آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,069

رويدادهاي مهم سوم فروردين

امروز شنبه برابر با سوم فروردین ۱۳۹۲ و یازدهم جمادی الاولی ۱۴۳۴ هجری قمری و بیست و سوم مارس سال ۲۰۱۳ میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران به شرح زیر است:
۳ فروردین ۱۳۵۹
ˈمحمدرضا پهلویˈ که در پی وقوع انقلاب اسلامی از ایران گریخته بود، پس از اقامت در مصر، مراکش ، آمریکا، مکزیک و پاناما به قاهره بازگشت .

۳ فروردین ۱۳۵۷
۲۰۰ نفر از نظامیان ایرانی پاسدار صلح سازمان ملل مستقر در بلندی های جولان به جنوب لبنان اعزام شدند.

۳ فروردین ۱۳۵۶
نشریه ˈاومانیتهˈ چاپ پاریس در مقاله ای با عنوان ˈرژیم ایران تعداد زندانیان خود را چهار هزار نفر می داندˈ نوشت رقم واقعی زندانیان سیاسی تا ۲۰ برابر بیشتر از رقمی است که دولت ایران اعلام کرده است.

۳ فروردین ۱۳۵۵
ˈنلسون راکفلرˈ سرمایه دار مشهور آمریکایی و معاون رییس جمهوری این کشور امروز وارد جزیره خارک شد و با ˈمحمدرضا پهلویˈ ملاقات کرد.

۳ فروردین ۱۳۴۴
استاد عبدالعظیم قریب نویسنده و ادیب برجسته ایرانی در گذشت. او در کنار تدریس از اعضای برجسته فرهنگستان زبان فارسی به شمار می رفت و نخستین کسی بود که دستور زبان فارسی را در قالبی ساده و روشن تدوین کرد و تدریس آن را به صورت درسی مستقل در مدارس رواج داد.

۳ فروردین ۱۳۴۲
بازار تهران در اعتراض به جنایات حکومت پهلوی در به خاک و خون کشیدن مدرسه فیضیه قم، تعطیل شد.

۳ فروردین ۱۳۴۰
کتابخانه مسجد اعظم قم با حضور ˈآیت الله العظمی بروجردیˈ و سخنرانی ˈحجت الاسلام محمدتقی فلسفیˈ افتتاح شد.

۳ فروردین ۱۳۳۹
سومین دوره فعالیت مجلس سنا آغاز شد. فعالیت این دوره سنا تا ۱۹ اردیبهشت ۱۳۴۰ ادامه یافت .

۳ فروردین ۱۳۳۸
ˈعبدالکریم قاسمˈ، نظامی چپگرای عراقی که به تازگی علیه رژیم سلطنتی حاکم بر این کشور کودتا کرده بود، خروج عراق را از پیمان بغداد اعلام کرد.

۳ فروردین ۱۳۲۹
کابینه دوم ˈرجبعلی منصورˈ تشکیل شد. این کابینه تنها سه ماه دوام داشت و در پنجم تیر همان سال سقوط کرد.

۳ فروردین ۱۳۲۵
ˈوالاس موریˈ سفیر امریکا در ایران در تلگرافی به وزارت خارجه کشورش گفت: ˈقوامˈ نخست وزیر همزمان با قرار تشکیل شرکت مختلط نفت ایران و شوروی، به دولت امریکا نیز قول داده که استخراج نفت بلوچستان را به آن دولت بسپارد.

۳ فروردین ۱۳۰۱
حوزه علمیه قم توسط ˈحاج شیخ عبدالکریم حائری یزدیˈ تأسیس شد. این حوزه پس از مدت کوتاهی کانون اسلام خواهی و مبارزه علیه استعمار، استکبار، استبداد و باعث احیای مجدد قرآن و مکتب اسلام شد .

الف

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*