آخرین خبرها
تعداد بازدید : 14,495

روغن پالم چیست و چرا اضافه کردن آن به مواد پرچرب خطر آفرین است؟

روغن پالم؛ واژه یا به عبارتی ماده ای است که اگر چه جدید نیست اما در چند روز اخیر وارد حوزه گسترده واژه های نگران کننده در ذهن ایرانیان شده است.

هنوز چند روزی از صحبت های وزیر بهداشت درباره شایعه ورود پالم به صنایع لبنی نگذشته بود که واکنش ها نسبت به آن آغاز شد و این بهترین دلیل برای اثبات ضرب المثل قدیمی تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها بود.

 وقتی وزیر بهداشت اعلام کرد در ماست پرچرب بعضی از شرکتها که اسمشان اعلام خواهد شد روغن پالم استفاده می شود دبیر انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه هیچ کارخانه‌‌ای را سراغ ندارم که از چربی گیاهی به جای چربی حیوانی در تولید شیر پرچرب استفاده کند، گفت: این حرفها تشویش اذهان عمومی است واگر وزارت بهداشت از وجود کارخانه‌‌های متخلف مطلع است باید فورا جلوی فعالیت آن‌ها را بگیرد.

 رضا باکری رئیس انجمن صنایع لبنی در مورد استفاده روغن پالم برای تولید شیر پرچرب توسط برخی از کارخانه‌های صنایع لبنی گفت: این موضوع را شنیده‌ام و از بیان آن توسط وزیر بهداشت و درمان بسیار تعجب کردم.

 اما در همین زمینه ،رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با تاکید بر اینکه اضافه نمودن روغن پالم به شیر به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست، گفت: این اقدام سلامت شهروندان را به صورت جدی تهدید می‌کند و لازم است وزارت بهداشت و درمان مداخله جدی برای نظارت داشته باشد.

 رحمت‌الله حافظی در گفت‌وگو با ایسنا‌ درباره مطرح شدن خبری مبنی بر اضافه نمودن روغن پالم به شیر گفت: این مسئله از نظر بهداشتی و سلامت مورد تایید نیست و انتظار داریم وزارت بهداشت با مداخله و نظارت بیشتر مانع از این اقدام شود.

**روغن پالم چیست؟

 **اما روغن پالم چیست و چرا اضافه کردن آن به مواد پرچرب خطر آفرین است؟

روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج می‌شود. به‌کارگیری روغن نخل به‌عنوان سوخت گیاهی از چند سال اخیر، موجب افزایش تقاضای جهانی و در نتیجه افزایش قیمت آن هم شده‌است. کشور مالزی بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن نخل در دنیا است .

 و در اکثر خیابانهای شهرهای مالزی این درخت به فراوانی دیده می شود. مثل همه روغن های گیاهی روغن نخل حاوی کلسترول نیست اگرچه مصرف چربی اشباع شده کلسترول LDL و HDLرا افزایش می دهد.

روغن نخل یک ماده رایج پخت و پز در کمربند استوایی، افریقا،اسیای جنوب شرقی و بخش هایی از برزیل است.در دیگر نقاط جهان برای پایین اوردن هزینه ها در صنایع غذایی تجاری و پایداری بالا اکسیداتیو (اشباع) محصول تصفیه شده برای سرخ کردن هم استفاده می شود.

 با این حال مطالعاتی در سال ۲۰۰۹ انجام شد که نشان داد ممکن است روغن نخل جایگزین مناسبی به دلیل داشتن چربی های ترانس برای افراد با سطح بالا LDL نیست. استفاده از روغن نخل نگرانی هایی را برای گروه های فعال محیط زیست ایجاد کرده است.

 میزان زیاد روغن ها در درختان باعث جذب سرمایه گذاران برای سود دهی شده است که این منجر به از بین رفتن جنگل های مالزی و اندونزی به منظور ایجاد فضا برای کشت خالص روغن خرما شده است.

**پالم و افزایش بیماری قلبی

روغن پالم از اسیدهای چرب و گلیسرول مثل همه چربی ها تشکیل شده است. بر خلاف تمام چربی ها اسیدهای چرب اشباع فراوانی دارند که در دمای اتاق جامد هستند. روغن پالم اسم خود را از اسید چرب اشباع c۱۶ یالمتیک اسید گرفته است. اسید اوئیک اشباع شده نیز تشکیل دهنده روغن نخل است.

به گفته ی سازمان بهداشت جهانی شواهد قانع کننده ای است که نشان می دهد مصرف پالمتیک اسید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. بنابراین آن را به عنوان اسیدهای چرب ترانس در طبقه بندی قرار می دهند.

چربی های ترانس نیز در دمای اتاق جامداند آنتی اکسیدان های روغن پالم قرمز مثل توکوتری نولز و کاروتنوئیدها به دلیل خواص درمانی که ادعا می شد به مواد غذایی و لوازم آرایش اضافه می شد و هم اکنون هم در مواد آرایشی خانمها استفاده می شود و قسمت اعظم تولیدات آرایشی به روغن پالم وابسته است.

مطالعاتی در سال ۲۰۰۹ میزان انتشار اکرول را آزمایش کرد. نشان داد که یک محصول سمی و بد بود حاصل از تجزیه گلیسرول از قسمت عمیق سرخ کردن سیب زمینی در روغن پالم قرمز و زیتون و روغن آفتابگردان اشباع نشده حاصل می شود. در حال حاضر روغن پالم به عنوان «روغن گیاهی» یا «چربی گیاهی» بر روی برچسب های مواد غذایی در اتحادیه اروپا (EU) ذکر شده است.

از سال ۲۰۱۵ زیر نظر اتحادیه اروپا در بسته بندی مواد غذایی دیگر اجازه استفاده از اصطلاح کلی «چربی گیاهی» یا «روغن گیاهی» در فهرست مواد تشکیل دهنده داده نخواهد شد. تولید کننده ی مواد غذایی باید نوع خاص چربی گیاهی را استفاده می کند شامل روغن پالم را ذکر کند.

**سایر کاربردها: سوخت زیستی

 روغن نخل را می توان به عنوان بیودیزل (سوخت زیستی) که آن هم معمولا به عنوان روغن پالم متیل استر شناخته شده است استفاده کرد. روغن پالم متیل استر از طریق یک فرایند به نام تبادل استری ایجاد شده است.

 سوخت زیستی روغن پالم معمولا برای ساخت بیودیزل روغن پالم مخلوط با سایر سوخت ها مخلوط می شود. بیو دیزل روغن پالم استاندارد N۱۴۲۱۲ اروپا را برای سوخت زیستی دریافت کرد. بزرگ ترین واحد تولید بیو دیزل روغن پالم در جهان در سال ۲۰۱۱ فنلاند بود که روغن بیو دیزل گیاهی را در سنگاپور افتتاح کرد.

آفتاب

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲۲ نظر

 1. امیرحسین جوون اول سایت

  مطلبش درسته پزشکان اعلام کردن که شیر و ماست پرچرب زیاد نخورید

 2. خوب جلوی این و بگیرن فردا میرن روغن ماشین میریزن… .
  همین روغن های مایع و جامد فکر میکنید که گیاهی هستند؟؟؟؟؟؟؟

 3. حالا مثلا ماست و شیرهای کم چرب خوبن؟
  یه جز نشاسته و شیرخشک های تاریخ گذشته چیزی توش نیست.
  اوضاع جوری شده که لبنیات سنتی با ریسک غیرپاستوریزه و غیرهمونیژه بودنش خاصیت بیشتری دارن.

 4. گاو هم گاوهای قدیم اینقدر شیره شون چربی داشت……….
  یه لیوان شیر می خوردی …معده ادم هنگ می کرد ……..
  این شیره یا چربی………….

 5. اتفاقا دیروز درمورد همین مطلب با یکی ازدوستان که اطلاعات خوبی داشت صحبت میکردیم.
  ایشون معتقدبودروغن پالم یه روغن صنعتیه که متاسفانه درموادغذایی مورداستفاده قرارمیگیره.مخصوصا درماستهای خامه ای وپرچرب که درافزایش وزن وبروزبیماریهای قلبی خطرآفرینه.
  .
  حالا تا دکترنازنین بیاد ببینیم نظرکارشناسی ایشون چیه…هرچی باشه راهکاریه واسه خودش.
  ریحان خانوم ماست وشیرپرچرب نخوریا خطرداره واست..راستی ماست به انگلیسی چی میشد…یوگارت…؟

 6. مرسی آبجی ریحان..درکل اطلاع رسانیت عالیه.ازموسسه زبان خارجیت چه خبر کاروبارت خوبه انشالا..؟
  .
  امیرجون…توروحت گله های بیشمارمن
  سرسنگین شدی..!!! عمو جان…!!!؟
  بیا تاخودم واست آستین بالا بزنم زن بگیرم…زیاد راه دوری هم نمیریم..همین نزدیکیها
  بعدشم به وصلت بی بی جانم با پدربزرگت رضایت میدم…چکارکنم دیگه …چقدتاوان رفاقت بدم
  راضی میشی بازم

  • هستیم داش آرمان ،من همیشه دعا گوی رفقا و دوستان هستم .دور ا دور از حالتون باخبریم .راستی دیر جنبیدی پدر بزرگم منصرف شده یکی بهترشو پیدا کرده.:-)

   • میگم دعای تو به چه درد من میخوره مردحسابی…وقتی مستجاب نمیشه
    .
    مرسی ریحان جان
    راستی دیدی چی شد..؟ اومدیم سفت بزنیم به همین راحتیا بی بی رو شوهر ندیم غافل ازاینکه مرغ ازقفس پرید…واقعن حیف شد..باس برم سراغ یه مورده دیگه.
    .
    ولی وصلت با مجردزاده دنگ وفنگی هم داره واسه خودش…نمیدونم والا…تاقسمت چی باشه

    • ایشالاه خودت داماد بشی خودم واست بندری برقصم .من ک فک تا دنیادنیاست بقول تو مجرزاده بمونم.بعدش داش آرمان موقع استجابت دعا حتما یه دوش لازمه .من نمیگم گروه داعش میگه .

  • خواهش میشود عامو آرمان.
   موسسه هم خوبه دست بوسه

 7. آب نیترات دار ……
  نان جوش شیرین دار ……
  برنج آرسنیک دار ……
  سبزیجات با فاضلاب و کود انسانی ……
  میوه ها با کود شیمیایی و سموم دز بالا ……
  لبنیات با وایتکس و روغن پالم ……
  مرغ هورمونی ……
  آلودگی هوا تنفس سرب ……
  آنتن موبایل با هزار نویز خطرناک روی پشت بام های مسکونی ……
  پارازیت اشعه های سرطان زا ……
  پراید ……

  خداییش هممون تصادفی زنده ایم

  • ریحان جان گل گفتی… .
   امان از دست این پارازیتا که این همه ادم دارن به سرطان مبتلا میشن این همه بچه ناقص متولد میشه یا تو شکم مادر میمیره
   عزیزم اینایی که میخوری مرغ نیست خروسه پدر شوهرم قصابه اینا رو خیلی خوب میدونه…
   دیگه چی بگم که حتی قناری هام از بس پارازیته که تخماشون پوک میشه بدونه نطفه… .

  • لایک ریحانه جان.خوب گفتی.

 8. من که به بابام پیشنهاددادم بریم چن تا
  گاو وگوسفندبگیریم درتولیدشیروماست خودکفابشیم …..
  .
  .

  شمام میتونیدبریدچن تا گاو وگوسفند بخرید خودتون شیرو ماست تولید ومصرف کنید …..
  بعدها میتونید گستردش کنید وگاوداری بزنید این پیشنهادمن براکسایی که بیکارن خیلی عالیه
  هم جونتون درامانه هم ازبیکاری درمیایدودرآمد دارین…..
  .
  .
  .
  والامن جونمودوس دارم وهنوآرزودارم
  هرطورشده باباموراضی میکنم چن تاگاو بگیره ….

  • صبا جان عزیزم از من می شنوی همون شیر تقلبی می ارزه به یه گاوداری ……….
   چون ما قبلا گاوداری داشتیم به چه عظمت …….
   همه هم توش کار می کردیم هم درس می خوندیم ………
   با کاردانی بزرگان همچین به زمین خوردیم که 7 سال نتونستیم ……
   از جا بلند شیم ……….

   • نه بابا سایه جون 3تاگاوداشته باشی بدم نیستاااااااا…
    ولی گاورداری اصلاااااااا
    2 یا 3تا گاو داشته باشیم اندازه مصرفمون
    درضمن فک نکنم این پیشنهادم عملی بشه چون مامانم به شدت وسواس داره یه جوجه نمذاره من بیارم خونه چه برسه به گاو وگوسفند….هههه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*