آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,677

اولین نشانه لغو تحریم ها علیه ایران

خبرگزاری رویترز گزارش داد: وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را تأیید کردند.

رویترز گزارش داد: وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا توافق هسته‌ای و گروه ۱+۵ را تأیید کردند.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفتند که وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در بروکسل توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که در ۱۴ ژوییه در وین حاصل شد را تأیید کرده‌اند.

به گفته این دیپلمات‌ها اتحادیه اروپا منتظر رأی شورای امنیت سازمان ملل برای موافقت با متن نهایی وزیران امور خارجه در خصوص توافق هسته‌ای می‌ماند.

بر اساس این گزارش شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز دوشنبه (امروز) رأی گیری درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را انجام دهد.

این دیپلمات‌های اروپایی هم‌چنین گفتند که اتحادیه اروپا سرانجام تحریم‌های مالی و اقتصادی خود علیه ایران را لغو و احتمالاً دفتر هیأت اتحادیه اروپا در تهران را بازگشایی خواهد کرد. اما هم‌چنان قرار است تأمین فن‌آوری موشک‌های بالستیک و تحریم‌های مرتبط با حقوق بشر را علیه ایران حفظ کند.

کنگره آمریکا نیز که روز یک‌شنبه متن توافق هسته‌ای را تحویل گرفت قرار است در مهلتی ۶۰ روزه آن را مورد بازبینی قرار دهد و در نهایت برای تأیید یا رد آن رأی گیری کند.

به گزارش رویترز ایران و گروه ۱+۵ شامل ۵ عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان هفته گذشته در وین پس از نزدیک به دو سال بحث و رایزنی به یک توافق جامع د خصوص برنامه هسته‌ای ایران و زمان‌بندی لغو تحریم‌های این کشور دست یافتند.

ایسنا

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*