آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,132

آمریکا زمان و مکان مذاکره با ایران را هم تعیین کرد

پرونده مذاکره ایران و آمریکا مختومه است؛ البته فعلا. آن هم از نظر جمهوری اسلامی. واشنگتن که همچنان بر انجام آن اصرار دارد؛ حتی زمان و مکان مذاکرات را هم تعیین کرده‌ است؛ هشت اسفند در آلماتی؛ ‌در حاشیه دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5. با این حال جمهوری اسلامی ایران هم در موضع انقلابی و هم در موضع دیپلماتیک درخواست آمریکا برای مذاکره را رد کرد.


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بحث مذاکره بدون واسطه با ایالات متحده را رد کرد و خواستار عذرخواهی آمریکا به‌دلیل آنچه «رفتار خصمانه» این کشور در برابر ایران خوانده است، شد. سخنگوی وزارت امور خارجه پنجشنبه‌گذشته در همایش «دست برتر» که با حضور اندیشمندان آمریکایی در تالار صبای مشهد برگزار شد، گفت: مذاکره با آمریکا براساس چارچوب تعیین‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب تا قبل از تغییر در نگرش و رفتار این کشور و عذرخواهی آن‌ها از ایران به دلیل 60 سال اقدامات خصمانه و ظالمانه و داشتن مواضع برابر امکان‌پذیر نیست و موضوعیت ندارد. رامین مهمانپرست افزود: مذاکره با کشورهای مختلف در اصل، چارچوبی است که در اولویت سیاست خارجی هر دولتی قرار دارد اما با وجود این، مذاکره با آمریکا در دستور کار هیچ یک از مسئولان کشورمان و در چارچوب سیاست‌های کلان قرار ندارد. این سخنان در حالی مطرح می‌شد که طرح دوباره درخواست مذاکره مستقیم ایران و آمریکا از سوی جو بایدن، معاون باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا هم از سوی وزیر خارجه و هم از سوی رییس‌جمهوری با استقبال مواجه شد.
جو بایدن هفته گذشته که به منظور شرکت در کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ، به آلمان سفر کرده بود سه بار، ‌پیش، در جریان و پس از این کنفرانس به صراحت بر آمادگی واشنگتن برای مذاکره مستقیم با جمهوری اسلامی ایران به منظور حل‌و‌فصل اختلافات و سوءتفاهمات و در راس آن مناقشه هسته‌ای ایران تاکید کرد.
این اعلام آمادگی با استقبال مقامات جمهوری اسلامی ایران هم روبه‌رو شد، هر چند مشروط. در همین حال وزیر خارجه ایران با اعلام این‌که مذاکره بین ایران و آمریکا منطقه ممنوعه نیست، گفته بود: «نگاه ما به این پیشنهاد مثبت بود. به نظر من این یک پیش‌درآمد خوب است اما ما باید اندکی بیشتر صبر کنیم تا ببینیم که آیا ژست و حرکت آن‌ها این‌بار واقعی است یا نه، تا ما نیز بتوانیم در این‌باره تصمیم‌گیری کنیم. مایلم بگویم که این‌ها نشانه‌های خوبی است. ما یک دولت منطقی هستیم و از طریق مذاکره، حل‌‌و‌فصل تمامی مسائل حل‌نشده بین‌المللی را بررسی می‌کنیم.محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری ایران هم هفته گذشته در نشستی با اصحاب رسانه و نویسندگان مصری درباره روابط ایران و آمریکا و سخنان «جو بایدن»، معاون رییس‌جمهور آمریکا، اعلام کرده بود که «حرف‌هایی که از مقامات آمریکایی شنیده می‌شود جدید و مثبت است و امیدواریم در رفتارشان هم تغییرات مثبت اتفاق بیفتد و اگر در رفتارشان هم شاهد تغییرات مثبت باشیم، در آن صورت ما هم با نگاه مثبت، آن را بررسی خواهیم کرد.»با این حال این موضع‌گیری‌ها موضع تنها مقامات دولتی جمهوری اسلامی ایران بود و بحث مذاکره با آمریکا در چارچوب سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی ایران جایی نداشت، آنچنان که مقام معظم رهبری مهر باطل شد بر این موضوع زد.
این در حالی است که با وجود مخالفت صریح تهران با برگزاری مذاکره دوجانبه با آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه این کشور بار دیگر برای برگزاری گفت‌وگوی دوجانبه با ایران ابراز تمایل کرد.
به گزارش تابناک به نقل از خبرگزاری کویت، «ویکتوریا نولاند»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنجشنبه‌شب گذشته در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «هنگامی که جو بایدن، معاون رییس‌جمهور در مونیخ بود این مطلب را صریح اعلام کرد که آمریکا برای مذاکره دوجانبه با ایران در قالب نشست 1+5 در آلماتی، آماده است.»
وی افزود: «آنها (ایرانی‌ها) باید برای این‌که چگونه می‌خواهند در مذاکرات 1+5 پیش روند، تصمیم‌گیری کنند.»نولاند تاکید کرد که ما بسیار امیدواریم که در این فرصتی که طی هفته‌های آینده داریم، ایران خود را برای برگزاری مذاکره پیرامون موضوعات اساسی آماده کند. وی تصریح کرد که چه ایران بخواهد با همه ما (گروه 1+5) مذاکره کرده و چه بخواهد با آمریکا دو جانبه مذاکره کند، ما آمادگی داریم. نولاند با اشاره به این‌که توپ اکنون در زمین ایران است و درصورت مشارکت ایران در مذاکرات، شدت تحریم‌ها کاسته می‌شود، ‌گفت: «ما همیشه گفته‌ایم هر اقدام ایرانی‌ها با اقدامی از سوی ما پاسخ داده می‌شود. بنا بر این تصمیم‌گیری با ایران است که بخواهد با مشارکت در مذاکرات از تحریم‌ها بکاهد.»نولاند در ادامه به تکرار سیاست‌های پیشین کاخ سفید پرداخت و گفت که بدون پیشرفت در مذاکرات و حرکت در این زمینه، آمریکا همچنان به افزایش فشار‌های بین‌المللی اقدام می‌کند. قرار است دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 هشتم اسفندماه در قزاقستان برگزار شود. آمریکایی‌ها امیدوارند در حاشیه این مذاکرات، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا با یکدیگر مذاکره کنند، با این حال سخنگوی وزارت خارجه ایران با رد این احتمال تاکید کرد: مذاکره‌ای که همراه با تهدید، فشار سیاسی و اقتصادی باشد هیچ حسن‌نیتی در آن وجود ندارد.

منبع: روزنامه بهار

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*