آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,937

با این جمله یعنی سیدمحمد خاتمی کاندیدا می شود!

دولتی ها فراخوان داده اند که بهتر است با احمدی نژاد آشتی کنید. البته فقط فراخوان نیست، تهدید هم دارد! در ائتلاف پنج گانه اصولگرایان هر یکی مدعی اند که گزینه برتر هستند و در ائتلاف سه نفره هم تازه دو نفرشان پس از هشت سال دریافته اند که کار دولت می تواند قابل نقد هم باشد!

در روزهایی که کمتر خبری از سران اصلاح طلب در کشور منتشر می شود، سید محمد خاتمی، هراز گاهی با سخنرانی ها و یا حضور خود در محافلی خبر ساز می شود. وی امسال نیز به سیاق سالیان گذشته در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) میزبان جمعی از مردم بود.خاتمی در این جمع سخنانی را بر زبان جاری ساخت که احتمال حضور شخص وی در قامت کاندیدای انتخابات و یا حضور فعال وی به عنوان حامی کاندیدای اصلاح طلبان را قوت بخشید.
download
وی که در مراسم عزاداری حضرت زهرا(س) در نقد نگاه صوفیانه به اسلام سخن می گفت، اظهار داشت که در نگاه صوفیانه برای رسیدن به هدف غایی باید دنیا را ترک کرد. خاتمی در نقد این نگاه گفت: اگر شما دنیا را رها کنند دنیاخواران و دنیاداران، شما را و زندگی و دنیا را رها نمی‌کنند بلکه دنیا را بر شما سخت می کنند و جای شما را می‌گیرند. وی سپس ادامه داد:
«خالی کردن صحنه زندگی به قصد رسیدن به هدف غایی، سبب می‌شود که ظالمان، زورگویان و دنیاخواران عرصه را پر کنند».
به نظر می رسد این عبارات در واقع فقط یک سخنرانی ساده نیست، بینش فلسفی یا فلسفه سیاسی سید محمد خاتمی است که می توان آن را در عرصه سیاسی هم تسری داد. بدین معنا که در عرصه سیاسی هم اگر انسان حتی به خاطر هدف والایی گوشه نشینی و کناره گیری اختیار کند،مخالفان و رقبا عرصه را پر خواهند کرد. این یک رویکرد است و در گاه انتخابات یا به معنای حضور در قامت کاندیدا است و یا حضور در قامت مشارکت کننده فعال. اما به هر حال کاندیداتوری خاتمی، آغاز یک ماراتن برای وی و اصلاح طلبان و البته عوض شدن قاعده بازی برای اصولگرایان است. اصولگرایانی که به اندازه عمر سیاسی، جناح اصولگرا، کاندیدا برای انتخابات معرفی کرده اند.
اما هر چه بیشتر می گذرد، گویی برگزاری مراسم طرفداران دولت در ورزشگاه آزادی با حضور صد هزار نفر جدی تر می شود. ماجرا از آنجا آغاز شدکه حدود دو ماه پیش از عید خبر تجمع هواداران دولت در اواخر فروردین در ورزشگاه آزادی منتشر شد؛ درست در بهمن ماه سال گذشته! اما به تدریج و پس از گذشت دوماه و آغاز سال جدید این تجمع به نام بزرگداشت خادمان نوروزی مردم تغییر نام پیدا کردو البته اصل خبر تایید شد و بس از آن همه بودجه و مخارج آن مورد بحث قرار گرفت . تا جایی که آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اخبار منتشره در جراید مبنی بر اینکه دولت قصد برگزاری مراسم تقدیر از دستندرکاران سفرهای نوروزی را دارد، گفت: «این عنوان خنده داری است که برا یاین همایش برگزیدهاند. وی از برگزار کنندگان خواستند تا به مردم دروغ نگویند و اگر می خواهند کار انتخاباتی بکنند، صراحتا آن را به مردم بگویند».
اما دولتی ها و پایداری ها به تدریج زمینه های همکاری مشترک شان را تقویت می کنند، تا در یک جبهه واحد در انتخابات را در روی رقبا قرار گیرند. در تازه ترین این تلاش، فراخوان رسانه های نزدیک به دولت برای آشتی پایداری ها با احمدی نژاد بسیار حائز اهمیت است. البته رسانه های دولتی، ضمن دعوت پایداری ها به آشتی با احمدی نژاد، آنان را هم تهدید می کنند که معنای عبور از احمدی نژاد، حتما به معنای عدم پایداری بر ولایت است.یکی از نویسندگان طیف دولتی این فراخوان و تهدید را اینگونه خطاب به پایداری ها نشان می دهد:
« جریان برخاسته از طیفی از حماسه‌سازان سوم تیر(جبهه پایداری) چنانچه خود را فقط وامدار رهبری معظم انقلاب اسلامی می‌دانند، چاره‌ای جز آشتی با احمدی‌نژاد و بازخوانی ده‌ها نقاط مثبت دولت نهم و دهم و انتخاب نامزدی نزدیک به رئیس جمهور که تا آخر با ایشان همراه بوده ندارند.
با توجه به تکرار صف بندی‌های انتخاباتی سال 84 و 88 و به میدان آمدن برخی از مسئولان امنیتی و سیاسی دولت هاشمی رفسنجانی و با توجه به تکرار اشتباهات صداوسیما در فتنه 88 با دعوت پیش از موعد ضرغامی از نامزدهای احتمالی احزاب و جریانات خاص و عدم دعوت نامزدهای احتمالی حامیان دولت نشانه‌هایی از مهندسی انتخابات بر خلاف نظر رهبری فرزانه نمایان شده است.به این سناریو، بازی آمدن و نیامدن آقای رفسنجانی را نیز اضافه کنید و به زمینه‌سازی چهره‌های مطرح جریان مصطلح اصولگرایی برای بازگشت چهره‌های فتنه و مدعی اصلاحات مانند خاتمی و تحرکات جدی این جریان برای بازگشت نیز توجه نمایید که همگی نمایانگر پیچیدگی این انتخابات و ائتلاف احزاب برای عملی نشدن ملاک‌های رهبری در انتخاب اصلح است. لذا تداوم اختلافی که عناصر فتنه آن را بین نیروهای عدالتخواه حامی دکتر احمدی‌نژاد ساخته و پرداخته کردند، می‌تواند بر پیچیدگی و فتنه‌انگیزی این انتخابات تاثیرگذار‌تر باشد.»
پیشتر محصولی از طیف تهران جبهه پایداری که در زمان وزارت وی ، انتخابات سال 88 برگزار شد، حمایت های خود از دولت را علیرغم اختلاف های سال های اخیر علنی کرده بود. برخی دیگر هم از اعضای این جبهه گفته بودند که ما اگر کاندیدای اصلح را در درون دولت بابیم به حمایت از او برخواهیم خواست. به نظر می رسد پایداری ها دولت را به خاطر امکانات انتخاباتی اش می خواهند و دولتی ها هم پایداری ها را به خاطر جبران مشروعیت دینی از دست رفته خود! در عین حال هر دو پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را به هرقیمتی طلب می کنند!
اما در بین اصولگرایان هم هنوز تشتت به قوت خود باقی است.  در بین ائتلاف پنج گانه راست سنتی متشکل از باهنر، متکی ، پور محمدی، ابوترابی و آل اسحاق، تقریبا همه معتقدند که بر دیگری مقدم ترند و احتمالا آنان کاندیدای ائتلاف خواهند بود و کنار هم نمی روند! داستان این ائتلاف را تا پایان دنبال کردن همچنان خوش است.
در ائتلاف سه گانه قالیباف، ولایتی و حداد هم ظاهرا جمع بندی ها چندان مثبت نیست، چرا که گفته شد احتمالا هر سه به عنوان کاندیدا ثبت نام خواهند کرد. در این بین علی اکبر ولایتی و حداد عادل که در طول هشت سال گذشته انتقادی از دولت احمدی نژاد نداشته اند، رفته رفته مواضعی انتقادی علیه دولت و احمدی نژاد اتخاذ می کنند، حال یا دولت مشکلی نداشته است و تازه کارهای مشکل دار و قابل نقد انجام داده است و یا این دو تازه به کارهای ایراد دار دولت پی برده اند و یا ایراد بوده و این دو هم مطلع بوده اند، اما مصلحتا سکوت کرده اند!
منبع: تابناک
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

 1. خاتمي:
  تيپ
  شخصيت
  وقار
  صميميت
  اصالت
  آريايي
  و
  .
  .
  .
  خيلي باحال بود
  ولي مدتيه از كاراش بيخبرم
  تغيير كرده يا خير نميدونم
  ولي وقتي بود،
  اگر عالي نبود،ولي بد هم نبود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*