

 42. faghat khaheshan hishki nare raye sefid bede.raye sefid ham emkane taghalobo bishtar mikone ham joz hemayat az hokumat hich fayedeye dgeyi nadare
  age mokhalefid kollan ray nadid khob ya be afradi ke hade aghal ye zare adaman ray bedid

 43. واقعا اگر کسی رای بده خیلی احمقه. من به این حکومت هیچ وقت رای نمیدم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*