آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,745

زنی بدون رحم و با ساختار ژنتیکی مردانه صاحب دوقلو شد+عکس

برای یک زن هیچ حسی لذت بخش تر و آرامش بخش تر از مادر شدن نیست. اما  Hayley Haynes به دلیل نداشتن رحم قادر به مادر شدن نبود تا پزشکان به کمک وی شتافتند و این زن ۲۸ ساله نیز همانند سایر زنان حس مادر شدن را تجربه کرد.

نی بدون رحم و با ساختار ژنتیکی مردانه صاحب دوقلو شد

اما مادر شدن این زن انگلیسی بسیار سخت تر از مادر شدن سایر زن ها بوده و تفاوت های شگرفی داشت. وی برای مادر شدنچندین سال متوالی تحت مراقبت های پزشکی و هورمون درمانی بود تا با کمک روش های نوین پزشکی صاحب فرزند شد.

این زن انگلیسی زمانی که ۱۹ سال داشت با گذراندن آزمایشات و بررسی های پزشکی مختلف متوجه شد که از لحاظ ژنتیکی مرد بوده و کوروموزم های وی XY بوده که ژنی مردانه نامیده می شود. این بیماری با عنوان «سندروم عدم حساسیت آندروژن» (AIS) شناخته می شود. این بیماری سندروم نادری است که بیمار جنسیت معکوس داشته بدین معنا که از لحاظ فیزیکی تمام ویژگی های یک زن را داراست اما ساختار ژنتیکی یک مرد را دارد. این سندروم توسط نقص ژنتیکی بر روی کروموزم های X بروز می کند.

اما از سال ۲۰۰۷ میلادی این زن انگلیسی تحت هورمون درمانی قرار گرفته تا پزشکان بتوانند فضای مناسبی را برای رشد یک رحمکوچک در بدن وی را فراهم کنند. درمان ها ادامه داشت تا پس از چهار سال، زن انگلیسی با کمک لقاح مصنوعی IVF باردار شد. در حدود ۱۳ نطفه در رحم زن انگلیسی کاشته شدند که تنها دو نطفه شکل گرفته و منجر به تولد دوقلوها  شدند.

خبرگزاری مهر

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۴ نظر

  1. از تمام دلتنگی ها ، از اشک ها و شکایت ها که بگذریم باید اعتراف کنم مادرم که میخندد خوشبختم !

  2. چطور ممکنه که خصوصیات ظاهری زنانه ( وابسته به هورمونهای زنانه)داشته باشی ولی کروموزوم مردانه؟!!!( البته اگه هرمافرودیت باشه امکانش هست ولی اینجا نگفته که ایشون دوجنسه هستن).شاید هم تخمدان داشته ولی رحم نداشته.. به هر حال قضیه بنظر پیچیده هست!توضیحات ناکافیه ! در هر صورت خداراشکر که به آرزوش رسیده …انشا… همه کسانی که در آرزوی پدر یا مادر شدن هستند به آرزوشون برسن.آمین

  3. طبق معمول مطلبتون مختصرو مبهم بود .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*