آخرین خبرها
تعداد بازدید : 7,859

اینجا تهران است بی‌حجابی با بوی تند مواد در توچال!

اینجا تهران است؛ پیست اسکی توچال. چهره ها اغلب خسته است. آنها که اسکی کرده اند صورت هایشان سرخ شده، هنوز اما بوی مواد مخدر می آید.

 کانون خبر ، چهار هزار متر بالاتر از خیابان های شمال تهران، به دور از هیاهوی صدای اگزوز پورشه و مازراتی ثروتمند زاده ها، هیاهوی دیگری برپاست. لباس ها با رنگ های فسفری است، همه کلاه بر سر دارند تا سوزِ بی خانمان کُشِ سرما، صورتشان را نپریشد.

خودروهای گران قیمت حامل پسران و دخترانی است که اغلب نه برای انجام ورزش حرفه ای اسکی، که برای تفنن و نوعی تفریح به این پیست می آیند. متوسط سن ۲۰ سال است.

دخترها و پسرها در گروه های چند نفری در صف خرید بلیط ورود به پیست هستند. در دست هر کدام یک تراول چک ۵۰ هزار تومانی برای ارائه به مامور گیشه. صف طویل ورود به تله کابین برای رفتن به مقصدی سفید.

گروه‌های دختر و پسر جوان بی تابی می کنند، گویا حوصله ایستادن در صف ندارند. احسان یکی از اعضای گروهشان است، می گوید: «از ساعت ۶ صبح اینجا هستیم اما درهای ورود به تله کابین را ساعت ۸ صبح باز می کنند و ما مجبوریم دو ساعت در صف باشیم، چون اسکی را دوست داریم». چندین نفری با ارائه کارت های مختلف بدون خرید بلیط بالا می روند. مربی ها هم که نه پول می دهند نه در صف می ایستند. گروه های ۴ و ۶ نفری داخل کابین هایی می شوند که فرسودگی و زوار در رفتگی را فریاد می زنند. تله کابین که راه می افتد یکی از دخترهای داخل کابین با گفتن اینکه بوی سیگار اذیت تان نمی کند، سیگار را روشن می کند، البته سیگاری نه سیگار! بوی غریبی کابین را فرا می گیرد.

اینجا تهران است؛ پیست اسکی توچال. انگار قرار است مسؤولان ورزش استان تهران هم برای افتتاحیه پیست حضور پیدا کنند. پیام خوش آمد گویی زده اند. آن بالا، تهران در هاله ای از دود غلیظ و دهشتناک قرار گرفته، حالا اینجا می توان نفسی عمیق کشید.

ماشین برف کوب سخت مشغول کار است، دخترها و پسرها کمتر قابل تمایز هستند. همه لباس ها یک فرم است با رنگ های شاد و متفاوت. تفاوت را فقط از موی بیرون زده دختران می توان تشخیص داد، درست همان جایی که روی تابلو زده: «حجاب اسلامی را رعایت فرمایید». دخترانی هم هستند که اصلا حجابی ندارند!

طول مسیر پیست آنقدر زیاد نیست که بتوان مدت زیادی را اسکی کرد و این خود دلیل مهمی است برای اینکه پیست توچال محلی شود صرفا برای آموزش و اسکی تفریحی.

مرتضی کوزه گر، مربی اسکی که خودش هم برای تفریح آمده می گوید: «نهایتا می توان یک دقیقه از بالا تا پایین آمد، تازه بدون اوج گیری، چون این پیست برای اسکی استاندارد نیست اما مسؤولان پول استانداردی می گیرند».

مرتضی با اشاره به نبود حفاظ های ضربه گیر می گوید همین چند وقت پیش بود که یکی از دوستان اسکی بازشان با برخورد به دکل های تلسکی جان خود را از دست داد. تلسکی پیست اسکی توچال دارای حفاظت های ضربه گیر نیست و این خیلی خطرناک است.

اسکی بازهای حرفه ای بعد از هر دور پایین آمدن دوباره سوار بر تلسکی به نوک پیست می روند؛ اما اغلب بعد از پایین آمدن روی زمین می نشینند و دراز می کشند. صدای خنده شان فضا را پر می کند و دود فراوان که بالا می رود. بوی علف، حشیش یا همان گُل.

پدرام می گوید: «ما هر دو هفته یکبار می آییم. اگر برف خوب باشد و فضا زمستانی باشد من خیلی دوست دارم در این برف گُل بکشم».

تینا دوست پدرام است، می گوید: «اینجا احساس آزادی بیشتری می کنم. راحت تر لباس می پوشم و کسی هم گیر نمی دهد».
سیگار کشیدن جزو لاینفک به اصطلاح «لش» کردن های بعد از اسکی است، هم سیگار هم حشیش. سن و سال هم متفاوت است. از ۱۷ ساله ها تا به بالا.

کمی جلوتر از پیست در داخل رستوران چندین نفر نشسته اند. گپ و گعده ای برپاست. آنجا گرم است برخی می‌خورند و برخی هم می آشامند. ستاره می گوید: «اینجا تقریبا هیچ خدماتی به ما نمی دهند، فقط چای و نسکافه به قیمت های گزاف هست، ولی کیفیت غذا اینقدر پایین است که ما غذا نمی خوریم، چون اکثر مواد غذایی را اینها ماه ها فریز می کنند، هر پرس سوسیس را می دهند ۱۵ هزار تومان. چای و نسکافه هم بخواهیم بخوریم باید ۱۰ هزار تومانی هزینه کنیم. تقریبا هر اسکی‌باز تازه اگر لباس اسکی داشته باشید، حدودا ۱۰۰ هزار تومان هزینه دارد.» با خنده می گوید: «ای کاش در ماه دو بار یارانه می دادند».

زمان که می گذرد فضا شلوغ تر هم می شود. حالا همهمه ای برپاست. همه در صف تلسکی هستند تا دوباره به نوک پیست بروند و این خسته کننده است. مرتضی را دوباره می بینم، می گوید: «این تلسکی کفاف این حجم از اسکی باز را نمی دهد، باید ۶ ساعت زمان بگذاریم نهایتا می توانیم به صورت مفید ۳۰ دقیقه اسکی کنیم و این متناسب با هزینه ها و خدماتی که می گیریم نیست.»

کف زمین، درست وسط پیست اسکی قوطی “رد بول”، “نوشیدنی های مختلف”، ” پاکت سیگار مارلبرو” و ته سیگارها پخش شده است، عده ای از پسرها و دخترها می خورند و می آشامند و بر زمین می ریزند.

چهره ها اغلب خسته است. آنها که اسکی کرده اند صورت هایشان سرخ شده، هنوز اما بوی حشیش و گُل می آید. تیغ آفتاب کم کم رو به افول است. چُرتی ریز زیرِ آفتاب روی برف سفید، می تواند پایان بخش ساعاتی همراه با دود و ورزش و تفریح و نوشیدن نوشیدنی باشد.

یک ساعت بعد در پیچ پارکینگ توچال، ستاره و دوستانش سوار بر لندکرویزر مشکی هستند. می پرسند، اینهایی که گفتیم کجا منتشر می شود؟ نگو که گفتم یارانه ما را دو برابر کنید.

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۶ نظر

 1. ۲۰ سال چیه من بچه ۱۳ ساله تو پارک میبینم علف تو سیگار ریخته و میکشه خب یه مقدار به ذات و ریشه خود شخص برمیگرده یه مقدار هم به مشکلات جامعه مثل نبودن تفریحات سالم و بیکاری

 2. یه توصیه به دوستای گل سایت میکم مخصوصا اونایی که سیگار میکشن از دست هر کسی سیگار نگیرید چون الان تو ایران گل(ترکیبی از علف و حشیش) به شدت زیاد شده و تو سیگار هم ریخته میشه متاسفانه دو و سه از دوستان صمیمیم هم تو این کار رفتن و مثل نقل و نبات گل میکشن و من مجبور شدم دوستی ۶ یا ۷ ساله ام رو باهاشون به هم بزنم

  از دست هر کسی سیگار نگیرید به خصوص غریبه

 3. عوارض گل رو فرد اگر فردی را با این حرکات دیدید شک نکنین گل کشیده

  ۱- خنده های مداوم و پشت سر هم حتی بی دلیل
  ۲- خون افتادن بیش از اندازه در چشم و ریز شدن حالت خط
  ۳-چرت و پرت گفتن زیاد طوری که عصبانیتان میکنن
  ۴-انجام دادن حرکات شنیع و زشت
  ۵- توهم زدن های ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ای مثلا ستاره رو اژدها میبیند یا خورشید رو بمب اتم و وحشت میکند
  ۶-حالت تهوع و استفراغ فرد بعد از کشیدن زیاد حالت تهوی بهش دست میده
  ۷-گرسنگی غیر عادی طرف بعد از مصرف گل به شدت احساس گرسنگی پیدا میکنه و شروع به خوردن غیر عادی میکنه
  ۸- حالت چت مستی طرف بعد از مصرف گل مغزش کار نمیکنه و یه گوشه میفته و نای تکون خوردن نداره
  فکر نکنید من خودم معتاد بودم به خدا قسم نیستم و نبودم فقط اینا رو به چشم دیدم

  • عههههههههه….
   امیرحسین شرمنده داداش کامنتت رو ندیدم
   یه کامنت کذاشتم مشابه کامنت شما……………هاهاهاهاها

 4. اقا امیرحسین مرسی از اطلاعاتی که دادین اما همینطور یکم نگرانم کردید میخواستم یه مطلبی بهتون بگم و ازتون نظر میخوام

  من یه برادر دارم که ۱۲ سال از خودم کوچیکتره ۱۷ سالشه و با پدر و مادرم زندگی میکنه چند وقت پیش پدر و مادرم یه مسافرتی براشون پیش اومد اما برادرم به خاطر اینکه درس و مدرسه داشت همراهشون نرفت و به خونه من و خانومم اومد تا موقعی که پدر و مادرم برگردن یه روز که اومدم خونه خانومم بهم گفت که با دوستاش دو ساعته رفته بیرون وقتی که به خونه برگشت چشماش حالت خواب الودگی داشت چرت و پرت زیاد میگفت مثلا میگفت بابا کجا رفته؟ بعد یهو با صدای بلند اواز میخوند بعد شب که خوابید نزدیک ساعت ۲ و ۳ بیدار شد و رفت تو دستشویی بالا اورد هر چی بهش گفتم بیا بریم دکتر مخالفت کرد حتی سرم داد کشید بعضی وقتا این حالات رو داره به نظرتون این ماده لعنتی رو مصرف میکنه؟؟؟؟؟
  تورو خدا جوابم رو بدید اقا امیرحسین خیلی نگرانم با تشکر

  • با سلام خدمت دوست عزیز جناب گرگی

   ببینید دوست عزیز اگه فقط بار اول این اتفاق افتاده باشه ممکنه اتفاقی این عوارض توش به وجود اومده مثلا اونروز خوشحال بوده شروع کرده اواز خوندن مثلا من خودم موقع هایی که سرحالم تو خونه بلند اواز میخونم یا خوشحالی میکنم دلیل نمیشه گل کشیده باشم یا مثلا تو هم خوری زیاد کردم شب بدنم اون مواد غذایی رو پس بزنه و بالا بیارم دلیل بر گل کشیدن نیست
   ولی اگه دائم و هرشب این حالات رو داشته باشه احتمالش هست که مصرف کرده باشه به خصوص یکمم سنشون خطریه و بیشتر تحت تاثیر محیط اطرافشون هستن به نظرم شما یا پدرتون باید یکم زیر نظر بگیریدشون مثلا کجا میره و با چه افرادی میگرده این خیلی مهمه اگه خدایی ناکرده داشتن به این مسیری که انتهاش تباهیه میرن از حالا جلوشون گرفته بشه یه ضرب المثل قدیمی هست که میگه جلوی ضرر رو از هر جا بگیرید منفعته باهاش بشینین صحبت کنین به صورت رفاقتی نه با پرخاش و فحش دادن چون مخربترین راه هستش با ملایمت و دوستی باهاش صحبت کنین و بفهمونین که این راه اخرش اینه

   انشاالله که سمت این کار نرفته باشن. موفق باشید

 5. مرسی خیلی ممنونم اقا امیرحسین خودمم به این فکر بودم که باهاش صحبت کنم و با حرفهای شما یقینم کامل شد

  مرسی دوست عزیز خیر از جوونیت ببینی.

  • خواهش میکنم جناب گرگی اره باهاشون صحبت کنین همونطور که گفتم با ارامش کامل نه با پرخاش چون اگه با پرخاش باشه بدتر لج میکنه و انجامش میده ولی اگه با ملایمت و ارامش باشه بیشتر جواب میده

 6. جالبه !!!
  یه زمان هر وقت صحبت از کوه واینجور جاها می شد همه ی خانواده ها یه محیط سالم وسازنده توی ذهنشون تداعی می شد …اما الان متاسفانه کوه ویارک وباغات واماکن تفریحی فقط یاداور قلیون سیگار ومواد مخدر شده ..
  اما در کل من فکر می کنم بیکاری جوانها واینکه واسه ی زندگیشون برنامه وهدف مشخصی ندارن وتفریحات متنوع وخوب ومناسب سن هم در بیشتر شهرهای ما وجود نداره باعث به وجود اومدن جو امروزی شده

 7. فقط یه ایرونی میتونه از دود شهر فرار کنه تا بره تو کوهستان از هوای پاک لذت ببره و بعد اونجا هی تند و تند قلیان دود کنه!
  یعنی اینا با پول یارانشون میرن اسکی؟؟؟!!!

 8. گُل یک نوع مادهٔ مخدر است که در سرشاخه‌های گیاه شاهدانه موجود بوده و عواقب جدی به همراه دارد. این ماده که در کشورهای اروپایی به نام ماری‌جوانا شناخته می‌شود و اثرات قوی‌تری نسبت به حشیش دارد.

  علائم
  سرخوشی
  اضطراب
  حملات همراه با وحشت‌زدگی
  خنده‌های بی‌مورد
  خشکی دهان
  ضربان قلب بالا
  فراموشکاری
  سندرم بی‌انگیزگی
  اشتهای سیری‌ناپذیر

 9. تشکر از دوستان عزیز که اطلاعات در اختیار دیگران قرار میدید.
  ایرانی باشید و سرافراز

 10. به اونصورت نظری ندارم
  ولی شمایی که میای اسمانیا نظر منو میبینی و نمیای ویا میای شارژ ارزون میدم نمیگیری اهای ادما با شما هسم حداقل بیاین تا امار رنکم بره بالااهااااااااااااااای من دوستون دارم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*