آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,799

نان سنگک را چه کسی اختراع کرد؟+عکس

نان سنگک

در کتاب سال‌نمای کمیته ‌نانوایان تهران که در ۱۹ اردیبهشت سال ۱۳۲۶ شمسی در تهران چاپ شده، درباره‌ تاریخچه و چگونگی پیدایش نانوایی و نان سنگک این گونه آمده است:

 نان سنگک را چه کسی اختراع کرد؟

شاه عباس برای رفاه حال لشگریان خود که غالباً در سفر احتیاج به نان و خورش موقت و فوری داشتند و لازم بود به هر شهری می‌رسند نانواهایی باشند که بتوانند به قدر مصرف سربازان نان تهیه نمایند و غذایی باشد که خورش نان قرار دهند، درصدد چاره برآمد و حل این مشکل را از «شیخ بهایی » که از دانشمندان ایران بود خواست.

چون در سفر لشکریان مجبور به تهیه آرد از شهرهای مختلف بودند و آرد هر شهر با شهر دیگر از نظر نوع گندم آن تفاوت داشت باید طوری این نان پخته می‌شد که از هم وا نرود و قابل استفاده باشد.

پس آرد آن مخلوطی از انواع آردها بوده و همچنین باید با سبوس گندم نیز برای سهولت در هضم مخلوط می‌شد.

همین است که رنگ آن تیره بوده و به خاطر وجود انواع آرد قدرت چسبندگی آن کم است و باید حتما بصورتی که می‌بینید باید روی سنگ پهن شود تا نریزد.

 نان سنگک را چه کسی اختراع کرد؟

شیخ بهایی

لذا شیخ بهایی نیز تنور سنگکی را ابداع نمود. این اختراع به قدری با دقت و هوشیاری طراحی و عملی شده که پس از گذشت چند صد سال هنوز به همان صورت اولیه پخته می شود و نانی که از تنور سنگکی بدست می‌آید، محبوب‌ترین نان ایرانی است. این است که شیخ بهایی از علما و دانشمندان قرن دهم هجری را باید مخترع نان سنگک و شکل تنور آن دانست.

مشرق

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۶ نظر

  1. مرصی از شیخ بهایی………واقعا بهترین نونه….

  2. نون سنگک قدیم رو بیشتر دوست داشتم . الان نمی دونم آردشون آرد نیست یا نوع پختشون درست و خوب نیست چون خیلی بی کیفیته
    والا اینها هم با این نوناشون…

  3. خدا پدرشو بیامرزه هر کی احتراع کرده … در هر صورت نون خوبیه اگر خمیرش درست ور اومده باشه و بیات نشه!
    این روزها نمیذارن که مثل گذشته ها خمیر با خمیر ترش خوب ور بیاد و از یه مواد خاصی که خمیر مایه فوری هست برای ور اومدن سریع استفاده میکنن که باعث کاهش افت کیفیت نونشون میشه .

  4. دمش گرم شیخ بهایی…..واقعا خیلی کار کرده در زمان خودش
    مثل نقشه مادی های(جوی های)شهر اصفهان که آب زاینده رود رو توی کل اصفهان پخش میکنه و در نهایت باز به خود زاینده رود می ریزه….یا نقشه کامل شهر نجف آباد که البته الان دیگه جوابگوی جمعیت امروزی نیست….ویا حمامی که مخزن آبش تنها با یک شمع گرم میشد در اصفهان که دانشمندان امروزی برای کشف دلیل خرابش کردن والبته دلیلش هم نفهمیدن

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*