آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,153

تماس هاشمی با آیت‌الله خامنه‌ای درباره انتخابات/ واکنش جالب هاشمی به پیشنهاد معین

دکتر [مصطفی] معین [وزیر فرهنگ و آموزش عالی] و متصدیان برگزاری کنگره فردوسی آمدند. این کنگره با همکاری یونسکو، بناست سال آینده انجام بشود. خواستار شرکت و سخنرانی من بودند؛ قبول کردم. نگرانند که به خاطر اسم کتاب “شاهنامه” و ستایش از شاهان ایرانی، در جامعه عکس‌العمل خوبی نداشته باشد.

به گزارش آخرین، آیت الله هاشمی در مرور خاطراتش از 26 اسفند 1362 می نویسد؛

4900

نصب پل بدون پایه هور به جزیره /تماس هاشمی با آیت‌الله خامنه ای درباره انتخابات

تمام‌ روز در منزل‌ بودم‌. نماز جمعه‌ را به‌ آقای‌ موسوی‌ اردبیلی‌ محول‌ کردم‌. از دیشب‌ تاکنون‌ برف‌ می ‌بارد؛ خدا کند سر درختی ها را سرما نزند. ولی‌ به‌ خاطر خشکسالی‌، این‌ بارندگی‌ خیلی‌ مفیداست‌. از جبهه‌ هم‌ اطلاع‌ دادند که‌ در خوزستان‌ هم‌ دیشب‌ باران‌ آمده‌ است‌. ضد حمله‌ دیروز عراق‌را به‌ خوبی‌ سرکوب‌ کرده‌اند.

آقای‌ محسن‌ رفیق‌دوست‌ که‌ از جبهه‌ آمده‌، اطلاع‌ داد پل‌ روی‌ هور به‌ جزیره‌ تمام‌ شده‌؛ ازکارهای‌ مهم‌ و ابتکاری‌ و تحسین‌انگیز است‌. سیزده‌ کیلومتر پل‌ روی‌ آب‌ بدون‌ پایه‌ با ابتکار جهادو سپاه‌ در مدت‌ کوتاهی‌ ساختند و زیر آتش‌ دشمن‌ نصب‌ کردند. حدود شش‌ تن‌  را تحمل‌ می‌کند وهر نقطه‌ای‌ که‌ از حملات‌ دشمن‌ آسیب‌ ببیند، فورا عوض‌ می‌شود. تا حدودی‌، مشکل‌ نداشتن‌ راه‌خشکی‌ به‌ جزیره‌ را ـ که‌ قرار بود از جنوب‌ جزیره‌ تأمین‌ شود ـ رفع‌ کرده‌ است‌.

عصر یکی‌ از سران‌ کردهای‌ عراق‌ و عضوی‌ از سپاه‌ آمدند و راجع‌ به‌ عملیات‌ علیه‌ بعث‌ عراق‌در [داخل‌ خاک‌] عراق‌ استمداد داشتند. مدعی‌ بودند بعد از انحلال‌ واحد نهضتهای‌ سپاه‌، آنها را طرد کرده‌اند. با آقای‌ [محمد باقر] حکیم‌ [سخنگوی‌ مجلس‌ اعلای‌ انقلاب‌ اسلامی‌] هم‌ سازگاری ‌ندارند. تصمیماتی‌ اتخاذ شد.

با رئیس‌ جمهوری‌ تلفنی‌ صحبت‌ کردم‌ و نگرانی‌ خودم‌ را از ترکیب‌ کاندیداهای‌ حزب‌[جمهوری‌ اسلامی‌] در تهران‌ ابراز داشتم‌؛ اگر رأی‌ بیاورند بدنامی‌ بی‌ثمری‌ برای‌ حزب‌ می ‌ماند ونشان‌ ضعف‌ حزب‌ هم‌ خواهد بود. شب‌ آقای‌ قریشی‌ آمد و برای‌ استفاده‌ از تبصره‌ 74 برای‌ بازنشستگی‌ کمک‌ می‌خواست‌. گفتم‌آموزش‌ و پرورش‌ تصمیم‌ گرفته‌ است‌ که‌ به‌ هیچ‌ کس‌ ندهد.

واکنش جالب هاشمی به پیشنهاد مصطفی معین/ رضایت هاشمی از روند رشد اقتصادی کشور
در خاطرات آیت الله از 26 اسفند 1368 نیز آمده است؛

دیشب برف زیادی باریده است. به خاطر برف، برنامه‌ای که برای شرکت در مراسم فارغ‌التحصیلان سپاه در پادگان داشتیم، لغو شد. ساعت هشت و نیم صبح به دفترم رسیدم. تا ساعت ده کارها انجام شد. از کاخ قرمز در جوار دفترم که در دست بازسازی است، بازدید کردم.

آقایان نوربخش و عادلی آمدند و گزارش وضع ارزی سال جاری و پیش بینی وضع سال 1369 را ارائه دادند؛ رضایت بخش است.  بیش از 15 میلیارد دلار امسال و بیش از 17 میلیارد دلار در سال 1369 مصرف می‌شود که علی القاعده باید تاثیرات قابل توجهی در وضع اقتصادی کشور بگذارد. از هم اکنون آثار آن، دارد نمایان می‌شود. کارخانه‌ها مرتباً اعلان ارزان شدن و عرضه تولیدات خود را می‌دهند که از قیمت‌های دولتی بالاتر و از قیمت‌های بازار آزاد، خیلی ارزان‌تر است.

آقای [اکبر]  ترکان [وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح] برای امور ارزی و ریالی آمد. به [آقای سراج‌الدین کازرونی] وزیر مسکن در خصوص اصلاح بخشنامه‌ای که کار مردم را کند می‌کنند، دستور دادم. با [بیژن نامدار زنگنه] وزیر نیرو، [حمید] میرزاده و [محمد] فروزنده درباره طرح اصلاح آبیاری نخلیات جزیره آبادان مذاکره شد.

عصر آقایان [محمد] خزاعی و [عطاءالله] مهاجرانی آمدند. راجع به استفاده از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول برای اجرای طرح‌ها پیشنهاد دادند که گفتم باید با سایر منابع خارجی دیگر مقایسه شود.دکتر [مصطفی] معین [وزیر فرهنگ و آموزش عالی] و متصدیان برگزاری کنگره فردوسی آمدند. این کنگره  با همکاری یونسکو، بناست سال آینده انجام بشود. خواستار شرکت و سخنرانی من بودند؛ قبول کردم. نگرانند که به خاطر اسم کتاب “شاهنامه” و ستایش از شاهان ایرانی، در جامعه عکس‌العمل خوبی نداشته باشد. تا ساعت نه شب در دفترم کار کردم و به خانه آمدم.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*