آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,272

نامزدهای نهایی انتخابات یازدهم رابیشتر بشناسید

سعید جلیلی
سعید جلیلی، متولد ۱۳۴۴ در شهر مشهد و نماینده رهبری و دبیر شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی است که در مهرماه ۱۳۸۶، در دولت محمود احمدی‌نژاد جایگزین علی لاریجانی شد. او تحصیلات خود را تا مقطع دکترای علوم سیاسی در دانشگاه امام صادق(ع) به پایان رسانده و سابقه‌ای ۱۸ساله در وزارت امور خارجه دارد.

عنوان پایان‌نامه او «سیاست خارجی پیامبر» بود و در دانشگاه امام صادق(ع) به تدریس «دیپلماسی پیامبر» می‌پردازد. جلیلی در زمان جنگ هشت‌ساله ایران و عراق به عنوان نیروی بسیجی بارها در جبهه‌های جنگ حضور یافت.

در دی سال ۱۳۶۵ دیده‌بان تیپ ۲۱ امام‌رضا(ع) خراسان بود که در عملیات کربلای ۵ پایش زخمی شد و در بیمارستان صحرایی منطقه شلمچه در پی نبود امکانات و وضعیت اورژانسی پای راست خود را از دست داد.

غلامعلی حدادعادل
غلامعلی حدادعادل متولد ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴ در تهران، رییس سابق مجلس شورای اسلامی ایران و عضو مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام جمهوری اسلامی است. او نخستین رییس غیرروحانی مجلس شورای اسلامی است. او دومین رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران است که در اواخر دوران ریاستش بر این فرهنگستان به ریاست مجلس شورای اسلامی نیز انتخاب شد.

در ۲ آبان ۱۳۸۷ با حکم احمدی‌نژاد، حدادعادل دوباره برای ریاست این فرهنگستان برگزیده شد. او همچنین عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی است. حدادعادل چهره ماندگار سال ‌۱۳۸۷‌ در رشته فلسفه ‌است. او به عنوان نفر اول در حوزه انتخابیه تهران در ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ به مجلس نهم نیز راه یافت.

محسن رضایی
محسن رضایی میرقائد متولد شهریور ۱۳۳۳ در مسجد سلیمان است. او هم‌اکنون دبیر مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام است. رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نامزد دوره دهم ریاست‌جمهوری ایران بود. او در ابتدای پیروزی انقلاب از افراد پایه‌گذار سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود و پس از آن وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و به مدت 16سال از ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ فرماندهی این نهاد را بر عهده داشت.

در سال ۱۳۵۲ جهت تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه علم و صنعت به تهران آمد و وارد مبارزات چریکی علیه سلطنت پهلوی شد. رضایی پس از تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1358 به عضویت شورای مرکزی سپاه درآمد و به مدت دو سال فرماندهی اطلاعات سپاه را بر عهده داشت.

در سن 27سالگی و در اولین ماه‌های جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۰، به فرمان امام خمینی به فرماندهی سپاه پاسداران منصوب شد. او در دوران جنگ به عنوان فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح و به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزیده شد و این سمت را در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق برعهده داشت.

او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۴ نیز با شعار انتخاباتی «دولت عشق» حضور یافت، اما دو روز پیش از برگزاری انتخابات کناره‌گیری خود را اعلام کرد. رضایی همچنین یکی از نامزدهای دوره دهم ریاست‌جمهوری ایران بود. محسن رضایی برای این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری شعار «دولت فراگیر و جامعه امید» را اعلام کرده است.
kandida1

حسن روحانی
حسن روحانی متولد ۲۱ آبان ۱۳۲۷ در شهر سرخه سمنان، سیاست‌مدار است. او نماینده مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰، عضو شورایعالی امنیت ملی از سال ۱۳۶۴ و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک از سال ۱۳۷۱ است.

روحانی، نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی در دوره چهارم و پنجم و دبیر شورایعالی امنیت ملی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ بود.

او همچنین در این سمت، رییس تیم هسته‌ای و مذاکره‌کننده ارشد ایران با سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در مورد برنامه هسته‌ای ایران بود. در ۲۲ فروردین ۹۲، حسن روحانی با شعار «دولت تدبیر و امید» برای انتخابات ریاست‌جمهوری رسما اعلام کاندیداتوری کرد.

او در ۱۷ اردیبهشت، با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور، نام خود را برای رقابت ۲۴ خرداد ثبت کرد. روحانی با ادامه تحصیل در بریتانیا، مدرک کارشناسی ارشد (M. Phil) در رشته حقوق عمومی و دانشنامه دکتری (Ph. D) در رشته حقوق اساسی را از دانشگاه کلدونیان گلاسکو دریافت کرد. حسن روحانی دارای مرتبه علمی استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک است. او با کسب پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری مرکز در سال ۱۳۸۶، وکیل پایه‌یک دادگستری شد.

محمدرضا عارف
محمدرضا عارف، متولد ۲۷ آذر ۱۳۳۰ در یزد، سیاست‌مدار و استاد دانشگاه است. او بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ معاون اول رییس‌جمهور ایران سید محمد خاتمی بود و در حال حاضر عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی، عضو مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام (از ۲۵ اسفند ۱۳۸۱)، استاد دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی‌شریف و رییس هیات‌مدیره بنیاد باران است.

عارف مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تهران و کارشناسی‌ارشد و دکترای برق را از دانشگاه استنفورد آمریکا دریافت کرد. او همچنین عضو پیوسته فرهنگستان علوم است. عارف در تز دکترای خود به بررسی شبکه‌های غیرحلقوی که در فرستنده‌ها لینک‌های قطعی پخش‌کننده بدون هیچ تداخل در گیرنده‌ها دارند پرداخت. چنین شبکه‌هایی شبکه‌های عارف نامیده می‌شوند.

محمد غرضی
سید‌محمد غرضی متولد ۱۳۲۰ در اصفهان، وزیر نفت در دولت دفاع مقدس و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی‌رفسنجانی بود.

او همچنین نمایندگی دوره اول مجلس شورای اسلامی و مدیریت در استانداری خوزستان، کردستان را در کارنامه دارد. غرضی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال ۱۳۴۰ خورشیدی، وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد و موفق به دریافت درجه فوق لیسانس در رشته الکترونیک شد. او در سال‌های ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ برای گذراندن دوره‌های تخصصی انتقال و توزیع نیروی برق، عازم فرانسه شد.

غرضی، در سال ۱۳۵۰ خورشیدی، به دلیل مخالفت با برنامه‌های رژیم سابق به زندان افتاد و از سال ۱۳۵۳ خورشیدی، زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ خورشیدی، برای ادامه مبارزات به خارج از کشور رفت و مدتی را در نجف‌اشرف به مبارزه ادامه داد. وی، پیش از ترک کشور، به عضویت سازمان مجاهدین خلق ایران درآمده بود. از آن پس، تا رفتن امام خمینی به پاریس و بازگشت او به ایران، همراه ایشان بود. او پس از پیروزی انقلاب سمت‌های مختلف در سپاه پاسداران عهده‌دار شد.

محمدباقر قالیباف
محمدباقر قالیباف، متولد اول شهریور ۱۳۴۰ در طرقبه، مشهد، سیاستمدار و هم‌اکنون شهردار تهران است. او دارای مدرک دکترا در رشته جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس است که در شهریور 1384شهردار تهران شد. او در سن ۲۲‌سالگی، فرمانده لشکر پنج نصر خراسان در جنگ ایران و عراق بود. او که دوره خلبانی هواپیمای ایرباس را گذرانده، در سال ۱۳۷۳ فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا شد و ۱۳۷۶ به فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۷۹ به فرماندهی نیروی انتظامی منصوب شد.

او پیش از آنکه به مقام شهرداری تهران برسد در نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرد ولی رای کافی نیاورد. گفته می‌شود که در پروژه‌هایی همچون راه‌آهن مشهد سرخس، گاز‌رسانی به پنج استان مرکزی و غربی، ساخت سازه‌های دریایی خلیج‌فارس و سد کرخه نقش داشته ‌است.

علی‌اکبر ولایتی
علی‌اکبر ولایتی متولد چهارم تیر ۱۳۲۴، شمیران وزیر امورخارجه ایران در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۶ و هم‌اکنون مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری است. او پس از اتمام دوره دکترا، تخصص اطفال را در مرکز طبی کودکان دانشگاه تهران و فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی را در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا گذراند.

پس از پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷)، به عنوان معاون وزارت بهداری، نماینده مردم تهران در اولین دوره مجلس شورای اسلامی و بعد از آن به مدت 16‌سال به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت کرده‌ است. علی‌اکبر ولایتی، به‌طور سمبلیک در چند دانشگاه در فهرست استادان قرار دارد. او در مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام و بنیاد دایره‌المعارف اسلامی نیز حضور دارد.

ولایتی ریاست رسمی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و جمعیت حمایت از پیوند اعضا را هم بر عهده دارد و عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی است.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

  1. اینا همه شون انگشت کوچیکه آقای هاشمی (سردار بزرگ سازندگی)نمیشن، جای این بزرگوار در این بین خیلی خالیه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*