آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,380

هاشمی آمده تا بماند

حضور هاشمی وزن‌کشی‏های سیاسی در بهارستان را تحت‌الشعاع قرار داده؛ یک روز نامه‏ای در حمایت و روز دیگر نامه‏ای در نفی هاشمی امضا می‌شود و هنوز هستند نمایندگانی که مدام در گفت‌وگو با رسانه‌ها از درج نامشان در نامه «نه» به هاشمی اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. تمرکز گفت‌وگوی خبرنگاران در کریدورهای مجلس نیز به سمت تاثیر حضور انتخاباتی هاشمی است و این روزها چهره‌های اصلاح‌طلب و میانه‌روی بیشتری از نمایندگان ادوار مجلس در بهارستان تردد دارند. با وجود تخریب‌ها و شایعه‌های مکرر پیرامون حضور انتخاباتی هاشمی‌رفسنجانی، چه نیروهای اصولگرا و چه نیروهای اصلاح‌طلب در حمایت از او ثابت‌قدم‌اند و به گفته علی مطهری نمی‌توان هاشمی را تنها محدود به یک جناح سیاسی خاص کرد.

گفت‌وگو با غلامرضا تاجگردون، نایب‌رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه بر بررسی چالش‌های پیش‌روی هاشمی‌رفسنجانی برای شرکت در انتخابات پیش‌رو متمرکز است. او از جمله نیروهای اصلاح‌طلب حاضر در مجلس است و تاکید دارد که حضور انتخاباتی هاشمی امید را به جامعه بازگردانده و نویدگر بازگشت عقلانیت و استفاده از نخبگان اقتصادی در مراجع تصمیم‌گیری حساس کشور است.
‌هنوز نتایج تاییدصلاحیت‌ها نیامده، تخریب هاشمی‌رفسنجانی در دستور کار بعضی سایت‌ها و برخی اشخاص و گروه‌ها قرار گرفته است. 
هاشمی به چنین فضاسازی‏هایی عادت دارد. او مرد سیاست است و بیخودی در دقیقه 90 وارد عرصه نشده، او آمده تا تغییر و امید برای جامعه به ارمغان آورد و مطمئن باشید به تمام تخریب‌ها آگاه است. هاشمی مرد امید و عمل است و آمده تا بماند.
‌اطرافیان آقای هاشمی حتی پیش از ثبت‌نام ایشان از تخریب‌ها و تولید و انتشار «سی‌دی» علیه هاشمی خبر دادند، آیا تخریب‌ها می‌تواند افکار‌عمومی را تحت‌الشعاع قرار دهد؟ 
برای پاسخ به این سوال می‌توانید روند تخریب شخصیت‌ها در جمهوری اسلامی را بررسی کنید. به‌ویژه دوره اعلام نامزدی آقای خاتمی. در نهایت همه تخریب‌ها نتیجه معکوس داد. اما چنین تخریب‌هایی برازنده جامعه اسلامی ما نیست. بسیار غم‌انگیز است که با تمام تعالیم اخلاقی دین اسلام، ما شاهد بدترین بداخلاقی‌ها نسبت به مقام‌های سیاسی و انقلابی هستیم. امیدوارم که این وضعیت بیش از این رویه نشود و هیات اجرایی برگزاری انتخابات جلوی این وضعیت را بگیرد.
‌آقای حداد گفته بودند آنهایی که به میرحسین موسوی رای دادند؛ رای‌شان را این‌بار در سبد هاشمی خواهند ریخت. 
خب این جمله از زبان یک سیاستمدار بعید بود. به‌نظرم ایشان در اظهارنظرشان خطایی استراتژیک داشتند. حاشیه‌ها را کنار بگذاریم، میرحسین موسوی 13‌میلیون رای داشته و اگر تحلیل ایشان درست از کار در بیاید، هاشمی‌رفسنجانی از همین حالا 13‌میلیون رای دارد. این تعداد رای در انتخابات پیش‌رو می‌تواند برگ برنده یک نامزد انتخاباتی باشد. حداد در این گفته اشتباه کرده و اگر دقت می‌کرد این حرف را نمی‏زد.
‌در آستانه انتخابات برخی گمانه‌زنی‌ها از ردصلاحیت مشایی خبر می‌دهد و در برابر آن هم برخی پیش‌بینی‌ها مبتنی بر این است که شاید دولت در موعد مقرر انتخابات را برگزار نکند. 
تاخیر در انتخابات غیرقابل تصور است. در این حکومت، انتخابات در موعد مقرر برگزار خواهد شد. مهم‌تر از این مسایل هم رخ داده باشد، تدبیر نظام بر برگزاری انتخابات است و هیچ جریانی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد.
‌و اگر دولت بخواهد تمکین نکند، چطور؟ 
در این صورت دولت مرگ سیاسی‌اش را برای همیشه رقم خواهد زد. جمهوری اسلامی با کسی شوخی و تعارف ندارد. چه این دولت چه دولت‌های قبلی. البته مطمئن باشید که اگر احمدی‌نژاد چنین تصمیمی بگیرد، دولت با او همراه نخواهد شد.
‌اما کابینه او در موارد مختلف، وفاداری‌اش را به رییس دولت نشان داده است. 
این‌طور نیست. خط دولت با خط رییس دولت از هم جداست.
‌با آمدن هاشمی چیدمان انتخاباتی اصولگرایان را چطور می‏بینید؟ 
رفتار سیاسی اصولگرایان نشان از آن دارد که حضور هاشمی جریان اصولگرایان را بر هم زده و شاید بشود گفت به نوعی آنها هنوز غافلگیرند و نتوانسته‌اند برنامه عمل مشخصی برای آینده ترسیم کنند. به همین دلیل هنوز به اجماع نرسیده‌اند.
‌تاثیر هاشمی بر وضعیت اقتصادی کشور چه خواهد بود؟ 
برای همه مشخص است که اوضاع اقتصادی ما خوب نیست، هاشمی که بیاید بدون تردید فضای سیاسی بین‌المللی را مطلوب‌تر می‌کند و همین مساله بر جریان‌های اقتصادی داخل کشور تاثیرگذار بوده و شرایط به سمت ساماندهی خواهد رفت. به همین دلیل بازار از همان ابتدای ثبت‌نام هاشمی به حضور انتخاباتی او چراغ سبز نشان داد.
‌و در روند سیاست داخلی حضور او را چطور می‏بینید؟ 
حضور هاشمی در قدرت سیاسی ایران بدون شک جریان موثر بر تصمیم‌های سیاسی و اقتصادی را عقلایی خواهد کرد. تجربه حضور هاشمی نشان داده که او پذیرای عقلانیت و مدیریت است و به همین دلیل از توان گروه‌های فکری، اقتصادی و نخبگان سیاسی بهره‌مند خواهد شد و مانند برخی سیاستمداران، دولتش را محدود به چند نفر نخواهد کرد. هاشمی شخصیت جامع‌الاطرافی است که در بزنگاه سیاسی کشور می‌تواند از مخاطرات پیش‌روی کشور بکاهد.
‌چالش‌های اصلی پیش‌روی هاشمی چیست؟ 
حل مسایل بین‌المللی چالش اصلی او است. اگر مسایل بین‌المللی سروسامان گیرد، اوضاع به سمت ثبات پیش می‌رود.
‌به پیروزی هاشمی امید بسته‌اید؟ 

او در 79سالگی آمده که بگوید به تغییر کشور امیدوار است.
————————————————

کناره‌گیری برخی اصولگرایان به نفع هاشمی 

اسماعیل جلیلی . نماینده مجلس

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از رجل سیاسی دهه‌های مختلف نظام هستند و اظهارنظر پیرامون ایشان باید بر اساس مرور تمام تاریخ انقلاب اسلامی باشد. ایجاد شایبه علیه برخی نامزدها در شرایط انتخاباتی پیش‌رو به نفع هیچ‌کس نیست و به ضرر مردم است. در اهمیت حضور سیاسی هاشمی‌رفسنجانی همین بس که برخی چهره‌های اصولگرا همین حالا به نفع ایشان از صحنه انتخابات کنار کشیده‏اند. هاشمی، هم در حوزه اصولگرایی و هم مستقل‌ها و هم نیروهای اصلاح‌طلب آرایی دارد و شاید همین نکته برخی رقبای سیاسی ایشان را وارد فاز بداخلاقی‌های سیاسی کرده است. از اینها گذشته برخی از طیف‏های اصولگرا، جامعه روحانیت و برخی از نیروهای موثر انقلاب که از قدیم همرزم آیت‌الله هاشمی بوده‌اند، در مسیر انتخابات آینده همراهشان خواهند بود. مراجع قم نیز به حضور و توانمندی هاشمی‌رفسنجانی باور دارند و خوشبختانه حمایت‌های همه‌جانبه‌ای در آستانه انتخابات از ایشان صورت خواهد گرفت.

سوءاستفاده نشود
علی‌محمد احمدی . نماینده مجلس

در آستانه انتخابات طرح برخی مصادیق را کنار گذاشته و فضا را برای رای‌دادن حداکثری فراهم کنیم. باید شرایط برای حضور نمایندگان چه طیف‏های مختلف باشند فراهم شود و مشارکت مردم به‌عنوان یکی از اهداف نظام مورد تاکید مسوولان قرار گیرد. در قوانین انتخاباتی تاکیدشده افرادی که در سمت‌های حساس قرار دارند، باید مواضع بی‌طرفانه‌ای اتخاذ کنند و هر کسی که از امکانات بیت‌المال از صداوسیما گرفته تا تریبون‏های عمومی سوءاستفاده کند، مصداق قانون‌شکنی است. قانون اساسی جایگاهی برای شورای نگهبان ایجاد کرده و باید منتظر باشیم تا نظر نهایی خبرگان مردم اعلام شود؛ اما تا آن زمان مسوولان و سیاستمداران دلسوز نباید له یا علیه هیچ‌یک از نامزدها فضاسازی کنند، بلکه باید فضای جامعه به سمت آرامش و تولید اعتماد اجتماعی پیش رود. بدون‌شک ایجاد تشویش در اذهان عمومی با شرایط اقتصادی کنونی جامعه به نفع هیچ‌کس نیست و نباید قضاوت‌های زودهنگام، فضا را به هم بریزد.

 

اعتدال، برگ برنده هاشمی
هادی شوشتری . نماینده مجلس

مرور فعالیت‌های سیاسی هاشمی در دهه‌های گذشته انقلاب نشان از سعه‌صدر او و وسعت دیدش در به‌کارگیری و تعامل با گروه‌های مختلف سیاسی دارد. همه اینها بیش از اصول سیاستمداری به شخصیت فراجناجی آقای هاشمی برمی‌گردد و به همین دلیل ایشان از مجلس اول نشان داده که با تمرکز قدرت مخالف است و چه در تجربه حضورش در مجلس و چه ریاست‌جمهوری فضای اقتصادی و سیاسی مبتنی بر تعامل را پیش برده است. به همین دلیل بسیاری از جناح‌های سیاسی معتقد به تفکر راهبردی و اعتدالی چه در مجلس اول و دوم و چه در دولت‌هایی که او رییس‌جمهور بوده، در کنار او ایستاده و کار کرده‌اند. دولت‌های او همیشه ترکیبی از نیروهای اصولگرا و اصلاح‌طلب بوده و نمی‌توان هاشمی را فقط به طیف اصلاح‌طلب محدود کرد. در این برهه حساس سیاست ایران، فراجناحی بودن، برگ برنده هاشمی است. تفکر اعتدالی حول ایشان شکل خواهد گرفت. آقای هاشمی به‌عنوان یک روحانی مبارز جایگاه قابل اعتنایی در قم دارد.
منبع: روزنامه شرق
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*