آخرین خبرها
تعداد بازدید : 24,636

وضعیت قبر معاویه +عکس

به گزارش مرکز اسناد انقلاب اسلامی، معاویه در چنین روزی، ۱۵ رجب سال ۶۰ هجری در سن ۷۸ سالگی در دمشق درگذشت. وضعیت قبر او را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

 

moaviye

 

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۸۹ نظر

 1. لعنت بر معاویه ی ملعون و قاتل . عذابش افزون باد

 2. آدمیزاد چقدر بی ارزشه واقعا

 3. این ملعون حتی ارزش نظردادن هم نداره

 4. aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  لعنت خدا بر معاویه و امثالهم

 5. با عرض پوزش اين عكسها بيشتر به تويله شباهت داره تا قبر معاويه.(حقشه)

 6. این نظر اخری خیلی باحال بود .

 7. ناموس آقایون تو روحش

 8. این عاقبت سیاست مدار مکار واسلام ستیز اسلام دوست نماست

 9. اين قبرمعاويه دوم است فرزند يزيد

 10. بارگاه سرورمان امام حسین (ع)و حضرت علی(ع) چه باشکوهند وتا ابد نامشان به بزرگی یاد خواهد شد ولی ملعونینی مثل معاویه ویزیدچی ؟حتی دیدن گور معاویه هم کراهت دارد

 11. اى بر غاصب منبر پيامبر لعنت

 12. البته جای تعمق است که یک میلیارد و پانصد نفر مسلمان از معاویه به نیکی یاد می کنند، به نظر من باید تاریخ اسلام را به زبان هایی غیر از فارسی و با چاپ سایر کشورها مورد بررسی قرار گیرد.

  • کی همچین حرفی زده؟؟؟؟؟؟!!!!
   والا توی کتاب های اهل تسنن هم از معاویه و یزید به نیکی یاد نمیشه….
   .
   .
   .
   الیافعی: “و آن کس که امر به قتل حسین بن علی رضی الله عنه کرد و آن کس که او را به قتل رساند و آن کس که آن را حلال دانست و راه را برای قتل حسین بن علی فراهم داشت همهٔ این‌ها کافر هستند و مستحق لعن شذرات من ذهب / ابن العماد الحنبلی: ۱ / ۶۸.”

   التفتازانی(شرح عقاید النفسیه): “حق این است که یزید به قتل حسین رضایت داد و او را چنین بشارت دادند و به اهل بیت رسول اهانت کرد پس لعنت خدا بر وی و بر یاران و همراهان اوست.”

   الذهبی: “یزید ناصبی غلیظ و تندخویی بود که اخلاق سگان را داشت و مسکر می‌نوشید و از هیچ معصیت و منکری روی گردان نبود. دولتش به قتل حسین آغاز گشت و به ویرانی کعبه تمام یافت (المصدر)”

   ابن کثیر: “به راستی یزید پیشوایی فاسق و کافر و شایستهٔ لعن بود. البدایه ۸/۲۳۸”

   المسعودی: “و یزید مردی ستمگر و ظالم و فاسق بود و مسوول در قتل نوادهٔ رسول خدا صلی الله علیه و سلم و اصحاب او رضی الله عنهم است. او آشکارا شراب می‌نوشید و با سگان می‌نشست. اخلاقش اخلاق فرعون بود. جز این که فرعون در امر رعیت مدارا بیشتر می‌نمود تا وی و انصاف بیشتر داشت و تدبیر بیشتر. مروج الذهب: ۳ / ۸۲”

   علمای بسیار دیگر از جمله سبط بن الجوزی، القاضی ابویعلی، جلالالدین سیوطی، ابن حزم، شوکانی، جاحظ، شیخ محمد عبده و القرضاوی, امام احمد بن حنبل همه یزید را کافر و فاسق دانسته و رای به جواز لعن یزید داده‌اند.

   ابوحامد محمد غزالی طوسی عالم شافعی که مدرس مدرسه نظامیه ی بغداد بود فتوایی مبنی بر عدم جواز لعن یزید صادر کرد. غزالی نوشت: «دخالت یزید در کشتن حسین بن علی مسلم نیست و اگر هم باشد قتل نفس فسق است نه کفر، به علاوه ممکن است که یزید توبه کرده باشد و از همهٔ این‌ها گذشته لعن انسان که سهلست، لعن حیوان هم صحیح نیست و رسم لعن و نفرین ناپسند است زیرا که خداوند لعنتگران و ناسزاگویان را دوست ندارد» غزالی هر چند فتوای منع لعن یزید را صادر کرد اما با مسامحه و پرده پوشی بر نابکاری‌های یزید مخالف بود. بر اعتقاد بعضی این فتوای غزالی به خاطر تعصب ناخودآگاه وی بر ضد شیعه و اصرار شیعه بر لعن یزید بود.
   .
   .
   چند تا نمونه آوردم تا از این به بعد با تفکر بیشتری نظر بدی…
   .
   .
   شاید اونایی که به نیکی یاد می کنن، وهابی ها و تکفیری ها باشن!!!!!!!!!

 13. لعنت الله علیهههههههههه

 14. علی لعنت اله علی قوم ظالمین

 15. خواهش مي كنم در مورد هيچ كس قضاوت نكنيم چون ما در جايي نيستيم كه كه بگيم فلاني بهشتي است و فلاني مطلقا”جهنمي مطمئننا”بين پدر و پسر هم اختلاف به وجود مي اد چه برسد به غيره و مسلمان واقعي هيچ وقت به كسي فحش و ناسزا نمي گويد و مسلمان بايد بگوي خدا هدايتش كند وفقط با ذكر خداوند متعال دهان خود را خوشبو مي كند نه با ……..

 16. لعنت خدا براو و همه ظالمان در کل تاریخ زمین از شوع هستی تا پایان ان

 17. درنگذشت به درک واصل شد

 18. زهرا خانم چی میگی؟لعنت بهش واجبه تازه ثوابم داره انقذه خوفه

 19. به نظر من همین که گور داره هم از سرش زیاده.لعنت خدا بر او تا قیامت.

 20. سلام بچه ها
  من با زهرا خانم موافقم .همه ما میدونیم که یزید و معاویه و امام حسین و …چه تفاوت هایی با هم دارند ولی باید این رو هم بدونیم که هر طوری که فکر کنیم اشکالی نداره ولی هر طوری نمیشه صحبت کرد.بعضی از فرقه های دین اسلام با شنیدن این حرف ها جوش میارند و به خودشون اجازه میدند که با شیعه ها بدترین رفتار رو داشته باشند برای مثال وهابیت که خیال میکنند با کشتن شیعه به بهشت میرند

 21. اللهم العنهم جمیعا…

 22. خدا لعنت کنه معاویه ومعاویه های دیگه را که قدرتشونو در جهت ظلم به مردم به کار گرفته و می گیرند.خدا همه ظالمین را لعنت وعذاب کند

 23. به زهرا میخوام بگم تو اومدی متفلسفانه بحرفی اخه زن اخه مسلمان کسی که سید شباب اهل بهشت رو با اون وحشیت کشت تو میگی ما در جایی نیستیم که بگیم او جهنمیه من متاسفم واسه تفکر خیلی متین و مدرن و بهداشتی شما ای ناموس مسعود سیاه تو روح یزید و معاویه و ابوبکر و عمر و عثمان و همه تبعه هاشون اصلا خود مسعود تو روحشون

 24. عباس جون سلام و این رو از من داشته باش وهابیا اگه چشمت رو در بیاری و بذاری دستشون باز هم وهابی میمونند و از شیعه بدشون میات واسه اینکه کره شیعه تو خونشونه من با اینها بزرگ شدم پس من این رو جایز میکنم که با خیال راحت بگی ای تو روح عمر و ابوبکرشون بهشتت هم با من

  • واست متاسفم که یاد نگرفتی به عقاید دیگران احترام بذاری فقط ادم بی منطق وجاهل میتونه چنین کلماتی به زبون بیاره
   اقای توروحش چقد فک میکنی کارت درسته فک میکنی چقدازمعاویه بهتری ؟!تا حالا فک کردی ؟1بعید میدونم چون با این تصورواهی زندگی میکنی که شعه علی میره بهشت !!!!!!متاسفم واسه تو وهمه ی اونایی که ازبددهنی تو دفاع میکنن وحدیث وایه میارن که بددهنی تورو توجیه کنن درحالی غافلن که صاحب مکتب اسلام حضرت رسول (ص)هیچ وقت کلمه ی زشتی رو برزبان بیارن1 البته ازشماها انتظاری نمیره چون شما جز علی کسی رونمیشناسین
   وای کاش واقعا میشناختین که اگه اینطور بود وضعیت اخلاقی جامعه این نبود.!!!!

  • مرسی علی جون

 25. منم با زهرا خانم موافقم، چرا؟
  به نظر من از پیامبر اسلام و ائمه فحش و ناسزا و توهین و نفرین و بد دهنی و ……. دور است، چطور ممکنه که شخصیتی مثل پیامبر یا حضرت علی فحش بدهد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  مسلمانان هم از آنها پیروی می کنند دیگه؟ غیر از اینه؟ ما هم باید مثل اونا باشیم.
  فقط خدا این قدرت رو داره که آدما رو بفرسته بهشت و جهنم و فقط خدا این علم رو داره کی بهشتیه کی جهنمی.
  حتی آدمایی مثل رضا شاهو شاهو غیره!!!

 26. عزيزان با لعنت به خلفا كه باعث شدن ما مسلمان بشيم و هر ميريم با افتخار مي كيگ كخ ما مسلمانيم نه گاو پرست و غيره تا كي حقيقت را پنهان كنيم در صورتي كه پيامبر (ص گفته اند كه عشره مبشره اند يعني ده نفر هستند كه مستقيم بدون سوال و جواب وارد بهشت مي شوند كه چهارتا خليفه و شش تاي ديگر از بين مردم عادي و فرموده اند 23 سال حكومت اسلامي به معناي واقعي خواهد كه همان 23 سال حكومت خلفا و يك سوال عزيزان نماز صبح امروز را ساعت چند خونديم كه بخواهيم براي ديگران حكم صادر كنيم با اينكه مي دانين با توبه نصوح حتي گناهان كبيره به لطف خداوند رحمان بخشيده ميشودچرا در روز روشن با چراغ راهبرويم و چشمانمان را ببنديم

 27. لعنت خدا برابوبکر و عمر و عثمان ومعاویه و یزید
  خداوند عذاب آنها را چند برابر بکند

 28. شيوا خانم به حرف كافران گوش نكنيد به عقل خود رجوع كنيد كافرها كه ضد اسلام هستند و با تفرقه مي خواهند اسلام را ريشه كن كنند و جوانان را به سوي مسيحيت بكشن نكنه شما هم ناراحتيت كه مسلمان هستيت و ناراحتي خود را اين جور بر طرف مي كنيد كدام ايه قران گفته كه لعنت ثواب داره قرار نيست هر كي هر چي بگه ما هم كور كورانه تقليد كنيم ببخشيد هر جور راحتي اما قران و عقلت را فراموش نكنيد دوستت دارم خداحافظ

 29. بايد نشان دهيم كه ما يك ايراني با شعور و فهم با يك با سابقه چندين هزار ساله در علم و معرفت و شعر و پزشكي هستيم كه به هيچ كش فحش و نا سزا نمي گيم به خوص به خلفاي خودمان كه عبارتند از ابوبكر و عمر و عثمان و علي كه براي رسيدن به بهشت جان و مال خود را در راه خدا فدا كردندبدون هيچ چشم داشت از كسي البته ايمانشان قوي بوده كه لغزشي نداشتند

 30. علی آقا مخلصیم
  من خوب میدونم که اگه دستت رو تا آرنج بکنی تو عسل و بزاری دهنشون یازم گاز میگیرند ولی باید به این نکته توجه کرد که ما با صحبت کردنمون توی جوامع عمومی نماینده شیعه ها هستیم و نباید با تصمیمات عجولانه مون اجازه بدین که خدایی ناکرده وهابیون و امثال آنها به خودشون اجازه بدن که برای مثال توی سنگال در ملاء عام شیعه ها رو آتش بزنند.خواهشا بیاید یکمی منطقی به مسئله نگاه کنیم

 31. هرچی فش تو این 15 سال یاد گرفتم بر قبرش

 32. از معاويه حروم زاده يزيد حرومزاده هم پس مي افته خدا لعنت كنه جد و اباد حرومزاده اش را

 33. زهرا خانوم سلام
  به نظر مياد سني مذهبيد كه روايتي رو از صحاح سته بيان كرديد.
  با اصل يا جعل بودن اين روايت كاري ندارم، حرفاتون رو تا يه حدي قبول دارم كه بيايم وحدت بين شيعه و سني رو حفظ كنيم و ازين تفرقه افكني ها هم بپرهيزيم.
  اين رو هم قبول دارم كه نا اميدي از رحمت و بخشش خدا، خودش يه گناه كبيره هستش و هر كس با هر عملي ميتونه به آمرزش كارهاش اميدوار باقي بمونه.
  با خلفاي بعد رسول اكرم هم كاري ندارم كه چطور و بر چه مبنايي به خلافت رسيدند و خلافت كردند و چطور خليفه ي بعد خودشون رو معرفي كردند(كه كلا با اين قضيه مشكل دارم اما برمبناي اينكه نميخوام به اختلافات شيعه و سني بنا بر گفته ي شما وعقيده ي خودم تو يك شبكه ي اجتماعي دامن بزنم)
  اما همون صحاح سته اي كه ازش اون روايت رو نقل كرديد گفتند كه فرزندان پيامبر چه جايگاهي داشته اند، از برخورد پيامبر باهاشون چه ها نقل كردند،
  حسنين رو سيد جوانان اهل بهشت توصيفشون كردند(پس ميشه يه نتيجه ي كوچولو گرفت كه حسنين هم بهشتي خواهند بود چه با سوال و جواب چه بي سوال و جواب)
  قتل نفس بي جرم وجنايت ،بي محاكمه و عدل واقعي گناهه، حالا هر كسي كه ميخواد باشه
  چطوربپذيريم كه يه پدر و پسر آقا و سرور جوانان اهل بهشت رو شهيد كنند و مورد لعن و نفرين اصحاب و ياران و شيفتگانشون قرار نگيرند؟(اين رو از روي وجدان و انسانيت عرض كردم)
  سيد الساجدين تو زيارت عاشورا چند بار يزيد، پدرش، جدش و عاملين واقعه ي كربلا رو لعن و نفرين كرده؟ اونم تا روز قيامت؟(اين هم از روي شيعگيم)
  درسته گفتم نا اميدي از رحمت خدا گناهي كبيره است، اما اين دور از عدل خداست كه هر گناهي رو ببخشه و عاملين اون كناه رو با پيامبرش محشور كنه(و اين رو هم از روي مسلماني ، جداي از شيعه يا سني بودنم)
  خودتون يه دو دو تا 4تا بكنيد، به اصل حرفاي اين خلايق كه دارند معاويه، پدرش و پسرش رو لعن و نفرين ميكنند پي ميبريد

 34. زهرا خانوم
  يه نكته رو هم بايداضافه كنم كه تو 2 تا حديثي كه از پيامبر اكرم نقل كردي يه كمي ايراد ميشه وارد كرد
  تو حديث اول از 4 نفر خلفاي راشدين حرف زده شده كه بي سوال و جواب وارد بهشت خواهند شد(پس هروقت از خلفا ياد ميكنيم منظورمون ابوبكر، عمر، عثمان و علي هستش)
  پس چطوره كه تو حديث دوم حكومت واقعي اسلام رو 23 سال عنوان ميكني؟ اون هم 23 سالي كه ابوبكر، عمر و عثمان خلافت ميكنند؟
  نكته ي بهدي هم اينجاست كه اين 3 نفر در مجموع بيش از 23 سال حك.متشون طول ميكشه،از سال 10 هجري كه سال وفات پيامبرهستش تا سال 35 هجري كه سال وفات عثمان و خلافت علي هستش ميشه 25 سال نه 23 سال
  چطور اين تناقض ميان دو تا حديثي كه نقل كردي رو توجيه ميكني؟

 35. باشه زهرا خانم عباس آقا شما خوبید با ادبید اما یادتون نره که معاویه حرومی با علی (ع) وفرزندان اطهرش چه کرد شما چطور میتونی طرف مولامونوبدید به یه تخم حروم؟در صورتی که لعنت بر اون واجبه؟

 36. این معاویه های و یزیدان زمان عبرت بگیرند از سرنوشت آنان..

 37. ای لعنت خدا بر غاصبین حق علی و آل علی . هیچ کس و هیچ چیز توی دنیا نمیتونه عشق به اهل بیت پیامبر (ص) و تنفر از دشمنان ایشون رو از دل شیعیان بیرون کنه چون ما فقط می دونیم بر سر این مظلومین با حیله گری ومسلمان نمایی چه آوردند اما برای بچه سنی ها همه چی با سانسور فراوان نشون داده شده پس این تفلکی ها هم گناهی ندارند باید بیشتر تحقیق کنند تا دلیل تنفر شدید مارو درک کنند.

 38. من با سني ها چهار سال تو يك خوابگاه بودم يكبار هم نشده بسبت به امير المومنين فحش و بد بيراه نشنيده ام بلكه حضرت علي را بيشتر زما قبول ودر صفات كه مخصوص خدا كه ما به حضرت علي نسبت مي دهيم تفاوت داريم وانها مي گن صفات كه مخصوص خداي كه حي و زنده است نبايد به به حضرت علي نه حتي به حضرت محمد نسبت بدهيم و هميشه نمازصبح شان را مي خوندند در صورتي كه ما خواب بوديم حرفي كه مي زنم چون ديدم نه از كسي شنيده باشم در نهج البلاغه حضرت علي فرمودند كه پاها راتا كعبين يعني قوزك بشوريم ما كه پيرو حضرت علي هستيم برخلاف ان حضرت مسح مي كنيم شايد شما هم مثل خودم كه حقيقتي را مي شنيدم ناراحت مي شدم چون عادي تا ذهن خود را از همه آنچه چندين سال تو گوش ما خوانده اند پاك كنيم خيلي سخته اميدوارم با حقيقت بيشتر آشنا شويم و از تعصب دوري كنيم و خداوند هم ما را هدايت كند آمين يا ربالعالمين

  • سلام زهرا خانوم
   1.ائمه اطهار بارها فرمودند که سخنان و مطالبی رو که از جانب ما نقل میکنند رو با قرآن مقایسه کنید، اگر مطابقت داشت بپذیرید و اگر بر خلاف قرآن بود نپذیرید(نقل به مضمون کردم )
   خدا تو آیه 6 سوره ی مائده میگه:
   یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَکُمْ وَأَیْدِیَکُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ

   “وَامْسَحُواْ ”

   بِرُؤُوسِکُمْ وَأَرْجُلَکُمْ إِلَى الْکَعْبَینِ
   وَإِن کُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن کُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنکُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَیَمَّمُواْ صَعِیدًا طَیِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِکُمْ وَأَیْدِیکُم مِّنْهُ مَا یُرِیدُ اللّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْکُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَکِن یُرِیدُ لِیُطَهَّرَکُمْ وَلِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْکُمْ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ
   توجه کنید که از فعل وَامْسَحُواْ داره استفاده میکنه که معنیش میشه مسح کردن نه شستن ( غسل یا فاغْسِلُواْ )
   پس نمیشه حرف شما رو پذیرفت،واینی هم که از امام علی (علیه السلام) نقل کردید یا اساسا اشتباه نقل کرده اند برای شما یا برداشتی مغرضانه از این فرمایش بوده
   2.اینی هم که به علی(علیه السلام) فحش و بد و بیراه نمیگن برای اینه که ایشون رو به عنوان خلیفه ی چهارم قبول دارند، و باز هم بنا بر نقل و قول شما ایشون رو بی حساب و کتاب و پرسش و پاسخ بهشتی میدونند. پس هیچ عقل سلیمی این کار رو نمیپذیره.
   3.در مورد صفات، بله هر صفت ثبوتیه ای مخصوص خداست اون هم به صورت مطلق، اینی هم که ما به علی (علیه السلام) یا هر ائمه ی دیگری نسبت میدیم صفات مطلق نیست، صفاتی هست که ما داریم اونها رو نسبت به دیگران میسنجیم، نسبت به بشر،
   4.نماز صبحمون رو هم مخونیم، که هر مسلمانی میخونه، که هر مسلمانی باید بخونه، این چه دلیلی داره به حق و حجت بودن حرفهای اونها، دختر خوب نماز ستون دینه، مرز بین کفر و اسلامه، نماز اولین سوالیه که از انسان در قیامت پرسیده میشه، اینی هم که اگر اونا نماز نخونن که مسلمان نیستند، پس دلیلی بر حجت بودن حرفاشون نیست،

   شما هم بهتره جای تکرار بی اندیشه ی بعضی احادیث، دنبال این باشید که برای چه بعضی از احادیث رو ناقص نقل قول میکنند.
   در آخر حرف خودتون رو به خودتون میزنم: ” امیدوارم با حقیقت بیشتر آشنا شویم و از تعصب دوری کنیم و خداوند هم ما را هدایت کند آمین یا ربالعالمین ”
   زهرا خانوم، به حساب برادری و هم کیش و آیینی بگذارید حرفام رو
   ممنونم

  • اول اینکه خدا غاصبان خلافت حضرت امیر رو لعنت کنه
   دوم اینکه شما خواب می موندید دلیل بر حقانیت سنی ها نیست بلکه ….
   سوم اینکه شما باید احکام شرعی رو درست یاد بگیرید

 39. محمد جان سلام همين آيه از يك استاد زبان عربي پرسيدم گفت كه فعل الي المرافق يعني تا يا بسوي آرنج كه ما بر عكس آن عمل كنيم و فعل كعبين فاغسلو مي باشد اگه فكر كنيم شستن دست و پا بهتر از مسح كردن روي جوراب به مسجد سنيها رفتم هيچ كس را با جوراب داخل مسجد راه نمي دن و مسجد شون هيچ بويي نداره

  • تفسير نمونه جلد 4 صفحه 286
   در آيه حدود صورت ، كه بايد در وضو شسته شود توضيح داده نشده ولى در روايات ائمه اهلبيت (عليهمالسلام ) كه وضوى پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) را مشروحا بيان كرده اند.
   1 – حد صورت از طرف طول از رستانگاه مو تا چانه و از طرف عرض ‍ آنچه در ميان انگشت وسط و ابهام (انگشت شست ) قرار مى گيرد، ذكر شده و اين در حقيقت توضيح همان معنائى است كه از كلمه ((وجه )) در عرف فهميده مى شود، زيرا وجه همان قسمتى است كه انسان به هنگام برخورد بر ديگرى با آن مواجه مى شود.
   2 – حد دست كه بايد در وضو شسته شود، تا آرنج ذكر شده ، زيرا مرافق جمع ((مرفق )) به معنى ((آرنج )) است ، و چون هنگامى گفته شود دست را بشوئيد ممكن است به ذهن چنين برسد كه دستها را تا مچ بشوئيد، زيرا غالبا اين مقدار شسته ميشود، براى رفع اين توهم مى فرمايد: تا آرنج بشوئيد
   (الى المرافق ).
   و با اين توضيح روشن مى شود، كلمه ((الى )) در آيه فوق تنها براى بيان حد شستن است نه كيفيت شستن ، كه بعضى توهم كرده اند و چنين پنداشته اند كه آيه مى گويد: بايد دستها را از سر انگشتان به طرف آرنج بشوئيد (آنچنانكه در ميان جمعى از اهل تسنن رائج است ).
   توضيح اينكه اين درست به آن ميماند كه انسان به كارگرى سفارش ‍ ميكند ديوار اطاق را از كف تا يك متر، رنگ كند، بديهى است منظور اين نيست كه ديوار از پائين به بالا رنگ شود، بلكه منظور اين است كه اين مقدار بايد رنگ شود نه بيشتر و نه كمتر.
   بنابراين فقط مقدارى از دست كه بايد شسته شود در آيه ذكر شده ، و اما كيفيت آن در سنت پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) كه بوسيله اهلبيت به ما رسيده است آمده است و آن شستن آرنج است به طرف سر انگشتان .
   بايد توجه داشت كه ((مرفق )) هم بايد در وضو شسته شود، زيرا در اينگونه

   ——————————————————————————–
   تفسير نمونه جلد 4 صفحه 287
   موارد به اصطلاح غايت داخل در مغيا است يعنى حد نيز داخل در حكم ((محدود)) است .
   3 – كلمه ((ب‍)) كه در ((برؤ وسكم )) مى باشد طبق صريح بعضى از روايات و تصريح بعضى از اهل لغت به معنى ((تبعيض )) مى باشد، يعنى قسمتى از سر را مسح كنيد كه در روايات ما محل آن به يكچهارم پيش سر، محدود شده و بايد قسمتى از اين يكچهارم هر چند كم باشد با دست مسح كرد – بنابراين آنچه در ميان بعضى از طوائف اهل تسنن معمول است كه تمام سر و حتى گوشها را مسح مى كنند، با مفهوم آيه سازگار نمى باشد.
   4 – قرار گرفتن ((ارجلكم )) در كنار ((رؤ وسكم )) گواه بر اين است كه پاها نيز بايد مسح شود نه اينكه آن را بشويند (و اگر ملاحظه مى كنيم ((ارجلكم )) بفتح لام قرائت شده بخاطر آن است كه عطف بر محل ((برؤ وسكم )) است نه عطف بر ((وجوهكم ))).
   5 – كعب در لغت بمعنى برآمدگى پشت پاها و هم بمعنى مفصل يعنى نقطه اى كه استخوان ساق پا با استخوان كف پا مربوط ميشود آمده است .

  • خب برو سنی بشو اصلا وهابی بشو بی غیرت

 40. سلام شبنم خانم
  انشاا… که حالتون خوبه؟فکر کنم شما مطلب من رو کامل نخوندید و یا درست متوجه نشدید.من توی صحبت هام طرف کسی رو نگرفتم.منظور من این بود که اگه شیعه علی و پیرو اهل بیت هستیم نباید با رفتارمون یا صحبت هامون به کسی اجازه بدیم که بهشون توهین کنند.اگه مسلمون اونم از نوع شیعه اش هستیم چرا افراط کنیم و با شنیدن اسم معاویه و یزید و امثالهم بهشون ناسزا بگیم.منظورم این نیست که نسبت بهشون بی طرف باشیم ولی باید نشون بدیم که ما پیرو راه اهل بیت هستیم.علی داماد همون شخصیه که وقتی فردی خاکستر به سرش ریخت به عیادتش رفت.آیا شما و یا هرکس دیگه ای که این مطلب رو میخونه میتونه فقط یک مثال بیاره که نشون بده اهل بیت هم این نگرش غلط رو داشته اند؟؟

  • سلام، عباس گل گلاب
   کلیت حرفات درسته، اما اینی که گفتی یه نمونه بیار که ائکه ای که ما شیعه و پیروشون هستیم هم این کار رو کردند، بهت پیشنهاد میکنم که زیارت عاشورا رو یه بار دیگه و این بار با دقتی بیشتر بخونی( این زیارت از امام سجاد( علیه السلام) که جانشین چهارم پیامبر اکرم بودند نقل شده)
   خیلی ارادت داریم

  • سلام، عباس آقای گل گلاب
   کلیت حرفات درسته، اما اینی که گفتی یه نمونه بیار که ائمه ای که ما شیعه و پیروشون هستیم هم این کار رو کردند، بهت پیشنهاد میکنم که زیارت عاشورا رو یه بار دیگه و این بار با دقتی بیشتر بخونی( این زیارت از امام سجاد( علیه السلام) که جانشین چهارم پیامبر اکرم بودند نقل شده)
   خیلی ارادت داریم

 41. من فقط ميگم حضرت علي فرمود با قاتلم مدارا كنم چون حضرت علي فقط به بهشت فكر مي كرد يك حديثي است كه وقتي حضرت علي و عمر با هم روبرو مي شدند حضرت علي سلام نمي داد و منتظر مي ماند تا عمر سلام دهد صحابه به حضرت علي
  اعتراض كردند كه شايد از روي غرور اين كار را مي كنه حضرت علي فرمودند براي اينكه سلام دادن ثوابش بيشتره مي خواهم ثواب بيشتر رابه برادرم بدهم و بعد از وفات حضرت فاطمه حضرت علي دخترش رابه عمر داد كه پسر عمر نيز با دايي خودش امام حسين در كربلا بوده فقط مي خواهم بگم ما كه شيعه حضرت علي هستيم چرا قلب خود را كينه و نفرت آلوده كنيم خدا يارتان

  • سلام زهرا خانوم
   اینکه میگید “فاغسلوا الی المرافق” ،خودتون هم در ترجمه اش از قول استاد زبان عربی فرمودید هم میتونه “تا” معنی بده و هم “به سوی” ، پس دلیلی نمیشه بر حقانیت کسی،
   بعدش اینکه، جوراب پوشیدن یا نپوشیدن و اینکه تو مسجد کسی رو که جوراب پاشه راه میدند یا نه و اینکه مساجد اهل تسنن بو نمیده چون کسی با جوراب واردش نمیشه، دلیل کیشه که انها از ما مسلمان تر هستند یا ایمانشون بهتر و بیشتر از ماست؟( که اگر اینجور باشه که اروپایی ها با اون سطح بالای بهداشت گوی سبقت رو تو ایمان از هر کی که اسمش مسلمان ربودن)
   بعد اینکه، امام علی (علیه السلام) نفرموده که با قاتلم مدارا کنید( که اگر میگفت فرزندانش فاتلش رو میبخشیدند چون به امر ولی امرشون بودند) فرمود با اسیری که در اختیار دارید مدارا کنید، اگر جان سالم به در بردم که خودم میدونم با او چه کنم، و اگر او در اختیار شماست که ببخشید یا قصاص کنید(نقل به مضمون کردم)
   نکته ی بعدی، امام علی (علیه السلام) به فکر بهشت نبودند که به فکر رضای خدا بوده ( روایتی هم در مورد ایشون نقل شده که وقتی از ایشون میپرسن شما بهشت رو بیشتر دوست دارید یا مسجد رو، ایشون میفرمایند مسجد رو، چرا کع در بهشت من از خدا راضیم و در مسجد خدا از من)
   در مورد سلام دادن هم داریم که ائمه در سلان دادن از همه پیش دستی میکردند، وتنها جایی که ممکن بود کسی از امام پیشدستی کنه اونجایی بود که طرف مقابل ایشون یک زن جوان میبودند که اونجا هم خود امام سلام نمیدادند مگر اینکه طرفش سلام بده و ایشون جوابش رو که واجب بوده بدند.
   اینی هم که فرمودید ایشون دخترشون رو به عقد عمر دراوردند، کجای اسلام گفته شده که دخترانتون رو به مسلمون ها ندید؟ تازه مگه محمد ابن ابوبکر، فرزند خوانده ی امام علی نبوده؟
   ما شیعه ی علی هستیم، با محبان علی (علیه السلام) دوستی میکنیم و با دشمنانش دشمنی (انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم، و ولی لمن والاکم و هدو لمن عاداکم ، این عبارات تو زیارت عاشوراست، زیارتی که از امام سجاد(علیه السلام) نقل شده، پس اگر شیعه ایم شیعگی کنیم و تاصی از اماممون)
   تو ارکان دینمون، رکن 9 و 10 دارم “تولی” و “تبری”
   زهرا خانوم ، قصد جنگ و جدل ندارم، باز هم بگذاریدش به حساب برادری و هم کیش و آیینی
   ممنونم

  • خدا به راه راست هدایت کنه شما رو

 42. ما شيعه حضرت علي هستيم كه فقط با ذكر الله متعال دهانمان را خوشبو مي كنيم ما شيعه صفوي نيستسم كه دهان خود را با لعن لعنت به اين يكي و ان يكي و مثل بعضي ها به همه لعنت مي گويند و خود را تافته جدا بافته مي دانند و افتخار مي كنيم كه مسلمان هستيم و پيمابري داريم كه رحمت دو عالم هست

  • آخه سرکار علیه میشه بفرمایید معنی تبری که از فروع حتمی مذهب حقه جعفری است چیه؟
   راستی نظر شما در مورد خالد بن ولید چیه؟

 43. سلامی مجدد
  زهرا خانوم، ما شیعه ی جعفری هستیم نه شیعه ی صفوی
  از اینکه میگم شیعه ی جعفری، نه اینه که ما شیعه و پیرو امام علی(علیه السلام) نیستیم، منظور و مقصود از شیعه ی جعفری این هستش که بعد از وفات پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و اله و سلم) اسلام اصیل دچار تحریفات بسیار شدید و بسیار گسترده شده بوده ( که فکر میکنم و بر این باورم که خودتون بسیار بهتر از من میدونید که چه کسانی مسبب و عامل این تحریفات بوده اند و چه کسانی باعث و آغازگر این تحریفات)،
  بعد از این تحریفات، احیای اسلام ناب محمدی توسط امام محمدباقر(علیه السلام) و طی فرصتی که در طول تغییراتی که در حال شکل گیری از حکومت اموی به حکومت عباسی بدست آمده بوده، آغاز شده بود، که این احیای اسلام توسط امام جعفر صادق(علیه السلام) کامل شد.
  پس مذهب ما برای این شیعه ی جعفری نامیده میشه.
  در ضمن ما تافته ی جدا بافته نیستیم، ما شیعه ایم، یا محب اهل بیت(علیهم السلام)، باورمون اینه که 12 امام داریم که هر یک ادامه دهنده ی راه امام پیش از خودشون بوده اند و هستند، که ادامه دهنده ی راه پیامبر اکرم هستند. جرف و بیان و فرمایش هر یک از این ائمه، دقیقا مطابق حرف و بیان و فرمایش امام قبل و بعد از خودشون بوده و هست و خواهد بود(که بیان قران هست)
  ما تافته ی جدا بافته نیستیم، زیارت عاشورایی داریم که از امام سجاد(علیه السلام) تقل شده، بد نیست بشمارید که خود امام چند بار به قاتلین پدر و خانواده و اصحاب بزرگوار امام حسین (علیه السلام) لعن فرستاده، خوبه یه بار دیگه و این بار با دقتی بیشتر زیارت عاشورا رو بخونید و ببینید که که چطور کسانی رو لعن میکنند که به آل محمد(علیه السلام) ظلم کردند(اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک، اللهم العن یزید خامسا و العن عبید ااه ابن زیاد و ابن مرجانه و عمر ابن سعد و شمرا و آل ابی سفیان و آل زیاد و آل مروان، الی یوم القیامه)
  زهرا خانوم، ازتون خواهش میکنم در بیان مطالب دقت کنید.
  ارادت داریم

 44. ma inghad shiiie tiir ashtim o khabar nadashtim?
  ghorbooonetoon beram

 45. سلام دوستان ،
  اينقدر دم زدن از عباس دلاور و حسين آزاده براي چيست؟
  شما چه هستيد.هر كدام از شما آقايان و خانمها . البته به لاف زدن و ادعا ،شما همه مسلمان واقعي هستيد.
  اسلام بر باد رفت. اسلام به دست خود مسلمانان به باد رفت.
  نگاه كنيد به اطرافتان.از اسلام فقط ديدگاههاي استشهادي و تروريستي در دنيا باقي مانده.
  مي دانيد چرا؟ چون از ميان اينهمه اظهار نظر ، همه ازجنگ و …دم زديد اما يكي از شما نگفت امام باقر در علم مايه مباهات بوده و هست. هيچ كس نگفت امام جعفر صادق جلسات مباحثه علمي داشت. هيچ كس نگفت مراجع شيعه(تا قبل از مراجع كنوني كه ماشااللله حقوق بگير دولت شده اند) بزرگترين جلسات مباحثه را داشته اند و از دل مباحثه آنها ملا هادي سبزواري ها بوجود آمد.
  دوستان من خوب فكر كنيد.
  ايران ، 30 سال است كه اسلام را از جنبه منفي و جباريتش به دنيا معرفي كرده است و اين خيانت به اسلام بود.
  ما همه مقصر هستيم. ولي برادر جوان و خواهر جوان من : كمي فكر كن. بهشت را براي 50 ميليون شيعه ايران و جهنم را براي 7 ميليارد انسان باقي مانده نساخته اند. حتما چيزي را به شما نگفته اند. عزيزان ما همه تحميق شده ايم.
  ياد بگيريد به اعتقادات ديگران احترام بگذاريد.اصولا اگر انسانها نتوانند به اعتقادات و باورهاي يكديكر احترام بگذارند دنيا محل زندگي نخواهد بود و در نهايت ميشود چيزي كه الان شده: نزاع و درگيري شيعه بنيادگرا در دنيا بجاي علم امام باقر و مكتب امام جعفر صادق . دنيا اسلام را با بنيادگرايي شناخته است. بنيادگرايي وجهه افراطي دين است.

 46. حق با شماس محمد اقا موافقم

 47. سلام
  نمیدونم اینکه قبر آدمی خاکی باشه یا از طلا چه فرقی میکنه؟مهم روح آدم هاست!
  پشت سر مرده حرف زدن جوانمردی نیست حالا مرده خوب باشه یا بد!شماهایی که دم از انسانیت و مسلمانی میزنید!!!!
  اینکه بگیم صحابه پیامبر اکرم (ص) آدمای خوبی نبودن توهین به شعور پیامبر بزرگوارمونه! کدوم یکی از ما آدمای معلوم الحال میریم سراغ دوست بد؟ هیچوقت فکر نکردید اگه یاران پیامبر انسانهای خوبی نبودند پس چرا پیامبر باهاشون دوست بوده؟
  یعنی نمیدونسته؟؟؟

  • معلومه که میدونستند.ولی اینم فراموش نکن که خیلی از صحابه خودشون رو به پیامبر میچسبوندن و پیامبر هم برای اینکه نفاق و دشمنی نیافته اونها رو پس نمیزدند.در ضمن مرده داریم تا مرده.اون مرده ای که تو داری ازش صحبت میکنی عزیزان پیامبرمون رو به خاک و خون کشید اتفاقا این ناجوانمردیه که این افراد لعن نشند.لطفا حرف دهنت رو هم بفهم و لعن این موجود و اینکه ادم خوبی نبوده رو توهین به شعور پیامبر بیان نکن,متن زیارت عاشورا رو یکبار بخونی بد نیست

 48. ای کسانی که بلدید فقط لعن و نفرین کنید و فحش بدید برید یکم مطالعه کنید برید یکم قران بخونید برید یکم معرفت اون اهل بیتی که ازش دم میزنید رو بخونید و یا بگیرید با حلوا حلوا که دهن شیرین نمیشه اگه خودتونو شیعه ی علی می دونید پس بدونید که علی ان قدر به عمر و ابوبکر و عثمان ارادت داشت که اسم های نیک این نیکان را بر روی فرزندانش گذاشته و سه فرزند به نا مهای عمر عثمان و ابوبکر داشته تازه دخترش را به عمر داده اگر پیامبر فاطمه ی زهرا را به علی داده زینب و ام کلثوم رو به عثمان داده. آیا ایتها همه دلیل بر حب و دوستی بین اهل بیت و صحابه نیست.
  ازتون خواهش میکنم قبل اینکه نظربدید برید یکم مطلعه کنید و بعد نظر بدید ایتا حقایقی هستند که ازتون مخفی شده البته مطمینم که خیلی هاتون به غیر از کسانیکه روحیه پذیرش حقیقت دارند نمی تونن برن سراغ فقیه

 49. فقط امیدوارم همه مون عاقبت بخیر بشیم!!

 50. درود، بودن این قبر بیشتر نشانه از تاریخه تا لعنت فرستادن، ما در عصر حاضر به دنبال معاویه در درون خود بگردیم تا به دنبال سطحی نگری فقط با یک لعنت که آثار سو رفتاری دارد موضوع را تمام کنیم. با سپاس از تمام ایرانیان.

 51. اللهُمَّ الْعَنْ أبَا سُفْيانَ وَمُعَاوِيَةَ وَيَزيدَ بْنَ مُعَاوِيَةَ وآلَ مَرْوَانَ عَلَيْهِمْ مِنْكَ اللعْنَةُ أبَدَ الآبِدِينَ ، وَهذا يَوْمٌ فَرِحَتْ بِهِ آلُ زِيَاد وَآلُ مَرْوانَ بِقَتْلِهِمُ الحُسَيْنَ صلوات الله عليه ، اللهُمَّ فَضاعِفْ عَلَيْهِمُ اللعْنَ منك وَالعَذابَ الأليم.

 52. لعنت بهش تا قیامت

 53. لعن الله ال زیاد و ال مروان و لعن الله معاویه و ابن مرجانه………… و عمرابن سعد

 54. للهُمَّ الْعَنْ أبَا سُفْیانَ وَمُعَاوِیَةَ وَیَزیدَ بْنَ مُعَاوِیَةَ وآلَ مَرْوَانَ عَلَیْهِمْ مِنْکَ اللعْنَةُ أبَدَ الآبِدِینَ ، وَهذا یَوْمٌ فَرِحَتْ بِهِ آلُ زِیَاد وَآلُ مَرْوانَ بِقَتْلِهِمُ الحُسَیْنَ صلوات الله علیه ، اللهُمَّ فَضاعِفْ عَلَیْهِمُ اللعْنَ منک وَالعَذابَ الألیم.

 55. از همه دوستان خواهش میکنم به بچه های سنی ناسزا نگید چرا ک هر عملی عکس العملی داره.هر چی سزاوارشون هست رو تو جمع شیعه بگید ن محل بازدید عموم.
  از اخر هم عرض کنم تا همه بدونن
  فقط حیدر امیر المومنین است.

 56. روی سخنم با دوستانیست که اظهار فضل میکنند.چرا چسبید به عقاید کهنه و ضّد انسانی‌، ضّد زن،ضّد آزادی ۱۴۰۰ سال پیش.چرا قرآن را به زبان فارسی‌ نمیخونید،ببینید ۸۰% از کتاب تورات و انجیل و… تقلید کرده.هر نظریه‌ای هم که از خودش داده،همه از قتل و کشتار مخالفانش گفته.تا دلتان بخواهد اراجیف گفته. مثلا نمی‌دونسته که زمین به دور خورشید می‌چرخه،گفته :هنگام مغرب خورشید در لجن فرو میرود. و یا جایی دیگه :تنها خداوند است که خبر دارد در رحم مادر، بچه پسر است یا دختر.امروزه زن حامله میره سوناگرافی ،کمتر از ۵ دقیقه روی مانیتور می‌بینه جنسیت بچه را.و یا سوره بقره، آیه ۷۳:قسمتی از گوش گاو را به شخصی‌ که بقتل رسیده بزنید،مرده بلند میشود و اسم شخصی‌ که او را به قتل رسانده می‌گوید.من از شما خواهش دارم،یه جمله از قرآن بیارید که درسی‌ باشه برای زندگی‌ امروز من و بچه‌های ۷، ۸ ساله ندانند. نماز روزه و.. همه تقلید از دین یهوده.نمی‌خوام وارد جزئیات وابستگی‌ معاویه و یزید که پسر عموی امام حسین بوده،همونی که آخوندا میگن ،تیر به طرف گلوی علی‌ اصغر زد(یعنی‌ پسر ،پسر عموی خودش).هموطنان،دوستان، ۱۴۰۰ سال پیش قومی وحشی، سنگ دل‌، به مملکت ما حمله کردند.مردها را کشتند ،به زنها تجاوز کردند،حتی پسر‌های ۱۰ ساله اگر مویی اطراف آلتشان بود،مرد حساب میکردند و سر میزدند.بیش از ۴۰۰ سال،به گذشتگانمان،تجاوز توهین و بی‌حرمتی کردند.جرمشان چه بود؟ مگر به خدای یکتا ایمان نداشتند؟هدفشان غیر از دزدی و غارت بود؟ حالا شماها دارید یقه های. خودتون را برای اون قوم پاره می‌کنید.

  بنده مسلمان زاده و قبلاً نماز هم در مسجد میخواندام ،فکر می‌کردم ثوابش بیشتره.متأسفانه شناخت درستی‌ از محمد و اسلام نداشتم.الان به این نتیجه رسیدم که اسلام،طاعونیست برای اجتماع.

  به یزدان که گر‌ ما خرد داشتیم کجا این سرانجام بد داشتیم؟

 57. برات متاسفم ارش. خدا به راه راست هدایتت کنه

 58. در مورد اقا اراش بگم یه ایه قران هم میگه وای بر انانی که ایات ما را به تمسخر میگیرن اقا ارش منظورش دقیقا شماست برو توبه کن . و اینکه من از معاویه متنفرم چون اون باعث شد صیغه قدغن بشه خدا بر معاویه لعنت کنه حضرت علی علیه السلام خوب فرمودن اگه معاویه صیغه رو ممنوع نمیکرد دیگر زنا وجود نداشت.هرکی میگه صیغه خوب نیست حرف معاویه رو میزنه

 59. لعنت به معاویه

 60. سلام دوستان مطمئن باشید تو سوریه شیعه وجود نداره چه اگر بود آثاری از تویله معاویه باقی نمیماند

 61. سلام دوستان – درود خدا بر رسول مهربان و خاندان پاکش تا امام عصر عج
  از ابوسفیان پلید و هند جگرخوار معاویه کثیف زاده شد واز این دو ملعون فرزندی به نام یزید که لعنت خدا و تمامی انسانها و جنیان و ملایک بر او باد . یزیدی که دستور داد با مدینه و نوامیس مسلمین چنین کنند و کعبه را به آتش کشید و با اباعبدالله و یارانش چنان کرد که تا همیشه لکه ننگی خواهد ماند . آخر یک نفر جواب بده امام حسین و یارانش را آنطور کشتی ای لامذهب کودک ۶ ماهه چه گناهی داشت که گلوی خشکش را سربازت با تیر سه شعبه پاره کرد . خاندان پیامبر را به اسارت بردی و …..
  ای زبان لال شو و دیگر نگو که دل بهانه جوست و ترسم یک یا هو بکشد و جان را تسلیم کند
  آنقدر در کشتی عشقت نشینم یا حسین
  یا به ساحل میرسم یا غرق دریا میشوم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*