آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,203

معاون اوباما: آمادگی آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران

به گزارش آخرین نیوز، روزنامه شرق نوشت:

فرش قرمز اروپایی‌ها برای سخنرانی «علی‌اکبر صالحی» پهن شد. فرشی نه با طرح «گل» و «بته جقه» و «شکارگاه» بلکه با پیشنهاد «مذاکره». معاون رییس‌جمهوری آمریکا برای دومین روز متوالی، پیشنهاد مذاکره مستقیم با آمریکا را برای ایران مطرح کرد، درست یک روز پیش از سخنرانی وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ. همه حاضران و ناطقان تلاش می‌کنند فضا را به سمت مجاب کردن ایران برای مذاکره به پیش برند. پیشنهادی که «دست دوستی دراز شده به سمت ایران» نام گرفته، روز گذشته در حاشیه مذاکرات امنیتی مونیخ دوباره مطرح شد. «جو بایدن» گفت: « آمریکا آماده «مذاکره مستقیم» با ایران برای حل مساله هسته‌ای ایران است.»

 

به گزارش آسوشیتدپرس، «جو بایدن»، در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره احتمال برگزاری مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا نیز گفت: «این مذاکرات زمانی برگزار می‌شود که رهبری ایران در این‌باره جدی باشد.»  روز گذشته نیز جو بایدن گفته بود: «واشنگتن برای مذاکرات دوجانبه (بین ایران و آمریکا) آماده است.» او همچنین اضافه کرده بود «واشنگتن همچنان برای دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک تلاش می‌کند و برای مذاکرات دوجانبه (بین ایران و آمریکا) آماده است.» معاون رییس‌جمهوری آمریکا روز گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «در صورتی که ایران خواستار راه‌حلی جدی برای حل بحران هسته‌ای این کشور باشد، آمریکا آماده است مذاکراتی دوجانبه با ایران را آغاز کند.» او افزود: «این پیشنهاد پابرجاست، اما (تلاش برای گفت‌وگو) باید واقعی و ملموس باشد و دستور کاری جهت زمینه‌سازی برای گفت‌وگوها از سوی آنها (ایران) وجود داشته باشد. ما فقط برای دستگرمی آماده گفت‌وگو نیستیم.» سخنان بایدن در حالی بیان شد که امروز وزیر خارجه ایران نیز در این کنفرانس سخنرانی خواهد داشت. گفته می‌شود امسال تمرکز این کنفرانس سه‌روزه بر موضوع هسته‌ای ایران و بحران سوریه خواهد بود.سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز در سخنرانی خود در چهل‌ونهمین کنفرانس امنیتی مونیخ با اشاره به موضوع هسته‌ای ایران تاکید کرد: باید ایران را قانع کنیم که ما به دنبال تغییر نظام نیستیم زیرا تحریم‌های یک جانبه در جهت گسترش منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای نیست بلکه تنها در جهت تغییر نظام این کشور است. باید بر این نکته توجه کنیم که چگونه می‌توانیم این اشتباه را برطرف کنیم.
این کنفرانس به صورت سالانه با حضور مقامات امنیتی ارشد کشورهای مختلف برگزار می‌شود.  از سوی دیگر، «گیدو وستروله»، وزیر امور خارجه آلمان، نیز از ایران خواست پیشنهاد مطرح شده از سوی «جو بایدن» را جدی بگیرد و مذاکره با آمریکا را آغاز کند.
وستروله در ادامه گفت واکنش ایران مبنی بر سرعت بخشیدن در غنی‌سازی اورانیوم پاسخی منفی به پیشنهادهای سازنده آمریکا به ایران است. وستروله تاکید کرد که سال ۲۰۱۳ سالی پراهمیت برای حل دیپلماتیک این  مساله خواهد بود.
شروط ایران برای مذاکره
جو بایدن، معاون رییس‌جمهوری آمریکا در حالی از مذاکره مستقیم با ایران سخن می‌گوید که پیش از این علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی هفته گذشته (9 بهمن) با تاکید بر این نکته که «مذاکره با آمریکا خط قرمز نیست»، گفت: «رهبر معظم انقلاب چند سال قبل، در سخنرانی مشهد این نکته را فرمودند که ما رفتارهای آمریکایی‌ها را بررسی می‌کنیم. بنابراین باید دید که در دوره جدید رییس‌جمهوری آمریکا، چه رفتاری را از خود نشان می‌دهد.» علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری، در امور بین‌الملل نیز هفته گذشته (7 بهمن) با تکذیب اینکه «هیچ مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها نه در عمان و نه در غیر از عمان نداشته‌»گفته بود: «تا آنجایی که بنده اطلاع دارم با توجه به اینکه این‌جور امور مبنایی و اساسی و اصولی سیاست خارجی در اختیار مقام معظم رهبری است و مقام معظم رهبری نیز تاکنون چنین مجوزی را به هیچ‌کس نداده‌اند و بر این اساس مذاکره‌ای که مبنای قانونی داشته باشد و با اجازه رهبری باشد، هیچ‌گاه صورت نگرفته است.»  علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هفته گذشته (یکشنبه 8 بهمن) در نشستی با اصحاب رسانه گفت: «اگر آمریکا مایل است و می‌خواهد با ما رابطه داشته باشد، باید حسن‌نیت خود را نه در لفظ بلکه در عمل نشان دهد. الان شروط مذاکره یک مقدار بیشتر شده است. باید ظلم‌هایی که به ما کرده جبران کنند. اینکه در این شرایط گفته شود بیایید رابطه برقرار کنیم، خوب نیست. در گذشته که این‌گونه نبوده است. فکر می‌کنم هنوز هم می‌توانیم با عزت از آمریکا طلبکار باشیم. آنها به ما ظلم و اموال ما را مسدود کرده‌اند. ما طلبکار هستیم. طلب ما را بدهید، رفتارتان را عوض کنید، بعد بنشینیم و مذاکره کنیم. حسن‌نیت خودتان را نشان دهید. اگر بتوانیم این مسایل را حل کنیم. البته تصمیم اساسی با رهبری است.»
شورایعالی امنیت ملی تصمیم‌گیر اصلی
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز دیروز با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا در عرصه هسته‌ای به عهده شورایعالی امنیت ملی است، گفت: «جمهوری اسلامی ایران تاکنون به صورت موضوعی با آمریکا مذاکراتی داشته است که این متفاوت از مذاکرات کلی در عرصه روابط دوجانبه به شمار می‌آید.» «علاءالدین بروجردی» در گفت‌وگو با «ایسنا»، با اشاره به استقبال «اشتون» رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امورخارجه آلمان از پیشنهاد معاون رییس‌جمهوری آمریکا درخصوص مذاکره مستقیم ایران و آمریکا، گفت: «تاکنون جمهوری اسلامی با آمریکایی‌ها به صورت موضوعی در عرصه‌های مختلف همچون بحران عراق مذاکراتی داشته است اما این موضوع با مذاکرات کلی در عرصه‌ روابط دوجانبه متفاوت است.»وی افزود: «البته تصمیم‌گیری در مورد مذاکره مستقیم با آمریکا در عرصه هسته‌ای به عهده شورایعالی امنیت ملی است اما مطمئنا جمهوری اسلامی براساس منافع ملی‌اش در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند.»وی افزود: «در شرایطی که معاون رییس‌جمهوری آمریکا پیشنهاد مذاکره مستقیم با ایران را مطرح می‌کند کنگره آمریکا به دنبال تحریم‌های بیشتر است که این دو رویکرد با یکدیگر تناسب ندارد، این موضوع نشان می‌دهد سخنان آمریکایی‌ها به عنوان مبنای اولیه ایجاد اعتماد از حداقل صداقت برخوردار نیست.»بروجردی در ادامه خاطرنشان کرد: ‌« از طرف دیگر آمریکایی‌ها در شرایطی علاقه‌مند به مذاکره مستقیم با ایران هستند که مجموع مذاکرات آنها در 10 سال گذشته با ایران هیچ سودی برایشان نداشته است و آنها نتوانسته‌اند جلوی پیشرفت و هسته‌ای شدن ایران را بگیرند.»
اشتون: ایران پیشنهاد تازه برای گفت‌وگوی اتمی را بپذیرد
در همین حال «کاترین اشتون» نیز ایران را به پذیرش پیشنهاد برای گفت‌وگوهای تازه اتمی فراخواند.  مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد «ایران با اعلام گسترش غنی‌سازی اورانیوم پیام اشتباهی به جهانیان می‌فرستد.»دو روز گذشته رویترز اعلام کرد ایران با ارسال نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده که قصد دارد تعداد سانتریفیوژهای نسل جدید خود را برای غنی‌سازی اورانیوم در سایت هسته‌ای نطنز افزایش دهد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، اشتون در کنفرانس امنیتی مونیخ، خطاب به رهبران جمهوری اسلامی گفت: «الان شما باید واکنش نشان دهید.» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «هرگز نباید از تلاش برای یافتن یک راه‌حل در مناقشه اتمی ایران دست کشید.»

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*