آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,789

قرآن در مورد 2012 و پايان دنيا چه مي گويد؟

«و مي گويند: اگر راست مي گوييد، اين وعده كي خواهد بود؟» بگو! «علم [آن] فقط پيش خداست و من صرفا هشدار دهنده اي آشكارم.» و آن گاه كه آن[لحظه موعود] را نزديك بينيد، چهره هاي كساني كه كافر شده اند در هم رود، و گفته شود؛ «اين است، همان چيزي كه آن را فرا مي خوانديد!»

جهان نوشت: يكي از موضوعاتي كه از ديرباز ذهن آدميان را درگير خود كرده و علي رغم تلاش هاي نوع بشر در طول قرون و اعصار هنوز در هاله ي از ابهام است بحث از آينده جهان و به عبارتي عام اين است كه: آخر دنيا چه مي شود ؟ اين سؤال همانند پرسش از پيشينه جهان است كه آن هم دقيقا روشن نشده و در حد فرضياتي از دانشمندان تجربي مانده است.

ما ز آغاز وز انجام جهان بي خبريم اوّل و آخر اين كهنه كتاب افتاده است

بسياري از دانشمندان با توجه به شرايط كنوني زمين و بحرانهاي موجود بسيار نگران حيات بشر بوده و به مطالعه بر روي حقايقي مي پردازند كه مي تواند روزي منجر به اتمام حيات بر روي سياره آبي شود.

بر اساس شواهد علمي موجود و مدارك تاريخي قديمي نظريه هايي كه به احتمال نابودي جهان تا سال ۲۰۱۲ پرداخته است مورد بررسي قرار گرفته است.

اينكه شواهد و قراين نشان دهنده اين است كه جهان ما رو به نابودي مي رود كه شكي در آن نيست، و در همه اديان الهي يا غير الهي مباحثي در اين زمينه مطرح شده است در قرآن كريم به اين موضوع به طور مشروح پرداخته شده است و آن زمان را هولناك و عظيم شمرده است و از در هم پيچيدن آسمان و زمين و متلاشي شدن كوهها و درياها صحبت كرده است .

در متون زرتشتيان آمده است:

… در آسمان نشانه گوناگون پيدا باشد…( زند بهمن يسن، ص ۱۱، ف ۶ ، بند ۴ )

در كتاب مقدّس مي خوانيم :

و در آفتاب و ماه و ستارگان علامات خواهد بود…* و آن گاه پسر انسان( عيسي مسيح) را خواهند ديد كه بر ابري سوار شده، با قوّت و جلالِ عظيم مي آيد. (كتاب مقدّس، عهد جديد، ص ۱۳۳، انجيل لوقا، ب ۲۱ ، بند ۲۵ و ۲۷)

بررسي روايات نشان مي دهد كه طلوع ستاره اي سرخ رنگ و سقوط شهاب سنگ يا ستاره دنباله دار كه موجب خسف در زمين نيز مي گردد، از علائمي است كه به نزديكي ظهور دلالت دارد.

طبق روايات اسلامي، در ماه رمضان سال ظهور امام مهدي (عليه السلام) حوادث بسيار عجيبي در جهان رخ مي دهند كه از زمان فرود آمدن آدم (عليه السلام) تا آن زمان بي سابقه مي باشند.

برخورد
” مسلماني كه به دين و قرآن خود باور دارد شايسته نيست كه چنين القائات كذبي را بپذيرد و در امور خود هم ترتيب اثر دهد، بلكه شايسته است همواره در فكر هولناكي قيامت باشد و بر اعمال خود مواظبت كند چرا كه در آن زمان مفر و پناهي جز خداوند متعال ندارد و البته مؤمنان رستگرانند و در پناه خداي خود از هر گزندي در امان خواهند ماند ”
شهاب سنگي بزرگ به زمين در روايات آخرالزمان اديان ديگر هم آمده و اين فرضيه به حدي قوي است كه بر اساس آن فيلمهاي متعددي هم ساخته اند و آن را نشانه پايان حيات كنوني بر روي زمين و شروع عصري جديد مي دانند و زمان آن را سال ۲۰۱۲ اعلام كرده اند.

در روايات اسلامي و قرآن كريم نيز به صراحت از آخر الزمان و برخورد ستارگان با يكديگر و تيره شدن خورشيد و به هم خوردن نظم سيارات و زلزله هاي شديد و آتشفشان به عنوان دلايلي براي نزديكي قيامت ياد شده است. اما بر اساس روايات در هنگام ظهور و قبل از آن نيز از برخورد دنباله داري به زمين ياد شده كه موجب كشته شدن عده زيادي مي گردد ولي پايان جهان نيست و ضمن اينكه تاريخي براي آن تعيين نشده است.

بطور خلاصه مي توان گفت در نزديكي ظهور علائمي غير عادي در آسمان مشاهده مي شوند از جمله : ظهور ستاره سرخ رنگ كه نشانه اي براي آغاز جنگ و خونريزي هاي بسيار است ، ايستايي خورشيد در آسمان از زوال تا غروب ، طلوع خورشيد از مغرب آن ، ظهور دنباله داري كه مدار آن بطور متناوب تكرار مي شود و در دوره هاي مختلف حيات بر روزي زمين ديده شده و موجب تغييرات شديد جوي و آب و هوايي در زمين مي شود.

پايان دنيا از نظر قرآن

با نگاهي به مجموعه آيات قرآن در مي يابيم كه قرآن زوال و نيستي جهان كنوني را مترادف با نيستي محض آن نمي داند بلكه آن را در بخشي از يك فرآيند قرارداده كه به مفهومي پاياني براي آن متصور نيست. به اين معنا كه نيستي و زوال دنيا و جهان مادي كنوني براي تبديل شدن به جهاني نو با شكل و شمايل و ماهيتي ديگر مي باشد.
تبديل جهان مادي به جهاني ديگر نيازمند فروپاشي اين دنياي مادي است كه قرآن از آن به «يوم تبدل الارض غيرالارض والسموت» تعبير مي كند. آن چه از آيات قرآن – و حتي بعضي از سوره هاي اختصاصي كه به مسأله پرداخته است- برمي آيد، جهان هنگام تبدل از صورتي به صورت ديگر و ايجاد «طرحي نو» دچار حوادث و رخدادهايي مي گردد كه در قرآن از آن به «اشراط الساعه » تعبير شده است.

مفسران، برخي از تحولات اجتماعي و هم چنين فروپاشي نظام طبيعت و در هم پيچيده شدن و تبديل آسمان و زمين پيش از ظهور قيامت را كه در آيات گوناگوني به آنها اشاره شده، از نشانه هاي قيامت دانسته اند. در روايات نيز بر تحولات اجتماعي و دگرگوني هاي كيهاني كه پيش از قيامت واقع مي شود عنوان “اشراط الساعه” و نشانه هاي رستاخيز اطلاق شده است.

در قرآن كريم به بسياري از دگرگوني هاي طبيعي كه در آن زمان رخ خواهد داد اشاره شده است مثل : -ظهور دود (گاز) در آسمان -دميده شدن صور – تاريك شدن خورشيد، ماه و ستارگان -شكافتن كرات – زلزله شديد – فروپاشي كوه ها و ….

چرا زمان قيامت مشخص نشده است؟

نامعلوم بودن زمان و كيفيت
” كساني كه دعاوي شبيه اين دعاوي را دارند كه كمتر از يك دهه به ظهور مانده است؛ يا پيرمردان ظهور را خواهند ديد و يا … آنان نيز به «توقيت ظهور» رو آورده اند و مشمول روايات نهي از توقيت خواهند بود ”
وقوع قيامت، داراي اثر تربيتي است زيرا در صورت معلوم بودن آن چنانچه زمانش دور باشد، غفلت همگان را فرا مي‏گيرد و اگر نزديك باشد، پرهيز از بديها به شكل اضطرار و دور از آزادي و اختيار در مي‏آيد.

با وجود نامشخص بودن زمان وقوع قيامت، تعابير قرآن حاكي از آن است كه عمر كوتاه دنيا و همچنين دوران برزخ به قدري سريع طي مي‏شود كه به هنگام وقوع قيامت، انسان‏ها فكر مي‏كنند تمام اين دوران چند ساعتي بيش نبود.

«وَ يَقُولُونَ مَتَي هَـذَا الْوَعْدُ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ، قُلْ إِنَّمَا الْعِلْمُ عِندَ اللَّهِ وَإِنَّمَا أَنَا نَذِيرٌ مُّبِينٌ ، فَلَمَّا رَأَوْهُ زُلْفَةً سِيئَتْ وُجُوهُ الَّذِينَ كَفَرُوا وَقِيلَ هَذَا الَّذِي كُنتُم بِهِ تَدَّعُونَ »( سوره ملك ،آيه ۲۵-۲۷) ؛ «و مي گويند: اگر راست مي گوييد، اين وعده كي خواهد بود؟» بگو! «علم [آن] فقط پيش خداست و من صرفا هشدار دهنده اي آشكارم.» و آن گاه كه آن[لحظه موعود] را نزديك بينيد، چهره هاي كساني كه كافر شده اند در هم رود، و گفته شود؛ «اين است، همان چيزي كه آن را فرا مي خوانديد!»

« يَسْأَلُكَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَةِ قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِندَ اللَّهِ وَمَا يُدْرِيكَ لَعَلَّ السَّاعَةَ تَكُونُ قَرِيبًا »( سوره احزاب ، آيه ۶۳) ؛ «مردم از تو درباره رستاخيز مي پرسند، بگو «علم آن فقط نزد خداست» و چه مي داني؟ شايد رستاخيز نزديك باشد».

خداوند بلند مرتبه به پيامبر عظيم الشأنش كه علم نبوي دارد دستور مي دهد به مردم بگو من زمان وقوع قيامت را نمي دانم و علم آن نزد خداست و بس كه در چنين روزهايي هر كسي به خود جرأت ندهد كه وقتي براي قيامت تعيين كند ، چرا كه حكمت خداوند متعال ايجاب مي كند كه زمان قيامت پنهان باشد تا هر كس ظرقيت وجودي خود را نشان دهد اگر بنا بر دانستن زمان قيامت و مشخص بودن آن بود خداوند متعال خود به آن اشاره مي كرد.

«قُل لَّا يَعْلَمُ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ الْغَيْبَ إِلَّا اللَّهُ وَمَا يَشْعُرُونَ أَيَّانَ يُبْعَثُونَ بَلِ ادَّارَكَ عِلْمُهُمْ فِي الْآخِرَةِ بَلْ هُمْ فِي شَكٍّ مِّنْهَا بَلْ هُم مِّنْهَا عَمِونَ ».( سوره نمل آياتت۶۵و ۶۶)

«بگو: «هر كه در آسمان ها و زمين است، جز خدا غيب را نمي شناسند و نمي دانند كي برانگيخته خواهند شد؟» [نه] بلكه علم آنان درباره آخرت نارساست؛ [نه] بلكه ايشان درباره
” در نزديكي ظهور علائمي غير عادي در آسمان مشاهده مي شوند از جمله : ظهور ستاره سرخ رنگ كه نشانه اي براي آغاز جنگ و خونريزيهاي بسيار است ، ايستايي خورشيد در آسمان از زوال تا غروب ، طلوع خورشيد از مغرب آن ، ظهور دنباله داري كه مدار آن بطور متناوب تكرار مي شود و در دوره هاي مختلف حيات بر روزي زمين ديده شده و موجب تغييرات شديد جوي و آب و هوايي در زمين مي شود ”
آن، ترديد دارند ، [نه] بلكه آنان در مورد آن كور دل اند.»

گفتيم كه خداوند متعال وقت قيامت را بنا بر مصالحي بيان نداشه است و تأكيد دارد كه علم به آن هم نزد خداست و بس . در مورد علائم قيامت و ظهور روايات بسياري به ما رسيده است اما در تعيين وقت آن نه و اگر هم چنين روايتي وارد شده باشد عيب آن از همين جا كه معارض با نص صريح قرآن است مشخص مي شود.
علاوه بر آن امامان عظيم الشأن ما از توقيت و تعيين وقت براي ظهور و به تبع آن قيامت به شدت بر حذر داشته اند.

روايت نهي از توقيت

در بين روايات غيبت، يكي از مضامين مكرر و موكد، روايات نهي از توقيت (تعيين زمان براي ظهور) است. اين روايت از پيامبر اسلام تا امام زمان (عليه السلام) نقل شده است و با تعبيراتي سخت و غليظ بيان شده است. وقت ظهور سرّ الهي تلقي شده و بيان وقت، كذب و دروغ بر خداوند به شمار آمده است: كذب الوقاتون.(ر.ك. به كتاب هاي: الغيبه (شيخ طوسي) اكمال الدين و اتمام النعمه (شيخ صدوق) كتاب الغيبه (نعماني) اصول كافي(كليني) و منابع ديگر.)

اين گونه روايات، كه اگر متواتر نباشند، مستفيض مي نمايند، تأمل برانگيز و مسئوليت سازند. همان گونه كه تعيين دقيق زماني، توقيت است؛ بيان حدود گونه زماني نيز توقيت است. به عنوان نمونه، كسي كه مي گويد: ساعت ۱۰ به ملاقات تان خواهم آمد؛ براي ديدارش وقت گذاري كرده است. همين گونه كسي كه مي گويد حدوداً ساعت ۱۰، يا بين ۱۰ و ۱۱ به ديدارتان خواهم آمد، نيز «توقيت» ديدار كرده است و لذا اگر در آن محدوده زماني ديدار رخ ندهد، متهم به خلف وعده خواهد شد. و خلف وعده هم البته كه از گناهان كبيره است.

از اين رو، كساني كه دعاوي شبيه اين دعاوي را دارند كه كمتر از يك دهه به ظهور مانده است؛ يا پيرمردان ظهور را خواهند ديد و يا … آنان نيز به «توقيت ظهور» رو آورده اند و مشمول روايات نهي از توقيت خواهند بود.

حالا عده اي مي خواهند بر پايه باورهاي خود كه مشخص نيست چه هدفي را دنبال مي كنند اين تنش را در جهان ايجاد كنند كه فلان زمان ، زمان پايان دنيا و بروز و ظهور قيامت است و در اين راه از ابزرهاي پر قدرت رسانه و سينما استفاده مي كنند كه افكار پليد خود را در ذهن مخاطب نهادينه كنند تا به آن هدف ناپيداي خود برسند.

مسلماني كه به دين و قرآن خود باور دارد شايسته نيست كه چنين القائات كذبي را بپذيرد و در امور خود هم ترتيب اثر دهد، بلكه شايسته است همواره در فكر هولناكي قيامت باشد و بر اعمال خود مواظبت كند چرا كه در آن زمان مفر و پناهي جز خداوند متعال ندارد و البته مؤمنان رستگرانند و در پناه خداي خود از هر گزندي در امان خواهند ماند.

حالا بگذاريد كساني كه براي دنيا و آخرت مردم تعيين تكليف مي كنند پناهگاه بسازند و خود را نجات يافته و وارثان دنياي جديد بدانند، ولي بدانند كه: «يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ » (سوره فتح آيه ۱۰)حاشا كه از آنچه در انتظارشان هست و خداوند متعال وعده فرموده مفري بيابند.

آخرین نیوز

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲ نظر

  1. خیلی قشنگ بود، واقعا حال کردم، اگه آئم اینجوری فک کنه خیلی از شک و تردیداش برطرف میشه.

  2. سیف اله فرمحمدی

    اینکه زمان قیامت مشخص نیست و فقط خدا از آن اطلاع دارد درست است ولی همانطور که به بعضی از روایات اشاره شده امکان بروز حوادث عجیب که از دانش بشر خارج است وحود دارد . در سوره نور آیات 40 تا 46 به موضوعی عبرت آموز اشاره شده و آن اینکه موجهایی از ابرهای تاریک زمین را فرا می گیرد و زمین چنان تاریک می شود که دست خود را هم نمی بینید و سپس زمین سرد می شود و صاعقه های زده می شود که اگر به چشم ها بخورد کور می کند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*