آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,621

بازگشت چهارمین فضانورد زن روس از فضا + عکس

کپسول فضایی سایوز حامل «الکساندر ساموکوتایف» و «یلنا سیروا»، کیهان‌نوردان سازمان فضایی روسیه– روسکاسموس- و «بری ویلمور»،فضانورد ناسا در هوایی مه‌آلود در ۱۴۷ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر ژزکازگان قزاقستان به زمین نشست.

با وجود دید ضعیف و بارش برف در منطقه، تیم امدادگر در مدت چند دقیقه پس از فرود کپسول، به محل مورد نظر رسیده و فضانوردان را از داخل کپسول خارج کردند و تست‌های پزشکی بر روی آنها انجام شد.

این ناو در ۲۶ سپتامبر۲۰۱۴ از پایگاه فضایی بایکونور به فضا پرتاب شد و جمعا ۱۶۷ شبانه روز در مدار زمین بود.

الکساندر ساماکوتایف، فرمانده این سفینه قبلا نیز به فضا سفر کرده بود و ازآوریل تا سپتامبر ۲۰۱۱ در ایستگاه فضایی بین المللی فعالیت داشت که در جریان آن سفر یک راهپیمایی به مدت شش ساعت و ۲۳ دقیقه انجام داد. در سفر فعلی نیز او یک راهپیمایی داشت که جمع مدت فعالیت های او در خارج از ایستگاه فضایی را به ۱۰ ساعت و چهار دقیقه رساند.

با پایان یافتن دومین پرواز، مدت اقامت فضایی ساماکوتایف به ۳۳۱ روزو ۱۱ ساعت و و ۲۵ دقیقه رسید.

 بازگشت چهارمین فضانورد زن روس از فضا

یلنا سیروا، سرنشین دیگر این ناو، چهارمین زن فضانورد روسیه بعد از ترشکوا، ساویتسکایا و کانتاکوا به حساب می آید او همچنین نخستین زن فضانورد روس بود که در ایستگاه فضایی بین المللی فعالیت داشت.

او و ساماکوتایف ماموریت داشتند طی مدت اقامت در مدار زمین بیش از ۵۰ آزمایش علمی و فنی را به انجام برسانند.

بری ویلمور، فضانورد ناسا نیز دو بار به فضا سفر کرده است. نخستین ماموریت مداری او بر عرشه کیهان پیمای آتلانتیس در سال ۲۰۰۹ بود که تنها حدود ۱۰ روز طول کشید.

در حال حاضر سه فضانورد در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) مستقر هستند و سه فضانورد دیگر در تاریخ ۲۷ مارس (هفتم فروردین) به آنها ملحق خواهند شد.

در این مأموریت دو فضانورد به نام‌های «اسکات کلی» و «میخائیل کورنینکو» به مدت یک سال کامل در ایستگاه فضایی حضور خواهند داشت تا محققان، اثر سفرهای فضایی طولانی مدت بر بدن آنها را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

ایسنا

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲ نظر

  1. اونا خانماشون میرن تا فضا و بر میگردن اونوقت ما از سوسک میترسیم!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*