آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,745

رضا عطاران درباره دلیل بچه‌دار نشدنش می گوید !

رضا عطاران بازیگری که در سالهای اخیر به وزنه ای مهم در کمک به فروش آثار سینمایی بدل شده است سالها بعد از ازدواجش هنوز بچه دار نشده است.

او که بعد از ممنوع الکاری که گریبان او و چند تن از همکارانش در “ساعت خوش” را گرفته بود با فریده فرامرزی ازدواج کرده و در سالهای بعد همراه با همسرش در آثاری چون “صندلی خالی” و “استراحت مطلق” ایفای نقش کرد در همه این سالها بچه دار نشد.

نبودن بهتر از بودن است

درباره فرزنددار نشدن وی صحبتهای زیادی طرح شده بود و از جمله عدم علاقه عطاران به سروصدای کودکان خردسال. عطاران اما در گفتگویی با “زندگی ایده آل” در این باره می گوید: نبودن بهتر از بودن است. شما وقتی هستید درگیر مسائل و اختلافات می شوید. وقتی نباشید خب دیگر نیستید.

بچه خیلی دوست دارم اما…

وی ادامه می دهد: من بچه خیلی دوست دارم و وقتی بچه های مردم را می بینم حسودی ام میشود که اینقدر دوست داشتنی، باحال و زیباترین موجودات روی زمین هستند. اگر قرار را بر بودن یا نبودن بگذارید به نظرم نبودن بهتر است.

قبل از ازدواج بر فرزنددار نشدن توافق کردیم

عطاران خاطرنشان می سازد: از ابتدا هم با همسرم هم عقیده بودیم و از قبل از ازدواج هم به صورت جدی بر{فرزنددار نشدن} توافق کردیم.

سینما ژورنال

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۷ نظر

 1. “نبودن بهتر از بودن است ” آخه اینم شد دلیل؟
  چی بگم والا . هرروز روشنفکری ۱جور خودشو تو ایران نشون میده
  من خودم دوس ندارم کسانیکه آمادگی لازم و کافی رو از هرنظر ندارن بچه دار بشن اما دیگه کسیکه ۴۰ رو هم رد کرده و مشکل مالیم نداره بیاد همچین حرفی بزنه ۱خورده جای تعجب داره . بالاخره ما هممون انسانیم و نمیتونیم از هرنظر کلا بی عیب و نقص باشیم . برا همین فقط ۱مورد عیب رو از بین هزاران حسن برگزینیم و بگیم بخاطر این دلیل چرت درست نیس بچه دار شدن جای تامل داره. چون ذاتا همه دخترها دوس دارن مادربودنو تجربه کنن و همینطور پسرها پدربودن رو

  • باز مجبورم بر خلاف میلم ، متنی تکراری رو براتون منتشر کنم تا متوجه اشتباه مهلک خودتون نسبت به این موضوع بشید . بله ، ذاتا همه انسانها مادر بودن و پدربودن رو دوست دارند و میشه گفت کلا انسان خیلی چیزها رو دوست داره ، ولی آیا دوست داشتن و علاقه ما که بیشتر از هرچیز ، حاصل روحیات کودکانه و معصومانه خودمون هست میتونه به تنهایی محرک ما باشه تا فرزند انسانی رو به این دنیا دعوت کنیم و راهنمای اون باشیم در ادامه راه ، در جهت رسیدن به اهداف انسانی ؟
   آیا شما خانم آیلین ، هدفهایی رو به عنوان انسان برای خود و فرزند خودتون ترسیم کردید جز مسائل مادی ، که حال از عطاران انتقاد میکنید و تنها داشتن سن ۴۰ سال و وضع مناسب مالی رو شرایط ایدآل بچه داری میخونید ؟
   اضافه میکنم که : هدف انسان تنها رسیدن به هدفهای زمینی و مادیش نیست . هدف انسان خلق چیزی ست که فراتر از خودش باشه و اگر بتونه اون چیز ( مثل فرزند ) فراتر از خود بیافرینه که باید به انسان بودنش افتخار کنه . وگرنه انسانی که ۸۰ سالش باشه و تمام شرایط و امکانات رو هم داشته باشه ولی در جهت هدف انسانی خودش یک قدم هم برنداشته باشه ، از هر موجود بی شعوری پست تره و خوب انسان بی شعور و احمق ، یقینا لایق این نیست تا راهنما و هدایتگر انسان دیگه ای باشه ، حتی اگر اون انسان فرزند اون فرد ابله باشه .
   بچه دار شدن جای تامل و حتی برنامه ریزی های فکری و روحی داره خانم آیلین ، بیش از اون چیزی که شما فکرش رو میکنید و امیدوارم متن زیر بتونه منظور بنده رو عمیق به شما دوست عزیز منتقل کنه و شما رو متحول کنه . تحول شما آرزوی من و هرکسی ست که به این موضوع معتقده خانم آیلین . این همه انؤزی و وقت میزارم ، اعصاب و روانم رو درگیر این مسائل میکنم ، چون تحول شما برام مهمه ، برای خودم و شاید حتی برای نسل های بعدم . من شما رو نمیشناسم خانم آیلین، با شما برخوردی هم نداشتم و یقینا ، دشمن شما هم نیستم . من آرزوی قلبیم تحول شماست حداقل در مورد این موضوع بسیار بسیار حیاتی و سرنوشت ساز .
   مجبورم به خاطر یکسری از افراد و به خاطر دوری از اظهارنظرهای یک طرفه و تک بعدیشون ( مثل ذهن ها و روح هاشون ) منبع و نام نویسنده رو منتشر کنم که اگر دست خودم بود این کار رو انجام نمیدادم تا باعث بشن هرکدوم شما رو از حقیقتی محض دور کنند .امیدوارم عمق احساسات من رو درک کنید و تمامی این مطالب رو به دور از تعصبات و علاقه مندی های شخصی مطالعه بفرمایید .

   روز و روزگارتون پر از آگاهی ؛ شادی و سلامتی

   من از تو ، ای برادر ، و از تو تنها یک سوال دارم که آن را برای سنجش عمق روح تو طرح کرده ام .

   تو جوانی و بچه و همسر می خواهی . ولی من از تو می پرسم : آیا تو براستی مرد شده ای ، که میل به بچه داری ؟

   من از تو می پرسم : فاتح ، مسلط بر نفس خود و مولای غریزه ها و فضایل خود هستی ؟ یا در این میل ، تنها احتیاج حیوانی و کور ، تنهایی یا عدم توافق و اعتماد به نفس ، هادی و محرک تو است ؟

   ای کاش فتح تو و آزادی تو ، بچه می خواست تا به وسیله آن بنای یادگار زنده ای از فتح و آزادی تو بر پا سازد .

   تو باید فراتر از خود بسازی و بهتر از خود به وجود آوری ولی اول باید خود را خوب ساخته باشی و در جسم و روح ، کامل باشی . تو باید سعی کنی که نسل آینده خود را به پیش و به سوی بالا برانی ، در این جاست که باغ ازدواج می تواند به تو کمک کند .

   تو باید یک جسم برتر ، یک حرکت اصلی و یک چرخ گردنده خودکار و به طور خلاصه یک آفریننده ، بیافرینی !

   من ازدواج را اراده دو نفر برای ایجاد شخص ثالثی که پس از آفرینش بر هر دوی آنان برتری داشته باشد می دانم ازدواج را من احترام متقابل برای آن کسانی که دارای چنین اراده ای باشند می دانم .

   بگذار که حقیقت و مفهوم ازدواج تو چنین باشد . ولی آن چه را که زاید مردمان ، ازدواج می خوانند من ازدواج نمیدانم .
   اینان فقر و آلودگی ارواح و راحتی نفرت انگیز و دو جانبه خود را ازدواج میخوانند و آن گاه به خود می گویند که عقدشان در آسمان ها بسته شده است .

   ولی من این آسمان زاید مردمان و خود این وحوش بی تمیزی که در دام های آسمانی گرفتارند را دوست نمیدارم و دور از من باد ! اعتقاد به آن خدایی که در هنگام عروسی به کسانی که برای هم نیافریده است ، برکت دهد .

   به این ازدواج ها هرگز نخندید ! کدام طفل است که از دست والدین خود فریاد نداشته باشد .

   آن چه شما عشق می نامید یک مشت خوشی سفیهانه و زودگذر است و ازدواج شما این خوشی های سفیهانه را پایان بخشیده و یک سفاهت ابدی را به جای آن باقی می گذارد .

   ای کاش عشق شما به زنان و عشق آنان نسبت به شما جنبه هم دردی و تمایل نسبت به صفات یکدیگر داشت .
   ولی معمولا بعد از عروسی ، آشکار می شود که هر دو حیوان بی تمیزی بیش نیستند .

   روزی فرا خواهد رسید که عشق شما به ماورای نفس شما خواهد رسید ؛ آن گاه عشق ورزیدن را خواهید آموخت و بدین منظور شما را وادار به نوشیدن جام تلخ عشق ساخته اند .

   در جام گوارای بهترین عشق ها هم تلخی یافت می شود و بدین نحو شما مشتاق و آرزومند زبرمرد ( ابر انسان ) و آفریننده می شوید .

   تشنگی خلاق ، تیر آرزویی است که به سمت زبرمرد ( انسان برتر ) افکنده شده ، بگو به من ای برادر : آیا مراد تو از ازدواج این است ؟

   اگر چنین است این ازدواج و این اراده را من تقدیس می کنم و گرنه باید گفت که براستی ثمره آن ازدواج به لعنت خدایتان هم نمی ارزیده است .

   چنین گفت زرتشت …… نیچه

   • این متنی ک گذاشتی رو باهاش موافقم ولی برای اولین بار احساس میکنم در مورد موضوعی ک ب چالش کشیدی باهات موافق نیستم …..

   • سلام آقای رهام. ممنون که نظرمو خوندین. اما فک میکنم شما دقیقا منظور منو خوب متوجه نشدین. حرف من اینه که ایشون گفتن من از همون اول ازدواجمون با بچه دار شدن مشکل داشتم یعنی ایشون از همون اولش امیدی به تکامل یافتن خودشون نداشتن ؟
    من همیشه وقتی ۱بچه ناخلف و ببخشید بیشعور میبینم همیشه میگم چقد پدرومادر ازدواج و بچه دار شدنشونو سرسری میگیرن که همچین بچه هایی تحویل جامعه میدن.
    من حرفم اینه چرا باید از همون اول با خود واژه “بچه دار شدن ” مشکل داشته باشن و بگن نبودن بهتر از بودنه؟این حرف زمانی درسته که ۱پدرومادر هیچکدوم از شرایط لازم برای تربیت بچه رو نداشته باشن مث وضعیت مالی یا سن مناسب نداشتن برای درک باورهای بچه و ….
    اگه همه از همون اساس با بچه دار شدن به هر قیمتی مشکل داشته باشن که دیگه نسل بشریت منقرض میشه.در حالیکه بچه دار شدن خودش ۱نوع نیاز درونی هس که اگه شرایط مناسب وجود داشته باشه بهتره که بشه . نه اینکه از همون اول بگیم بچه دار شدن کلا بد هست

 2. یک جمله میتونم بگم:
  روانین ملت ب خدا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*