Thursday , 23 October 2014 / پنجشنبه , ۱ آبان ۱۳۹۳
آخرین خبرها
تعداد بازدید : 350

عکس: آواز شجریان بر سر مزار همایون خرم

روزنامه اعتماد نوشت: پیکر همایون خرم در میان سیل علاقه‌مندانش به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا تشییع شد. چنین حضور گسترده‌یی برای بدرقه ابدی یک آهنگساز بی‌نظیر بود. در این مراسم چهره‌های بسیاری از جمله محمدرضا شجریان، فرهاد فخرالدینی، انوشیروان روحانی، داوود گنجه‌‌یی، محمد موسوی و احمد مسجدجامعی حضور داشتند. این مراسم همان‌گونه که انتظار می‌رفت شایسته و با شکوه برگزار شد. با حضور گسترده اهالی فرهنگ و همچنین علاقه‌مندان، همایون خرم به دیار ابدی بدرقه شد. علاقه‌مندان استاد از ساعات اولیه صبح با پوسترها و عکس‌های مختلف در حوالی تالار وحدت منتظر آغاز مراسم بودند. در بخشی از این مراسم استاد شجریان چند بیتی از خیام را به‌طور زنده اجرا کرد. محمدرضا شجریان همچنین پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به حضار گفت: «تسلیت می‌گوییم و از شما حاضرین سپاس دارم که با وجود سرمای هوا این‌گونه قدر هنر هنرمندان را می‌دانید و با مهر، نهالی که آنها کاشته‌اند آبیاری می‌کنید. آشنایی من با استاد همایون خرم به بیش از ۴۵ سال پیش برمی‌گردد که دوست و همکارم بود. من، فرهاد فخرالدینی و همایون خرم روزها و شب‌ها هنگام ضبط آثار مختلف کنار هم بودیم و زندگی کردیم. هیچگاه چهره پر مهر این عزیز نازنین با اخلاق و صبور را فراموش نخواهم کرد. دوستی پیشم آمد و گفت که تسلیت می‌گوییم و امیدوارم خاک خرم بقای عمرشما باشد. به این دوست گفتم عمر زیاد را برای چه می‌خواهم چون ارزش زندگی ما به انسان‌هایی است که در کنارشان زندگی می‌کنیم و حال اینکه اگر این دوستان از کنار ما بروند انصافا زندگی سخت می‌شود و زندگی بدون این عزیز برای ما لطفی ندارد.»


در این مراسم همچنین داوود گنجه‌یی کمانچه‌نواز و عضو شورای عالی و هیات‌مدیره خانه موسیقی گفت: «من از جانب خودم و خانه موسیقی ضایعه بزرگ در عرصه موسیقی را تسلیت می‌گویم. خوشحالم که آدمی مثل همایون خرم در این روز خاص که راهی خانه ابدی می‌شود این‌گونه دل‌های عاشق را کنار هم جمع کرده است. او یک هنرمند و مسلمان واقعی بود.»

فرهاد فخرالدینی، آهنگساز و دوست قدیمی همایون خرم که بسیار محزون و ناخوش بود، در این مراسم اظهار داشت: «باورم نمی‌شود که همایون در بین ما نیست؛ چراکه فقط جسم او در بین ما نیست اما روح و نوع نگاهی که به زندگی داشت در بین ما جاری، استوار و پایدار است. هنرمندان با آثار ارزشمندی که در کارنامه کاری خود به جا می‌گذارند عمر جاودانه پیدا می‌کنند. هنر موسیقی در ایران زمین همواره جایگاه ویژه‌یی داشته است و اگر نگاه درستی به وقایع این هنر داشته باشیم متوجه خواهیم شد در طول سال‌های متمادی با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو بوده است. سرزمین ما در طول سال‌های دور باربد و نکیسا در دوره ساسانی را به خود دیده است و پس از آن فارابی، صفی الدین ارموی، عراقی و غیره را داشته است که انصافا پایه‌های موسیقی اصیل ایرانی را پایه‌گذاری کردند. در یک دوره تاریخی از زمان صفویه به بعد توجه به علم موسیقی بسیار اندک شد اما در همان دوران علی اکبر فراهانی و دیگر اساتید آن زمان ردیف موسیقی ایران را تدوین کردند و به موسیقی علمی آن‌گونه که باید توجه شد. پس از آن درویش‌خان تلفیق درستی بین موسیقی سنتی و علم برقرار کرد و پس از آن علی نقی خان وزیری موسیقی آکادمیک را در روح هنر موسیقی جاری کرد. علی نقی خان وزیری هم شاگردانی چون ابوالحسن خان صبا، روح‌الله خالقی و جواد معروفی را تربیت کرد و همایون خرم هم آموزش دیده مکتب صبا بود. پس از آن در دهه ۳۰ تا ۵۰ آثار درخشانی با عشق به وجود آمد که پرچمداران تفکر موسیقایی معاصر همایون خرم، علی تجویدی و دیگر هنرمندان بودند. آشنایی من با همایون خرم به سال‌های بسیار دور برمی‌گردد زمانی که با شجریان در ارکستر برنامه گلها برنامه داشتیم با او آشنا شدم و دوستی ما ادامه یافت و در موقعیت‌های مختلف با یکدیگر همکاری کردیم. با همه این اوصاف می‌دانم که آثار این هنرمند همیشه زمزمه مردم خواهد بود چون بر از دل خرم برخاست و لاجرم بر دل مردم نشیند.»در این مراسم علیرضا قربانی با همراهی نی محمد موسوی تصنیف مشهور «رسوای زمانه» را خواند. البته نتوانست تصنیف را به انتها برساند و در میانه کار از فرط اندوه و گریه، خواندن را رها کرد و مردم ادامه تصنیف را با همراهی نی محمد موسیقی همخوانی کردند. قربانی پیش از اجرا چند کلمه در وصف استاد همایون خرم سخن گفت: «امروز دردانه‌یی را از دست دادیم و بعید است مادر دهر دیگر مثل او بیاورد. در این سال‌ها که خدمت استاد بودم، اخلاق‌مدار بودن ایشان مرا جذب کرد.

ایشان یک هنرمند بودند که روی مدار اخلاق حرکت می‌کردند و از آن دور نمی‌شدند. همایون خرم، اخلاقی داشت که گاهی فراتر از

قانون می‌رفت.محمد اصفهانی یکی دیگر از خوانندگانی است که در آلبوم «غوغای ستارگان» با همایون خرم همکاری کرده بود و همین تصنیف را اجرا کرد. این خواننده پیش از خواندن گفت: «یقین دارم که روح این هنرمند در این جمع حاضر است. به اعتقاد من این هنرمند در مسیر موسیقی یک سالک بود که با رفتن از میان ما به اصل خویش بازگشت.» علی مرادخانی، مدیرعامل موزه موسیقی از دیگر سخنرانان مراسم بود که طی سخنان کوتاهی گفت: «در حوزه موسیقی خیلی از موزیسین‌ها اعتقاد داشتند که ساز ویولن را نمی‌توان در گروه‌های موسیقی ایرانی به کار گرفت. اما استاد خرم با حضور گرم خود تمام این سدها را شکست و ساز ویولن را جاودانه کرد.»

هوشنگ کامکار، جواد بطحایی، فضل‌الله توکل، هوشنگ ظریف، میلاد کیایی، امین‌الله رشیدی، احمد مسجدجامعی، کیوان ساکت، علیرضا قربانی، پوری بنایی، بیژن بیژنی‌، آریا عظیمی‌نژاد‌، بابک شهرکی، شهرام شکوهی، بهرام حصیری، محمد اصفهانی، احسان خواجه‌امیری، سالار عقیلی، پیروز ارجمند، حمید شاه آبادی، محمد میرزمانی، علی ترابی، علی مرادخانی و… دیگر اهالی موسیقی بودند که در این مراسم حضور داشتند. البته این مراسم حواشی تاسف‌باری هم داشت، از جمله هنگامی که استاد شجریان می‌خواست مراسم را ترک کند با ازدحام مردم مواجه شد. علاقه‌مندانش مراسم را رها کرده بودند و در پی او می‌دویدند و مشکلاتی را ایجاد کردند. سالار عقیلی هم با تعداد زیادی از طرفدارانش مواجه شد که با او عکس می‌گرفتند و عقیلی به آنها امضای یادگاری می‌داد و…

آخرین نیوز

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>