آخرین خبرها
تعداد بازدید : 7,968

عکسی تامل برانگیز که پس از ۳۱ سال اجازه انتشار یافت

اخیرا تصویری از ﺷﺐ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺭﻣﻀﺎﻥ در فضای مجازی منتشر شده و از آن به عنوان عکسی یاد می کنند که پس از سی سال مجوز انتشار پیدا کرده است.

ﺷﺐ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﭘﺸﺖ ﻣﯿﺪﺍﻥ ﻣﯿﻦ، ﺭﺯﻣﻨﺪه ﻫﺎ ﺯﻣﯿﻦ ﮔﯿﺮ ﻣﯽﺷﻮﻧﺪ. ﺍﺯ ۱۵۰ ﻧﻔﺮ ﺩﺍﻭﻃﻠﺐ ۲۰ ﻧﻔﺮ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﺑﺎ ﮔﺬﺷﺘﻦ ﺍﺯ ﻣﯿﺪﺍﻥ ﻣﯿﻦ ﺭﺍهی ﺑﺮﺍﯼ ﻋﺒﻮﺭ ﺑﻘﯿﻪ ﺑﺎﺯ ﺷﻮﺩ. ﺑﯿﺴﺖ ﻧﻔﺮ ﻧﻮﺑﺘﯽ ﺭﻭﯼ ﺯﻣﯿﻦ ﻏﻠﺖ ﻣﯽ ﺯﻧﻦ ﺗﺎ ﺭﺍﻩ ﺑﺎﺯ ﺷﻮﺩ … ﺍﯾﻦ ﻋﮑﺲ ﺻﺒﺢ ﻫﻤﺎﻥ ﺷﺐ ﺍﺳﺖ.تصویر زیر صبح همان شب عملیات رمضان را نشان می دهد که در فضای مجازی منتشر شده و بازخورد های متفاوتی را در بین کاربران داشته است.

عکسی تامل برانگیز که پس از 31 سال اجازه انتشار یافت

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۸ نظر

 1. آقایان اختلاسی ،جناب هائی که پول فرزندان همین شهداء را بالا میکشید شرمتان بیاد ،دور نیست آن زمانی که در مقابل مردم مظلوم ایران جوابگو شوید،حتی شما و حتی تو .. بله تو و تو و حتی آن خاوری

 2. بله این شیر مردان رفتند تا یه عده کم اقلیت حاکم صدقه سر اینا به نون نوا برسند اونم چه نون و نوایی

 3. روزی اسناد مربوط به جنگ ایران و عراق منتشر میشه ، مثل اسناد تمام جنگهای قبلی که در سرتاسر دنیا اتفاق افتاده است . من به شخصه برای تمامی افرادی که در تمام جنگها در سرتاسر دنیا کشته و یا شهید شدند احترام زیادی قائل هستم چه برسه به شهدای مملکت خودم که جدا دوست داشتم یکی از اونها بودم . چه افتخاری بالاتر از این که در راه دفاع از ایران زمین بمیریم .
  ولی زمانی ست که میجنگیم ، چون باید از خاکمون دفاع کنیم ، ولی زمانی ست که جنگی فرمایشی و سفارشی و یا به قول امروز ، جنگی نیابتی ( مثل جنگ داعش با کشورهای سوریه و عراق ) در کار است . در اون زمان درسته که میجنگیم و شهید میشیم و باعث افتخار مردممون هستیم ولی دستاوردهای اون جنگ نصیب کسانی میشه که سودشون و منافعشون در جنگها و ریختن خون انسانها تامین میشه . و این دردآورترین قسمت جنگ به حساب میاد . جنگیدن در راه دفاع از مملکت ارزشمند هست ولی نتیجه اون جنگ برای آیندگان ارزشمندتر و ماندگارتره .
  شاید الان خیلی از دوستان از مطالب من ناراحت بشن ولی باور کنید من ارزش و مقام انسانهایی که به هر شکلی برای سربلندی مملکتم جنگیدند و جونشون رو از دست دادند رو میدونم ولی مهم این که واقعا برای چه چیز میجنگی و حاصل ریخته شدن خونت چه چیز برای آیندگان تولید میکنه .
  و این چیزی ست که قطعا شهیدان این مرز و بوم دارن بهش فکر میکنند همین الان و اگر جدا ما به عنوان نسل های بعد ارزش کارشون رو میدونیم و براشون احترام قائلیم باید تلاش کنیم تا راهی رو که اونها رفتند رو ما کامل کنیم .
  نگذاریم به هیچ قیمتی ، اقلیتی در میان ما باشند که از ارزشهایی که شهیدان ساختند سواستفاده کنند و در جهت منافع خودشون تبدیل به نون و نوایی کنند ، اون هم چه نون و نوایی ، میلیاردها پول و مقام و منزلت ، میلیاردها ارزش تاریخ و قدمت ، میلیاردها شرف و غیرت و انسانیت ، میلیاردها مردی و مردونگی ، میلیاردها و میلیاردها و میلیاردها و …..

  ندانی که ایران نشست منست

  جهان سر به سر زیر دست ِ منست

  هنر نزد ایرانیان است و بـــس

  ندادند شـیر ژیان را بکــس

  همه یکدلانند یـزدان شناس

  بـه نیکـی ندارنـد از بـد هـراس

  دریغ است ایـران که ویـران شــود

  کنام پلنگان و شیران شــود

  چـو ایـران نباشد تن من مـبـاد

  در این بوم و بر زنده یک تن مباد

  همـه روی یکسر بجـنگ آوریــم

  جــهان بر بـداندیـش تنـگ آوریم

  همه سربسر تن به کشتن دهیم

  بـه از آنکه کشـور به دشمن دهـیم

  چنین گفت موبد که مرد بنام

  بـه از زنـده دشمـن بر او شاد کام

  اگر کُشــت خواهــد تو را روزگــار

  چــه نیکــو تر از مـرگ در کـــار زار

  “حکیم ابوالقاسم فردوسی”

 4. خدا بهترینها رو توی بهشت بهشون بده.من که اشکم دراومد.

 5. همه خوبیها یکجا برای شما برای ما هم دعا کنید با عقاید سالمتون

 6. با سلام
  من از جانبازان جنگ هستم . از سال ۶۴ تا پایان جنگ / جبهه بودم . چندین عملیات هم شرکت داشتم .
  داستانی که برای تصویر بالا ساختن واقعیت نداره . چون خودم در دو مرحله داوطلب روی مین در مواقع اضطرار بودم حالا چی شد که لیاقت شهادت نداشتیم بماند .
  عزیزان من / داوطلب روی مین با کوله پشتی و کلاه آهنی و قمقمه آب و تجهیزات نظامی (توجه کنید به اسلحه ارپی جی و گلوله های اون در کنار یکی از شهداء) وارد مین مین نمیشه و ………
  پاها و تقریبا اکثر نواحی عمومی بدن این عزیزان سالم به نظر میرسن در حالی که آنچه من در صحنه انفجار مین و غلطیدن روی میدان مین دیدم . داوطلبین اینگونه عملیاتها از نواحی عمومی بدن به طرز وحشتناکی مجروح و البسه آنان نیز پاره پوره میشه اما شماها دقت بفرمائید که در این صحنه هیچ آثاری ازین نشونی ها وجود نداره .
  اگه این تصویر در صبح همون شب عملیات رمضان گرفته شده باشد (که قطعا چنین نیست) اصولا میبایست محل انفجار مینها از قبیل گود رفتگی زمین و حتس سوختگی و سیاهی زمین در کنار اجساد مطهر شهدا دیده بشه در حالی که چنین چیزی در تصویر نیست .
  در هنگام عملیات استشهادی داوطلبانه روی مین که اتفاقا در سنوات آخر جنگ ، این روش منسوخ و ممنوع شد ، گروه تعاون بلافاصله و به محض وقوع انفجار و باز شدن معبر ، بدون معطلی اجساد و پیکر مطهر شهدای اینگونه عملیاتها (که گاها و الزاما همه ی داوطلبین شهید نمیشدند و بعضا در حد قطع دست یا پا مجروح میشدن) را به پشت خط و مراکز بیمارستانی و درمانی صحرائی منتقل میکردن . و اصلا و ابدا پیکر شهید روی زمین باقی نمیموند که خدائی ناخواسته باعث تضعیف روحیه سایر رزمندگان و ………. بشه .
  من نمیدونم یه عده با چه منظوری اینجور عکسها را با ساختن داستانهای خیالی منتشر میکنن . اما هر چی هست این داستان راجع به این تصویر بنا به دلایل بالا که عرض شد و دهها دلیل دیگه که اینجا مجال گفتن آنها نیس واقعیت نداره . وسلام علی من تبع الهدا

  • سلام احمد آقا خدا خیرتون بده شماها بودید که از جونتون گذشتید منم همسر جانبازم میدونم چقدر سخت این دوران و زمان رو میگذرونید من هنوز دوران پیروزی انقلاب و همینطور جنگ رو بیاد میارم و میبینم چقدر سریع همه چی تغییر کرد اینروزا روزای فقط حرف زدن و شعار دادنه انشاءلله شما برادر گرامی همیشه در پناه حق باشید و عاقبت بخیری برای شما و نزدیکانتان از خداوند متعال خواستارم

   • سپاسگزارم لاله خانم .
    از خداوند متعال شفای عاجل و بهروزی کامل برا همسرتون ارزومندم .
    ما را از دعای خیر خودتون فراموش نکنید .

 7. با سلام
  من از جانبازان جنگ هستم . در سال ۶۲ و ۶۳ بطور مقطعی و از سال ۶۴ تا پایان جنگ / بطور مستمر و یکسره جبهه بودم . چندین و چند عملیات هم شرکت داشتم .
  داستانی که برای تصویر بالا ساختن واقعیت نداره . چون خودم در دو مرحله داوطلب روی مین در مواقع اضطرار بودم حالا چی شد که لیاقت شهادت نداشتیم بماند .
  عزیزان من / داوطلب روی مین با کوله پشتی و کلاه آهنی و قمقمه آب و تجهیزات نظامی (توجه کنید به اسلحه ارپی جی و گلوله های اون در کنار یکی از شهداء) وارد میدان مین نمیشه و …………. //
  پاها و تقریبا اکثر نواحی عمومی بدن این عزیزان در این تصویر سالم به نظر میرسن در حالی که آنچه من در صحنه انفجار مین و غلطیدن روی میدان مین دیدم . داوطلبین اینگونه عملیاتها از نواحی عمومی بدن به طرز وحشتناکی مجروح و البسه آنان نیز پاره پوره میشه اما شماها دقت بفرمائید که در این صحنه هیچ آثاری ازین نشونی ها وجود نداره .
  اگه این تصویر در صبح همون شب عملیات رمضان گرفته شده باشد (که قطعا چنین نیست) اصولا میبایست محل انفجار مینها از قبیل گود رفتگی زمین و حتی سوختگی و سیاهی زمین در کنار اجساد مطهر شهدا دیده بشه در حالی که چنین چیزی در تصویر مشهود نیست .
  در هنگام عملیات استشهادی داوطلبانه روی مین که اتفاقا در سنوات آخر جنگ ، این روش منسوخ و ممنوع شد ، گروه تعاون بلافاصله و به محض وقوع انفجار و باز شدن معبر ، بدون معطلی اجساد و پیکر مطهر شهدای اینگونه عملیاتها (که گاها و الزاما همه ی داوطلبین شهید نمیشدند و بعضا در حد قطع دست یا پا مجروح میشدن) را به پشت خط و مراکز بیمارستانی و درمانی صحرائی منتقل میکردن . و اصلا و ابدا پیکر شهید روی زمین باقی نمیموند که خدائی ناخواسته باعث تضعیف روحیه سایر رزمندگان و ………. بشه . ضمن آنکه پراکندگی اجساد این شهدای عزیز بگونه ای هست که اصلا حکایت از باز شدن معبر مین ندارد .
  من نمیدونم یه عده با چه منظوری اینجور عکسها را با ساختن داستانهای خیالی منتشر میکنن . اما هر چی هست این داستان راجع به این تصویر ؛ بنا به دلایل بالا که عرض شد و دهها دلیل دیگه که اینجا مجال گفتن آنها نیس واقعیت نداره .
  وسلام علی من تبع الهدا

  • ممنون از اطلاعات دقیقی که در اختیارمون قرار دادید!!
   من اصن به دلایلی که ذکر کردید توجه نکردم ……
   خیلی آدم عصبی میشه وقتی چنین مطالب کذبی درمورد شهدا منتشر میکنن …..
   نمیدونم واقعا چی بگم شاید تاحالا سه چهار تا جمله نوشتم و پاک کردم … خدایا خودت نذار خون این شهدا پایمال بشه خودت کمک کن …..

 8. ای شیر مردان، ای با غیرتان، ای هنرمندان، ای قهرمانان ما روحتان شاد حیف از شما عزیزان که برای این کشور رفتید و الان یه عده آدم اومدند و دارن مردم را از همه چیز زده می کنند و میچاپند و ادعای دین و دینداری میکنند.

 9. این تصویر اصلا مربوط به روی مین رفتن و عملیات رمضان نیست، لطفا بعد از بررسی صحت منتشر کنید. حداقل شما با سایتهایی که با دروغ پراکنی فقط جلب مخاطب میکنند متفاوت باشید

 10. این مطلب دروغه… رییس ستاد .. توتمتم عملیاتها و گردانها بچه های تخریب چی حضور داشتن که کار خنثی سازی رو انجام میدادن.. رییس ستاد نیروهای مسلح تو یکی از صحبتهاش گفت که این مطالب در مورد روی مین رفتن رزمندها دروغ محضه و تو هیچ عملیاتی این کار انجام نشده ساخته و پرداخته ذهن یه عده س

 11. اینجا بدن ها زیر پا مثل “قرآن”است
  اینجا برای عاشقان “عید قربان”است

 12. رهام کاملا پسندیده و سنجیده سخن گفتید . دوستان گمراه نشید مهم اینه شهدا فرزندان این کشور و مردم بودن که با نثار جان خودشان باعث شدن کشور به دست عراقیها و اجانب (عربها) نیفته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*