آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,610

زلزله همه جا جز تهران را لرزانده/ زمين همچنان مي‌رقصد!

قطار وقوع زلزله‌هاي متعدد در كشورمان در حالي كماكان و به سرعت روي ريل خود مي‌تازد كه پايتخت‌نشينان همچنان نگران وقوع زلزله‌يي هستند كه ممكن است در بزرگ‌ترين كلانشهر كشور رخ دهد.

اين روزها در حالي كه اكثر هموطنان‌مان شاهد لرزش زمين زير پاهايشان بودند تهراني‌ها در وحشت وقوع زلزله‌يي هر چند كوچك شب‌ها و روز‌ها را به هم مي‌رسانند. وقوع زلزله در پايتخت كشور از اين رو مي‌تواند به گفته كارشناسان زلزله ايران نامگذاري شود كه هشدارهاي زيادي مبني بر وقوع فاجعه در صورت بروز زلزله در تهران پيش از اين، زنگ خطر‌ها را به صدا در آورده است. وقوع زمين لرزه در اشتهارد در استان البرز در حالي زلزله را تا بيخ گوش هموطنان تهراني آورده است كه تهراني‌ها آخرين بار 10 سال پيش رقص زمين را زير پاهايشان احساس كردند، زلزله‌يي كه كانون آن در منطقه بلده مازندران بود اما در پايتخت هم احساس شد.

 

بر اساس همين گزارش زلزله‌يي با بزرگاي 4 ريشتر صبح ديروز (چالان چولان) حوالي دورود در استان لرستان را لرزاند. اين در حالي است كه از نخستين ساعات پنجشنبه پنجم ارديبهشت‌ماه تا بعدازظهر روز گذشته حدود 60 زمين لرزه درنواحي مختلف كشور به وقوع پيوسته است.

حاجي‌آباد در خراسان جنوبي، كاكي و آبدان و خوروموج در بوشهر، چالان چولان لرستان، دهرم در فارس، جزيره هندورابي در هرمزگان، خاش و مسجد حضرت ابوالفضل سيستان و بلوچستان و فارياب و محمدآباد ريگان در كرمان در ميان شهرهايي كه در سايت مركز زلزله‌نگاري ايران از آنها با عنوان شهرهايي كه در آن زلزله به وقوع پيوسته متمايز هستند چرا كه زلزله‌هاي به وقوع پيوسته در اين شهرها بالاتر از سه ريشتر قدرت داشتند. اين در حالي است كه طي اين آخر هفته گذشته پنج زمين‌لرزه در كاكي بوشهر به ثبت رسيده و اين شهر در ميان ساير شهر‌ها از اين نظر حايز رتبه اول شده است.

در ميان زلزله ‌هايي كه طي 72 ساعت گذشته در كشور به وقوع پيوسته زلزله چالان چولان در لرستان دهرم در فارس و فارياب در كرمان به ترتيب با بزرگاي 4 ريشتر، 3/4 دهم ريشتر و 4 ريشتر بزرگ‌ترين زمين لرزه‌هاي ثبت شده در مركز زلزله‌شناسي ايران به شمار مي‌آيند.

وقوع زلزله در شهر‌هاي مختلف كشورمان اين روز‌ها از آن جهت حائز اهميت شده است كه چندي پيش شايعه وقوع زلزله‌يي با قدرت 10 ريشتر درخاور ميانه در سايت مركز زلزله‌شناسي امريكا منتشر شده بود. شايعه‌يي كه خود مسوولان اين سايت بعدا آن را تكذيب كردند. انتشار اين شايعه درست فرداي روزي صورت گرفت كه زلزله‌يي با قدرت 8/7 ريشتر منطقه سراوان در سيستان و بلوچستان را به لرزه در آورد. به گفته كارشناسان زمين‌شناسي اين زلزله كه بزرگ‌ترين زلزله نيم قرن اخير ايران نام گرفته موجب تحركاتي در صفحه پوسته زمين شده است به طوري كه وقوع اين زلزله كه در ايران تنها با يك كشته به خير گذشت در كشور پاكستان منجر به كشته شدن ده‌ها نفر شد. اما ماجرا به همين‌جا هم ختم نشد. بعد از زلزله سراوان مردم بسياري از كشور‌هاي آسياي شرقي از جمله هند، مالزي و چين و افغانستان نيز شاهد وقوع زلزله در كشورشان بودند.

آخرين زمين لرزه در تهران 183 سال پيش با بزرگاي 2/7 ريشتر به وقوع پيوسته است. اين در حالي است كه كارشناسان معتقدند 25 سال از زماني كه بايد زلزله بزرگي در تهران به وقوع مي‌پيوست گذشته است. تاخير در وقوع زمين لرزه بزرگ در تهران ترس از فاجعه‌يي كه زلزله تهران مي‌تواند بيافريند را بيشتر كرده است.

منبع: اعتماد

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

  1. hope the earthquake will never happened more than what minimum shows up now.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*