آخرین خبرها
تعداد بازدید : 8,056

ریگ جن اسرار آمیز ترین منطقه ایران + تصاویر

کویر ریگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر، از شمال به جنوب سمنان و جنوب شرق گرمسار، از غرب محدود به پارک ملی کویر و تنگ ظلمات از شرق به محور ارتباطی جندق ـ معلمان و از جنوب به شمال انارک و چوپانان محدود است. ریگ جن با وسعتی برابر با ۳۸۰۰ کیلومتر مربع در این محدوده قرار دارد. به عبارتی ریگ جن در حاشیه شمالی به کوه گوگردی، در حاشیه شرقی به جاده دامغان ـ جندق و در قسمت شمالی به رودخانه ورگی که از ارتفاعات کوه گوگردی سر چشمه می گیرد منتهی می شود. این رود در جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی وارد ریگ جن می شود و کوه ملاهادی در حاشیه جنوبی این ریگزار قرار دارد. 


همانطور که گفته شد “ریگ جن” منطقه ای کویری و دارای تپه های ماسه ای در کویر مرکزی ایران است و به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب، در گذشته های دور، محل عبور کاروان ها نبوده و فقط در سال های اخیر، چند گروه از محققان و سیاحان به آن منطقه رفته اند. گسترش ریگ جن از شمال غرب به جنوب شرق است و در قسمت جنوب شرقی پوشیده از تپه های ماسه ای به هم پیوسته است که به دم ریگ شهرت دارند. 


زیر بنای ریگ جن یک دشت فرسایش یافته است که در حال حاضر تپه های ماسه ای برخان و تپه های ماسه ای هرمی (قورد) آن را اشغال کرده است. تمام ریگ جن دارای رسوبات نمکی فراوان می باشد که عمده رسوبات و مواد فرسایشی آن از دامنه های فرسایش یافته البرز شکل گرفته است. وجود باد غالب از سمت غرب به شرق باعث شده است که تپه در قسمت شرقی دارای شیبی بسیار تند و در قسمت های غربی دارای شیب ملایمتری باشند. همین عامل باعث شده است که عبور از ریگ جن با وسایل نقلیه از سمت شرق به غرب بسیار دشوار و در پاره ای از موارد غیر ممکن باشد. 


این منطقه در باورهای مردم بومی کویر، به عنوان سرزمین نفرین شده نیز یاد شده است. آنها معتقدند که ارواح پلید و شیاطین در این سرزمین اسرارآمیز حکومت می کنند و به همین دلیل هر که پا به ریگ جن می گذارد بلعیده می شود و دیگر باز نمی گردد. در منطقه کویری ریگ جن که به مثلث برمودای ایران نیز شهرت دارد تا چشم کار می کند تپه های شنی و باتلاق های نمک وجود دارد. 
ریگ جن، شگفت انگیز ترین، اسرار آمیز ترین و ترسناک ترین منطقه ایران است، با باتلاق های سهمگین که مرگ را برای هر موجودی زنده ای به ارمغان می آورد. اتفاقات بی پاسخ و توجیه نشده بسیاری در این منطقه روی داده است و نمک زار های این منطقه محل قتل و دفتن موجوات زنده بسیاری بوده است. 
 
فرو رفتن در گل و لجن در ریگ جن، شاید یکی از خطرناک ترین اتفاقاتی باشد که ممکن است گریبانگیر مسافران ناوارد شود و آنها را به کام مرگ بکشاند. سال های متمادی، هیچکس جرات آنکه به ریگ جن سفر کند و راز این کویر اسرار آمیز را کشف کند، نداشت. 
 
بهترین مسیر دستیابی به این منطقه، جاده سنگفرش ملک آباد است که در بخش شمال شرق پارک ملی کویر قرار دارد. بهترین وسیله برای عبور از این کویر نیز ، جیپ های سبک وزن است. البته فراموش نکنید که هر لحظه امکان گیر کردن و گم شدنتان در کویر ریگ جن وجود دارد. 
 
سفر به ریگ جن معمولا با بیشترین حد تجهیزات صورت می گیرد. در این سفر لازم است برای مدت حداقل 15 روز ذخیره غذا ، آب، بنزین و وسایل فنی خودرو همراه گردشگر باشد. نقشه را هم فراموش نکنید، چون سفر به ریگ جن بسیار خطرناک است. مهمترین مسئله اینکه اگر تا به حال کویر نوردی نکرده اید و به اصطلاح حرفه ای نیستید، برای اولین تجربه، به هیچ عنوان ریگ جن را برنگزینید. حتی اگر حرفه ای هم هستید، حتما به طور گروهی به این منطقه سفر کنید. 
 
در ضمن، بلد محلی را فراموش نکنید، چون محلی ها معمولا آدم های کار کشته ای هستند و علاوه بر تعیین مسیر، حتی در شرایط سخت، خیلی خوب می توانند راهنمایی تان کنند. بخشی از منطقه، نسبتا مسطح تر است با تپه ها کوچک تر، بنابراین عبور از آن نسبتا آسان به نظر می رسد ولی با کمی پیشروی، با کم شدن ارتفاع به اراضی باتلاقی می رسید که اینجا تقریبا جنوب منطقه است. اصرار برای عبور از این اراضی باتلاقی بی فایده است، بنابراین بهتر است از سمت شمال غربی به حرکت تان ادامه دهید. 
 
وقتی آخرین کوه هایی که 2300 متر ارتفاع دارند را رد کردید، به بخش شمالی ریگ جن می رسید. از اینجا، کوه دماوند را هم می توانید ببینید. با ادامه این مسیر، به پارک ملی کویر می رسید. اگر شما مسیر دیگری را می پسندید، می توانید با استفاده از نقشه و راهنما، مسیر جدیدی را تجربه کنید، اما تمام سختی ها و بالا و پایین ها، یک طرف و آسمان پرستاره شب هایی ریگ جن هم یک طرف. خوابیدن روی شن های روان، روی تپه ای بلند و چشم دوختن به آسمانی که حتی یک نقطه سیاه ندارد و بسیار خیره کننده است. 
 

خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۳۰ نظر

 1. خیلی کویرودوس دارم……….

 2. امیرحسین جوون اول سایت

  دلم میخواد برم ببینم

 3. منم کنجکاو شدم برم ببینم
  دلم بدجور ماجراجویی میخواد

 4. ریحان جان عزیزم نوشته هر کی بره اونجا …….
  دیگه بر نمی گرده البته دور از جونه شما وبقیه …….
  انوقت این چه کاریه ؟؟؟؟؟

 5. شهر ورزنه داخل اصفهان هم چنین منظره ای داره قشنگه هرکسی میخواد اونجا ماشین مخصوص هست روی این تپه ها ویراژ میده خیلی باحاله

 6. تا حالا نشنیده بودم ولی الان دلم خواست برم ببینم.

 7. ما توی همین سایت چندتا جن و شیطان داریم که با نام های … یکدفعه طلوع می کنن و بعدشم سریع غروب
  احتیاج نیست برین اونجا همین جا داریم

 8. اره به خدا راست میگین …..
  دور از جون دوستهای خوبه اسمونی ……
  اینها دستهای شیطان را هم از پشت بستن …
  بازم مرام شیطان حداقل اهانت وبی احترامی ……
  تو کارش نیست ……..
  اما وای از ظلم انسانهای شیطان نما……..

 9. امیرحسین جوون اول سایت

  عین جن بو داده یهو میان.خخخخخخ

 10. موافقم باهاتون

 11. بچه ها همه تون یک لایک بـــــــــــــــــــــــــزرگ دارین

 12. ☞♥♔♚δ๑кï♚♔♥☜

  دیشب بعدازدیدن فیلم ستایش جوگرفتم پریدم جلوبابام وگفتم این خونه که توش نشستی وماشینی که زیره پاته ماله منه،
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  هیچی دیگه الان هفتا دندون بيشترندارم وچشم چپمم 25درصد بینایی داره!!!

 13. جالب بود
  دوستان تازه وارد ما مدت هاست که با این جن ها کار میکنیم و از هر توهینی نسبت به هر کسی فرو گذار نیستن خودتون ناراحت نکنید برای هدایتشون دعا کنید

  • مریم عزیز مگه مهلت به ما میدن که حرفمون را بزنیم انقدر مطالب از این دانشمند اون دانشمند میارن که اصلا ادم میمونه خودشون چی واسه گفتن دارن ؟؟؟میگن شما ها بی سوادین بیکارین کودکستانی هستین چرا وارد بحث می شین ؟ آخه یکی نیست به اینها بگه شما ها که اینقد مثلا سواد دارین اینقد می فهمین یادتون ندادن که احترام گذاشتن هم جزئی از شخصیت هر انسان هست ؟؟؟بهتون یاد ندادن اگر میخاهین انتقاد کنید با احترام حرف بزنید ؟؟؟انوقت دم از آدمیت می زنید ؟؟؟ مگه اینجا دانشگاهه که بحث سیاسی راه میندازین ؟؟؟؟من که هیچوقت برای اینهایی که خودشون را به خواب زدن دعا نمیکنم کاره اینها سختر از دعا است ……من با 2 نفر از این گروه تو یکی از این صفحات بحثم شد چنان الفاظ رکیک دادن که من مونده بودم که مگه اینجا چاله میدونه که همچین فحش میدن ………فقط خدا به داده شون برسه همین ……..

   • امیرحسین جوون اول سایت

    سایه جان ببم جان خودتو ناراحت نکن ایندفعه خودم پشتتم هرکی بخواد زر مفت راجع به ناموس مردم بزنه خودم همونجوری جوابشو میدم
    سپیده خانم هم فک کنم بهش توهین شد رفت و من واقعا متاسفم

    • اقا امیر حسین خان جانکم واقعا ازتون ممنونم به خدا منم اولش که این طرزه برخورد را ازشون دیدم اصلا تصمیم داشتم که دیگه نیام ولی بعدش
     دوباره گفتم دور از جونه شما وبقیه دوستان اینها خیلی پرو میشن اونها نباید اینجا باشن نه ما به خاطر همین امدم ولی فکر نکنم سپیده خانم هم به خاطر این باشه حتما میان چون خیلی خوشحال بودن که دوستان جدید به غیره بعضی ها پیدا کردن البته اگر بعضی ها اجازه بدن از غیرت وناموس پرستی شما هم بی نهایت ممنونم فقط مردان واقعی ایرانی
     ناموس پرستی وغیرت تو خونشون موج میزنه …..ممنونم ببم جان

 14. باسلام
  من مدتهاست مطالب سايت رودنبال مي كنم.اگه خودتون هم تعدادبازديدهاي هرمطلب روببينيدمي فهميدكه گاهي چندهزارنفريك مطلب روكليك كردن وخوندن اما فقط عده قليلي هستن كه هرروز نظر ميذارن .اين دليل براين نيست كه فقط شمامطالب سايت رو مي خونيد.فقط خيلي هادلشون نمي خواددرموردمطالب نظري بذارن .شماكه ادعاي خوبي وبهتربودن دارين اماتحمل حتي يه نظرمخالف خودتون رونداريدومن ديديم كه همه چه مواضع تندي ميگيرين .همون طوركه بقيه به سلام عليك كردن هرروزه شماوپيامك نوشتن درجواب مطالب حرفي نمي زنن شماهم بايدبه راي ونظركساني كه گاهي نظري مي دن احترام بذاريد.من نمي خوام به كسي توهين وبي احترامي كنم اما نظر هركس واسه خودش محترمه وفقط مي خواداينجابه اشتراك بذاره نه اينكه چيزي روبه شماديكته كنه .اما متاسفانه اينجا همه درموردهم قضاوت بدوعجولانه مي كنن واين اصلاخوب نيست .خيلي هاممكنه اينجادلشون ازخيلي خاي ديگه پر باشه اما به نظرم كسي كه ادعاي خوبي داره نبايدازواژه هاي شيطان وجن بوداده استفاده كنه .واگه كسي هم حرف بدي زده بايدبه ديده ي اغماض نگريست .همه نمي تونن مثل هم فكر كنن ونظر بدن .اميدوارم ازامروزباهم به گونه اي ديگرباشيم

  • امیرحسین جوون اول سایت

   خیلی خای دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ غلط املاییت تو حلقم
   خخخخخخخخ یه نمونش پیدا شد قناری داداش بیا شاهد از غیب رسید

  • لایک داری بنفشه جون اینجا خیلیا ادعای…….. دارن ولی نمیدونن که ادعاشون پوچه پوچه از خودشون…….. عکس تو شناسنامه شونه.

 15. بنفشه جان سلام
  شما هرزمان که دوست داشته باشید میتونید درباره ی مسائل مختلف نظرتون روبگید وکسی حق دخالت نداره اما دوست عزیز نظردادن درمورد مطالب مختلف با زیر سوال بردن قرآن و …..خیلی فرق میکنه همه حق اظهار نظردارند اما هیچکس حق نداره آیات قرآن رو اشتباه تفسیرکنه و اعمال ناپسند گروه داعش رو مطابقت بده با کارهای حضرت محمد(ص) در زمان جنگ.پیامبر ما کی خون یه انسان بی گناه رو ریختند غیر از اینه که همیشه به اخلاق نیک سفارش کردن آیا صفاتی از پیامبر ما در گروه داعش دیده میشه که اون شخص اومده میگه پیامبر هم همینطور بوده و همش دستور قرآنه همچین نظری اصلا برای من قابل احترام نیست.
  به هرحال خوشحال میشیم شماهم از این به بعد نظرتون رو بیان کنید.

 16. باسلام ممنون ازخانم ندا
  من حرف شماروكاملاقبول دارم .چيزي كه شمافرموديدكاملامتين وصحيحه .نظردادن درمورداديان ومكاتب الهي مخصوصاپيامبرمهرباني مااون هم به صورت ناقص واينكه خيلي جيزهاازعقل وفهم ودرك ماخارجه كار درستي نيست ومن هم تائيد نكردم .من نمي دونم آقاي اميرحسين درموردكدام گروه ودسته صحبت مي كنه .من فقط يه خواننده صرف هستم كه هرروزبه اين سايت مراجعه مي كنم همين وبس .وحرف كسي روهم تائيد وتكذيب نكردم .فقط گفتم ميشه رفتارتلخ بعضي هاروبه ديده اغماض نگريست هركس باطرز صحبت فرهنگ خودش رونشون ميده وگرنه هيچ چيزديگه اي ازمن وياشماكم نمي شه .موضوع اختلاف بعضي ازدوستان باهمديگه مربوط به مطالب ديني نمي شه اگه به مطالب قبلي سايت نگاه كنيداختلاف نظرهارودرهرسطحي مي بينيد ومن گفتم اين اختلافات طبيعيه ازهم دلخورورنجورنباشيم همين وبس .اگه حرف من كسي روناراحت كردعذرخواهي مي كنم
  بدرود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*