آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,401

عکس: آواز شجريان بر سر مزار همایون خرم

روزنامه اعتماد نوشت: پيكر همايون خرم در ميان سيل علاقه‌مندانش به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا تشييع شد. چنين حضور گسترده‌يي براي بدرقه ابدي يك آهنگساز بي‌نظير بود. در اين مراسم چهره‌هاي بسياري از جمله محمدرضا شجريان، فرهاد فخرالديني، انوشيروان روحاني، داوود گنجه‌‌يي، محمد موسوي و احمد مسجدجامعي حضور داشتند. اين مراسم همان‌گونه كه انتظار مي‌رفت شايسته و با شكوه برگزار شد. با حضور گسترده اهالي فرهنگ و همچنين علاقه‌مندان، همايون خرم به ديار ابدي بدرقه شد. علاقه‌مندان استاد از ساعات اوليه صبح با پوسترها و عكس‌هاي مختلف در حوالي تالار وحدت منتظر آغاز مراسم بودند. در بخشي از اين مراسم استاد شجريان چند بيتي از خيام را به‌طور زنده اجرا كرد. محمدرضا شجريان همچنين پشت تريبون قرار گرفت و خطاب به حضار گفت: «تسليت مي‌گوييم و از شما حاضرين سپاس دارم كه با وجود سرماي هوا اين‌گونه قدر هنر هنرمندان را مي‌دانيد و با مهر، نهالي كه آنها كاشته‌اند آبياري مي‌كنيد. آشنايي من با استاد همايون خرم به بيش از 45 سال پيش برمي‌گردد كه دوست و همكارم بود. من، فرهاد فخرالديني و همايون خرم روزها و شب‌ها هنگام ضبط آثار مختلف كنار هم بوديم و زندگي كرديم. هيچگاه چهره پر مهر اين عزيز نازنين با اخلاق و صبور را فراموش نخواهم كرد. دوستي پيشم آمد و گفت كه تسليت مي‌گوييم و اميدوارم خاك خرم بقاي عمرشما باشد. به اين دوست گفتم عمر زياد را براي چه مي‌خواهم چون ارزش زندگي ما به انسان‌هايي است كه در كنارشان زندگي مي‌كنيم و حال اينكه اگر اين دوستان از كنار ما بروند انصافا زندگي سخت مي‌شود و زندگي بدون اين عزيز براي ما لطفي ندارد.»


در اين مراسم همچنين داوود گنجه‌يي كمانچه‌نواز و عضو شوراي عالي و هيات‌مديره خانه موسيقي گفت: «من از جانب خودم و خانه موسيقي ضايعه بزرگ در عرصه موسيقي را تسليت مي‌گويم. خوشحالم كه آدمي مثل همايون خرم در اين روز خاص كه راهي خانه ابدي مي‌شود اين‌گونه دل‌هاي عاشق را كنار هم جمع كرده است. او يك هنرمند و مسلمان واقعي بود.»

فرهاد فخرالديني، آهنگساز و دوست قديمي همايون خرم كه بسيار محزون و ناخوش بود، در اين مراسم اظهار داشت: «باورم نمي‌شود كه همايون در بين ما نيست؛ چراكه فقط جسم او در بين ما نيست اما روح و نوع نگاهي كه به زندگي داشت در بين ما جاري، استوار و پايدار است. هنرمندان با آثار ارزشمندي كه در كارنامه كاري خود به جا مي‌گذارند عمر جاودانه پيدا مي‌كنند. هنر موسيقي در ايران زمين همواره جايگاه ويژه‌يي داشته است و اگر نگاه درستي به وقايع اين هنر داشته باشيم متوجه خواهيم شد در طول سال‌هاي متمادي با فراز و نشيب‌هاي بسياري روبه‌رو بوده است. سرزمين ما در طول سال‌هاي دور باربد و نكيسا در دوره ساساني را به خود ديده است و پس از آن فارابي، صفي الدين ارموي، عراقي و غيره را داشته است كه انصافا پايه‌هاي موسيقي اصيل ايراني را پايه‌گذاري كردند. در يك دوره تاريخي از زمان صفويه به بعد توجه به علم موسيقي بسيار اندك شد اما در همان دوران علي اكبر فراهاني و ديگر اساتيد آن زمان رديف موسيقي ايران را تدوين كردند و به موسيقي علمي آن‌گونه كه بايد توجه شد. پس از آن درويش‌خان تلفيق درستي بين موسيقي سنتي و علم برقرار كرد و پس از آن علي نقي خان وزيري موسيقي آكادميك را در روح هنر موسيقي جاري كرد. علي نقي خان وزيري هم شاگرداني چون ابوالحسن خان صبا، روح‌الله خالقي و جواد معروفي را تربيت كرد و همايون خرم هم آموزش ديده مكتب صبا بود. پس از آن در دهه 30 تا 50 آثار درخشاني با عشق به وجود آمد كه پرچمداران تفكر موسيقايي معاصر همايون خرم، علي تجويدي و ديگر هنرمندان بودند. آشنايي من با همايون خرم به سال‌هاي بسيار دور برمي‌گردد زماني كه با شجريان در اركستر برنامه گلها برنامه داشتيم با او آشنا شدم و دوستي ما ادامه يافت و در موقعيت‌هاي مختلف با يكديگر همكاري كرديم. با همه اين اوصاف مي‌دانم كه آثار اين هنرمند هميشه زمزمه مردم خواهد بود چون بر از دل خرم برخاست و لاجرم بر دل مردم نشيند.»در اين مراسم عليرضا قرباني با همراهي ني محمد موسوي تصنيف مشهور «رسواي زمانه» را خواند. البته نتوانست تصنيف را به انتها برساند و در ميانه كار از فرط اندوه و گريه، خواندن را رها كرد و مردم ادامه تصنيف را با همراهي ني محمد موسيقي همخواني كردند. قرباني پيش از اجرا چند كلمه در وصف استاد همايون خرم سخن گفت: «امروز دردانه‌يي را از دست داديم و بعيد است مادر دهر ديگر مثل او بياورد. در اين سال‌ها كه خدمت استاد بودم، اخلاق‌مدار بودن ايشان مرا جذب كرد.

ايشان يك هنرمند بودند كه روي مدار اخلاق حركت مي‌كردند و از آن دور نمي‌شدند. همايون خرم، اخلاقي داشت كه گاهي فراتر از

قانون مي‌رفت.محمد اصفهاني يكي ديگر از خوانندگاني است كه در آلبوم «غوغاي ستارگان» با همايون خرم همكاري كرده بود و همين تصنيف را اجرا كرد. اين خواننده پيش از خواندن گفت: «يقين دارم كه روح اين هنرمند در اين جمع حاضر است. به اعتقاد من اين هنرمند در مسير موسيقي يك سالك بود كه با رفتن از ميان ما به اصل خويش بازگشت.» علي مرادخاني، مديرعامل موزه موسيقي از ديگر سخنرانان مراسم بود كه طي سخنان كوتاهي گفت: «در حوزه موسيقي خيلي از موزيسين‌ها اعتقاد داشتند كه ساز ويولن را نمي‌توان در گروه‌هاي موسيقي ايراني به كار گرفت. اما استاد خرم با حضور گرم خود تمام اين سدها را شكست و ساز ويولن را جاودانه كرد.»

هوشنگ كامكار، جواد بطحايي، فضل‌الله توكل، هوشنگ ظريف، ميلاد كيايي، امين‌الله رشيدي، احمد مسجدجامعي، كيوان ساكت، عليرضا قرباني، پوري بنايي، بيژن بيژني‌، آريا عظيمي‌نژاد‌، بابك شهركي، شهرام شكوهي، بهرام حصيري، محمد اصفهاني، احسان خواجه‌اميري، سالار عقيلي، پيروز ارجمند، حميد شاه آبادي، محمد ميرزماني، علي ترابي، علي مرادخاني و… ديگر اهالي موسيقي بودند كه در اين مراسم حضور داشتند. البته اين مراسم حواشي تاسف‌باري هم داشت، از جمله هنگامي كه استاد شجريان مي‌خواست مراسم را ترك كند با ازدحام مردم مواجه شد. علاقه‌مندانش مراسم را رها كرده بودند و در پي او مي‌دويدند و مشكلاتي را ايجاد كردند. سالار عقيلي هم با تعداد زيادي از طرفدارانش مواجه شد كه با او عكس مي‌گرفتند و عقيلي به آنها امضاي يادگاري مي‌داد و…

آخرین نیوز

 

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*