آخرین خبرها
تعداد بازدید : 3,351

تعرض به دختران کم‌سال توسط پدر و برادر اپیدمی می‌شود

نتایج یک تحقیق جامعه‌شناختی در خصوص زنان روسپی تهران نشان می‌دهد اغلب آن‌ها در سنین پایین رشد مورد تعرض پدر و برادر قرار گرفته و این موضوع در انحراف اخلاقی آن‌ها تاثیر بالایی داشته است. این تحقیق که چند سال پیش توسط تعدادی از اساتید جامعه‌شناسی کشور صورت گرفته و بررسی‌هایی دقیقی در مورد علل و عوامل موثر در روسپی‌گری زنان انجام داده، مهم‌ترین تحقیق در این زمینه محسوب می‌شود که قرار است به‌صورت کتاب درآید.

دست‌اندرکاران این تحقیق در جمع‌بندی که از ماحصل علل و عوامل دخیل در گرایش زنان به روسپی‌گری به عمل می‌آوردند به این نتیجه می‌رسند که تعرض محارم به دختران کم سن و سال رو به افزونی بوده و از جمله آسیب هایی است که به شدت جامعه را تهدید می‌کند. به گونه‌ای که آن‌ها نسبت به این معضل هشدار داده و خواستار ورود قانون هستند.

جامعه‌شناسان در حالی نسبت به افزایش این آسیب میان خانواده‌های ایرانی هشدار می‌دهند که از دیدگاه آن‌ها تعرض به دختران کم‌سن و سال محدود به پدر و برادر نشده و در موارد بسیاری دختران توسط اعضای فامیل از جمله عمو و دایی نیز مورد تجاوز قرار می‌گیرند که به خاطر قبح ماجرا موضوع کم‌تر گزارش می‌شود.

امان‌اله قرایی‌مقدم از جمله آسیب‌شناسان اجتماعی که این تحقیق را انجام داده در این رابطه به نکاتی اشاره می‌کند که نگران‌کننده است.

او می‌گوید: «به علت ملاحظات اجتماعی که وجود دارد تعرض محارم به دختران کم‌سن و سال پنهان می‌ماند و کم‌تر به آن پرداخته می‌شود در حالی‌که این واقعیت وجود دارد و به شدت بنیان خانواده را تهدید می‌کند.»

این آسیب‌شناس اجتماعی می‌افزاید: «در صحبت‌هایی که با جامعه آماری روسپیان داشتیم می‌گفتند که ابتدای امر توسط پدر و برادر خود مورد تعرض قرار گرفته‌اند و این موضوع در گرایش آن‌ها به روسپی‌گری تاثیر زیادی داشته است.»

قرایی‌مقدم در ادامه هشدار می‌دهد: «تعرض به دختران کم‌سن و سال در خانواده اپیدمی شده و پیامدهای سو‌ بسیاری به هم‌راه دارد که گرایش به روسپی‌گری یکی از آن‌هاست در عین حال که این افراد به انواع بیماری‌های روحی و روانی نیز دچار می‌شوند.

در بررسی‌های صورت گرفته در خصوص علل گرایش زنان به روسپی‌گری بحث تعرض همسایه‌ها نیز مطرح بوده و برخی از زنان روسپی تعریف می‌کردند که توسط مردان و پسران همسایه مورد تعرض قرار گرفته‌اند

او آزار جنسی کودکان را خشن‌ترین نوع کودک آزاری‌ها می‌داند که در جامعه ایرانی رو به فزونی بوده و نگرانی‌ها را عمیق‌تر می‌کند.

این آسیب‌شناس اجتماعی البته این نکته را هم یادآور می‌شود در بررسی‌های صورت گرفته در خصوص علل گرایش زنان به روسپی‌گری بحث تعرض همسایه‌ها نیز مطرح بوده و برخی از زنان روسپی تعریف می‌کردند که توسط مردان و پسران همسایه مورد تعرض قرار گرفته‌اند که این موضوع نیز اغلب همانند تعرض محارم پنهان مانده و برخوردهای جدی با آن صورت نمی‌گیرد.

قرایی مقدم اعتیاد را یکی از علل تعرض محارم به دختران کم سن و سال می‌داند و در این رابطه می‌گوید: «اعتیاد مهم‌ترین و بدترین عامل در کودک آزاری است. چرا که کسی که اعتیاد دارد به چیزی یا کسی وابستگی ندارد و احساس تعلق نمی‌کند. هر چند فرزندش باشد. هم‌چنین در بررسی‌هایی صورت‌گرفته بر روی عوامل کودک آزاری اعتیاد درصد قابل توجهی را به خود اختصاص داده به‌ویژه در افرادی که از مواد مخدر توهم‌زا استفاده کرده و دچار توهم می‌شوند. در چنین شرایطی فرد معتاد متوجه رفتار خود نیست و به همین دلیل کودک خود را مورد انواع آزارهای جسمی و روانی قرار می‌دهد.»

او تاکید می‌کند: «والدینی بوده‌اند که در اثر مصرف مواد مخدر و نداشتن کنترل بر رفتار خود کودکانشان را مورد آزار جنسی قرار داده‌اند و این از خشن‌ترین نوع کودک آزاری‌ها به شمار می‌رود. ضمن این‌که باید شرایط نامناسب اقتصادی  را نیز در شدت کودک آزاری موثر دانست.»

گفتنی است کودک آزاری نوعی اختلال روانی است و هر‌گونه فعل یا ترک فعلی که باعث آزار روحی و جسمی و ایجاد آثار ماندگار در وجود یک کودک شود، محسوب می‌شود و امروزه سو‌ رفتار نسبت به کودک به عنوان یک مسئله عمده اجتماعی و بهداشتی، در سراسر دنیا مطرح است و آثار روان‌شناختی طولانی مدت کودک‌آزاری، موجب بروز مشکلات رفتاری و روان‌شناختی عمده در دوران نوجوانی و بزرگ‌سالی می‌شود.

در تعریفی دیگر که دراین ارتباط به عمل می‌آید  کودک آزاری پدیده‌یی است نسبی که در فرهنگ‌های مختلف مفهومی متفاوت دارد و هیچ معیار بین‌المللی برای تربیت کودک وجود ندارد و عوامل خانوادگی، روانی و اجتماعی در کودک‌آزاری با وضع فرهنگی خانواده از جمله درک و تحصیلات والدین، فاکتورهای خصوصی و روان‌شناختی و عوامل بیرونی مانند وضع اقتصادی رابطه مستقیم دارد. کودک آزاری یک اقدام تکانشی است و اقدامات تکانشی رفتارهای عملی هستند که فرد بدون تفکر آنها را انجام می‌دهد و بعد از انجام آن پشیمان می‌شود و احساس گناه می‌کند که البته در مورد آزار جنسی کودکان آسیب شناسان بر این باورند:« بسیاری از آن‌ها آگاهانه صورت می‌گیرد.»

 

لطفا فایل صوتی را از اینجا دانلود کنید

 

 

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

  1. چند نمونه از این ادمها را دیده ام که نماز می خوانند وروزه می گیرند اما در پنهان با محارم خود رابطه جنسی دارند واین افراد اتفاقا در قشر پایین -بیسواد -وکم سواد ومذهبی مسلک یافت می شوند

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*