آخرین خبرها
تعداد بازدید : 3,843

زندگی جالب و متفاوت همسران روسای جمهور ایران + تصاویر

همسران روسای جمهور ایران

در کشورهای غربی همسران روسای جمهور، بانوی اول کشور به حساب می‌آیند و فعالیت‌های گوناگون سیاسی و غیرسیاسی در سطوح بالا انجام می‌دهند.

اما در ایران و پس از انقلاب اسلامی همسران روسای جمهور چهره‌های شناخته شده‌ای نبوده و تاکنون هیچ یک از همسر هیچکدام از روسای جمهور مسئولیتی برعهده نگرفته‌اند اما قطعا در برخی مسائل سیاسی نقش اثرگذاری ایفا کرده‌اند چرا که در هر حال، همسر رئیس جمهور بوده‌اند.

 زندگی جالب و متفاوت همسران روسای جمهور ایران

همسران روسای جمهور ایران

علیرغم همسران روسای جمهور، همسران فعالان و شخصیتهای سیاسی دیگر غیر از رئیس دستگاه اجرایی در عرصه سیاست حضور فعال‌تری داشته‌اند به صورتی که به محض انتصاب همسرشان در مسئولیت جدید، آنها نیز چرخش داشته‌اند و در کنار همسر مسئولیتی را برعهده گرفته‌اند.

– آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و عفت مرعشی

عفت مرعشی همسر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در زمانی که وی رئیس مجلس و همچنین رئیس‌جمهور بود، چندان در عرصه سیاست کشور فعال نبود ولی در سالهای اخیر فعالیت وی و موضع‌گیری‌های سیاسی‌اش افزایش پیدا کرده است.

قرار است کتاب خاطرات عفت مرعشی به عنوان “پا به پای سر” که شرح رویدادهای مختلف زندگی مشترک آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و مرعشی است، بزودی منتشر شود.

همسر آیت الله هاشمی رفسنجانی در این کتاب به ماجرای دستگیری خود و همسر شهید مفتح توسط ساواک قم و بازجویی‌های شبانه اشاره کرده‌ است.

زندگی جالب و متفاوت همسران روسای جمهور ایران

عفت مرعشی همسر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

اولین عکسی که از عفت مرعشی به صورت رسمی منتشر شد، مربوط به سال ۱۳۶۰ است؛ یعنی زمانی که وی به همراه همسرش آیت الله هاشمی رفسنجانی که در آن زمان ریاست مجلس را بر عهده داشت، به کره شمالی رفته بودند و با کیم ایل سونگ رهبر وقت کره شمالی و پدربزرگ رهبر فعلی این کشور عکس یادگاری گرفتند.

زندگی جالب و متفاوت همسران روسای جمهور ایران

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

اظهارات مرعشی در روز انتخابات ریاست‌جمهوری دهم حاشیه‌ساز شد؛ چرا که او بعد از رای دادن اقدام به بیان سخنان تحریک‌آمیزی کرد که این امر با انتقادات زیادی مواجه شد.

او همچنین همزمان با بازگشت مهدی هاشمی به تهران و دستگیری وی به این موضوع واکنش نشان داد و گفت که نام دزدان را با اسم‌های “ف، خ، ج” مخفف می‌گویند، اما نام پسر من را فریاد می‌زنند.

اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۳۷ به خواستگاری عفت مرعشی دختر حجت‌الاسلام سیدمحمدصادق مرعشی از فامیل بزرگ مرعشی و از نوادگان حضرت آیت‌الله سیدکاظم طباطبایی یزدی رفت. حاصل ازدواج عفت مرعشی و هاشمی رفسنجانی پنج فرزند به نام‌های فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر است.

بیوگرافی علی اکبر هاشمی رفسنجانی :

اکبر هاشمی بهرمانی (زادهٔ ۳ شهریور ۱۳۱۳ -رفسنجان، کرمان) مشهور به علی اکبر هاشمی رفسنجانی روحانی سیاستمدار ایرانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران، نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی است. وی نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی و چهارمین رئیس جمهور ایران در دو دوره پیاپی بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ بوده و به عنوان یکی از پرنفوذترین شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی شناخته می‌شود. او در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری نماینده بوده و از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰، دومین رئیس این مجلس بوده است.

– رئیس دولت اصلاحات و زهره صادقی

رئیس دولت اصلاحات در سال ۱۳۵۳ با زهره صادقی ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دو دختر و یک پسر به نام‌های لیلا، نرگس و عمادالدین است.

زهره صادقی زاده۱۳۲۹ همسر رئیس دولت اصلاحات و خواهرزاده امام موسی صدر است. صادقی اگرچه در خانوادهٔ فرهنگی و سیاسی بزرگ شده اما هیچ وقت به طور جدی وارد فعالیت‌های سیاسی نشده است.

او در سال ۱۳۷۸ به همراه تعدادی از همسران اعضای دولت وقت، مؤسسه خیریه “به‌آفرین فردا” را تاسیس کرد.

مهم‌ترین حضور سیاسی او در سال ۱۳۸۷ و در جریان حملات اسرائیل به غزه بود که در پاسخ به نامهٔ همسر امیر وقت قطر، نامه‌ای نوشته و خواستار فراخوان دولت‌ها و ملت‌ها برای حمایت از مردم فلسطین شده بود.

– محمود احمدی‌نژاد و اعظم‌السادات فراحی

اعظم‌السادات فراحی همسر محمود احمدی‌نژاد در دوره دوم دولت همسرش تلاش کرد تا نقشی متفاوت از سایر همسران روسای جمهور ایفا کند.

فراحی در سال ۱۳۳۷ در منطقه رسالت تهران در خانواده‌ای متوسط متولد شد، وی فارغ‌التحصیل دانشگاه علم و صنعت بوده و به امر تدریس و تحقیق مشغول است.

اعظم فراحی و محمود احمدی‌نژاد در ۲۲ خرداد ۱۳۵۹ با یکدیگر ازدواج کردند. حاصل ازدواج این دو، دو پسر به نام مهدی و علیرضا و یک دختر به نام فاطمه است.

مهدی احمدی‌نژاد با طیبه مشایی دختر اسفندیار رحیم مشایی ازدواج کرده و حاصل این ازدواج دختری به نام زهرا است.

علیرضا احمدی‌نژاد پسر دوم احمدی‌نژاد نیز با خواهرزاده شهید محمود کاوه ازدواج کرده و حاصل این ازدواج یک پسر است و فاطمه احمدی‌نژاد دختر دیگر احمدی‌نژاد با مهدی خورشیدی ازدواج کرده که حاصل ازدواج آنها زهرا خورشیدی است.

فراحی طی هشت سال ریاست جمهوری احمدی‌نژاد در سفرهای استانی همواره تلاش کرد که بدون تبلیغات رسانه‌ای در کنار همسرش حضور داشته باشد و در این سفرها از موسسات خیریه و بهزیستی بازدید می‌کرد.

زندگی جالب و متفاوت همسران روسای جمهور ایران

محمود احمدی نژاد و همسرش

آنچه که نام اعظم السادات فراحی را در سال ۱۳۸۷به صورت رسمی در رسانه‌ها مطرح کرد، نامه وی به سوزان مبارک همسر حسنی مبارک دیکتاتور سابق مصر بود که در ارتباط با حصر غزه و تلاش برای کمک کردن به مردم فلسطین نوشته شده بود تا از فاجعه انسانی در غزه جلوگیری شود.

وی همچنین در آذر سال ۱۳۸۸ در اجلاس همسران اعضای جنبش عدم تعهد در ایتالیا شرکت کرد و در حاشیه این سفر با همسران روسای جمهور عراق، سنگال، و پاکستان دیدار و در زمینه علایق مشترک دو کشور به گفت و گو و تبادل نظر پرداخت.

گفته می‌شود فراحی از جمله کسانی است که از حضور وزرای زن در کابینه حمایت کرده و همچنین نقش موثری در اتخاذ چنین تصمیمی از سوی همسرش داشته است.

وی در شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها نیز نقش فعالی داشت، همسران سران شرکت‌کننده در این اجلاس در ضیافت شام فراحی شرکت کردند.

نام فراحی در سال ۹۰ و در یک بررسی به مناسبت روز زن در فهرست ۱۰ زن تاثیرگذار و خبرساز سال قرار گرفت.

بیوگرافی محمود احمدی نژاد :

محمود احمدی‌نژاد (۶ آبان ۱۳۳۵) سیاستمدار ایرانی است که ششمین رئیس‌جمهور ایران از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ بود. وی همچنین از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ اولین استاندار اردبیل و از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ شهردار تهران بود. او هم‌اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانش‌یار دانشگاه علم و صنعت ایران است.

– حسن روحانی و صاحبه عربی

صاحبه عربی همسر حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کنونی کشورمان ایران است. او فعالیت سیاسی ندارد و گفته می‌شود خانه‌دار است. عربی متولد ۱۳۳۳ است و اطلاعات زیادی از او در دست نیست.

نام صاحبه عربی بعد از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم مطرح شد. او به اقتضای همسر رئیس‌جمهور بودن در برخی مراسم رسمی حضور پیدا می‌کند.

عربی در بهمن ماه سال ۹۲ به همراه جمعی از همسران مقامات دولتی و سُفرای خارجی مقیم تهران در مراسم افتتاحیه‌ بازارچه‌ خیریه‌ای که در برج میلاد برگزار شده بود شرکت کرد و در پایان این بازدید در دفتر یابود آن نوشت: “امروز از برج میلاد دیدن نمودم. خیلی جالب و دیدنی بود‌، امیدوارم که موفق باشید.”

زندگی جالب و متفاوت همسران روسای جمهور ایران

همسر حسن روحانی

همه این شواهد نشان می‌دهد که همسران روسای جمهور کشور ما تاکنون نتوانسته و یا نخواسته‌اند در عرصه سیاسی کشور نقش‌آفرینی کنند.

زندگی جالب و متفاوت همسران روسای جمهور ایران

حسن روحانی

 این موضوع می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد مثلا اینکه احتمالا همسر رئیس جمهور تا پیش از انتخاب همسرش به عنوان رئیس قوه مجریه، هیچ سِمت اجرایی و مدیریتی نداشته و یا اینکه رئیس دولتها نمی خواسته اند اعضای خانواده خود را رسماً وارد امور مدیریتی کشور کنند و یا …. .

در هرحال این مسئله جای بررسی بیشتر دارد؛ شاید رئیسان جمهور ایران در دوره های گوناگون پس از انقلاب اسلامی روزی به این پرسش پاسخ دهند.

بیوگرافی حسن روحانی :

حسن روحانی (با نام پیشین حسن فریدون؛ زادهٔ ۹ دی ۱۳۲۷ (در شناسنامه: ۲۱ آبان ۱۳۲۷) در سرخه، استان سمنان) روحانی و سیاست‌مدار ایرانی، رئیس‌جمهور فعلی جمهوری اسلامی ایران، استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک و همچنین نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۷۸،و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰ است.روحانی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و رئیس تیم هسته‌ای و مذاکره‌کننده ارشد ایران با سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در مورد برنامه هسته‌ای ایران:۱۳۸، از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۲ عضو شورای عالی امنیت ملی به نمایندگی از رهبر جمهوری اسلامی ایران ‏ و از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۲ رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بوده است.

باشگاه خبرنگاران جوان

گرداوری و تنظیم : پرشین وی

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۵ نظر

 1. اولین قائم مقام رهبری ضد انقلاب بود (منتظری)ا
  اولین امام جمعه ی ایران حامی منافقین بود (طالقانی)ا
  معلم انقلاب که التقاطی بود (شریعتی)ا
  اولین نخست وزیر مملکت جاسوس آمریکا بود (بازرگان)ا
  اولین رییس‌ جمهور مملکت هم که جاسوس منافقین بود (بنی صدر)ا
  نخست وزیر هشت ساله ی جنگ که اصل فتنه است (موسوی)ا
  هشت سال رییس‌جمهور اصلاحات که حامی فتنه است (خاتمی)ا
  هشت سال رییس‌جمهور سازندگی و رییس تشخیص
  مصلحت نظام که ساکت فتنه است (رفسنجانی)
  این هشت سال آخریه هم که جریان انحرافی از کار در اومد (احمدی نژاد)ا
  رییس دو دوره ی مجلسمونم که فتنه گر و عامل استکبار از کار دراومد (کروبی)ا

  سوال اینجاست این انقلابی که نباید بزاریم دست نا اهلان بیوفته ، اساساً چه موقع دست اهلش بوده که ما نگهش داریم….ا
  خورجین شخصى را دزدیدند.
  مردمان بگفتند:ا
  سوره یاسین بخوان که آن مال پیدا شود.ا
  مالباخته بگفت: ا
  کل قرآن به یکجا درون خورجینم بود!ا
  عبیدزاکانى
  
  اینجا دیاریست ﮐﻪ ﺑﺮﺧﻰ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺍﯾﺪﻩﻫﺎﻯ ﺑﻬﺸﺘﻰ ﻣﯿﻔﺮﻭﺷﻨﺪ ﺍﻣﺎ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺳﻮﺍﺭ ﻣﺎﺷﯿﻦ ﻫﺎﻯ ﺿﺪ ﮔﻠﻮﻟﻪ ﻣﯿﺸﻮﻧﺪ و به بهترین بیمارستانهای دنیا میروند ﺗﺎ ﻭﺭﻭﺩﺷﺎﻥ ﺑﻪ ﺑﻬﺸﺖ ﺭﺍ ﺗﺎ ﺣﺪ ﻣﻤﻜﻦ ﺑﻪ ﺗﻌﻮﯾﻖ ﺑﯿﻨﺪﺍﺯﻧﺪ… و مردم ساده دل را برای مداوا به امامزاده ها میفرستند!!

  • آفرین قاسم خیلی زیبا نوشتی ، دیشب یه صحنه از فیلم کیمیا رو دیدم که در مورد این بود که زمان انقلاب ، سران حکومت شاهنشاهی پولها رو با چمدون جابجا میکردن و از کشور خارج میشدن ، بعد اون دختر میگفت که مردم به خاطر اینکه این اتفاقها نیفته دارن انقلاب میکنن…
   من نمیدونم با چه رویی دارن این فیلمها رو پخش میکنن ، واقعا از اون همه ایده آل مردم انقلابی چی مونده ؟
   نه تنها چیزی بهتر نشد بلکه بدتر هم شد
   قبلا با چمدون پول جابجا میکردن الان تو بانکهای سوئیس پولاشونو واریز میکنن ( پول و حق ملت رو) الان ملک و ویلا و زمین و توی کانادا و آمریکا و اروپا میخرن ….بچه هاشونو اونجا دنیا میارن ….تابعیت اونجا رو میگیرن ….برای ادامه تحصیل خودشونو و بچه هاشونو اونجا میفرستن …فقط نمیدونم تکلیف اون همه خون شهدا که صادقانه برای سرزمینشون جنگیدن چی میشه ؟

   خدا رحمت کنه عبید زاکانی رو …حیف شد و کسی هم قدرشو ندونست!

 2. ممنون
  اره دیدم.این سریالو میبینم.اره درست میگین.باهاتون موافقم.دقیقا همون مشکلات و معضلاتی که به خاطرش انقلاب کردن الان صدبرابرش وجود داره.برام جالبه که خیلی شرایط اون موقع کشور با الان ما خیلی شباهت داره ولی متاسفانه کسی به روی خودش نمیاره یا نمیخواد بیاره.
  البته فکر میکنم پخش این سریال از یه بابت خیلی خوبه.میشه به اونایی که سردسته این انقلاب بودن و الان هم در راس این نظام هستن یاداوری کرد و گفت که ایا به اون چیزی که گفتن عمل کردن و واقعا اون مصائب و مشکلات حل شد؟؟
  برای مردم عادی هم خوبه بفهمن که قرار بود چی بشه و اان چی شده؟؟
  فکر میکنم مسعود بهبهانی نویسنده این سریال به خوبی حرفایی رو که نمیشه زدو به شکل کنایه تو این سریال مطرح کرده.جواد افشار کاگردان سریال هم از جنبازان کشورمونه و یکی از پاهاش رو توی جنگ از دست داده.
  در کل فکر کنم توی این سریال شرایط اون موقع و الان رو خوب مقایسه کردن و دیدنش بد نباشه.

 3. رئیس دولت اصلاحات ؟!! شما که جرات ندارید اسم ببرید چرا اصلا این مقاله رو انتخاب کردید
  چقدر …… هستید جمع کنید اینگونه اطلاع رسانی ها را؟ واقعا نا امید شدم از سایت شما

 4. احسنت نازنین خانوم و اقا قاسم خیلی زیبا گفتید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*