آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,183

چرا چکامه چمن ماه کشف حجاب کرد؟

چکامه چمن ماه ، سرگیجه این هفته

خبر کشف حجاب چمن ماه از آن جمله خبرهایی است که با خودش درد می آورد، نه از آن جهت که چرا یک بازیگر کشف حجاب کرده، که شخصا علاقه ای به شکستن حریم شخصی سلبریتی ها ندارم و قاعدتا هیچ نظری در رابطه با نکوهش یا ستایش اقدام بازیگر نامبرده ندارم، اما خبر که منتشر شد ناخوداگاه ذهنم را به دورتر برد.

از ماجرای گلشیفته فراهانی تا صدف طاهریان و تمام آن هایی که حرمت شکنی کرده اند. همه ی این روند مریض با خودش درد دارد، درد اینکه چگونه توانسته ایم و چگونه خواسته ایم از یک مساله ی بدیهی(پوشش موی سر) داستان ها بسازیم، مرافعه ایجاد کنیم، مرز بندی کنیم و به فاجعه برسیم. ما در تمام ادوار با ذهنیت الکن خود سری که درد نمی کند را دستمال بسته ایم و توجه نکرده ایم و نخواسته ایم آسیب شناسی کنیم که چه مسیری به این گونه حرمت شکنی ها منتج می شود، وقتی آموزه های دینی ما سرشار از توصیه هایی مبتنی بر حفظ حجاب است، وقتی مردم ما در روندی چند صدساله مفهوم «حجاب» را انتخاب کرده اند. البته شکل و فرم آن و مصداق هایش همواره در طول تاریخ تغییر کرده و می کند و محل مناقشه نیز بوده است از علمای حوزه های تشیع تا اهل سنت؛ از حکومت ها ودولت ها تا کف خیابان و محافل خانواده ها.

 

کاش دیگر چنین اتفاقاتی نیفتد و کاش هیزی هم پادزهری داشت تا از کابوس (بهتر است ، مانعی ندارد) خلاص شویم. واقعا نمی توان درک کرد بازیگری که کشف حجاب می نماید، تصور می کند به چه دستاوردی دست می یابد؟ ولو خیلی چیزها از جمله کار و موقعیت اجتماعی و فرهنگی اش برای همیشه از بین می رود و راه بازگشتی هم نیست…

مهرانگیز دولتشاهی حدود یک قرن پیش در نشریه ی «عالم نسوان» صحنه ای را توصیف می کند که کلید ماجراست: «یادم است زمانی که بچه بودم حتی در درشکه یک زن و مرد نمی شد با هم بنشینند. می گفتند این بد است چون مردم که نمی دانند که این ها زن و شوهرند یا خواهر و برادرند. خوب نیست که در درشکه یک زن و مرد بنشینند. اما البته …»

ایمان عبدلی

گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

منبع : bartarinha.ir

 

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۰ نظر

 1. مغرور طول عمر مشو نصف او شب است
  وآن نصف روز هم همه در محنت و تب است

 2. پوشش هر فرد به خودش مربوط است

 3. این آقای نویسنده چرا داره خودشو می زنه؟؟؟
  اخوی امروز یه سری به میدان آزادی بزن جاییکه رفتگران پیر ونحیف تو سرما و زیر باران دارن زحمت می کشن آخه خودشون و خونوادشون گرسنه هستند اون وقت اهمیت مدل یا رنگ موی خانم کی یک یادت می ره البته تقصیر خودت نیست محیطی که درش رشد کردی به تو یاد داده تو اتاق گرمت بشینی پای کامپیوتر و مدل هیکل زنا رو رصد کنی ! بعد به عنوان دلسوز جامعه!!!!!! راجع به قوس کمر گلشیفته و دور باسن صدف اظهار نظر کنی.کاش والدینی داشتی که بجز حفظ حجاب هنر دیگری مثلأ هنر ایجاد شغل یا سر پناه برای کودکان ایرانی سر چهار راه ها را داشتند همون کودکانی که به اندازه تو مرفه بی درد و من و امثال ما ایرانی اند!

 4. آیا این زنهای ایران زمین نسل همان اجدادا ما نیستند که رضا شاه به زور می گفت چادرهای خود رابردارید و به اصطلاح می خواست کشف حجاب کنه و می گفتند نه ؟ پس چه بلایی بر سر مردم آورده اند که الان پس از گذشت حدود نیم قرن به زور باید بهشون بگی چادر (حجاب ) داشته باشن . داشتن یا نداشتن حجاب چیزی نیست که بخوای به زور به زن تحمیل کنی . باید خودش دوست داشته باشه

 5. وقتی حجاب رو تحمیل میکنند همین میشه.
  وقتی به خاطر نداشتن حجاب دستبند میزنند و بازداشتت میکنن همین میشه.
  اگه حجاب اجباری نبود و میشد انتخاب کرد خیلیا کار خانم صدف و چکامه رو میکردند.
  خوش بحال اونایی که میتونند خودشونو از این جهنم نجات بدن.

 6. ای درد بگیری اسمونی دوباره بمب انداختی تو سایت خخخخخخخ

 7. با سلام خدمت آسمانی ها و …
  در این سایت از همه جور آدم ایرانی و خارجی که به هنری مشغولند مقاله چاپ می شود و در این مقالات عکسی بزک کرده و بقولی امروزی با شرح حالی چاپ می شود. در عجبم چگونه است که برعکس مقالات مذکور ، مقاله انتقادی آقای ایمان عبدلی ( مقاله فوق) که بی حجابی هنرمندان ایرانی را نکوهش نموده چاپ شده است!
  جامعه و کشور ما متاسفانه پر از تناقض است.
  چند روز پیش روحانی بر علیه چنین برخوردهای متناقضی سخنرانی و گفته بودند چگونه است که فسادهای میلیاردها و … مسکوت می ماند ولی دائم درباره تار موی دختران جوان ماجراجویی می کنید که در سایتی منتشر و عده ای بر له و علیه او نظر داده بودند.
  واقعا یعنی مسولین محترم نمی دانند چرا یک عده از ایرانیان چنین از ایران و … می برند؟!
  آمارها حکایت از خبرهای ناخوش دارد و حکایت همچنان باقیست!
  آمار طلاق ، اعتیاد ، زد و خورد ، جنایت ، سرقتها ، زور گیری ها ، عصبانیت ها و فحاشی ها ، کلاهبرداری ها ، اختلاسها ، رانت خواری ها ، رشوه های کلان ، باند بازی ها و و و ….
  واقعا نمی دانید چرا این همه مشکلات روانی در همه آحاد ملت شریف ایران وجود دارد؟!
  همه این بد اخلاقی ها ، ریشه در عدم مدیریت صحیح دارد. معمولا مدیران از بین افراد غیر متخصص ، خودی و … انتخاب و همه آنان در حوزه مدیریت خود سعی در جلب رضایت مقام بالاتر دارند تا رشد کنند و البته به سوء استفاده های بیشتر دست یابند!
  در حوزه هنر ، جذب هنرمندان زن تلویزیون و سینما در قبل از انقلاب همین گونه بوده و برای ورود به این حوزه متاسفانه بسیاری از پر استعدادها در پشت دربها می مانند و آنانی که بهر دلیلی راه می یافتند ، توسط بعضا افراد ( بی شرف ) بدون در نظر داشتن حرمتها ، چنانچه تقاضای سخیف آنان را نمی پذیرفتند از پروژه های سینمایی کنار گذاشته و معمولا در این حوزه باندی عمل می گردید!
  بنده این موضوع را دو دهه پیش از یکی از دست اندرکاران سینمای قبل از انقلاب شنیدم و همچنین در این دوره نیز مجددا از یکی از کارکنان مطرح صدا و سیما چنین برخوردهای سخیفی را شنیدم و در سالهای اخیر هم از خانم فراهانی ، … و طاهریان و چمن ماه و … !!! چرا جامعه ما چنین به قهقرا کشانده شده؟!
  امروز در رادیو آماری مبنی بر مهاجرت سالیانه ۰۰۰ر۱۵۰ دانش آموخته ایرانی به کشورهای توسعه یافته پخش نمود و … ، در حوزه هنر نیز خوب وقتی بانوان هنرمندان را به بازی نمی گیرند و یا درخواستهای غیر اخلاقی دارند ، برخی مانند سرکار خانم فقیهه سلطانی و … مقاومت و می جنگند و برخی حوصله جنگ و جدل نداشته و برای انتقام جویی از مسولین و جامعه ساکن ، بر خلاف عرف و شرع و قوانین دست به حرم شکنی و کشف حجاب می زنند!
  مقصر اصلی تمامی نابسامانی ها ، مدیریت های ناسالم و فساد کلان است که باعث بهم ریختی اوضاع و احوال انسانها شده است.
  رزمنده گمنام و برادر شهید

 8. سالها باجبار از اونور پشت بام افتادیم حالا از اینطرف .همیشه بحث بر این بود که تاکی این فشار تحمل خواهد شد و روزی خواهد رسید که با دادن حتی جان بر سر عقیده خواهند ایستاد .فنر را تا جایی میشود فشرد نه بی نهایت .روشها و ممانعت و ترغیب گذشته هردو غلط بوده اند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*