آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,323

پيام نوروزی اوباما به مردم و مقامات ايران/ رئيس‌جمهور آمريکا خواهان آغازی نو شد

باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا پيامي براي تبريک نوروز صادر کرد که بيش از آنکه خطاب به ايرانيان باشد، پاسخي منفي به درخواست‌هاي مکرر رژيم صهيونيستي براي تشديد مواضع خصمانه واشنگتن عليه تهران در آستانه سفر اوباما به تل‌آويو بود و همزمان چراغ سبزي براي عقب‌نشيني‌هاي ديپلماتيک، اقتصادي و سياسي بيشتر در موضوع هسته‌اي کشورمان.

 OnlineNewsImage
رئيس‌جمهور آمريکا باز هم مانند سال‌هاي گذشته، در آستانه نوروز، مقابل دوربين اداره اطلاع‌رساني کاخ سفيد نشست تا متن آماده‌شده از سوي مشاوران ديپلماسي عمومي خود براي نوروز را براي ايرانيان بخواند و از “بهار تازه” دم بزند و براي عقب‌نشيني‌هاي ديپلماتيک، اقتصادي و سياسي بيشتر در موضوع هسته‌اي کشورمان، چراغ سبز نشان دهد؛ اين پيام همچنين بيش از آنکه خطاب به ايرانيان باشد، پاسخي منفي به درخواست‌هاي مکرر رژيم صهيونيستي براي تشديد مواضع خصمانه واشنگتن عليه تهران در آستانه سفر اوباما به تل‌آويو بود که در قالب “پيام نوروزي خطاب به مردم و مقامات ايران” مطرح شد.

اوباما در اين پيام، چند بار هم به کليدواژه‌هايي چون “بهار” و “بهار تازه” و “جشن نوروز!” اشاره کرده که مدتي است از سوي برخي در داخل کشور نيز به‌شدت مورد تأکيد قرار مي‌گيرد.

اوباما که “والري جارت” مشاور شيرازي‌تبار ارشدش در امور ايران، پيش از اين از علاقه‌اش به شيراز سخن گفته بود، اين بار براي پيام خود، تفألي هم به حافظ شيرازي، شاعر برجسته ايراني زده غافل از آنکه حافظ، هميشه يار قرآن‌باوران و ايرانيان بوده و در اشعار خود، ريشه‌کني دشمني دشمنان اين مرز و بوم را از خدا خواسته است. شعري هم که در فال حافظ خطاب به اوباما براي سال نو آمده، حاوي همين مضمون است: «درخت دوستي بنشان که کام دل به بار آرد/ نهال دشمني برکن که رنج بي‌شمار آرد»

بايد منتظر ماند و ديد که اوباما و دولتش در سال 1392 هجري خورشيدي در قبال اين توصيه حافظ چگونه عمل مي‌کنند و آيا نهال دشمني خود با ايرانيان را که با مانع‌تراشي‌ها و توطئه‌هاي واشنگتن عليه مردم ايران به درختي تناور تبديل شده از بيخ خواهند کند يا همچنان بر رويه سابق خود پاي خواهند فشرد.

پيام اوباما همچنين حاوي نکات جالب ديگري هم هست. در اين پيام که دو روز زودتر از سال تحويل شمسي، در آستانه جشنواره بزرگ هسته‌اي ملي در روز 20 فروردين ماه 1392 و همزمان با نشست کارشناسي معاونان تيم‌هاي مذاکره‌کننده جمهوري اسلامي ايران و گروه 1+5 در استانبول ترکيه منتشر شده، به موضوع هسته‌اي کشورمان نيز اشاره شده است.

به گفته کارشناسان، پيام نوروزي اوباما را مي‌توان چراغ قرمزي به رژيم صهيونيستي در آستانه سفر وي به سرزمين‌هاي اشغالي و همزمان چراغ سبز وي در ادامه عقب‌نشيني‌هاي اخير کاخ سفيد در مقابل گام‌هاي قدرتمند ايران در موضوع هسته‌اي ارزيابي کرد آنجا که گفته است: «همان‌گونه که من هميشه گفته‌ام، ايالات متحده ترجيح مي‌دهد اين مسئله را به طور صلح‌آميز و ديپلماتيک حل کند؛ اگر واقعاً آن گونه که رهبران ايران مي‌گويند “برنامه هسته‌اي شان مقاصد صلح‌آميز دارد” در اين صورت، اساسي براي راه‌حل عملي وجود دارد، اين يک راه حلي است که به ايران دسترسي به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي را مي‌دهد و همزمان براي هميشه، پاسخگوي پرسش‌هاي جدي جامعه جهاني در مورد ماهيت واقعي برنامه هسته‌اي ايران است.»

رئيس‌جمهور آمريکا در ادامه، گريزي هم به عقب‌نشيني‌هاي اخير گروه 1+5 در مذاکرات آلماتي1 در قزاقستان زده و به احتمال عقب‌نشيني‌هاي بيشتر غرب در اين خصوص به‌ويژه در حوزه صادرات و واردات و روابط بازرگاني اشاره کرده و گفته است: «ايالات متحده در کنار ساير اعضاي جامعه جهاني، آماده است به اين گونه راه حل دست يابد.. يافتن راه حل، کاري آسان نخواهد بود. اما اگر بتوانيم، مردم ايران مي‌توانند مزاياي مبادلات بازرگاني بيشتر و روابط با کشورهاي ديگر ازجمله ايالات متحده را ببينند.»

وي همچنين به طور ضمني به احتياج آمريکا براي ازسرگيري روابط با ايران اشاره کرده و گفته است: «همان‌گونه که پدران و اجداد شما در طول تاريخ، دنياي علم و هنر را غني کرده‌اند همه کشورها از استعداد و خلاقيت مردم ايران بهره خواهند برد، به ويژه جوانان شما. هر روزي که ارتباط شما با ما قطع است روزي است که ما با هم کار نمي‌کنيم، باهم نمي‌سازيم، نوآوري نمي‌کنيم و فرصت ساختن آينده‌اي پر از صلح و کاميابي را که در قلب اين جشن است نداريم.»

اوباما همچنين در آستانه سفر به تل‌آويو، پيام غيرمستقيمي هم به “بنيامين نتانياهو” نخست‌وزير تندرو اين رژيم داد که به‌تازگي خواستار تشديد مواضع خصمانه رئيس‌جمهور آمريکا عليه تهران شده بود. اوباما در پايان پيام نوروزي خود در واکنش به اين درخواست نتانياهو، اين‌گونه جواب داد: «همزمان با آغاز بهاري تازه، من همچنان اميدوارم که دو کشور ما بتوانند از تنش را پشت سر گذاشته و فراتر روند و من همچنان به تلاشم براي رسيدن به آغازي نو ميان کشورهاي‌مان ادامه خواهم داد که حاصلش دوستي و صلح ميان دو کشورمان باشد.»

منبع: مشرق
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

  1. در مورد این پیام هر کسی دیدگاه خودش را دارد و هر طور که بخواهد می تواند آن را تعبیر کند
    اما باید به خاصر دیدگاه اوباما به وی تبریک و خوش به حال ملت آمریکا که حق انتخاب دارند

    درود بر ایران و درود بر آزادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*