آخرین خبرها
تعداد بازدید : 9,511

پیام الهام چرخنده به بانوان در جشنواره فیلم فجر + عکس

الهام چرخنده با ارسال این عکس و متن در صفحه اجتماعی اش پیامی برای  بانوان در جشنواره فیلم فجر منتشر کرد و نوشت:

پیام الهام چرخنده به بانوان در جشنواره فیلم فجر

ابن متن را لطفا با دقت بخوانید و نظر خود را در قالب کامنت بنویسید ..خواندن تفکر شما برای من ارزشمنده …سپاس …
..
سلام ..
چادر مشکی آمد تا در شبهای روشن،” کاخ ” برج میلاد …میلاد انقلاب را جشن بگیرد ….
.
چادر مشکی آمد تا از دور های دور ریخته شده ؛ غبار کنار زند و پرچم لبیک یا زهرا را برافراشته بر قله هنر ایران بی آراید .
.
چادر مشکی پوشان در راهند تا سربازان به حق و به خط فرهنگ ساز ملت با غیرت و عفت باشند …در صدر در اوج با افتخار ….
.
خدایا ؛ تو را شاکرم که بودم و به دیده دیدم که دختران پاک سرشت و با شرف کشورم هنرمندان واقعی و مزین به بی رنگی و بی آلایشی و بی آرایشی قامت بلند و استوار پا بر فرشهای قرمز رنگ به نقش و تار و پود ایرانی نه خون شهدا میگذارند ..
..
الهی الحمدالله …..بیرق هنر برای پیشبرد تعالی فرهنگ بر دست دختران زهرایی و پسران حیدری ده ؛ تا الگویی صحیح بر پیکره رنگ پریده این کهن بوم و بر باشند .. .
“”آمین یا رب العالمین …””
.
درود بر سحر احمد پور بازیگر جوان جشنواره فجر نود و سه که آراسته به تاج بندگی دیده شد .

امسال که دعوت نشدم برای جشنواره فجر ..و بلیطی هم نداشتم که فیلمی ببینم .و فیلمی هم به عنوان بازیگر نداشتم که قامت بر فرش قرمز گذارم ..اما خوشحالم و شاکر خداوند که تا اختتامیه فجر و پایان اسفند تقریبا بر روی نقشه ایران نصف شهر ها را به واسطه رسالتم مهمان دخترانی هستم که علاقه مند به حجاب زهرایی به دست حقیرند …این یعنی. نفس بودن …این یعنی درست موندن …و پرچم گذاری و بیرق کشی ….
با امید به حضوری قدرتمند با جمعیت زهرایی ها و حیدری ها در جشنواره فجر سال آینده ….شک نکنید …..
یا علی …..
الهام چرخنده..
.

صفحه اجتماعی الهام چرخنده

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۴۱ نظر

 1. سلامتی دخترایی که وقتی دو تا لات میبینن عوض لبخند
  چادرشونو محکم تر میگیرن!

  سلامتی دخترایی که چادرشون گلی وخاکی وخیس میشه اما
  از سرشون باز نمیشه!

  سلامتی دخترایی که سرشون بره چادرشون نمیره!

  سلامتی دخترایی که آروم وسنگین قدم بر میدارن که مبادا دل
  نامحرمی بلرزه!

  سلامتی دخترایی که بهشون میگن امل ولی…

  سرشار از فهم ودانایین و بازم سکوت میکنن که مبادا ترک برداره چینی نازک عفتشون!
  سلامتی دخترایی که میراث زهرا(س) رو خوب حفظ میکنن

  • سلامتی برادرایی که این فهم و شعور رو دارن
   سلامتی مردایی که هنوز چادر رو نشانه عفت می دانند نه ….
   سلامتی برادرایی که دل ما با حرفاشون گرم می شه

   • قدر خود را بدان…اگـــــــــر جای تو بودم ، بدون شکـــ به خود می بالیدم…
    وجودتــــ ، تجلی زیبایی های خداوند استـــــ…
    با خود که فکر می کنم ، می بینم ، چقــــــــــــدر مهمی …
    بسیاری از انرژی های بشــــر ، صرفـــــ وجود نازنین تو می شود…
    بخاطر تو ، خیلی ها قلم زدند ، نوشتند ، بحث کردند ، جنگیدند ، و خون دادند …
    بیش از آنکـــه حتی ، فکرش را بکنی ، مهمــــــــــــی…
    درباره تو در قرآن ، احادیث ، سخنان بزرگان ، شعرا ، هنرمندان و … زیاد آمـــــــده ، چرا که ذهن بشر درگیر گوهر وجودی توست …
    تـــــــو تا ابــــــــد مهمی ، عزیز دوستـــــــ داشتنی …
    و من امــــروز از تــــو تقاضایی دارم …
    مواظبـــــ خوبیهایتــــــــ باش …
    قــــــــدر خــــود را بـــــــدان…
    به هر شکلی که می شود اسمش را گذاشتـــــــ قــــــــدردانــــــــــی…

 2. یک سوال از خانم چرخنده دارم… افرادی که به قول ایشون :
  “مهمان دخترانی هستم که علاقه مند به حجاب زهرایی به دست حقیرند …این یعنی. نفس بودن …این یعنی درست موندن …و پرچم گذاری و بیرق کشی ….”
  دقیقا چه کسانی هستند؟؟؟؟؟؟ کسانی که چادر رو قبول دارن، اما منتظرن به دست ایشون چادری بشن؟
  خب من نمی تونم درک کنم؛ اگه آدم چیزی رو قبول داره چرا باید منتظر کسی باشه؟؟؟ خب خودشون چادر سرشون کنن دیگه..این ادا و اصول ها چیه؟؟
  و سوال دوم اینکه مگه چادر برای بیشتر پوشیده شدن نیست؟؟؟؟ پس چطور این افراد آغاز چادری شدنشون با خودنمایی شروع می شه؟

  • حرف شما کاملا درسته. من نمیدونم تو این چادر چی هست که خیلی ها بهش مینازن. این آقایونی که چادر چادر میکنن یکی نیست بهشون بگه چرا خود شما یه لباس عربی سرتاسری سر نمیکنی مث عربا ، اونا اگه زناشون چادر سر میکنن خودشون هم چیزی کمتر از چادر به تن ندارن ، بعد یه سری کوته فکر میگید عفت تو چادره ، کدوم ابلهی همچین تصوراتی داره ، اگه یه زن غیر چادری ببینی و دلت هزار سو بره که دیگه تو مرد نیستی ، تو دوست داری یکی رو مهر و موم کنی تا خودت به فرض چشمت چپکی نشه ، همین چادر و این عقاید مزخرف بوده که تو این سی و چند سال باعث شده فساد تو جامعه افزایش پیدا کنه ، مگه تو کشورهای دیگه مردا زنای بی حجاب و میخون یا هرزگی میکنن نسبت بهشون ، یه چیز عادی هست زندگی طبیعی ، زندگی رو اونا دارن میکنن نه امثالی مث من و شما که باید بیام الان در مورد حجاب صحبت کنیم ، اصن معنی زندگی رو نمیفهمید ، شماها همون افرادی هستید که مخالف موسیقی مخالف آواز خوانی زن ها و … هستید ، انسان انسانه ، زن و مرد فرقی ندارن باهم ، چرا اونا مث ما مردا پوشش نداشته باشن ، چرا چرا چراااا ، الان از دین و آیین و هزار کوفت و زهر مار دیگه بند و تبصره میارن که آی اسلام اینجا این و گفته آی اون رو گفته

   • فقط می تونم بگم متاسفم برای این ادبیات سخیف و این همه سطحی نگری..
    اولا کسی راجع به حجاب صحبت نکرد و همه درباره تبعات سیاسی حرکات خانم چرخنده صحبت کردند…
    ثانیا “دین و آیین و هزار کوفت و زهر مار دیگه”؟؟؟؟؟؟؟
    متاسفم برای این نگاه….
    شما بهتره خودت رو خسته نکنی و وقت برای تحلیل نذاری، چون یک مقدار جامع بینی می خواد که در توان شما نیست.

  • پدر تظاهر بسوزه

 3. خانم چرخنده در یک کلام بگو از اینکه واسه جشنواره دعوتت نکردن ناراحتی دیگه طومار ننویس که من در قلب نیمی از مردم ایران جا دارم وجای من همه جا وهمه شهری هست ..وای که چقدر بعضی ها کمبود دارن .چقدر وجهشون رو خراب میکنن بابا یه کم عزت نفس داشته باشید….اینجا هم منتظر اینه که نظرات مختلف رو بگیره بعدا هم همه رو به خدا پیغمبر واگذار کنه

 4. با سلام به فهیمه عزیزم ایشون جوابی برای سوالات شما نخواهد داشت .اصلا خیلی حرفهاش خنده داره …حتما شما هم دوروبرتون کسائی دارین که چادری هستن یه همچین برنامه وادا واصولی رو من به شخصه نه دیدم نه شنیدم که منتظر کسی باشی چادر سرت کنه …اگه کسی موردی دیده لطفا مطرح کنه

  • سلام به روی ماه بنفشه گلم…
   کاملا با شما موافقم، این ادا و اصول ها خیلی عجیب و غریب به نظر میاد…و من به شخصه اصلا برام قابل هضم نیست.

 5. سلام روزی که خانم چرخنده اومدند دانشگاه ما و خانمهای ایرانی رو چادری کردند دختر خانمی رفت بالای سن و خانم چرخنده رو بغل کرد و گفت که چون خواب دیده متحول شده و میخواد چادری بشه چند روز بعد از این موضوع یکی از دوستهای ما این دختر خانم ودیده بود که با مانتو و آرایش و…..بوده در واقع فقط برای خود نمایی و گرفتن یه چادر رایگان این کار و کرده بود من هم با حرف خانم فهیمه موافقم که که بیشتر این کارا برای خود نمایی و ….است ولی در مورد خود خانم چرخنده من نظر دیگه ای دارم به نظر من چون ایشون آدم معروفی هستند شاید خیلی از دختر خانمها ایشون و الگوی خودشون قرار بدهند و به سمت حجاب برتر که همون چادره برند امیدوارم که هدفشون خالصانه و برای خودنمایی نباشه

 6. من کاری به خانم چرخنده ندارم نه خودش و نه سوابقش امیدوارم که ایشون همین طور که نشون می دن متحول شده باشند و به اصل خودشون برگشته باشن
  نکته ای که وجود داره اینکه که مسؤلین بتوانند از مسأله ایشون بهره برداری کامل رو بکنند این ایرادی نداره چون همان طور که اون وری ها دارند از گلشیفته برای مقاصدشون استفاده می کنند خوبه که به این قضیه هم به این شکل دیده بشه اما حرف در این است که ای کاش از شخصیت کاریزما تری استفاده می کردند که بتونه تأثیرات عمیق تری داشته باشه نه این که اینقدر حاشیه سازی هم بشه در دنیای سیاست پیچیدگی های وجود داره که اگر بخواهیم بهش فکر کنیم دائما در حال سرگیجه و تحول خواهیم شد پس اگر بخواهیم دچار پس زدگی نشیم بهتره مسائل رو خیلی نرم و عمیق و با صبر و تأمل بیشتری دنبال کنیم

 7. خانوم چرخنده که اینقد جوگیر شده و ادا اصول با چادر پوشیدنش درمیاره سال ۸۵ شبکه ایران موزیک با شوهر محترمشون مسابقه خوانندگی راه انداخته بودن به حجابشون اونجا نگاه کنن از جو چادر بیرون میان.رطب خورده را کی توان منع رطب کرد….

 8. واقعا رو اعصابه!!!!!!!!!!

 9. دیده شدن به چه قیمتی؟
  اه…

 10. چقدر خوب میشدخانمها بجای چادر سرکردن چادر راروی بعضی از صفاتشان مثل طلبکار بودن از همه اعم از آشنا وغریبه میکشیدندوجلوی خودخواهی هایشان رامیگرفتند.من فکر میکنم اینطوری صفاتشان زیباتر جلوه میکرد.وگرنه پارچه پیچی محتویات راعوض نمیکنه.

 11. الف : ریا چیست ؟” ریا ” که در ادبیات پارسی ما از آن به ” سالوس ” تعبیر شده را عملی گویند که تنها برای خوش آمد دیگران و با نیت نمایان شدن آن عمل انجام گیرد . ب : ریا کار کیست ؟” ریا کار ” ، انسانی است که با اعتقاد به خیر و ثواب بودن عملی – اما تنها برای وانمود کردن و نمایش دادن به دیگران – به آنجام ان عمل دست می زند . ج : دیدگاه اسلام در خصوص پدیده ریا و ریاکاری چیست ؟دین مبین اسلام با شدید ترین الفاظ به تقبیح پدیده زشت ریا و ریاکاری پرداخته و چه از منظر قرآن کریم و چه در قالب احادیث و روایات معصومین علیهما السلام ، این پدیده نکوهیده را تقبیح کرده است . قران کریم در جایی می فرماید : ” هر کس به دیدار پروردگارش امید بسته ، باید کاری شایسته کند و کسی را شریک پروردگارش قرار ندهد . “امام صادق (ع) در خصوص این آیه می فرمایند : ” انسان ، کار صوابی را انجام می دهد ، اما خدا را در انجام آن کار در نظر ندارد ، بلکه ستایش مردم را در نظر می گیرد و مشتاق است تا انجام آن کار را به گوش مردم برساند . چنین انسانیدرپرستش آفریدگار دچار شرک شده است .

 12. ریاکار چهار نشانه دارد : ۱- در حضور دیگران ، خود را برای عبادت خدا و اطاعت از او حریص نشان می دهد .۲- در تنهایی برای عبادت خدا سستی می کند .۳- برای انجام هر کاری ، دوست دارد تا او را ستایش کنند.۴- می کوشد تا ظاهر هر کاری را درست کند . اما منشاء ریا کاری چیست ؟ فرد ریاکار ، مثل هر فرد دیگری ، کارهای خود را به انگیزه جلب سود یا دفع ضرر انجام می دهد . او می خواهد که در ذهن مردم ، دارای منزلت بالایی باشد و خدا را در این راه نادیده می گیرد . همین بی توجهی به خدا در رفتار و کردار و علاقه بیش از حد به ظاهر سازیست که ریا و ریاکاری را پدید می آورد و ریاکار را به دایره شرک فرو می برد .

 13. خداوند، بهشت را برای هر انسان ریا کاری‌،‌ حرام کرده است . حضرت محمد (ص)

  بدانید که اندک ریا، شرک است و هم‌نشینی با هواپرستان، جایگاهِ فراموشی ایمان و حضور شیطان است . امام علی (ع)

  همه جا سادگی و بی ریایی جذاب است و تزویر نفرت انگیز . (آرتور شوپنهاور)

  اهل ریا و دورویی، هرگز از دانش راستین برخوردار نمی‌توانند شد . (افلاطون)

  دوست می دارم آن را که چون تاس به سودش افتد؛ شرمسار شود و پرسد: نکند قماربازی فریبکار باشم؟ زیرا که خواهان فناست . (نیچه)

  همه به چیزی دلبستگی دارند و افراد والاتر به چیزهای والاتر، اما افراد فرومایه فکر می کنند که افراد والاتر به چیزی دلبستگی ندارند و ظاهربینیِ افراد فرومایه از سطحی نگری و ریاکاری آنهاست و بر پایه هیچ شناخت اخلاقی نیست . (نیچه)

  اندکی از مردم را می توان برای همیشه فریب داد. همه مردم را نیز می توان برای مدت اندکی فریب داد. اما نمی توان همه مردم را برای همیشه فریب داد . (آبراهام لینکلن)

  هیچ کس نمی تواند ما را بهتر از خودمان فریب دهد . (گوته)

  با فریب شاید بتوان چیزی بدست آورد، اما در نهایت همان دستاورد مایه تباهی خواهد بود . (ارد بزرگ)

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………

  انسانها در سیاست همیشه قربانیان ساده دلِ فریب و خود فریبی بوده و خواهند بود و تا زمانی که نیاموزند منافع طبقاتی

  این یا آن گروه را در پشت عبارتهای اخلاقی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی و وعده های آنها جستجو کنند، قربانی خواهند

  شد . (ولادیمیر لنین)

  • انشا الله ایشان اهل ریا نیست …

   • ما اینجا از تصورات و تخیلات ذهن پریشان حال شما حرف نمیزنیم از منابعی صحبت میکنیم که شما ظاهرا سواد خواندن و تحلیل آنها را ندارید پس به کار همیشگی خود مشغول باشید . در ضمن شما حرفی نزنی با این استدلالهای کودکانه ، کسی نمیگه لال تشریف دارید .

 14. به نوشته شماره امروز روزنامه لوفیگارو در اینترنت، بر اساس تحقیقاتی که در نشریه “ژورنال آکادمی مدیریت” منتشر شده است، رفتارهای ریاکارانه و خنده های اجباری موجب زیان جسمی و کاهش بهره وری افراد در محیط کار می شود.
  این تحقیق که در بین رانندگان اتوبوس انجام شده است نشان می دهد افرادی که اجبارا خود را دوست داشتنی نشان می دهند به مرور زمان دچار تغییر خلق و خو شده و حتی تمایل دارند از وظیفه خود دست بکشند.
  به گفته اورسولا هس پژوهشگر کانادایی این تحقیق ، اشخاصی که احساسات واقعی خود را بیان می کنند از سلامت روانی بهتری برخوردارند ضمن اینکه درک و احساس بهتری از خود و محیط کارشان دارند.
  استاد منابع انسانی دانشگاه لیون می گوید: کلیه احساسات کارکرد ویژه ای دارند، این احساسات در ایجاد حس خوش بینی، راحتی و تنظیم فعالیت بدن دخالت دارند، افرادی که احساسات خود را انکار می کند موجب می شود احساساتش به شکل دیگری همچون خواب آلودگی، درد در ناحیه پشت بدن، کمبود تمرکز و غیره بروز کنند. یک شخص همانند یک ورزشکار باید به صدای بدنش گوش دهد و به آنچه که باعث ناراحتی اش می شود واکنش نشان دهد.

  ” ریا در عبادات است و عبادتى که ریا دارد حرام است و بعضى گفته اند: ریا در عبادات مبطل هم هست ، در غیر عبادات ریا اشکال ندارد.ولى خود ریا مى تواند راه چاره و علاج ریا باشد. به این صورت که با تاءمّلات صحیح ریا را بالا ببرد!
  مثلاً گاهى انسان مى خواهد پیش ‍ رئیس شهربانى احترامى پیدا کند و توجّه او را به خودش جلب کند، پیش پاسبانى مى رود و سعى مى کند نظر او را جلب کند وسپس او را بین خود و رئیس شهربانى واسطه قرار دهد. در اینجا انسان خوب است با خود بگوید: این پاسبان که تنها واسطه است و اگر هم کاغذى بنویسد و وساطتى کند باز دست آخر خود رئیس شهربانى باید پاى ورقه را امضا کند.
  پس خوب است مستقیماً نظر خود رئیس شهربانى را جلب کنم که مقام بالاترى است و اصلاً کار خوب و عمل نیک را مثلاً به خود رئیس شهربانى نشان دهم . یعنى براى مقام بالاتر ریا کنم !همچنین اگر انسان عاقل باشد و توجه پیدا کند که مقامى بالاتر از رئیس شهربانى (مثل وزیر، نخست وزیر و رئیس جمهور) وجود دارد، مى گوید: خوب است کار خیر و عمل نیک خود را به وزیر یا به نخست وزیر و بالاخره به مقام بالاتر نشان دهم ! یعنى همیشه انسان باید ریا را براى مرتبه اقوى انجام دهد. اگر چنین باشد، در واقع مى توان گفت ریا علاج ریا مى شود.
  بنابراین ، اگر در عبادات نیز نسبت به اقوى و بالاترین موجود یعنى خداوندریا کنیم اشکال ندارد و علاج ریا مى شود.در زمینه ریا در روایت آمده است : ((کسانى که در هنگام نماز به این سو و آن سو نگاه مى کنند تا مردم آنها را تماشا کنند، به صورت حمار محشور مى شوند.)) واقعاً هم همینطور است ، آیا این حماریّت نیست که آدم جلو وزیر و رئیس شهربانى به پاسبان نگاه کند؟ حماریّت است آقا. ولى خوشمان مى آید، با این حماریّت ساخته ایم !از طرفى اگر به ما حمار بگویند ناراحت مى شویم و بدمان مى آید! ولى باید گفت : کار شبانه روزى تو همین است چرا بدت مى آید؟!لکن امان از بى سوادى و بى علمى ، این بى سوادى آدم را به جاى مکّه به ترکستان مى برد، از روز اوّل همین بى سوادى ابلیسِ دشمن ، آدم را بیچاره کرد. خود او هم گفت : اى خدا، همه بندگانت را گمراه مى کنم (اِلاّ عِبادَکَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصینَ). او نیز جاهل بود و با اینکه پیش از آن عابد بود، ولى علم نداشت و ناقص بود، در مورد سجده در برابر آدم علیه السّلام به خدا گفت : سجده نمى کنم ، چون (خَلَقْتَنى مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طینٍ)خوب این صغراى قضیّه بود. کبراى برهانش را ببین که هر کس از آتش است بالاتر و هر کس از خاک است پایین تر است ؟!خوب باید پرسید: به چه دلیل و به چه برهانى چنین است ؟

  این لباس ظاهرى که ملاک نیست ، شما ببینید تناسب و زیبایى حیوانى مثل طاووس و دیگر حیوانات چه قدر است . روحانیت جنّ و ملک هم با روحانیت انسان مقایسه نمى شود، روح انسان هر چند لباسِ گِلى به تن دارد ولى بسیار مى تواند اوج بگیرد و بالاتر برود. اصلاً لباس که ملاک نیست ، آیا اینکه یکى عباى نائینى داشته باشد و دیگرى عباى افغانى ، نشانه کمال و نقص است ؟ ما هم اگر بى سواد شدیم مثل ابلیس مى شویم و به ضلالت مى افتیم ، لازمه ضلالت هم این است که تعدّى مى کند، یعنى انسان گمراه و ضالّ، مضلّ و گمراه کننده نیز مى گردد و مى خواهد دیگران را هم مانند خود کند، پس بترسید از بى سوادى .این از بى سوادى است که آن آقا مى گوید: قرآن فرموده ( وَ الاْرْضَ وَضَعَها لِلأنامِ) پس معنایش این است که هیچ مِیزى (تفاوت و اختلاف ) نیست و همه در مالکیّت و در بهره ورى از زمین یکسانند، او نمى داند که این ((لام )) لام عاقبت و انتفاع است ، و نمى داند باید روایاتى را نیز که مفسّر آیه است ملاحظه کرد. این آدمهاى بى سواد، مردم مثل خود را هم گمراه مى کنند، اوّل با قرآن جلو مى آیند ولى هدف این است که همین قرآن را از دست مردم بگیرند، کار به جایى مى رسد که مى گوید: قرآن را بسوزانید.البته ما به این امر مى خندیم ، ولى واقع همین است که اگر در استدلال قوى نباشیم دشمنان بر ما غالب مى شوند، آنها پول خرج مى کنند همین بى سوادها را با پول مى خرند. و در نتیجه این بى سوادى ، دین درست مى کند.
  آن بهائى گفته است که : اصلاً در قرآنِ شما نیز به ((سید على محمد باب )) اشاره شده است و همین (حم عسق ) یعنى ((قائم سید على محمد)) البته باید از چپ بخوانید!آقا، پس ما براى تمام مطالب محتاج علم و استدلالیم و بیشتر از هر چیز به اینها محتاجیم ؛ زیرا مسئله ، مسئله دین است ، باید در مقابل این بى سوادى و جُهّال وارداتى بایستیم . اینها روى افرادشان کار مى کنند، لازم نیست رسوا هم بشوند زیرا این افراد بطور مخفیانه پول مى گیرند.
  پس ما باید علم کلام را خوب یاد بگیریم و در برابر اینها پاسخگو باشیم ، و گرنه گرگ ها ما را مى خورند آنچنانکه به هضم رابع برسد!! “

  امام صادق علیه السلام فرمود:

  لا تُرَاءِ بِعَمَلِکَ مَنْ لا یُحْیِى‏ وَلا یُمِیْتُ وَلا یُغْنى‏ عَنْکَ شَیْئاً

  کارهاى نیک خود را به خاطر خودنمایى و نشان دادن به مردمى که نه زندگى به دست آنهاست و نه مرگ و نه قدرت دارند مشکلى را براى تو بگشایند، انجام مده!

  • عجب متن جالبی بود….
   کاش هر کس برای یک بار هم که شده این کامنت آخر رو بخونه و چند دقیقه روش فکر کنه…

  • الحمدلله ایشان باعث نابودی خیلی ها شده که اهل دنیایند …

   هرکس به ایشان می گوید ریا کار باید بداند ریا در بعضی جاها واجب می شود …

   برای نابودی شیطان ریا کنید تا مردم به کارهای الهی آشنا و مشتاق شوند … ( امام علی علیه السلام )

   • ما اینجا از تصورات و تخیلات ذهن پریشان حال شما حرف نمیزنیم از منابعی صحبت میکنیم که شما ظاهرا سواد خواندن و تحلیل آنها را ندارید پس به کار همیشگی خود مشغول باشید . در ضمن شما حرفی نزنی با این استدلالهای کودکانه ، کسی نمیگه لال تشریف دارید .

  • متاسفم ۰٫۵ساعت از وقتم صرف خواندن مطلب در مورد پوششی شد که قرار بود زیبایی های شهوت برانگیز را بپوشاند اما نسیمی وزید آن پوشش کنار رفت و زشتی های چشم نواز پیدا شد

 15. شما یک آدم عاشق هستید. همه زندگی و احساساتتان را به پای کسی ریخته‌اید که او هم می‌گوید دوستتان دارد. یک روز صبح در کمال ناباوری می‌بینید که ترکتان کرده و ابراز احساساتش، دروغی بیش نبوده است!

  شما یک کارمند عالی رتبه هستید که همه در خانه و محل کار، هوایتان را دارند. یک روز ناگهان مقام خود را از دست می‌دهید و بدتر از آن، به زودی متوجه می‌شوید که دیگر اعتباری هم نزد اطرافیانتان ندارید و کسی به شما احترام نمی‌گذارد. آنها دوست دوران خوشی شما بودند و فقط تظاهر می‌کردند که واقعا دوستتان دارند.

  شما یک کشور به ظاهر پیشرو هستید که می‌کوشید به ضرب و زور جنگ در تمامی دنیا به زعم خودتان، صلح ایجاد کنید؛ اما از آنجا که ادعاهایتان با عملکردتان متفاوت است، کسی باورتان ندارد. از نظر کشورهای دیگر، شما یک کشور جهانخوار ریاکار هستید.

  تظاهر به آنچه واقعا در وجودتان نیست، ویژگی است که دیگران را از شما دور می‌کند. دوگانگی‌های موجود در فرد ریاکار از ابتدایی‌ترین شکل آن در محیط خانواده تا بالاترین شکل آن در روابط میان دو کشور ممکن است مشکل ساز باشد. مردم دوست ندارند با کسی ارتباط داشته باشند که تکلیفشان با او مشخص نیست و نمی‌شود فهمید که رفتارهایش، همان معنایی را دارند که نشان می‌دهد یا کاملاً برعکس، حاوی معانی پنهان و پیچیده‌اند.در آموزه‌های اخلاقی و دینی ما نیز به کرات در نکوهش ریاکاری، سخن گفته شده است.
  امام صادق(ع) می‌فرماید: کارهاى نیک خود را به خاطر خودنمایى و نشان دادن به مردمى که نه زندگى به دست آنهاست و نه مرگ و نه قدرت دارند مشکلى را براى تو بگشایند، انجام مده!ما ریا را بیش از همه در معنای تظاهر به خوب جلوه کردن و نیکوکاری می‌شناسیم، حال آن که این ویژگی ناخوشایند، چون موریانه می‌تواند به همه سطوح زندگی نفوذ کند و آداب و اخلاق را تحت تاثیر خود قرار دهد.

  به کجا می‌رود جامعه‌ای که ریاکاری در میان مردمش نهادینه شده باشد و چه می‌شود سرنوشت مردمی که در مقابل تظاهرهای اطرافیانشان نمی‌ایستند و خودشان هم کم‌کم همرنگ جماعت می‌شوند؟

  ریا یعنی آدم‌ها خودشان را همان طور که هستند، قبول ندارند یا نمی‌توانند خودشان را همان‌گونه که هستند، به دیگران معرفی کنند. دلیلش هم این است که شخصیت اجتماعی آنها با واقعیتشان متفاوت است، زیرا جامعه از افراد انتظاراتی دارد که با انتظارات خودشان همخوان نیست؛ نه می‌توانند آنی بشوند که دوست دارند و نه می‌توانند آن طور که مورد انتظار جامعه است، عمل کنند.دکتر اصغرنژاد درباره شرایطی که افراد را به سمت تظاهر سوق می‌دهد، می‌گوید:

  این که جامعه سیستم کنترل خاصی داشته باشد که بر اساس آن، افراد برای تصدی یک موقعیت، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و نتیجه این ارزیابی‌ها می‌تواند در زندگی آنان موثر واقع شود و برایشان منفعتی به همراه بیاورد، باعث می‌شود که افراد، رفتارهای متفاوت تری از خود واقعی شان بروز بدهند.

  وقتی ارزش‌های جامعه‌ای واضح و روشن نباشد و افراد بر اساس آنچه که در ظاهر بروز می‌دهند، امکان دریافت امتیاز یا گمارده شدن به پست و مقامی بالاتر را پیدا می‌کنند، راه برای ریاکاری باز می‌شود.

  اگر بخواهیم با رویکرد جامعه شناختی، مساله ریا در فرهنگ ایرانیان را مورد بررسی قرار دهیم، دلایل تاریخی در صدر قرار می گیرند. ناامنی به دلیل هجوم اقوام غارتگر در طول تاریخ سبب شده تا ایرانیان ریا را به عنوان یک ابزار دفاعی به کار بگیرند. این ناامنی در دوره‌هایی، سبب از بین رفتن اعتماد بین اقشار مختلف اجتماعی هم شده است. از دیدگاه کارکردگرایان، ریا در فرهنگ ایرانی به این دلیل به بقای خود ادامه داده که دارای اثربخشی بوده است. تا زمانی که این کارکرد و اثر بخشی ادامه دارد، ریا نیز جزئی جدانشدنی از اخلاق و روحیات ایرانیان خواهد بود.

  کاهش نفوذ اخلاق دینی و حرفه ای در ایران در سالیان اخیر به دلایل مختلف از جمله مدرنیته، شتاب آهنگ زندگی و دین گریزی بخشی از جامعه، از مهمترین دلایل رشد ریاکــاری در بین مــردم است. در این میان، اثر بخشی پیام دهندگان حوزه اخلاق کشورمان باید مورد بررسی قرار گیرد. زیرا در دین و فرهنگ ما ایرانیان ریاکاری به شدت نهی شده، از گناهان دینی محسوب شده و مورد مذمت قرار گرفته است. اینجاست که روحانیون باید پاپیش بگذارند و از روش‌های مدرن‌تر جهت افزایش اثربخشی پیام‌هایشان به خصوص در حوزه اخلاق تلاش کنند که بی شک مفید خواهد بود.

  مدیریت سنتی، ضعف شایسته سالاری، باندبازی، پارتی بازی، فساد اداری، ضعف عدالت در تمام سطوح و کم هزینه بودن این عناصر فرهنگی نامطلوب در ایران سبب شده تا مردم تحت تاثیر ساختار قدرتمندی که به شدت رفتارها را تحت الشعاع قرار می دهد، مجبور به استفاده از ریا برای پیشبرد اهدافشان باشند. در همه قشرها، استفاده ابزاری از ریا به شکل ساختاری مشاهده می شود و شدت و ضعف آن به قشر خاصی برنمی گردد. باید ساختار بیمار ترمیم شود تا بتوان جلوی پیشرفت ریاکاری در جامعه، سدی محکم ایجاد کرد.

  اروین گافمن، جامعه شناس معروف کانادایی، در تئوری نمایشنامه‌ای می‌گوید: زندگی همانند تئاتر است که روی صحنه و پشت صحنه دارد. مردم باید زمانی که رفتارهایشان را در جامعه ظاهر می سازند، جلوی صحنه، وضع مطلوبی ارایه دهند و پشت صحنه زندگی خود را آشکار نسازند. به عبارتی همه ما انسان‌ها به طور طبیعی لازم است بر صورتمان نقابی بزنیم و نقش‌های متفاوتی را در طول روز و در مسیر زنـدگی ایــفا کنیــم. مساله ریا جایی اتفـاق می افتد که فاصله زیادی بین این نقاب با صورت طبیعی به وجود می آید.

  نقاب‌ها باید فاصله‌ای کم و طبیعی با صورت اصلی ما داشته باشند. متاسفانه گاهی برخی از ما ایرانیان از نقاب‌هایی روبه روی دیگران استفاده می کنیم تا آنها را فریب دهیم و با فریب به هدف نامطلوب خود تحقق می بخشیم. اینجاست که ریا با نقاب زدن ـ نظریه نمایشنامه ای که امری طبیعی در جامعه است ـ فرق دارد.مشکل اساسی ما این است که وجدان جمعی ایرانیان در ظاهر ریا را نهی می‌کند اما عملا آن را به عنوان یک راهکار پیشبردی و سودمند، مفید تشخیص می دهد و دقیقا اینجاست که مساله سخت می شود، زیرا تغییر در حوزه فرهنگ سخت، زمان‌بر و هزینه‌بر است.

  راهکارهای مبارزه

  وارد کردن یک شوک بزرگ به فرهنگ خودی، بزرگ ترین لازمه درمان ریاکاری در ایران است. آموزش و فرهنگ‌سازی بزرگ‌ترین و کارآمدترین دارویی است که می‌توان تجویز کرد. کودک از همان دوران ابتدایی باید بداند ریا و ریاکاری ذاتا نامطلوب است و در صورت استفاده از آن، برچسب یک انسان منحرف و نامطلوب تا ابد بر پیشانی و پشتش حک خواهد شد. (نظریه هوارد بکر در جامعه شناسی انحرافات)

  افزایش هزینه‌های ریا کاری، هم به صورت رسمی و هم غیر رسمی، از جمله مواردی است که می تواند مورد توجه قرار گیرد. معلمین در مدارس و اساتید در دانشگاه‌ها می توانند همچون مبارزه با دروغ به عنوان یک گناه، در مورد ریاکاری نیز صحبت کنند و نقش درمانی و آموزشی مهم و مطلوبی برعهده بگیرند. برگزاری سخنرانی، تهیه فیلم و تیزر و انواع روش‌های تبلیغاتی مدرن و سنتی در درازمدت و میان مدت می‌تواند ما را امیدوار کند تا در سالیانی نه چندان دور دیگر هیچ پدری و مادری به فرزندانشان نگویند: خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو!

  • خیلی ها از حسادت اینکه چطور خدای عزیز ایشان به یاری خود انتخاب کرد دارن دق می کنن

   اما ایکاش همه بویی از خوبی و مهربانی و انسانیت می بردند تا خدا اونها رو هم هدایت می کرد …

   • ما اینجا از تصورات و تخیلات ذهن پریشان حال شما حرف نمیزنیم از منابعی صحبت میکنیم که شما ظاهرا سواد خواندن و تحلیل آنها را ندارید پس به کار همیشگی خود مشغول باشید . در ضمن شما حرفی نزنی با این استدلالهای کودکانه ، کسی نمیگه لال تشریف دارید .

  • جالبه خوب در مورد همه قضاوت میکنی … یه نفر میاد یه جمله میگه بعد یه طومار در جواب مینویسی آخه عقده تا چه حد…

 16. حجاب ، دین اسلام ، بحث کنید در موردش که به نتیجه میرسید ، همون طور که تو این سی و چن سال رسیدید، شما بحث کنید تا یک سری میلیارد میلیارد پول به جیب بزنن ، شما بحث کنید شاید یه ۵۰۰ تومنی بیاد رو یارانه تون ، شما بحث کنید تا شاید ۱۰۰ هزار تومنی بیاد رو فیش حقوقی ، شما بحث کنید فعلا ، مطمئنن نتیجه میده ، نمیدونم چرا اینایی که ادعای خدا و پیغمبر و دین و هزار چیز دیگه دارن این همه ، ظلم بهشون میشه سکوت میکنن، حقشون خرده میشه سکوت میکنن ، اما تا حجاب میاد وسط دین میاد وسط همه شیر میشن ، یک سری از وجود همچین افرادی اونم تو این دوره زمونه واقعا لذت میبرن چون منبع درآمد خوبی واسشون بحساب میان

  • سلام به وحید عزیز ، وقت بخیر

   خوشحالم که وارد بحث شدید و باید در ابتدا خدمت دوست عزیز خودم بگم که ، بحث در این صفحه تنها بحث حجاب و دین نیست . بحث اصلی دقیقا همون چیزی ست که صدمات و لطماتی رو به وجود اورده که شما ازش صحبت کردید و با گوشت و پوست و استخونمون داریم حسش میکنیم . سوالی رو مطرح کردید که چرا افرادی که مدعی هستند ، در مواجهه با مسائل بزرگ واکنش نشون نیمدن و فقط به مسائل کوچک حساست دارند ؟ جواب سوال شما یک کلمه ست : ناآگاهی ……

   و تمام تلاش و منظور شخص بنده از انتشار این مطالب ، به وجود اوردن شناخت بیشتر ، حداقل در مورد ، این موضوع خاص در ذهن هاست که به عقیده من اگر در تمام موارد این کار ، تداوم داشته باشه میتونه تولید آگاهی کنه و آگاهی ابزاریست تا فرد بتونه خیلی از مسائل رو تحلیل کنه و در نهایت برای رفع ضعفها و رشد قوت ها تلاش کنه .

 17. الحمدلله ایشان باعث نابودی خیلی ها شده که اهل دنیایند …

  هرکس به ایشان می گوید ریا کار باید بداند ریا در بعضی جاها واجب می شود …

  برای نابودی شیطان ریا کنید تا مردم به کارهای الهی آشنا و مشتاق شوند … ( امام علی علیه السلام )

  کسانیکه از حسادت دارن می میرن هشیار باشن که با حسادت هیچ چیزی درست نمیشه مگر اینکه خود حسود نابود می شه …

  الحمدلله خانم زهرایی ( چرخنده ) انتخاب شده خداوند است به خاطر خوبی های مخفی اش که هیچ کس خبر از آن خوبی ها ندارد …

  پس او ریا نمی کند ………..

  • اندیشه جان اگر ریا باعث دلزدگی از عملی شد تکلیف چی می شه؟؟؟؟
   خواهش می کنم جواب این سوال منو بدید که در صورتی که به واسطه عمل ریاکارانه فردی، افراد دیگه ای از اون عمل دلسرد و بیزار بشن باز هم ریا جایز هست؟؟

   • اگه کسی بخواد کار خوبی انجام بده حتما انجامش میده چون به میل قلبی این کار و میکنه اما شما با چه سندی میگی ریا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چه عملی ازش دیدی؟ آراه گذشته ای داشته که خوب نبوده حالا پشیمونه میخواد جبران کنه شاید احساس میکنه با این کار میتونه مگه بعد توبه ش عمل خلافی ازش دیدی؟؟ چرا از روی گمان و احساس حرف میزنی مگه از دلش و البته عملش بعد چادری شدن خبر داری؟؟ اگه هست به ما هم بگو شاید نظرمون عوض شد.

    • کاش من عکس این خانم رو در اردیبهشت ماه به همراه شوهرشون در تالار وحدت میگرفتم تا شاید بتونه برای شما سندیت داشته باشه اون شب من هم در سالن تالار وحدت بودم و متظر بازشدن درها برای ورود به سالت تئاتر که با این خانم و ادبیاتشون آشنا شدم ، اون زمان اینقدر حیرت نکردم که الان بعد از متحول شدنش متعجب زده هستم . میتونید حرفهای بنده رو در موردش تحقیق کنید . در ادریبهشت ماه امسال تئاتری به نام قحطی نور با بازی امین حیایی به احرا دراومد که خانم چرخنده و شوهرشون در این شب در تلار وحدت بودند و البته این بار اول نبود که ایشون رو میدیدم و به همین خاطر از نحوه ادبیاتش اصلا جانخوردم . حالا یک سوال ؟ یک خانمی با اون رفتار و کردار نامتعارف و با اون نحوه و پوششی که داشته در اردیبهشت ماه میتونه ظرف این مدت کوتاه ، اینطور عمیق متحول بشه و تغییر کنه که در نهایت بتونه راهنما و هدایت کننده باشه ؟ تا حالا موجودی در تاریخ باهاش برخورد کردید و یا سراغ دارید اینچنین سریع به نتایجی دست پیدا کنه که در نهایت بخواد تبلیغ کننده و ترویج کننده باشه ؟ چرا راه دور بریم …. آیا پیامبر آسمانی رو میشناسید که اینطور سریع و بدون تلاش و زحمت و ریاضت کشیدن متحول بشه که بخواد کسانی رو متحول کنه ؟ ایا متوحل شدنشون نیاز به زمان نداره ؟ آیا شناختشون نیاز به زمان نداره ؟ اگر داره پس این تحول و تغییر اسمش یک دروغه ، یک شوی برنامه ریزی شده ست برای اینکه ذهنها و قلبهایی رو که پوچه تسخیر کنه و مسئولیت آگاهی دادن و روشن کردن این موضوع با کسانی ست که به راحتی گول این اراجیف رو نمیخوردند .

     • آیا شما از سرنوشت و زندگی تمام انسان ها از حضرت ادم تا الان اطلاع دارید ؟؟ شاید من کسی رو در خانواده خودم از بستگان درجه یک بشناسم ایا میتونم بهتون ثابت کنم که اگر خدا بخواد به کسی لطفی بکنه نیازی به زمان طولانی نداره؟

     • آیا تغییر و تحول ، اون هم تا این حد و اندازه و مقیاس که برای برخی اتفاق افتاده ، به این زودیها نمود پیدا میکنه ؟ من خودم رو عرض میکنم و دیگران مختارند به تفکر بیشتر ، اگر من همین الان هرچه داشتم و دارم و کسب کردم یک شبه و به صورت معجزه آسایی ، متحول بشن اون هم به این صورتی که برای برخی ها اتفاق افتاده است ، حداقل ۱۰ سال طول میکشه به خودم بیام که چه کردم در قبلم و چه اتفاقی افتاده در امروز ، ۱۰ سال طول میکشه خودم رو پیدا کنم ، ۱۰ سال طول میکشه تا خودم رو باور کنم ، ۱۰ سال طول میکشه که خودم رو با شرایط جدید وقف بدم ، و قبل از اینکه بخوام تغییرات رو فریاد بزنم ( انا اله الله و انا الیه راجعون ) و دیگه به نظر میرسه زمانی نداشته باشم تا دیگران رو بتونم متحول کنم .

      امکان این هست که یک فرد به صورت آنی خدا بهش لطف کنه من این رو با این که به چشم ندیدم ولی قبول دارم و حرف شما و دیده شما رو میپذیرم ، ولی خدا تقوا و پاکدامنی رو لقمه نمیگیره بزاره تو دهنمون تا شاید لطف بفرماییم و لقمه رو پایین بدیم و در نهایت هضمش کنیم . خداوند به طرق مختلف راه رو نشون میده و بنده رو مورد لطف قرار میده ( تمام بنده ها رو چون هیچ تفاوتی بین بنده ها نیست و نخواهد بود ) ولی رسیدن به تقوا و پاکدامنی که وظیفه بشره در عرض چند ماه اتفاق نمیوفته . مثل این میمونه بگیم حضرت مریم قبل از اینکه حضرت عیسی رو به دنیا بیاره که پاکدامن نبوده اتفاقا بدکاره بوده بعد یهویی خداوند خوشش میاد و لطف میکنه و تقوا و پاکدامنی بهش ارزانی میکنه …. تقوا ، عفت و پاکدامنی شاید بشه گفت صفاتیست که باید بعد از لطف خداوند کسب بشن و کسب شدن بدون زحمت میسر نخواهد بود .
      شما فکر کنید یک فردی ۳۰ سال بزهکار بوده حال بهش لطف میشه و میخواد راه درست در پیش بگیره آیا حداقل به ۵ الی ۱۰ سال زمان نیاز نداره تا صفات بد گذشته رو دور ریخته و صفات خوب رو جایگزین کنه ؟
      ایا میشه من الان یهو بهم لطف بشه و بدون زحمت و تلاش بشم دکترای فیزیک ؟ و بیام تو دانشگاه فیزیک درس بدم ؟ ممکنه لطف بشه و راه نمایان بشه خانم الهام عزیز ولی در نهایت تلاش من درجهت رسیدن به هدفه که چیزی رو میسازه و یا تولید میکنه .

 18. ما اینجا از تصورات و تخیلات ذهن پریشان حال شما حرف نمیزنیم از منابعی صحبت میکنیم که شما ظاهرا سواد خواندن و تحلیل آنها را ندارید پس به کار همیشگی خود مشغول باشید . در ضمن شما حرفی نزنی با این استدلالهای کودکانه ، کسی نمیگه لال تشریف دارید .

 19. سلام خانوم الهام، متشکرم که به جای اندیشه خانوم شما زحمت کشیدید و جواب سوالم رو دادید شاید ایشون جوابی برای سوال من نداشتند…
  من حرف شما رو قبول دارم که ممکنه کسی مورد لطف خداوند قرار بگیره و یک شبه راه سعادت به روش باز بشه… اما قبول دارید طبق حدیث حضرت علی (ع) توبه به این سرعت محقق نمی شه؟؟؟ و به زمان و ریاضت نیازمنده؟؟؟
  و این که ما انسانها بر مبنای الطاف عامه یا خاصه پروردگار به مقام و منزلتی نمی رسیم، بلکه تلاش و کوشش ما در جهت تقواست که مرتبه و شأن ما رو تعیین می کنه….
  در این صورت باید بپذیریم که هنوز زمان لازم برای توبه ایشون سپری نشده (چون بی حجابی و تحریک نامحرمان حق الله نیست، که خداوند با اولین عذرخواهی گذشت کنه…بلکه حق الناس هست و به این راحتی ها انسان پاک نمی شه…. چه بسیار دلهایی که با دیدن ایشون و با شنیدن آوازهاشون لرزیدند و چه بسیار زنانی که از چشم همسرانشون افتادند…)
  .
  .
  از این موضوع که بگذریم، مساله بعد؛ ریاکار بودن ایشونه… علیرغم درک و تصور خودم فرض رو بر این می گذارم که به قول شما ریاکار نیستند…و متحول هم شدند… حالا سوال من اینجاست: آیا اساساً ایشون روش درستی رو انتخاب کردند؟ آیا شما روش امر به معروف ایشون رو می پذیرید؟
  اصلا چرا این همه سر و صدا؟ چرا این همه جلب توجه؟
  .
  و آخرین موضوع اینکه (باز هم بر مبنای دو فرض قبل) ایشون که از اعمال گذشته خودش پشیمان و نادم شده کاش کمی صبر می کرد تا پوشش و گویش ایشون در حافظه مردم کمی کمرنگ تر می شد..

 20. خانم چرخنده عزیز هر غلطی که دوست داری بکن ولی خواهشا اینقدر ما رو موعظه نکن آخه تو اصلا عددی هستی که پیام میدی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*