آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,210

بیانیه ایران پس از مذاکرات آلماتی 2

در بیانیه ای که از جانب هیئت ایرانی پس از پایان مذاکرات منتشر شد، تأکید شده است که جمهوری اسلامی از گفت وگو برای همکاری استقبال می کند.

به گزارش تسنیم ، در متن بیانیه ایران که پس از مذاکرات آلماآتی2 منتشر شد، آمده است:

در ابتدا از دولت و ملت کشور دوست قزاقستان به خاطر میزبانی شایسته این مذاکرات تشکر می کنم. ایران 10 ماه قبل در مسکو طرح جامعی برای پیشبرد مذاکرات ارائه کرد. در این دوره ایران برنامه عملیاتی خود را در چارچوب طرح مسکو ارائه کرد. این برنامه، پیشنهاد تجدیدنظر شده 1+5 در آلماآتی و ملاحظات نشست کارشناسی را در نظر گرفته است. بخشی از ابتکارات ما به طور مشخص در پاسخ به نظرات 1+5 در نشست آلماآتی1 مطرح شد که از ظرفیت تغییر برای حرکت به جلو برخوردار است.

در دو روز گذشته بحثهای محتوایی و مشروح صورت گرفت و نمایندگان 6 کشور ابهامات و سؤال های متعددی درباره برنامه عملیاتی ایران ارائه کردند، به تفصیل پاسخ داده شد. البته بین نگاه های دو طرف فاصله هایی وجود دارد.

ایران با تأکید بر حق غنی سازی از گفت وگو برای همکاری استقبال می کند. دو محور اساسی که در این مذاکرات برای جلب اعتماد ایران بیان شد عبارت است از شناسایی حق غنی سازی و خاتمه دادن به رفتارهایی که نشانه دشمنی با ملت ایران است. بر مبنای اینها پیشنهادهایی برای حرکت در مسیر سازنده ارائه شد.

نمایندگان 1+5 با طرح نظرات دولت های خود خواهان ارزیابی های بیشتر از شرایط جدید ناشی از ابتکارات ایران شدند و قرار شد خانم اشتون پس از مذاکره با وزرای خارجه 6 کشور با من تلفنی صحبت کند.

ما فکر می کنیم مذاکرات خوبی در آلماآتی انجام شد و اکنون 1+5 باید اراده و صداقت خود را برای برداشتن گامهای اعتمادساز متناسب در آینده نشان دهد.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*