آخرین خبرها
تعداد بازدید : 4,713

اسپرم تا چه مدتی زنده می‌ماند؟

شاید برای شما هم این پرسش‌ها درباره اسپرم مطرح شده باشد، اگر در نهایت فقط یک اسپرم و یک تخمک جنین را تشکیل می‌دهند، چرا بدن مردان این همه اسپرم تولید می‌کند؟ تعداد طبیعی اسپرم‌ها چقدر است؟ اسپرم چه مدت زنده می‌ماند؟ آیا اسپرم‌ها بیرون از بدن هم می‌توانند زنده بمانند؟ این مطلب، شما را با پاسخ پرسش‌هایی از این دست آشنا می‌کند.

1.اسپرم تا چه مدتی زنده می‌ماند؟
این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد و مهم‌ترین آنها محل قرار‌گیری اسپرم است. هنگامی که منی خشک می‌شود، اسپرم روی یک سطح خشک، مانند لباس یا تختخواب می‌میرد ولی در آب مثلا در آب گرم وان، احتمالا برای مدت طولانی‌تری زنده خواهد ماند، زیرا در محیط‌های مرطوب و گرم بیشتر زنده می‌ماند ولی احتمال اینکه اسپرم موجود در آب وان به دستگاه تناسلی زنانه راه یابد و او را باردار کند، بسیار اندک است. اسپرم در بدن زن با توجه به شرایط، تا حداکثر 5 روز زنده می‌ماند، بنابراین روابط زناشویی بدون حفاظ، حتی چند روز پیش از تخمک‌گذاری زن ممکن است به بارداری زن بینجامد.

2.چه تعداد اسپرم برای باردارشدن زن لازم است؟
فقط یک اسپرم برای لقاح تخمک کافی است اما به ازای یک اسپرمی که به تخمک‌ می‌رسد و باعث لقاح آن می‌شود، چند میلیون اسپرم از دست می‌رود. مایع منی مرد، تقریبا 100 میلیون اسپرم دارد. مردانی که شمار اسپرم‌هایشان در هر میلی‌لیتر منی‌شان کمتر از 20 میلیون اسپرم باشد، با اشکال در باروری مواجه می‌شوند. چرا این همه اسپرم برای تشكیل یك جنین لازم است؟ زیرا در سفر اسپرم‌ها از واژن به لوله‌های رحمی (لوله‌های فالوپ) برای رسیدن به تخمک‌ فقط تعداد محدودی زنده می‌مانند. برای اسپرم‌هایی هم که این سفر را به پایان می‌رسانند، نفوذ به درون تخمک به این سادگی‌ها نیست. تخمک با لایه ضخیمی پوشیده شده است که لقاح را مشکل می‌کند. کارشناسان معتقدند این فرآیند، شیوه طبیعت برای رسیدن سالم‌ترین اسپرم به تخمک است تا در نهایت نوزادی سالم متولد شود.

3.آیا می‌توان کاری کرد كیفیت اسپرم بهبود پیدا کند؟
بسیاری از مواردی که به سلامت کلی بدن کمک می‌کنند، باعث سلامت اسپرم‌ها هم می‌شوند؛ مانند: اجتناب از سیگار و داروهای غیرمجاز، به خصوص داروهای استروییدی آنابولیکی، پرهیز از قرار گرفتن در معرض سمومی مانند آفت‌کش‌ها و فلزات سنگین، پرهیز از الکل، داشتن رژیم غذایی سالم و حفظ وزن طبیعی بدن، خنك‌بودن دمای اسکروتوم (کیسه بیضه) زیرا گرما، تولید اسپرم را کند می‌کند، پرهیز از حمام‌های داغ و وان آب داغ، پوشیدن لباس‌زیر پادار و گشاد به جای لباس زیر تنگ و نپوشیدن شلوارهای تنگ.

سیمرغ

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۱ نظر

 1. امیرحسین جوون اول سایت

  مطالب جالبی بود
  برای بیشتر شدن اسپرم روزی یک کیلو پیاز و دو عدد موز و 10 عدد خرما و شیر و عسل عالیه

 2. چون مکان عمومیه نمیشه زیاد حرف زد فقط این که

  سر کلاس تنظیم جمعیت استاد گفته تعداد اسپرم ها نباید کمتر از ۲۰ میلیون باشه وگرنه حاملگی انجام نمیگیره.|:
  بعد یکی از بچه ها گفته استاد از کجا بفهمیم ۲۰ میلیونه ؟؟
  یکی دیگه گفته بریز رو میز استاد میشمره واست

  • ههههه جالب بود .یه آزمایش به اسم اسپرمو گرام داره که موتیلیتی و غلظت و سرعت حرکت اسپرمو بعلاوه تعدادش مشخص میکنه . البته از روی قوام ( ویسکوزیته)سنگینیش هم میشه متوجه شد که بالای بیست میلیونه یا نه!

 3. هروقت زمان مرگش فرابرسه میمیره!!!!!چه حرفا میزنه این آسمانی الان یه مشت مجرد جمع شدیم اینجا درسته این حرفارو بزنی؟آسمان خجالت نمیکشی؟اسپرم هم قد توئه؟!!؟!!!باتوشوخی داره مگه
  منم برم تا ندای درونم باکمربند سیاهو کبودم نکرده

 4. گفتا که می بوسم تو را ، گفتم تمنا می کنم
  گفتا اگر بیند کسی ، گفتم که حاشا می کنم

  گفتا ز بخت بد اگر ، ناگه رقیب آید ز در
  گفتم که با افسونگری ، او را ز سر وا می کنم

  گفتا که تلخی های می گر نا گوار افتد مرا
  گفتم که با نوش لبم ، آنرا گوارا می کنم

  گفتا چه می بینی بگو ، در چشم چون آیینه ام
  گفتم که من خود را در آن عریان تماشا می کنم

  گفتا که از بی طاقتی دل قصد یغما می کند
  گفتم که با یغما گران باری مدارا می کنم

  گفتا که پیوند تو را با نقد هستی می خرم
  گفتم که ارزانتر از این من با تو سودا می کنم

  گفتا اگر از کوی خود روزی تو را گفتم برو
  گفتم که صد سال دگر امروز و فردا می کنم

 5. حوصله ندارم. کمی از روزگار خسته ام و کمی دل گیر. خیلی وقته که دارم باهاش مدارا میکنم, اما…نمیدونم چرا روزگار نمیخواد کمی با من مدارا کنه. حرف زور,دروغ,تهمت,ریا,دورنگی, خدایا من دردمو به کی بگیم. خسته ام, خسته…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*