آخرین خبرها
تعداد بازدید : 4,177

خشک کردن لباس ها داخل خانه با خطر مرگ همراه است!

رادیاتور ها و بخاری هایی که رویشان پِر شده از لباس، صندلی هایی که روی هر کدام تکیه لباس انداخته شده صحنه آشنای این روزها است. البته پخش بودن لباس ها در خانه نه از روی شلختگی و بی نظمی بلکه به خاطر آغز فصل سرما و کوچک بودن آپارتمان هایی است که برای ما راهی جز خشک کردن لباس ها در خانه نمی گذارد. اما این عادت می تواند خطری برای سلامتی ساکنین خانه باشد؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا،خشک کردن لباس ها در داخل خانه اهالی منزل را در معرض آسیب های جدی قرار می دهد، آسیب هایی که همگی از ضعیف شدن سیستم ایمنی فرد ناشی می شوند. گذاشتن لباس ها روی وسایل گرمایشی مانند رادیاتور یا بخاری سطح رطوبت خانه به میزان ۳۰ درصد افزایش می دهد و شرایط ایده آل برای رشد قارچ ها فراهم می کند. یکی از خطرناک ترین این قارچ ها به نام فومیگاتوس آسپرژیلوس که هم چون بسیار عجیب و خطرناک است احتمال ابتلا به عفونت های ریوی را افزایش می دهد؛ موضوعی که بیش از هر چیز موجب نگرانی دانشمندان شده است.

این نگرانی زمانی شکل جدی به خود می گیرد که در فصل پاییز و زمستان تعداد افرادی با عفونت های ریوی سیر صعودی پیدا می کند. در واقع یک سبد لباس شسته شده چیزی در حدود دو لیتر آب دارد که در فضای خانه پخش می شود. گرچه سیستم ایمنی بسیاری از ما توان مقابله با قارچ هایی که در شرایط هوایی مرطوب رشد می کنند و دفع عفونت های ناشی از آنها را داراست. اما این شرایط برای برخی گروه ها مانند افراد مبتلا به آسم یا آنها که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار خطر آفرین است.

حضور بیماران آسمی در چنین خانه هایی سرفه ها و خس خس سینه آنها را افزایش می دهد. از طرف دیگر آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند بیماران سرطانی که دوره های شیمی درمانی خود را می گذرانند، بیماران مبتلا به ایدز و آنهایی که دچار مشکلات خود ایمنی هستند می تواند موجب بروز مشکلات مهلک و گاه کشنده ریوی شود. به همین دلیل توصیه می شود به شدت از خشک کردن لباس ها در خانه پرهیز شود، موضوعی که با توجه به کوچک بودن خانه های امروزی شاید دور از ذهن به نظر برسد اما محال نیست.

منبع دیلی میل
مجله اینترنتی آسمانیها۹۰

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۶ نظر

  1. واقعاً اکثر خونه ها جایی ندارن برای خشک کردن جز همین کار ، حداقل راهنمایی می کردید چاره کار چیه؟ یا چطوری قارچها ناشی از اون رو از بین ببریم

    • اکثر منازل یه تراس ویا فضای کوچک برای خشک کردن لباس دارن .فقط لباس ها باید با یه برنامه ریزی درست در زمان مناسب شسته بشه یعنی اونقدر بهش فرصت بدین که درفضای باز خشک بشه .خودم همین کار رو انجام میدم وتا الان نشده مجبور بشم لباس رو داخل خونه خشک کنم .

  2. من درست متوجه نشدم، یعنی بالا رفتن میزان رطوبت مشکل سازه؟؟؟
    خب، ما که تو زمستون همیشه رو بخاری ها کتری آب می ذاریم تا هوا مرطوب بشه؛ یعنی اینم بده؟

    • نوشته که رطوبت بیشتر از ۳۰ درصد خطرناکه . البته خونه ها توی زمستون هواشون خیلی خشک میشه ولی نباید زیادی هم مرطوبش کرد .البته بهترین شرایط برای رشد قارچها دما و رطوبت بالاست .برای همین زمستونا هم باید تهویه خونه رو در نظر گرفت.

  3. این لباسهای مرطوب وقتی وارد یه فضای گرم وتقریبا نیمه تاریک می شن شرایط برای رشد قارچ در اونها بیشتر فراهم می شه اگه یادت بیاد مادر بزرگ ها هم همیشه اصرار داشتن که لباس ها درزیر نور خورشید خشک بشه .وواسه همین هم برای سلامتی مضره .

  4. شرایط زندگی امروز ایجاب میکنه که این مدلی لباسارو خشک کنیم.راهکارت چیه اسمونی؟؟۱

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*