آخرین خبرها
تعداد بازدید : 4,428

جنجال تازه سیب و سرطان در ایران

سیب را با پوست نخورید” ؛ این مهم ترین توصیه وزیر بهداشت به مردم است که عجالتاً حواس شان بیشتر به سرطان معدهباشد که علت عمده آن، باقیمانده سموم کشاورزی در میوه ها و سبزیجات است.

در این باره نکات زیر قابل توجه است:

الف – این که بعد از سال ها کتمان و سکوت، یک مسؤول ارشد دولتی رسماً به وجود عوامل مرگبار در محصولات کشاورزی اذعان کرده ، یک اتفاق مهم و مثبت است. وزیر بهداشت نیز می توانست مانند بسیاری از مسؤولان دیگر، “تکذیب” کند و همه چیز را گل و بلبل جلوه دهد ، اما او این کار را نکرد و به مقتضای وجدان، سوگند پزشکی و وظیفه سازمانی اش، سلامت مردم را بر سیاست ترجیح داد. این جای قدرشناسی و امیدواری دارد.

«سیب» و «سرطان»، چه باید کرد؟

ب – هر چند که وزیر به مردم توصیه کرده است که سیب را با پوست نخورند، اما محصولات دیگری مانند خیار، کاهو، گلابی، گوجه فرنگی، سبزیجات و … نیز این نگرانی را همراه خود دارند که مبادا با خوردن شان، سموم پوست و درون شان نیز وارد بدن شود.

خلاصه مشکل این است که:

– برخی سموم کشاورزی تا زمان برداشت و مصرف بر روی محصولات باقی می مانند.

– برخی میوه ها بعد از این که با پارافین و نظایر آن -که سرطان زا هستند- براق می شوند به بازار عرضه می شوند.

– برخی محصولات با آبی که نیترات بیش از حد استاندارد و آلودگی های محیطی دارد آبیاری می شوند و این سموم به بافت محصولات راه می یابد.

با این اوصاف، حتی اگر مشکل سیب بعد از کندن پوست آن حل شود، مردم می پرسند که با سایر محصولات چه کنیم؟ مخصوصاً محصولاتی که نمی شود پوست شان را کند، مانند کاهو، فلفل، گوجه فرنگی، سبزیجات و ….

بدیهی است که همه محصولات عرضه شده در بازار، آلودگی ندارند ولی چون پای سلامتی و مرگ و زندگی انسان ها در میان است، حتی وجود درصد اندکی از محصولات آلوده می تواند نگران کننده باشد.

این نگرانی وقتی تشدید می شود که به یاد بیاوریم نه تنها وزیر بهداشت که ۲ سال پیش، محمد دهقان، عضو هیأت رئیسه مجلس نیز هشدار داده بود: “یک سوم عامل سرطان ها مربوط به باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی در محصولات کشاورزی است و این یک هشدار برای دولت و مسؤولان است زیرا دولت مسؤول سلامت مردم است.”

این، یک وضعیت قرمز برای سلامت جامعه است و لازم است درست مانند زمانی که زلزله ای می آید و همه نهادهای کشور برای گذر از بحران بسیج می شوند، در خصوص عاری سازی جامعه از عوامل سرطان زا نیز چنین رویکردی اتخاذ شود.

بدیهی است که نمی توان تا همیشه نگران این بود که میوه و سبزیجاتی که می خوریم سرطان زا هستند یا خیر؟ باید بر این نگرانی، نقطه پایان گذاشت و روزی را دید که هر سبزی و میوه ای در هر نقطه ای از ایران که مورد آزمایش قرار گیرد، نتیجه اش “سالم” بودن آن باشد.

ج – با توجه به این که تولید محصولات غذایی محصول یک نهاد یا وزارتخانه خاص نیست ، لازم است حداقل در هفت حوزه زیر اقدامات فوری صورت بگیرد:

۱ – وزارت جهاد کشاورزی: آموزش کشاورزان، نظارت بر کشت و زرع (با تأکید ویژه بر محصولات گلخانه ای)، نظارت بر نحوه استفاده از سموم و آفت کش، تلاش در جهت حمایت و ترویج تولید و استفاده از محصولات ارگانیک، شناسنامه دار کردن محصولات کشاورزی مانند بسیاری از کشورهای دنیا

۲ – وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی: نظارت شدید بر محصولات عرضه شده، اطلاع رسانی مستمر با هدف آموزش مردم، بازتعریف استانداردهای سلامت مواد غذایی و ارتقا آن، معرفی متخلفان به دستگاه قضایی

۳ – وزارت صنعت، معدن و تجارت: بازنگری در سیاست های وارداتی ناظر بر سموم و کودهای شیمیایی، نظارت بر تولید استاندارد سموم و کودهای کشاورزی، تشدید نظارت بر تولید کنندگان مواد غذایی (مانند تولیدکنندگان آب میوه ،مربا، کمپوت و …)

۴ – وزارت نیرو: تضمین سلامت آب های کشاورزی

۵ – ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی: تشدید مبارزه با قاچاق محصولاتی مانند سموم و کودهای غیراستاندارد کشاورزی

۶ – رسانه ها: پیگیری مستمر موضوع سالم سازی مواد غذایی و نیز ارائه آموزش های لازم به مردم با همکاری نهادهای مسؤول.

۷ – مردم: مطالبه سالم سازی مواد غذایی از مسؤولان و نمایندگان خود در مجلس ، رعایت نکات آموزش داده شده توسط کارشناسان در مصرف مواد غذایی.

فراموش نکنیم که سرطان و از جمله سرطان معده، با کسی شوخی ندارد و اگر اقدامات فوق، به سرعت انجام نگیرند، سونامی سرطان همه ما را با خود خواهد برد، بی هیچ تمایزی و بی هیچ تعارفی.

عصر ایران

مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۴ نظر

 1. من که خدا رو شکر از سیب بدم میاد. فقط موز و پرتقال شیرین دوست دارم

 2. اهر روز یه چیزی میگن یه روز میگن سیب رو با پوست بخورین این خواص رو داره فرداش میگن نه بدون پوست بخورین بهتره بعد میگن گوشت قرمز زیاد بخورین خونسازه فرداش میگن نه نخورید دپرس میگیرین دوباره فرداش میگن مرغ بخورین پس فرداش میگن نه نخورین روز بعد میگن چایی نخورین آهن بدن رو میگیره فرداش میگن ضد سرطانه زیاد بخورین تا میتونین بخورین دوباره فرداش میگن اش رشته خیلی خوب و مفرحه بخورین پس فرداش میگن نفغ آوره زیاد نخورین بعدش میگن فست فود بده مضره نخورین فرداش میگن نه خوبه بخورین ..من گیج شدم نمیدونم چی خوبه چی بد

 3. خدا رو شکر، این کشور یک وزیر بهداشت راستگو و شجاع به خودش دید….
  متشکریم وزیر بهداشت، حالا که نمی تونی جلوی باندها رو بگیری، حداقل به مردم اطلاع رسانی می کنی…

 4. شستن سیب با اسکاچ می تونیم بدون هیچ مشکلی بخوریم

  • من یه دوستی دارم خانومش وسواس داره..حساب کن ماهی تازه که میخره با سیم واسکاچ میشوره
   یه روزدیدم داره میزنه تو سر خودش پرسیدم چته گفت گوشت چرخی خریدم تو قابلمه آب شسته بعد ریخته تو آبکش
   .
   گفتم خدا بفریادت برسه درکل مشکل اساسی داری..برو یه زن دیگه بگیر..

 5. مطلبشوشنیده بودم، وزیر بهداشت این دوره کاملا مشخصه که ادم حسابیه

 6. بعضی ها هم کلا ازچند شخصیته بودن لذت می برن
  اصلا ویتامین وپروتئین بدنشون با همین کار تامین میشه

 7. شستن سیب با هیچ ماده ای، باعث تمیز شدن پوستش نمی شه… چون سموم درون پوست نفوذ کردن نه اینکه روی پوست میوه نشسته باشن…

  • پارافین از نظر غذایی فقط سطح روی میوه رو در بر می گیره یه مشت بی سواد فیلم پخش می کنند همه رو می ترسونند آب بدون تصفیه و هوایه آلوده هزار برابر بدتر از اون سیبه

   • آقا یا خانم باسواد و خیلی زرنگ!!!!!!(ترانه، امیر، صبا)
    موضوع فقط پارافین نیست…..
    “برخی محصولات با آبی که نیترات بیش از حد استاندارد و آلودگی های محیطی دارد آبیاری می شوند و این سموم به بافت محصولات راه می یابد.”
    البته خوندن این مقاله خیلی سواد خاصی نمی خواست…!!!!!!

 8. قبلا این کامنتو نوشته بودم ولی چون مرتبط هست یه توضیح کوچولو و ساده در مورد مطلب میدم امیدوارم مفید باشه ….سمومی که به بوته‌های صیفی جات زده می‌شه دوره‌ای به نام ” دوره کارنس” دارند. دوره کارنس مدت زمان بین مصرف سم تا زمانیه که اثر سم از گیاه خارج می‌شه، سم‌هایی که کشاورزان مجبورن به بوته های حساس و ظریف خیار و گوجه گلخانه ای(خصوصا پاییز و زمستان) بزنند معمولاً دوره کارنس ۳ هفته‌ای یا ۲۱ روزه دارند. در حالی که زمان ظهور خیار روی بوته تا زمان برداشت آن بیشتر از ۱۰ تا ۱۲ روز طول نمی‌کشه.بنابراین خیار درختی و گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای چندین برابر استاندارد دارای باقیمانده سموم هستند
  کارشناسان توصیه می کنند که میوه ها را تا حد ممکن با پوست استفاده کنید چون مواد مغذیشون باعث جلوگیری از ابتلا به سرطان روده میشه اما در حال حاضر به علت وجود سموم مختلف بر روی پوست میوه ها چنین توصیه ای ممکنه سلامت بدن را به خطر بیندازه و اثرات آن در درازمدت عوارضی را در معده یا کبد ایجاد کنه..
  کبد کار تجزیه و دفع سموم وارد شده به بدن را برعهده داره در صورت وجود سم های تجزیه نشده بر روی میوه ها می توان یکی از عوامل سرطان کبد را این قضیه ذکر کرد البته فقط سموم نیستند که ایجاد مسمومیت میکنند کودهای شیمیایی هم که برای رشد و باروری گیاه استفاده میشن بخاطر ورود به چرخه آب و زنجیره غذایی هم مسمومیت زا هستند. ونیترات این مواد در گوشت و لبنیات و تخم مرغ مصرفی ذخیره شده و به مصرف میرسه .
  توصیه میشه که حتما میوه ها خوب شسته بشن و تا جاییکه امکان داره پوست اونا گرفته بشه، اخیرا دیده شده که به میوه ها پارافین میزنن تا بازارپسندیشون زیاد شه …این پارافین با آب و مواد شوینده هم نمیره مگر اینکه با اسکاچ بشورید …نتیجه تحقیقات نشون داده که اگه گوجه و خیار را به مدت ۳ تا ۶ روز در یخچال نگهداری و بعد مصرف کنید حدود ۴۰ تا ۷۰ درصد سمیتشون از بین میره . البته این سموم به مرور در بدن ما ذخیره شده و بعدا طی سالها عوارض خودشو نشون میده، اگر شد حتما نکات را رعایت کنید و اگر نشد بیخیال نمیخواید که عمر نوح داشته باشید.
  ضمنا امنیت سیبهای کرمو بیشتر از سیبهای براق و خوشگل و بی نقصه . همونا رو گاز بزنید با خیال راحت.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*