آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,502

آخرین اخبار از مذاکرات هسته‌ای در لوزان (پنج شنبه ۱۳ فروردین)

آخرین خبرها از مذاکرات هسته ای لوزان سوئیس (پنج شنبه ۱۳ فروردین) را در زیر مشاهده می نمایید:

۱:۱۰/ آغاز نشست رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با وزیر انرژی آمریکا
واحد مرکزی خبر/ نشست فنی علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با ارنست مونیز وزیر انرژی امریکا دقایقی پیش در هتل بوری واژ لوزان آغاز شد. نشست دوجانبه وزرای خارجه ایران و امریکا با حضور معاونان دو کشور نیز همچنان جریان دارد.

۰۰:۴۵/ معاون وزیرخارجه فرانسه: روی شکاف ها پل زدیم

۰۰:۳۸/ نامه توکلی به روحانی در مورد مذاکرات هسته ای
فارس/ احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه نتیجه مذاکرات هسته‌ای، «اگر برای ایران الزامی آور باشد بعدا از قبول و اجرای آن گزیری نیست»، تصریح کرده است که «عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قراردادها و مؤافقت‏ نامه‏های‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.»

۰۰:۱۹/ فرانس۲۴: بازگشت فابیوس به لوزان نشانه بسیار خوبی خواهد بود
واحد مرکزی خبر/ خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار در لوزان سوئیس گفت : بازگشت لوران فابیوس به این شهر نشانه خوبی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای خواهد بود.

۰۰:۰۷/ فابیوس بار دیگر به لوزان بازمی‌گردد
فارس/ ، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه که بامداد امروز شهر لوزان، محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ را ترک کرده بود، بار دیگر به سوئیس باز می‌گردد. آقای فابیوس پیشتر با بیان اینکه پیشرفت صورت‌گرفته در مذاکرات، برای توافق فوری «ناکافی» است، گفته بود در صورتی که نیاز باشد بار دیگر به لوزان می‌رود.

۰۰:۰۱/ نشست دوجانبه ظریف و کری با حضور عراقچی،‌ روانچی و شرمن
فارس/ نشست دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور معاونانشان دقایقی قبل آغاز شد. ظریف و کری ظهر امروز نیز دیداری دوجانبه داشتند.

مهمترین اخبار مذاکرات هسته ای لوزان سوئیس(چهارشنبه ۱۲ فروردین)

۲۳:۴۳/ صادق خرازی: در کلیات به توافق رسیده ایم/ در مذاکرات مسئله تحقیق توسعه حل شده است
ندای ایرانیان/ صادق خرازی، سفیر سابق ایران در فرانسه در گفتگو ی ساعت ده شبکه خبر شرکت کرددرباره مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: اسرائیل و مخالفین از وضع موجود انتقاد می‌کنند و ایران در موقعیت ویژه‌ای قرار گرفته و مذاکرات لوزان در شرایط مهم و تاریخی است و آنچه که می‌توان از مذاکرات تحلیل کرد، مذاکره کنندگان در همه ابعاد حقوقی، سیاسی، تکنیکی و امنیتی یک مذاکره جامع و سنگین را انجام می‌دهند.
۲۳:۳۶/ صالحی: پیشرفت مذاکرات هسته‌ای لوزان کند است
تسنیم/ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه “پیشرفت مذاکرات کند است” گفت: “عقب نمی‌رویم رو به جلو حرکت می کنیم.”

۲۳:۲۷/ واشنگتن: پیشرفت داشته‌ایم، اما به تفاهم نرسیده‌ایم/ کری دستکم تا صبح پنج‌شنبه در لوزان می‌ماند
فارس/ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد جان کری وزیر خارجه این کشور برای ادامه مذاکرات هسته‌ای، دستکم تا صبح پنج‌شنبه در شهر لوزان سوئیس می‌ماند. ماری هارف در این رابطه در توئیتر نوشت: «پیشرفت مذاکرات ادامه دارد، اما تفاهم سیاسی هنوز حاصل نشده است. وزیر خارجه کری دستکم تا پیش از ظهر پنج‌شنبه برای ادامه مذاکرات، در لوزان می‌ماند.»

۲۳:۱۸/ ایتارتاس: بعید است مذاکرات لوزان امشب به نتیجه برسد
فارس/ خبرگزاری روسی ایتارتاس به نقل از یک منبع دیپلماتیک اروپایی گزارش داد بسیار بعید است طرفین مذاکرات هسته‌ای امشب به توافق دست یابند.
خبرگزاری ایتارتاس روسیه روز چهارشنبه گزارش داد که بعید است ایران و گروه ۱+۵ امشب به توافق رسیده و بیانیه‌ای صادر کنند.این خبرگزاری به نقل از یک منبع دیپلماتیک اروپایی نوشته است: «باید بگوئیم که بعید است که اسناد امروز مورد موافقت قرار گیرند.»

۲۳:۰۴/ رویترز خبر داد: کنفرانس خبری ظریف لحظاتی دیگر
واحد مرکزی خبر/ تلویزیون رویترز اعلام کرد : وزیر امور خارجه ایران لحظاتی دیگر در کنفرانسی خبری شرکت می کند.

۲۳:۰۲/ وزیرخارجه آلمان: فعلا در لوزان می‌مانیم تا ببینیم اوضاع روز پنج‌شنبه چطور پیش می‌رود
تابناک/ فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه از ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در روز پنج‌شنبه خبر داد. وی به خبرنگاران گفت: «فعلا در لوزان می‌مانیم تا ببینیم اوضاع روز پنج‌شنبه چطور پیش می‌رود… امشب پیشنهادات تازه‌ای مطرح می‌شود، اما نمی‌دانیم که برای توافق کافی خواهند بود یا نه.»

۲۲:۳۶/ سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات ادامه دارد چون پیشرفت داشته‌ایم/ تمرکز کاخ‌سفید بر دیپلماسی و گفتگو است
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید با اشاره به این که گفتگو ها ادامه دارد گفت: رویکرد ما تاکید بر این موضوع است که گفتگوها باید سازنده باشد تا ادامه پیدا کند و مذاکرات همچنان سازنده است… زمان آن فرارسیده که ایرانی ها تعهدات لازم را بدهند.”

۲۲:۰۳/ ظریف: نتیجه اجلاس قطعا بیش از یک بیانیه نخواهد بود
تابناک/ وزیر خارجه کشورمان گفت: ما پیشرفت‌های خیلی خوبی داشتیم و در بسیاری از زمینه‌ها به نکات مورد نظر طرفین که بازی با حاصل جمع مثبت یا برد – برد است،‌رسیده‌ایم. اما هنوز نکاتی است که باید حل شود و ما بعد از اینکه این نکات را حل کنیم، باید وارد مرحله دشوار نگارش توافق شویم که برای آن کار تا دهم تیر ماه فرصت داریم.ظریف افزود:

من از مردم خوبمان انتظار دارم که فرزندان خود در هیأت مذاکره کننده را از دعای خیر فراموش نکنند و پیشاپیش روز زمین را به آنها تبریک می‌گویم و امیدوارم فردا همه مردم در کنار خانواده‌هایشان خوش بگذرانند و امروز هم که روز جمهوری اسلامی بود به همه مردم مبارک باشد و امیدوارم همه ما بتوانیم در سایه جمهوری اسلامی با عزت و افتخار زندگی کنیم.وزیر خارجه درباره انتشار بیانیه گفت: هنوز درباره بیانیه یا سایر نتایجی که از این اجلاس خارج می‌شود، تصمیمی گرفته نشده است. بحث‌های زیادی از شب گذشته در این زمینه بوده است.

حتی تلاش‌هایی برای نگارش نیز صورت گرفته است، اما هنوز به مرحله‌ای نرسیده‌ایم که از اینکه نتیجه اجلاس چه خواهد بود، صحبت کنیم. اما حتما بیشتر از یک بیانیه نخواهد بود.ظریف در خصوص اینکه آیا فردا و پس فردا مذاکرات ادامه دارد، پاسخ داد: معلوم نیست.

۲۱:۱۶/ لوموند: آیا «لوران فابیوس» باز هم در آخرین دقیقه توافق هسته ای را برهم می زند؟
انتخاب/ فرانسوا نیکولو سفیر سابق فرانسه در ایران می گوید موضع فرانسه از یک موضع گیری میانه رو به موضع گیری بسیار سختگیرانه تر از موضع آمریکا تبدیل شد.لوموند نوشت: فرانسه به دنبال تحت تاثیر قرار دادن روند مذاکرات هسته ای ایران است.

۲۰:۵۷/ وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی: مذاکرات لوزان به جایی نمی‌رسد
فارس/ موشه یعلون وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی روز چهارشنبه گفت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵، به جایی نمی‌رسد.وی که در جمع گروهی از خبرنگاران اسرائیلی صحبت می‌کرد با بیان اینکه مذاکرات لوزان سوئیس طرفین را به هم نزدیک کرده، اما به یک توافق منجر نمی‌شود، گفت: «قطعا بیانیه یا سند امضا شده‌ای صادر می‌شود، اما این سند تنها بیانیه‌ای شامل مقاصد خواهد بود، که هدف از آن این است که این دور به نحوی به جمع‌بندی برسد، بدون آنکه مذاکرات به طور کامل شکست بخورد، اما در عین حال همه طرف‌ها هم به طور کامل راضی نشوند.»

۲۰:۵۵/ المیادین: لاوروف احتمالا به لوزان بازمی‌گردد
واحد مرکزی خبر/ شبکه تلویزیونی المیادین لحظاتی پیش در خبری فوری گزارش داد : برخی منابع از احتمال بازگشت سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به لوزان برای پیوستن مجدد به مذاکرات هسته ای خبر دادند.

۲۰:۴۰/ موگرینی: برای نهایی کردن توافق سخت در تلاشیم
فارس/ فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امشب (چهارشنبه) گفت طرفین سخت در تلاش هستند تا توافق هسته‌ای را نهایی کنند. وی در توئیتر نوشت: «در تلاش برای نهایی کردن توافق، داریم سخت تلاش می‌کنیم. یک توافق خوب.»

۱۹:۴۲/ وزیر دفاع آمریکا: اگر مذاکرات هسته‌ای به توافق خوب منجر نشود، ‌گزینه نظامی روی میز باقی خواهد ماند
فارس/ وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه با برنامه «امروز» شبکه ان‌بی‌سی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ گفت که اگر مذاکرات به «توافق خوب» منجر نشود، «گزینه نظامی قطعا روی میز باقی خواهد ماند».

۱۹:۲۰/ دیپلمات اروپایی: بازگشت فابیوس به لوزان بستگی به روند مذاکرات هسته‌ای دارد
تسنیم/ یک دیپلمات اروپایی گفت: احتمال بازگشت فابیوس به لوزان و پیوستن به مذاکرات هسته‌ای ایران وجود دارد. وی افزود: آمدن فابیوس بستگی به روند مذاکرات دارد و وی در صورت نیاز یا پیشرفت خواهد آمد. وی افزود: احتمال دارد امشب مذاکرات تمام نشود.

۱۹:۰۰/ مقام غربی: بعید می دانم مذاکرات تا چند ساعت آینده تمام شود
تسنیم/ یک مقام غربی خبر داد که احتمال اتمام مذاکرات هسته‌ای با ایران طی چند ساعت آینده بعید باشد. وی در خصوص اینکه آیا مذاکرات ممکن است از روز پنج‌شنبه هم فراتر رود گفت: مطمئن نیستم و بستگی به روند مذاکرات دارد.

۱۸:۵۶/ کری: امیدوارم تا شب به نتیجه برسیم
تسنیم/ وزیر خارجه آمریکا می‌گوید امیدوار است که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ تا امشب (چهارشنبه) به نتیجه برسد. خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت کری در لوزان سوئیس، شهری که مذاکرت هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ از چهارشنبه گذشته آغاز شده است گفت: “ما امیدواریم.”

۱۸:۴۸/ ریابکوف: مذاکرات پیشرفت دارد اما کند است
تسنیم/ معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با تسنیم گفت که احتمال ادامه مذاکرات طی امشب افزایش یافته است و احتمالا امشب در لوزان خواهیم ماند. وی در ادامه گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران پیشرفت داشته اما این پیشرفت کند است. ریابکوف در خصوص اینکه آیا این دور نتیجه ای در پایان خواهد داشت یا نه، گفت: اگر غیر از این بود ما اینجا نمی ماندیم.

۱۷:۵۵/ شرمن با ریابکوف دیدار کرد
تسنیم/ “وندی شرمن” معاون وزیر امور خارجه آمریکا با “سرگی ریابکوف” معاون وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

۱۷:۱۷/ ادعای العربیه: ایران با لغو تدریجی تحریمها موافقت کرد
واحد مرکزی خبر/ شبکه تلویزیونی العربیه لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: ایران در مذاکرات هسته ای لوزان با لغو تدریجی تحریمهای بین المللی علیه این کشور موافقت کرد.

۱۷:۰۰/ مرکل: امیدوارم توافق هسته‌ای با ایران امروز حاصل شود
فارس/ «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان ابراز امیدواری کرد ایران و گروه ۱+۵ روز چهارشنبه بتوانند به توافق هسته‌ای برسند.

۱۶:۵۵/ نشست صالحی و مونیز همچنان ادامه دارد
واحد مرکزی خبر/نشست علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران با ارنست مونیز وزیر انرژی امریکا که از صبح امروز در هتل بوری واژ لوزان آغاز شده بود همچنان پشت درهای بسته ادامه دارد

۱۶:۳۵/ دیپلمات‌های اروپایی: مذاکرات ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت دیگر تمدید شود
فارس/ دیپلمات‌های اروپایی روز چهارشنبه مدعی شدند رایزنی‌های هسته‌ای جاری بین ایران و گروه ۱+۵ در شهر لوزان سوئیس ممکن است بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت دیگر تمدید شود. این منابع خبری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» این ادعا را مطرح کرده‌اند.

۱۶:۳۰/ دیدار دو جانبه ظریف و کری پایان یافت
نسیم/ خبرنگار ای‌بی‌سی نیوز از پایان نشست دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا بعد از حدود ۵۰ دقیقه رایزنی خبر داد.

۱۶:۰۵/ دیپلمات غربی: ۱+۵ سندی که فاقد جزئیات باشد را نمی‌پذیرد
فارس/ یک دیپلمات غربی می‌گوید هنوز در خصوص بیانیه سیاسی که قرار است درباره مذاکرات هسته‌ای ایران صادر شود تصمیمی گرفته نشده است. این دیپلمات غربی که با خبرنگار آسوشیتدپرس گفت‌وگو می‌کرد افزوده گروه ۱+۵ در «لوزان» سندی که فاقد جزئیات باشد را نخواهد پذیرفت.

۱۵:۲۸/ سی‌ان‌ان: اختلاف‌های اصلی در مذاکرات به ۳ماه بعد موکول می‌شود
نسیم/ خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان گفت: دو طرف برای رسیدن به بیانیه حاوی مسائل کلی حرکت می‌کنند و مسائل موردمناقشه جدی به ۳۰ ژوئن یعنی مهلت نهایی تعیین شده که قرار است تا آن تاریخ، توافق نهایی حاصل شود موکول می شود.

۱۵:۱۸/آغاز نشست دو جانبه ظریف و کری
فارس/ نشست دوجانبه ظریف و کری وزرای خارجه ایران و آمریکا در هشتمین روز مذاکرات دقایقی قبل در لوزان سوئیس آغاز شد. پیش از این یک دور نشست ۱+۵ با حضور ایران انجام گرفته است.

۱۴:۴۰/ وزیر خارجه چین: طرح چهار مرحله ای پکن در لوزان/ پیشرفت مذاکرات غیرقابل انکار است
ایرنا/ وزیر امور خارجه چین با اعلام طرح چهار مرحله ای پکن به مذاکره کنندگان در لوزان سوئیس، نتایج و پیشرفت های بدست آمده تا به امروز را غیرقابل انکار دانست.

۱۴:۳۸/ عراقچی: آنچه امروز اعلام می‌شود بیانیه مطبوعاتی “اعلام پیشرفت در مذاکرات” است
فارس/معاون وزیر خارجه با بیان اینکه آنچه امروز اعلام می‌شود بیانیه مطبوعاتی “اعلام پیشرفت در مذاکرات” است گفت: نمی‌شود توافقی داشته باشیم که لغو تحریم‌ها در آن وجود نداشته باشد.

۱۴:۲۲/ فابیوس: پیشرفت‌های مذاکرات هسته‌ای برای اعلام توافق فوری کافی نیستند
فارس/ وزیر خارجه فرانسه ضمن اعلام پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای می‌گوید دستاوردها هنوز برای اعلام «توافق فوری» کافی نیستند.«لوران فابیوس»، وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه در پاریس گفت ایران و گروه ۱+۵ در گفت‌وگوهای هسته‌ای پیشرفت کرده‌اند اما این پیشرفت‌ها هنوز برای اعلام توافق فوری کافی نیستند.

۱۳:۴۷/ منبع آلمانی: هنوز توافقی با ایران صورت نگرفته اما توافق امکان‌پذیر است
فارس/ یک منبع در تیم مذاکره‌کننده آلمانی با بیان اینکه هنوز توافقی با ایران صورت نگرفته، گفت با این حال همچنان احتما حصول توافق وجود دارد.خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از منبعی در تیم مذاکره‌کننده آلمان در لوزان سوئیس، نوشته است که هنوز هیچ توافقی با ایران صورت نگرفته است.

۱۳:۲۴/ آغاز نشست مشترک هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و گروه ۱+۵
تسنیم/ نشست مشترک هیئت‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بار دیگر در لوزان سوئیس برگزار شد.

۱۳:۰۷/ المیادین: تنها به فاصله شب تا صبح فضای مذاکرات مثبت شد
آنا/ خبرنگار شبکه خبری «المیادین» با ابراز تعجب نسبت به تحولات صورت گرفته از شب گذشته تا صبح امروز از فضای بسیار مثبت در میان مذاکره‌کنندگان خبر داد.

۱۳:۰۵/ آغاز نشست داخلی وزرای خارجه ۱+۵ بدون حضور “وانگ یی،‌ فابیوس و لاوروف”
فارس/ منابع رسانه‌ای امروز چهارشنبه گزارش دادند که نشست داخلی وزرای خارجه گروه ۱+۵ بدون حضور وانگ یی،‌ لوران فوبیوس و سرگئی لاوروف که در لوزان نیستند،‌ آغاز شد.

۱۳:۰۱/ ایتارتاس: سند سیاسی توافق نامه هسته ای دو صفحه ای است
واحد مرکزی خبر/ خبرگزاری ایتارتاس از لوزان گزارش داد:یک دیپلمات بلندپایه روز چهارشنبه اعلام کرد سند سیاسی که تلاش می شود تا پایان امروز تهیه شود، دو صفحه ای است.

۱۳:۰۰/ نشست صالحی و مونیز پایان یافت
واحد مرکزی خبر/ شبکه تلویزیونی العالم لحظاتی پیش در خبری فوری به نقل از خبرنگار خود گزارش داد؛ نشست علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا در لوزان سوئیس پایان یافت.

۱۲:۲۸/ وزیر خارجه انگلیس: تفاهم گسترده‌ای در مذاکرات ایران حاصل شد اما پاره‌ای اختلافات باید حل شوند
فارس/ وزارت خارجه انگلیس در بیانیه‌ای از حصول «تفاهم گسترده» در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ خبر داده اما افزوده هنوز پاره‌ای اختلافات بر جا مانده‌اند که باید حل شوند.

۱۲:۱۰/ وزیر خارجه چین: در موضوعات کلیدی مذاکرات هسته‌ای “پیشرفت قابل ملاحظه” حاصل شده است
فارس/ در بیانیه وزارت خارجه چین به نقل از وانگ یی وزیر خارجه آمده که «پیشرفت قابل ملاحظه در موضوعات کلیدی» موجود در مذاکرات هسته‌ای لوزان حاصل شده است.به گزارش رویترز، در بیانیه منتشر شده وزارت خارجه چین همچنین به نقل از وانگ یی درباره فضا و روند مذاکرات لوزان آمده که دو طرف مذاکرات هسته‌ای «به هم نزدیک‌تر شده‌اند».

۱۲:۰۹/ لاوروف مذاکرات هسته‌ای را ترک کرد
فارس/سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ را ترک کرد.

۱۱:۵۶/ آغاز جلسه صالحی و مونیز با محور مسائل فنی
مهر/ جلسات داخلی کارشناسان و معاونان دو طرف به طورجداگانه در حال برگزاری است.دقایقی پیش جلسه علی اکر صالحی و ارنست مونیز با محوریت موضوعات فنی آغاز شد.

۱۱:۴۶/ رویترز: توافق در تمامی ابعاد کلیدی انجام نشده است
مهر/ خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات نزدیک به مذاکرات هسته ای خبر مربوط به توافق ایران با ۶ قدرت جهانی درباره اصول تمامی ابعاد کلیدی را رد کرد.

۱۱:۱۵/ نشست پوتین با شورای امنیت روسیه درباره مذاکرات هسته‌ای ایران
فارس/ «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه روز سه‌شنبه در نشست با «شورای امنیت روسیه» تحولات یمن، اوکراین و رایزنی‌های هسته‌ای جاری بین ایران و گروه ۱+۵ را مورد بحث و بررسی قرار داد.

۱۱:۰۱/ سناتور آمریکایی: باید مذاکرات هسته‌ای با ایران را ترک کنیم
تسنیم/ یک سناتور آمریکایی تاکید کرد که وزارت خارجه آمریکا باید به جای طولانی کردن مذاکرات، گفتگوها بر سر دستیابی به چارچوب سیاسی یک توافق جامع هسته‌ای با ایران را متوقف کند.

۱۰:۱۲/ مقام آمریکایی: بر سر همه موضوعات توافق نشده است
فارس/ در حالی که وزرای خارجه ایران و روسیه از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای خبر داده‌اند، یک مقام ارشد ناشناس آمریکایی گفته که «بر سر همه موضوعات توافق نشده است».

۰۶:۱۴/ ایران هسته‌ای نوشت: توافق در لوزان نهایی شد
ایران هسته‌ای/ سرگی لاوروف بامداد چهارشنبه ۱۲ فروردین به وقت لوزان به خبرنگاران در محل هتل بوری واژ لوزان گفت ایران و ۱+۵ بر سر مسائل کلیدی به توافق رسیده اند. محمد جواد ظریف این موضوع را تایید کرده و گفته است کار نگارش توافق روز چهارشنبه انجام می شود. معنی اینکه «توافق انجام شده یک توافق سیاسی است»، این است که توافق فاقد جزئیات است.

۰۶:۱۴/ آمریکا: هیچ اولتیماتومی به ایران نداده‌ایم
واحد مرکزی خبر/ خبرگزاری رویترز گزارش داد: یک مقام ارشد آمریکا روز سه‌شنبه این گزارش را رد کرد که شش قدرت جهانی به ایران اولتیماتوم داده‌اند تا سحرگاه روز چهارشنبه به وقت محلی تصمیم خود را درباره توافق هسته‌ای اعلام کند.

۰۵:۱۶/ اوباما نشست شورای امنیت ملی را برای بررسی تحولات توافق هسته‌ای ایران برگزار می‌کند
تسنیم/ رسانه‌ها از برگزاری نشست شورای امنیت ملی آمریکا به دستور اوباما برای بررسی تحولات توافق برنامه هسته‌ای ایران خبر می‌دهند.

۰۵:۱۴/ فابیوس لوزان را ترک کرد
تسنیم/ “لوران فابیوس” وزیر امور خارجه فرانسه لوزان سوئیس را ترک کرد. به گزارش فارس، اعلام شده که فابیوس به منظور شرکت در جلسه هیئت دولت به پاریس رفته و گفته که در صورت لزوم به لوزان باز می‌گردد.

۰۴:۱۷/ ظریف: راه‌حل برای اکثر موضوعات پیدا شده و نگارش توافقنامه از فردا ‌آغاز می‌شود
تسنیم/ “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران در جمع خبرنگاران گفت که راه‌حل برای اکثر موضوعات پیدا شده و نگارش توافقنامه از فردا ‌آغاز می‌شود.
وی افزود: از صبح ساعت هفت و نیم همه هیاتهامشغول مذاکره بودند و شاید کمتر از دو تا یک ساعت نماز و استراحت بوده و از همه فرصت استفاده شده است.وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: تا الان که ساعت یک و نیم بامداد [به وقت سوئیس] است پیشرفت‌های خوبی در صحبت‌ها حاصل شده است و کار ادامه داشته و تصمیم گرفته شد از شش و هفت صبح شروع کنیم و امیدواریم بتوانیم فردا به نتیجه برسیم.ظریف در ادامه گفت: در مورد اکثر موضوعات راه حل ها کاملا مشخص شده است.

۰۴:۰۰/ لاوروف: بر روی موضوعات کلیدی برنامه هسته‌ای ایران به توافق کلی رسیدیم/ ظریف و موگرینی توافقنامه را اعلام خواهند کرد
“سرگی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران روسی از توافق عمومی بر سر تمام مسایل کلیدی برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.وی همچنین گفت که کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ تهیه پیش‌نویس توافق را آغاز کرده‌اند.وزیر امور خارجه روسیه در ادامه گفت که “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران و “فدریکا موگرینی” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توافقنامه را اعلام خواهند کرد.

۰۳:۴۹/ مذاکرات به وقت اضافه کشید/ ادامه نشست وزرا از ساعت ۸ صبح چهارشنبه به وقت سوئیس
فارس/ نشست وزرای خارجه ایران و ۶ کشور تا صبح چهارشنبه متوقف شد و رایزنی‌های هسته‌ای در لوزان وارد هشتمین روز خود شد.

۰۳:۴۰/ ماری هارف: جان کری روز چهارشنبه همچنان در سوئیس خواهد بود
واحد مرکزی خبر/ سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمریکا گفت جان کری روز چهارشنبه همچنان در سوئیس خواهد بود.ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه ی آمریکا گفت پیشرفت کافی در گفتگوها بدست آمده است که تمدید را تضمین کند چون دو طرف نیازمند آن هستند که موضوعات دشوار را حل کنند.وی افزود:جان کری وزیر امور خارجه ی آمریکا که در نظر داشت گفتگوها را ترک کند در شهرلوزان روز چهارشنبه در سوئیس خواهد بود.پرس تی وی افزود:
دیپلمات های ارشد ایران ،آمریکا، چین، انگلیس، فرانسه، روسیه و آلمان از نخستین ساعات روز سه شنبه چندین دور دیدار برگزار کردند.

۰۳:۲۹/ ایران هسته ای نوشت: آیا مذاکرات لوزان شکست می خورد؟
ایران هسته ای/ ناظران می گویند اینکه امریکا با وجود تهدیدات سفت و سخت موافقت کرده مذاکرات پس از نیمه شب پایان مارس، ادامه پیدا کند، به این معناست که توافق را در دسترس می داند.

۰۳:۱۹/ عقب‌نشینی آلمان از ضرب الاجل سپیده‌دم برای ایران
فارس/ پس از انتشار شایعاتی مبنی بر ترک لوزان از سوی وزرای خارجه سه کشور از جمله آلمان، یک دیپلمات آلمانی واکنش نشان داد و این خبر را تکذیب کرد.

۰۳:۰۷/ ویدئوکنفرانس جان کری و اوباما در میانه گفت‌وگوهای ۱+۵ و ایران
فارس/ وزیر خارجه آمریکا در میانه گفت‌وگوهای فشرده ۱+۵ و نمایندگان ایران، با رئیس‌جمهور کشورش تماسی ویدئوکنفرانسی برقرار کرده و اوباما را از آخرین تحولات باخبر نموده است.این خبر را خبرنگار روزنامه صهیونیستی هاآرتص مخابره نموده و گفته که برای ارتباط، از یک خط امن استفاده شده است.

۰۲:۲۷/ تماسهای پی در پی نتانیاهو با وزرای خارجه ۵+۱ برای جلوگیری از توافق
برنا/ یک منبع آگاه از تماسهای پی در پی نتانیاهو با وزرای خارجه کشورهای غربی برای جلوگیری از تفاهم هسته ای خبر داد.
۰۲:۲۷/ دیپلمات غربی: فضای مذاکرات فضای تهدید نیست
برنا/ یک دیپلمات غربی تهدید ایران به امضای تفاهم را رد کرد و گفت: فضای مذاکرات،فضای تهدید نیست.

۰۲:۲۳/ سناتور جمهوری خواه: باید میز مذاکره را ترک کنیم/ افزایش تحریم‌ها بهترین راه حل است
فارس/ سناتور تندروی جمهوری‌خواه در واکنش به ادامه مذاکرات در روز چهارشنبه، با صدور بیانیه‌ای باز هم خواستار ترک میز مذاکره و افزایش تحریم‌های ایران شد.تام کاتن در بخشی از این بیانیه اش نوشته است: «بهترین راهکار این است که همین حالا مذاکرات هسته‌ای را ترک کرده و به موضع قدرت بازگردیم. ما باید تحریم‌های تعلیق‌شده ذیل برنامه اقدام مشترک را احیا کرده و کنگره هم قادر است بلافاصله تحریم‌های تازه‌ای وضع کند.»

۰۲:۱۶/ برنا مدعی شد: یک منبع آگاه از پایان مذاکرات تا ساعت ۳ بامداد به وقت لوزان خبر داد
برنا/ یک منبع آگاه از پایان مذاکرات تا ساعت ۳ بامداد به وقت لوزان خبر داد و گفت: بیانیه ای در حال آماده شدن است.

۰۲:۰۹/ آمریکا و فرانسه خبرتعیین ضرب الاجل برای ایران را رد کردند
فارس/ پس از «نیکولاس دو رویر» فرانسوی، یک مقام ارشد و بی‌نام آمریکایی هم خبر تعیین ضرب‌الاجل سپیده‌دم چهارشنبه برای توافق هسته‌ای را تکذیب کرده است.

۰۲:۰۵/ مقام ایرانی: بحث ضرب الاجل سپیده دم از بیخ و بن دروغ است
فارس/ یک مقام ایرانی در گفت وگو با یکی از خبرنگاران ایرانی اعزامی به لوزان گفته که بحث ضرب الاجل سپیده دم از بیخ و بن دروغ است.پیش از این یک دیپلمات اروپایی به خبرنگار فرانس ۲۴ گفته بود که در صورت عدم توافق ایران و ۱+۵ تا سپیده‌دم امروز چهارشنبه، وزرای خارجه فرانسه، آلمان و آمریکا لوزان را ترک می‌کنند.

۰۲:۰۳/ سخنگوی کاخ سفید: اکنون زمان آن است که ایران تعهدات جدی بدهد
واحد مرکزی خبر/ سخنگوی کاخ سفید گفت: اکنون زمان آن است که ایران تعهدات جدی بدهد.جاش ارنست گفت: امروز (سه شنبه) به رئیس جمهور درباره آخرین وضع گفتگوها در سوئیس برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای گزارش شد. من احتمال تماس رئیس جمهور با اعضای تیم مذاکره کننده در اواخر امروز را رد نمی کنم.آخرین گزارش هایی که من دریافت کردم نشان می دهد مذاکره کنندگان ما مصمم هستند و مذاکرات طولانی امروز انجام شد.
۰۱:۳۷/ خبرنگار جروزالم‌پست: خبر ضرب‌الاجل سپیده‌دم برای توافق، نادرست است
فارس/خبرنگار جروزالم‌پست به نقل از یک مقام غربی می‌گوید که خبر منتشر شده در خصوص تعیین سپیده‌دم چهارشنبه به عنوان آخرین ضرب‌الاجل برای توافق هسته‌ای، نادرست است.

۰۱:۳۵/ دیپلمات غربی مدعی شد: مذاکره‌کنندگان ایرانی بازی می‌کنند
فارس/ یک دیپلمات غربی به خبرنگار فرانس ۲۴ گفته که در جلسه فشرده امشب (سه شنبه) ۷ ساعت برای یافتن یک راه‌حل وقت صرف شد ولی ایرانیان هیچ چیز جدید را قبول نکردند و (اوضاع به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد) آنها بازی می‌کنند.

۰۱:۱۰/ درخواست دیپلمات های غربی از مذاکره کنندگان ایران: تا صبح به توافق برسیم
فارس/ خبرنگار بلومبرگ می‌گوید که نمایندگان ۱+۵ از مذاکره کنندگان ایرانی خواسته‌اند که توافق تا صبح امروز چهارشنبه حاصل شود. خبرنگار فرانس ۲۴ اما روایت دقیق‌تری دارد و می‌گوید فقط دیپلمات‌های اروپایی به ایرانی‌ها گفته‌اند که اگر تا صبح توافق حاصل نشود، آنها نخواهد توانست مسائل باقی مانده را حل کنند

۰۰:۵۰/ پنچمین دور مذاکرات وزیران خارجه ایران و ۱+۵ آغاز شد
ایسنا/ وزیران خارجه ایران و ۱+۵، به جز چین، برای پنجمین بار در ساعات پایانی سه‌شنبه مذاکرات را از سر گرفتند.

۰۰:۲۰/ کاخ سفید: در صورت عدم حصول توافق سیاسی برای خروج از مذاکرات منتظر پایان ژوئن نمی‌مانیم
واحد مرکزی خبر/ جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید: اگر نتوانیم به توافق سیاسی دست پیدا کنیم، دیگر تا پایان ماه ژوئن منتظر نخواهیم ماند که میز مذاکرات را ترک کنیم. مذاکره کنندگان آمریکایی در صورتی تا پایان موعد به مذاکرات ادامه خواهند داد که روندگفتگوها سازنده باقی بماند.

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*