آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,214

احمدی‌نژاد پرچم ایران را به مشایی سپرد/ «آرادان (زادگاه احمدی‌نژاد) = مشایی»

به گزارش آخرین نیوز، روزنامه شرق نوشت: محمود احمدی‌نژاد با سفر به  استان زادگاهش (سمنان) در قالب دور آخر سفرهای استانی در زمان ریاست‌جمهوری‌اش پرچم جمهوری اسلامی را به دست اسفندیار رحیم‌مشایی سپرد.

آنچه عکاسان خبرگزاری‌ها از این سفر روایت کرده‌اند تصاویری از«اسفندیار» دولت است که همه جا پا به پای محمود احمدی‌نژاد حضور دارد و در نهایت«در همایش حضور» احمدی‌نژاد که با پرچم جمهوری اسلامی ایران به احساسات حاضران پاسخ می‌داده، آن پرچم را به دستان مشایی که این روزها زمزمه‌هایی درباره نامزدی او در انتخابات آینده مطرح است، می‌سپارد.
304034_608
همچنین افرادی در بین جمعیت حاضر بوده‌اند که پلاکاردهایی در حمایت از مشایی در دست داشته‌اند. یکی از این تصاویر پلاکاردی را نشان می‌دهد که روی آن نوشته شده: «آرادان (زادگاه احمدی‌نژاد) = مشایی.»
اما خبرگزاری‌ها از این سفر روایت کرده‌اند که احمدی‌نژاد در موضع‌گیری‌های صریحی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری به‌شدت از اظهارنظرهایی که درباره رد صلاحیت برخی افراد در انتخابات مطرح شده، انتقاد کرده و برای دومین بار در سال جدید تاکید کرده است: «رهبری معظم انقلاب گفتند که من یک رای بیشتر ندارم. اما یک عده می‌گویند نظر رهبری این است که این شخص بیاید و آن شخص نیاید، به شما چه مربوط است؟»
احمدی‌نژاد همچنین گفته است: «برخی باید مراقب باشند سخنانی نگویند که مردم را بی‌انگیزه یا مایوس کنند. وقتی رهبری با جایگاه برجسته‌ای که دارند به صراحت می‌گویند که من یک رای بیشتر ندارم این درسی است برای همه ما؛ اما یک عده می‌گویند نظر رهبری این است که این شخص بیاید و آن شخص نیاید، به شما چه مربوط است؟ این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند، همه سلایق باید بیایند.»
به گزارش خبرگزاری دولتی «ایرنا» احمدی‌نژاد با اشاره به انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری افزود: «یک مشارکت گسترده نزدیک به 50میلیونی می‌تواند همه معادلات داخل و خارج را برهم زند.» احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه انتخابات متعلق به همه مردم است و همه سلایق باید در این عرصه حضور یافته و تصمیم بگیرند، تصریح کرد: مبادا عده‌ای این طرف و آن طرف پیدا شوند و خود را مالک کشور و آقابالاسر مردم بدانند و بخواهند به جای آنها تصمیم بگیرند.
پیش از این نیز احمدی‌نژاد در پیام نوروزی خود که از رسانه ملی پخش می‌شد، اعلام کرد: «مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند که فقط یک رای دارند و حق انتخاب با ملت است. همه باید به حق ملت احترام بگذارند.»
سخنان احمدی‌نژاد در حالی مطرح می‌شود که با بالا گرفتن شایعه‌ها درباره حضور اسفندیار رحیم‌مشایی به‌عنوان کاندیدای مورد حمایت دولت در انتخابات ریاست‌جمهوری برخی از چهره‌های اصولگرا و دو نفر از اعضای شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت کاندیدای موسوم به جریان انحرافی در انتخابات آینده هشدار دادند.
اما حسین شریعتمداری به‌عنوان مخالف سر سخت مشایی و حمایت‌های احمدی‌نژاد از او در سرمقاله کیهان می‌نویسد: «نامزدهای مورد نظر دو گروه مشترک «اصحاب فتنه» و «حلقه انحرافی» اگرچه قرار است به طور جداگانه و با ظاهری متفاوت و حتی با تظاهر به اختلاف با یکدیگر مطرح شوند ولی به یقین از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت خواهند شد… – حلقه انحرافی- ضمن آنکه مرتکب جرایم فراوان و قابل پیگرد قانونی شده‌اند، بارها نیز به وضوح نشان داده‌اند که با آموزه‌های اصیل اسلامی و انقلابی فاصله فراوانی دارند. از سوی دیگر هر دو جریان فتنه و حلقه انحرافی مخصوصا اعضای اصلی آنها نه‌فقط پایگاهی در میان مردم ندارند، بلکه با مخالفت شدید و بعضا آمیخته به عصبانیت آنان نیز روبه‌رو هستند.»
روزنامه کیهان در مطلب دیگری برخی از دلایل شورای نگهبان برای رد صلاحیت مشایی را این‌گونه توضیح می‌دهد: «طبق قانون اساسی نامزد ریاست‌جمهوری باید رجل سیاسی-مذهبی، مدیر و مدبر باشد و طبیعی است که حتی اگر هیچ نقطه سیاهی در کارنامه امثال آقای مشایی نبود، این شرایط کمترین انطباقی با وی و امثال وی نداشت. یعنی مثلا لازم نبود او گفته باشد دوره اسلامگرایی تمام شده همان‌طور که دوره اسب‌سواری تمام شده یا مثلا مدعی دوستی با اشغالگران غاصب فلسطین تحت عنوان دوستی با مردم اسراییل شده باشد یا مثلا فقدان صلاحیت نامبرده برای تصدی معاون اولی رییس‌جمهور قبلا اعلام و ابلاغ شده باشد.»
اما علی مطهری در پاسخ به سوال «پویش» در خصوص احتمال رد صلاحیت مشایی و اینکه ماجرای در صلاحیت معین در سال ۸۴ و حکم حکومتی بعد از آن برای جریان دولت هم پیش خواهد آمد یا خیر، گفته: «مقایسه مشایی با معین درست نیست. انحرافات فکری که در آقای مشایی وجود دارد در آقای معین دیده نمی‌شد.»
مطهری تاکید کرده: «آقای احمدی‌نژاد در صورت ردصلاحیت شدن مشایی دست به اقدامات جدی خواهد زد چون ایشان مرید آقای مشایی است و اختیاری از خودش ندارد و این احتمال وجود دارد که دست به هر کاری بزند؛ مجلس هم البته در این خصوص به وظیفه خودش عمل خواهد کرد.» اکثر کاندیداهای جریان اصولگرا در انتخابات ریاست‌جمهوری دور یازدهم نیز پیش‌بینی کرده‌اند اگر مشایی در انتخابات کاندیدا شود، صلاحیت او تایید نخواهد شد.
اما در یک اظهارنظر دیگر محمدرضا باهنر، نایب‌رییس مجلس هم در همایش«اصولگرایان استان البرز» اظهار داشته: «رییس‌جمهور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده از مشایی ناامید نشده و دنبال این است که نان را از تنور در بیاورد.»
***
از ابتدای امسال که محمود احمدی‌نژاد پیام نوروزی خود را با شعار«زنده باد بهار» به پایان رساند، تحلیل‌ها بر این بود که دولت تصمیم دارد در سال انتخابات به صورت جدی در این زمینه فعالیت کند.
شعار زنده باد بهار، نخستین بار در مهرماه سال گذشته و در جریان سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل بیان شد، اخیرا در مناسبت‌های گوناگون احمدی‌نژاد، مشایی و هواداران آنها مورد استفاده قرار گرفته و بسیاری از محافظه‌کاران، آن را شعار انتخاباتی جریان منسوب به دولت در مبارزات انتخاباتی آینده دانسته‌اند.  گرچه برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند به دلیل احتمال رد صلاحیت اسفندیار رحیم‌مشایی و مخالفت‌های شدیدی که بین اصولگرایان وجود دارد، به نحوی که احمدی‌نژاد حتی نتوانست او را به عنوان معاون اول دولت خود منصوب کند، شانس مشایی برای حضور در انتخابات آینده کم است و احتمالا دولت گزینه جایگزین دیگری را برای معرفی در انتخابات آینده در نظر دارد.
در همین رابطه روزنامه دولتی ایران در کنار مشایی از گزینه‌هایی همچون غلامحسین الهام، محمدرضا رحیمی، علی نیکزاد و روح‌الله احمدزاده برای حضور در انتخابات خبر داد.
به دنبال انتشار این خبر فارس دیروز گزارش داده روح‌الله احمدزاده‌کرمانی، معاونت رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و همچنین استاندار فارس در دولت احمدی‌نژاد اولین کاندیدای نزدیک به دولت است که دوشنبه اعلام کاندیداتوری می‌کند.
اما در مقابل هستند برخی تحلیلگران که عنوان می‌کنند احمدی‌نژاد همان‌طور که در این هشت سال نشان داده به هر قیمتی پای مشایی خواهد ایستاد و مجوز حضور مشاور ارشدش در انتخابات را خواهد گرفت.  به نظر می‌رسد سخنان احمدی‌نژاد در سمنان و انتقادات او از اظهارنظرها در خصوص رد صلاحیت افراد معطوف به همین مخالفت‌ها درباره حضور مشایی در انتخابات ریاست‌جمهوری است.
با این حال حضور پررنگ اسفندیار رحیم‌مشایی و همراهی احمدی‌نژاد با او در ماه‌های اخیر شایبه حضور او در انتخابات را تقویت می‌کند. احمدی‌نژاد پس از چند ماه تعطیلی سفرهای استانی بار دیگر سفرهای خود را استارت زده است؛ سفرهایی که به گفته کمال‌الدین پیرموذن نماینده مجلس«سفرهای تبلیغاتی است و نتیجه‌ای برای مردم ندارد.»
این نماینده مجلس همچنین گفته: «متاسفانه دولت با این اقدامات شتابزده تنها به دنبال جمع‌آوری رای برای کاندیدای منتخب خود است و می‌خواهد با آغاز دوباره سفرهای استانی به نوعی مردم را فریب بدهد اما با توجه به شعور بالای مردم به طور حتم چیزی عاید دولت نمی‌شود.» سفرهای استانی احمدی‌نژاد در انتخابات گذشته نیز مورد انتقاد رقبای دولت و مجلسی‌ها قرار داشت.
به اعتقاد نمایندگان مجلس، احمدی‌نژاد در انتخابات دوره دهم به اسم سفرهای استانی با هزینه دولت به فعالیت انتخاباتی جهت جمع‌آوری رای برای خود پرداخت. این انتقادات منجر به تصویب طرح تحقیق و تفحصی در مجلس شد.
نمایندگان همچنین عنوان کردند در پرداخت سود سهام عدالت در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوی تخلف شده است. علی‌اکبر اولیا به عنوان یکی از پیشنهاد‌کنندگان درخواست این تحقیق و تفحص گفت: «در بررسی‌هایی که صورت گرفته، متوجه شده‌ایم که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری در دو سال گذشته بدون اینکه اصلا سودی وجود داشته باشد دولت اقدام به پرداخت مبلغ 80 هزار تومان به 9 میلیون نفر کرده است.» اکنون منتقدان دولت معتقد هستند احمدی‌نژاد با آغاز سفرهای استانی در دور جدید تلاش دارد به نفع کاندیدای مورد حمایت دولت رای جمع کند.
به همین دلیل وعده‌های احمدی‌نژاد در پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش همچنان ادامه دارد. در سفر به سمنان احمدی‌نژاد وعده‌هایی همچون وام ازدواج، تصمیمات درباره تخصیص آب و زمین، واگذاری امکانات برای بانوان و کشاورزان داده و برای دومین بار به یارانه 250 هزارتومانی اشاره کرده و در حالی‌که مشایی پشت سر او ایستاده بوده، اعلام کرده: «هنوز اطمینان دارم که با یک حرکت آرام و آسان می‌شود ماهی 250 هزار تومان به مردم داده و این حق مردم است.»
وی در ادامه با اشاره به فشارهای اقتصادی در کشور گفت: اینجا جای آن نیست که من درباره فشارهای اقتصادی و شرایط فعلی صحبت کنم اما ما در یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار قرار داریم. تمام این تلاش‌ها و فشارها به خاطر این است که آنها می‌خواهند مردم وارد عرصه‌های اقتصادی نشوند و برخی نیز در داخل با آنها همکاری می‌کنند چرا که می‌دانند اگر مردم ایران وارد عرصه شوند تمام محاسبات را بهم خواهند ریخت.
احمدی‌نژاد همچنین گفته: «اگر قرار است، حماسه اقتصادی و سیاسی محقق شود، باید کار دست مردم باشد. البته رهبری عزیز هم از جایگاه برجسته‌ای هدایت جامعه را برعهده دارند و جامعه و مردم پشت سر رهبری حرکت می‌کنند. هیچ‌کس نباید رهبری را در انحصار خود بداند و به بهانه طرفداری از رهبری عده‌ای را کنار بزند. رهبری متعلق به همه ملت ایران است، همه ملت بزرگ ایران در راه انقلاب و ارزش‌های الهی و خط نورانی امامت و ولایت قرار دارند و سرنوشت خود را بهتر از دیگران تشخیص می‌دهند.»
به گفته رییس دولت«باید همه سلایق در عرصه انتخابات حضور داشته باشند تا حماسه عظیم سیاسی برپا شده و دشمنان برای همیشه مایوس شوند. باید فرصت بدهیم تا آحاد مردم رشد یافته و قوی شوند و نباید چنین شود که تمام فرصت‌ها و امتیازات در اختیار عده‌ قلیلی باشد.»
وی با بیان اینکه«یک ملت برای فتح قله‌های بلند نیازمند تصمیمات بزرگ است»، افزود: در مسیر حرکت ملت‌ها گاه موانعی پیش می‌آید و توطئه‌ها و طراحی‌هایی صورت می‌گیرد که کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد و موجودیت و هویت یک ملت را تهدید می‌کند به‌طوری‌که با امکانات معمولی نمی‌توان آن خطر را برطرف کرد و نیازمند اقدامات بزرگ و اصلاحات تند است.
—————————————————————————————————————————————————————————————–
آیت‌الله مومن، عضو فقهای شورای نگهبان: اگر بوی انحراف از کسی احساس کنیم، شبهه‌ای نداشته باشید که او را رد صلاحیت خواهیم کرد.
پورمحمدی: افراد منتسب به جریان انحرافی تایید صلاحیت نخواهند شد.
فلاحیان: مشایی رد صلاحیت می‌شود
امیر محبیان: آقای احمدی‌نژاد معتقد است شورای نگهبان شواهدی علیه آقای مشایی ندارد. با وجود این اگر «مصطفی معین» توانست، از حکم حکومتی بهره بگیرد ما چرا نتوانیم؟
آیت‌الله کعبی : ‌ نامزد طلایی جریان‌ انحرافی ردصلاحیت می‌شود.
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۵ نظر

  1. كي به كيه.همه دارن سنگ خودشونو به سينه ميزنن و تبليغ ميكنند خيلي هم تابلو

  2. بله ایشان پرچم را به مشایی و مشایی هم به دست آمریکا و اسرائیل خواهد سپرد… هر کی تو این انتخابات به مشایی رای بده واقعا خیانت کرده به این مملکت ایشان که شعارشون عدالت برای همه بود این بود ایشان که به اصطلاح شعارشون بهاریه ببین جوانه سبز زندگی مردم را به رنگ زرد خواهند دراورد.

  3. faghat mitoonam begam ba inkara daran soghoote khodeshoon ro nazdik mikonan. shak nakonid bad az in dolat gande karashoon biroon miad.
    لعن علی عدوک یاعلی

  4. من میخوام بگم اقای رئیس جمهور شما که داری همه جا جارمیزنی که رهبر انقلاب اینجورگفتندو کسی نباید برای مردم تعیین تکلیف کنه پس چرا خودتون سنگ مشایی رو به سینه میزنید و همه جا حرف ازاین آقا میزنیدوشعارهای اوراسر میدهید شما چرا نمیذاریدمردم خودشون تصمیم بگیرند ما نمیخواهیم به مشایی رآی بدیم زوره .. شما هم هرجامیرید اینقدرجار نزنید زنده باد بهار… بهاری که رو به خزان باشد فایده ای ندارد .. ممنون اگر نظرمن را بگذارید .

  5. يادتونه دفعه اولي كه آقاي احمدي نژاد رأي آورد واسه اين بود كه همه با هم ميخواستن كه هاشمي نياد؟
    مواظب باشيم دوباره همونجوري بازي نخوريم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*