آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,250

مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان +عکس

مراسم سنتی ازدواج

مراسم ازدواج آخرین فرزند شیخ محمد الغضبان کعبی در روستای “محمد غضبان” از توابع بخش شاوور شهرستان شوش با حضور بیش از ۵ هزار میهمان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری اگزار، عبدالرحیم کعب عمیر از جوانان فعال فرهنگی و کوچکترین فرزند شیخ محمد غضبان که از شیوخ روستایشان بود به دلیل توجه و اهمیتی که به میراث و هویت خود دارد، مراسم جشن ازدواجش را همراه با آئیین های سنتی عربی برگزار کرد.

مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

از نکات قابل توجه در این مراسم این بود که همه جوانان روستا و اهالی در تدارکات این جشن مشارکت کردند. این همکاری از ذبح گوسفندان آغاز  تا پخت و پز و شستشوی ظرف‌های مراسم شام ادامه داشت.

در روستای کعب عمیر برای هر مراسم عروسی یا فاتحه خوانی هیچ کارگر و هیچ تالاری کرایه نمی شود. همه اهالی که حس تعاون مشترکی بین آنها به صورت رسمی دیرینه است به یکدیگر در چنین شرایطی یاری می دهند.

مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

در روز جشن اکثر خیابان هایی که به منزل شیخ منتهی می شدند با قالی های قرمز رنگ فرش شد، چیزی شبیه به فرش قرمز فستیوال‌های جهانی اما این بار در ابعاد محلی. باقی خیابان ها نیز آبپاشی شد تا با این کار مقدم میهمانان را گرامی بدارند و از ایجاد گردو غبار جلوگیری شود.

رسم است وقتی مهمان جدید از خارج روستا وارد شود، قبل از رسیدن به خانه شیخ، شیخ و تعدادی دیگر از میزبانان، سوار بر اسب به استقبال میهمان می‌روند و با خواندن قطعه شعری در وصف میهمان و اجرای آئین هوسه (پایکوبی عربی) به میهمان خوش آمد می گویند و او را به طرف مضیف (محل پذیرایی) هدایت می کنند.

در مضیف نیز آداب نوشیدن قهوه اجرا می شود و به میهمانان با قهوه تلخ عربی که با آداب و رسوم خاصی است ارائه می شود.
در بخش دیگری از مراسم هم اهالی روستا سوار بر اسب‌، از ماشین عروس استقبال و عروس و داماد را همراهی کردند.

محمد غضبان یکی از شیوخ بنی کعب و شیخ عشایر کعب عمیر است. عشیره کعب عمیر به بیش از ۱۰ عشیره کوچکتر تقسیم می شود. عشایر عرب همچون درختی هر کدام زیرشاخه عشیره بزرگتر از خود هستند.

 مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

اهالی روستا می گویند شیخ محمد غضبان شخصی مردمی بود و همیشه در حل و فصل مشکلات بین قبایل حضور فعال داشت و بخاطر همین اسم او را بر روی روستا گذاشتند. هم اکنون عامر فرزند شیخ محمد شیخ این عشیره است.

 مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

آداب و رسوم سنتی جزئی لا ینفک از شیوه ی زندگی مردم عرب است و به دلیل نوستالوژی و تعهد خاصی که به آداب خود دارند حضور خانواده ها در سبک و سیاق و نوع شکل گیری مراسم سنتی ازدواج پر رنگ تر دیده می‌شود.

مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

 مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

 مراسم سنتی ازدواج مردم عرب خوزستان

عصر ایران

مجله اینترنتی آسمانیها ۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲ نظر

  1. منظور از سنتی همون خودروی شاسی بلند !!!!!!

  2. اینها همونایی نیستن که توی عروسی تیر خالی می کنن و باعث رعب ووحشت ملت میشن ؟
    چند سال پیش یه فیلم از این قبیله دیدم ( عروس آتش ) خیلی مردمان یک دنده ای هستن .
    دختر رو از بچگی نشون میکنن وقتی دختر بزرگ شد حق انتخاب نداره و باید با همونی که نشون کردن ازدواج کنه . کاملا هم سنتی زندگی می کنن
    کلا با اینجور قبایل وصلت کردن و کنار اومدن سخته . چون آداب و مقررات خودشونو دارن و سخته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*