آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,213

مصاحبه تلویزیون چین با فرزند شاه سابق/ اعتراض تهران به چین

تلویزیون دولتی چین روز گذشته مصاحبه‌ای با فرزند شاه مخلوع ایران را پخش کرد. مصاحبه‌ای که منجر به اعتراض سفارت ایران در چین شد اما هنوز پاسخی از طرف چینی در مورد این اقدام منتشر نشده است. چشم بادامی‌ها همیشه برگ تازه‌ای دارند تا رو کرده و ایرانی‌ها را شگفت‌زده کنند. از همراهی با قطعنامه‌های ریز و درشت شورای امنیت علیه تهران تا پخش مصاحبه با «رضا پهلوی». سفارت ایران در پکن در بیانیه‌ای در واکنش به پخش این مصاحبه نوشت: «این مصاحبه در نوع خود بی‌سابقه و معنادار بود. پدر وی که با کودتای استعماری آمریکا قدرت خود را بر مردم مظلوم ایران تحمیل کرده بود با انقلاب اسلامی ضداستعماری مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) در سال 1979 از قدرت خلع و از ایران فرار کرد.» این بیانیه اضافه کرد: «برای مردم ایران بسیار تاسف‌بار و غیرقابل تحمل است که مدیران تلویزیون دولتی چین به چنین اقدام غیرمسوولانه‌ای درحمایت از فردی که در سه دهه گذشته از هیچ تلاشی حتی اقدام مسلحانه و تروریستی علیه ملت ایران فروگذار نکرده و هیچ جایگاه و موقعیتی نه تنها در داخل بلکه خارج از ایران هم ندارد، دست زنند. بدیهی است این نوع اقدامات یادآور برگ‌های پوسیده تاریخ سیاه استعمار آمریکا در خاورمیانه بوده و می‌تواند شبهاتی از همراهی با سیاست‌های غرب در افکار عمومی مردم ایران ایجاد کند.» سفارت ایران اضافه کرده: «این اقدام دخالت آشکار در امور داخلی ایران تعبیر شده و مغایر با نص صریح حقوق بین‌الملل و اصول سیاست خارجی مسالمت‌آمیز جمهوری خلق چین است. سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن ضمن اعتراض شدید به پخش مصاحبه یاد شده، اطمینان دارد اقداماتی از این نوع حداقل ناشی از عدم آگاهی به واقعیات ایران امروز از سوی برخی مدیران این شبکه است.

بنابر اين، از مسوولان محترم دولتی و حزبی انتظار می‌رود مانع تکرار اقداماتی از این نوع که می‌تواند تبعات منفی بسیاری برای دو کشور داشته باشد، شوند.» گفتنی است رسانه‌ها در چین به دلیل ساختار بسته سیاسی این کشور، کاملا زیر نظر و تسلط حکومت قرار دارند به گونه‌ای که در این کشور هیچ شبکه‌ تلویزیونی غیردولتی وجود ندارد.
برخورد در صورت تکرار
منصور حقیقت‌پور، نایب‌رییس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد این اقدام تلویزیون چین می‌گوید: «این اقدام تلویزیون دولتی کار قبیح و زشتی است و از شأن این کشور به دور است.»این نماینده مجلس در گفت‌وگو با «شرق» اضافه می‌کند: «واکنش سفارت ایران به اقدام تلویزیون چین، کار مثبتی بوده اما باید بتوانیم چنین اتفاقاتی را کنترل کنیم و در صورت ادامه با آنها برخورد کنیم.» او در نگاهی کلی به روابط ایران و چین می‌گوید: «رابطه چین با ایران تحت تاثیر رابطه این کشور با آمریکاست و بر این مبنا پیش می‌رود که زیاد با آمریکا سرشاخ نشود. از سوی دیگر آمریکا نیز تلاش می‌کند از اهرم فشار برای فشار به اقتصاد چین استفاده کند.»حقیقت‌پور معتقد است: «چین برخلاف میل باطنی خود در مواردی در موضع ممتنع و مخالف قرار می‌گیرد تا به موضع آمریکایی‌ها نزدیک باشد.» او اضافه می‌کند: «باید دوستی و همراهی دو کشور چین و ايران را تقویت کنیم و زمینه‌های شکننده روابط را حذف کنیم.» این نماینده مجلس احتمال می‌دهد که پخش مصاحبه با فرزند مخلوع شاه در تلویزیون دولتی چین، اشتباه بوده اما می‌افزاید: « در صورت تکرار چنین اقداماتی حتما باید با آن برخورد شود.» اژدهای سرخ تا همین یک سال پیش، در روز 540 هزار بشکه نفت خام و فرآورده‌های نفتی از ایران می‌خرید و اولین خریدار نفت ایران بود اما روابط پرفراز و نشیب تهران- پکن، بر همراهی با قطعنامه‌ها محدود نشد و چین همپای تحریم‌ها، واردات نفت از ایران را کاهش داد. به تازگی اداره کل گمرک چین اعلام کرد: «واردات نفت از ایران را در ماه نوامبر 2012 نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، 31‌درصد کاهش داده و از سوی دیگر واردات نفت از روسیه را افزایش داده است.» قرار بود چین نقش بسیاری از کشورهایی که روابط ایران با آنها به دلایل گسترده‌ای محدود شده بود را پر کند و این را می‌شود از وجوه مختلفی دید؛ واگن‌های چینی در خطوط مترو تهران، حضور شرکت چینی در ساخت آزادراه همچنان نیمه تمام تهران- شمال، قبضه بازار کیف ، کفش ، لباس و بیکاری تولید‌کنندگان داخلی و… واردات قطعات خودرو تا حکایتی که به عروسک‌های بازی کودکان هم رسید. اما این سطح دوستی را گویی فقط در بازار ایران می‌شد، دید. آن سوی مرز دوستی تهران و پکن، دست رد طرف چینی بود که به سینه هیچ قطعنامه‌ای ننشست. چین همراه با 5 کشور دیگر (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و آلمان) مذاکره‌کننده هسته‌ای به قطعنامه‌ها و تحریم‌ها علیه ایران رای موافق می‌دهد و خارج از میز مذاکره در قالب مصاحبه‌هایی از دوستی تهران و پکن سخن می‌گوید. چین حتی در آخرین قطعنامه شورای حکام علیه ایران و مواضع هسته‌ای همین نقش را ایفا کرد.
منبع: روزنامه شرق
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*