آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,090

گروه 1+5: بسیار شگفت‌زده شده‌ایم

جام سیاسی؛ سایت رادیو فردا(Radio Farda) نوشت: «سخنگوی کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی می‌گوید ایران برای تعیین زمان و مکان مذاکرات با گروه ۱+۵ تاخیر می‌کند و هربار پیش‌شرط‌های تازه‌ای می‌گذارد.»

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، روز چهارشنبه چهارم بهمن گفت: «ما تاریخ‌ها و مکان مشخص را در ماه دسامبر پیشنهاد دادیم… از آن هنگام تاکنون ما بسیار شگفت‌زده شده‌ایم که می‌بینیم ایران هربار با پیش‌شرط‌های تازه‌ای برای چندوچون این‌ گفت‌وگوها می‌آید؛ برای نمونه با تغییر مکان و تاخیر در پاسخ دادن به ما.»

با این حال سخنگوی کاترین اشتون اظهار داشت که دو طرف همچنان با یکدیگر در تماسند تا برای تعیین تاریخ گفت‌وگوها به توافق برسند.

مایکل مان گفت: «( کشورهای گروه ۱+۵) به منظور از سرگیری مذاکرات در کوتاه‌مدت هنوز امیدوارند که با ایران به توافقی درباره چندو چون گفت‌وگوها و از جمله مکان مذاکرات دست یابند.»

 پیش از اظهارات سخنگوی اشتون، در همین روز وزیر امور خارجه ایران، علی‌اکبر صالحی اعلام کرد که ایران تمایل دارد که این گفت‌وگوها در مصر برگزار شود.

سایت بی بی سی فارسی(BBC Persian)، ارگان رسمی نظام سلطنتی انگلیس هم در این زمینه نوشت: «در حالی که ایران از احتمال مذاکره با گروه ۱+۵ در قاهره سخن می‌گوید، اتحادیه اروپا مقام‌های ایران را به تلاش برای به تأخیر انداختن این مذاکرات متهم کرده است. مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که گروه ۱+۵ به طور اصولی با هیچ مکانی برای انجام مذاکره مخالف نیست، “اما ایران مدام جاهای مختلفی را پیشنهاد می کند. مکان انجام مذاکرات اهمیتی ندارد، اما به نظر می رسد که ایران با مطرح کردن مکرر شرایط جدید می خواهد مذاکرات را به تأخیر بیندازد”.»

این سایت ادامه داد: «علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران امروز چهارشنبه ۴ بهمن (۲۳ ژانویه) در جمع خبرنگاران گفته است که در سفر اخیرش به مصر از مقامات این کشور خواسته است که برای میزبانی مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ داوطلب شوند. صالحی گفت: “این موضوع با استقبال عزیزان ما در مصر روبرو شد و مصر با گروه ۱+۵ برای میزبانی نشست رایزنی می کند”.»

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*