آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,459

سردار طلایی از زنان مطلقه حلالیت بخواهید

«به خانمم گفتم من دارم می‌روم سر کار و آنجا سه خانم که دو تا از آنان مطلقه هستند کار می‌کنند، شما راضی هستی؟ گفت:‌ قلم پایت را می‌شکنم. من به عنوان زن دلم می‌خواهد همسرم امنیت داشته باشد.»
این جملات، روایت آقای مرتضی طلایی نایب‌رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران از مکالمه‌ای کوتاه با همسرشان است؛ جملاتی که برای دفاع از تصمیم اخیر آقای محمدباقر قالیباف شهردار محترم تهران مبنی بر جلوگیری از اختلاط زن و مرد در شهرداری پایتخت در جمع خبرنگاران بیان شده است. موضوع این نوشتار، تحلیل و بررسی تصمیم شهردار تهران نیست، بلکه تنها بیان چند نکته خطاب به آقای طلایی پیرامون جملاتی است که بیان فرموده‌اند:

1) جناب آقای طلایی! شما با استفاده از واژه «مطلقه» برای برخی زنان محترم و سپس روایت تهدید همسرتان، عملا به این واژه بار معنایی منفی داده‌اید و با این پیش‌فرض خودساخته، نتیجه گرفته‌اید که «زنان مطلقه» عامل ناامنی مردان می‌شوند.

«مطلقه» در لغت به معنای زنی است که طی یک فرایند کاملا شرعی و قانونی از همسر خود جدا شده است. چنین فردی مرتکب کدام خطا شده که حال باید از او دوری کرد؟ اگر برخی مردم – به‌ناحق – نگاه خوبی به این دسته از زنان ندارند، آیا شما هم به عنوان کسی که لااقل به واسطه شخصیت حقوقی‌تان توقع می‌رود رگه‌هایی از پختگی و نخبگی در وجودتان باشد، باید این‌گونه بیندیشید و به جای اصلاح این دیدگاه غلط فرهنگی، آن را در جامعه نشر دهید و موجب القای سوءظن به قشری از اقشار جامعه شوید؟

توصیه می‌کنم آیات 11 تا 13 سوره مبارکه حجرات را با دقت مرور کنید تا ببینید که یک‌جا و یک‌تنه برخلاف دستورات اکید قرآن کریم مبنی بر «خودداری از لقب دادن»، «پرهیز از گمان‌های نادرست» و … سخن گفته‌اید.

2) بر اساس آمار رسمی، متاسفانه پدیده طلاق و به تبع آن زنان مطلقه روزبه‌روز در حال افزایش است. اولا این پدیده، محصول جامعه‌ای است که برخی مردان محترم از جمله حضرتعالی بر مسند امورش نشسته‌اند. ثانیا شانه‌های مردانه همین زنانی که موجب ناامنی توصیفشان کرده‌اید، مجروح از تحمل سختی معیشتی است که این سختی، حاصل عملکرد همجنسان بنده و شما یعنی جنس مذکر بوده است؛ چه همان مردان به ظاهر مسئولی که با عملکرد ضعیف خود در سامان‌بخشی به وضعیت اقتصادی جامعه، زوج‌های بی‌شماری را به سمت طلاق سوق داده‌اند و چه مردانی که در مقام همسران سابق زنان مطلقه، احتمالا نوازش و محبت معمولشان سیلی و لگد و ناسزا بوده یا سند اثبات مردانگی‌شان، نتیجه مثبت آزمایش اعتیاد!

بر همین مبنا، چنین زنانی باید علی‌القاعده با آسیبی که از ناحیه مردان دیده‌اند، بیشتر نسبت به جنس مرد احساس ناامنی کنند، نه برعکس. ثالثا بسیاری از زنان شریف و محترمی که از همنشینی با آنان پرهیز داده شده‌اید، در مقام سرپرست خانوار یا در جایگاه‌های مختلف اجتماعی، همپای بسیاری از مردان وفادار به همسر و باغیرت همچون شما به ایفای مسئولیت می‌پردازند و اتفاقا در میان شهروندانی که با رای آنان به شورای شهر تهران راه یافته‌اید، به احتمال قریب به یقین زنان مطلقه بسیاری بوده‌اند. چنین زنانی چگونه می‌توانند با مطالعه اظهارات شما چشم امید حمایت از ناحیه نایب‌رئیس شورای شهرشان برای بهبود وضعیت زندگی‌ خود داشته باشند؟

3) پرسش مهم دیگری که ایجاد می‌شود این است که حضرتعالی چه تصویری از محیط کاری خود و از آن بالاتر چه تصویری از شخصیت خود نزد همسرتان ترسیم کرده‌اید که ایشان را به هراس افکنده‌اید مبادا نوعی «ناامنی» از جانب زنان همکار متوجه شما شود؟ شما سال‌ها فرمانده انتظامی تهران بزرگ بوده‌اید و با انواع و اقسام افراد سر و کار داشته‌اید. حتی به قول خودتان همانگونه که در گفت‌وگوی اخیر با خبرنگاران نیز بیان کرده‌اید، «زنان خیابانی» از شما به خاطر برخوردهایتان با مزاحمان تشکر کرده‌اند. آن زمان که شما در ناجا بودید و حتی به اقتضای جایگاه و عملکردتان مورد تقدیر زنان خیابانی قرار می‌گرفتید، نظر همسر محترمتان درباره فضای کاری شما چه بود و چه برنامه‌ای برای قلم پایتان داشتند؟ آیا آن زمان که جوان‌تر هم بودید «ناامنی» خاصی متوجه جنابعالی نبود و امروز که گرته‌ برف میانسالی بر موهایتان نشسته، امنیتتان مستعد تهدید شده است؟

باورکردنی نیست که همسر شما معتقد باشند زنان مطلقه حتی از زنان خیابانی – که البته آنان هم از کرامت ذاتی انسان برخوردارند – خطرناک‌تر باشند. علاوه بر این، اگر تصویری که شما از محیط کاری خود و شخصیتتان ترسیم کرده‌اید درست باشد، آیا مردم می‌توانند به چنین محیطی و نماینده‌ای که راهی این فضا کرده‌اند، اعتماد داشته باشند؟ آیا شهروندان نخواهند گفت این چه شورای «اسلامی» است که امنیت نایب رئیسش به واسطه همکاری و همصحبتی با دو زن مطلقه به خطر می‌افتد؟

لطفا اگر هنگام اظهارنظر به فکر خود نیستید لااقل به فکر حرمت «اسلام» یا حداقل به فکر حرمت همکارانتان باشید. با انتشار اظهارات شما، کسانی که فرزند یا همسرشان در محیط شورای شهر تهران مشغول فعالیتند، چه امنیت خاطری خواهند داشت؟

4) دوست شما و شهردار ما جناب آقای قالیباف با هر انگیزه و نیتی به هر حال تصمیمی را درباره مجموعه تحت تصدی خود اتخاذ کرده و آن را به مرحله اجرا گذاشته‌اند. وقتی تریبونی به اهمیت تریبون نماز جمعه تهران برای دفاع از این تصمیم در اختیار جناب آقای قالیباف قرار می‌گیرد و از سوی دیگر از نماینده مجلس گرفته تا رئیس دستگاه قضایی از این اقدام حمایت می‌کنند و شهردار پایتخت را مورد تحسین و تشویق قرار می‌دهند، آیا لازم است شما با بیان چنین عباراتی با اهانت به قشری از اقشار جامعه، حمایت و ارادت خود را نسبت به دوست قدیمی‌تان ابراز کنید؟

عمل جنابعالی مصداق بارز «دفاع بد» است که از هر حمله و هجوم خوبی نتیجه مخرب‌تری دارد و اصل تصمیم را هم زیر سوال می‌برد. شما ابعاد تصمیم آقای قالیباف را با جملاتی که به زبان آورده‌اید و سایر واکنش‌هایتان در جمع خبرنگاران، به حدّ بسیار خفیفی تنزل داده‌اید و بر همین اساس به نظر می‌رسد که ایشان هم چندان از این عبارات خرسند نشده باشند.

5) آقای نایب‌رئیس محترم شورای شهر تهران! حق‌الناس اعم از حقوق مادی و معنوی است. شما با بیان عباراتی که رسما و صراحتا وهن و تحقیر زنان مطلقه بوده است، حق معنوی عظیمی را بر ذمه خود نهاده‌اید. خوب می‌دانید که عبور از پل صراط صرفا نیازمند داشتن پاهایی با قلم سالم نیست، بلکه محتاج سبکباری نسبت به حق‌الله و به‌ویژه حق‌الناس است. پس حالا که ان‌شاءالله به واسطه وفاداری به همسر محترمتان پاهایی سالم دارید و به مدد تهدیدات متعلقه محترم، از هرگونه ناامنی زنان مطلقه مصون هستید، بهتر است با حلالیت طلبیدن و عذرخواهی از این دسته از بانوان محترم، اسباب عبور آسان از پل صراط را نیز برای خود فراهم کنید.

البته هیچ تضمینی وجود ندارد که عذرخواهی شما به گوش همه زنان مطلقه‌ای که دلشان از حرف‌های شما شکسته برسد یا اگر هم رسید، لزوما حلالتان کنند؛ اما به هر حال، بد نیست تلاشی در این زمینه داشته باشید. از حق خبرنگاران هم بگذریم که «کرامت» و «نان» آنان را در همین گفت‌وگو زیر سوال برده‌اید. صنف ما مدت‌هاست از برخی مسئولان، انتظار رفتار و گفتار موافق اصول اخلاقی را ندارد.

6) آقای مرتضی طلایی! ای کاش طلایه‌دار عمل به سیره مولایی باشید که نام کوچکتان صفت بزرگ و نورانی اوست؛ مرد راستینی که حتی بی‌حرمتی به یک پیرزن یهودی در سرحدات اسلامی را هم برنمی‌تافت، چه برسد به بی‌حرمتی به یک زن مسلمان که از بخت نامراد، پسوند «مطلقه» را یدک می‌کشد و از بد روزگار، همکار شما شده است. فرموده بودید «ما یک جو غیرت دینی می‌خواهیم». باور کنید ما به «نیم‌جو غیرت دینی» شما هم راضی هستیم، منتها نه آن دینی که زنان مطلقه را عامل ناامنی مردان می‌داند که صد من غیرت برخاسته از چنین قرائتی از دین مبین اسلام، ارزنی نمی‌ارزد.

ایسنا
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۳۱ نظر

 1. امیرحسین جوون اول سایت

  حرفشون درست نبوده

 2. اهانت از این بالا تر عایا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. امیرحسین جوون اول سایت

  من خانمهای مطلقه زیادی رو دیدم که بسیار باشخصیتن یعنی اصلا نمیشه بهشون وصله ای چسبوند در ضمن اگه مرد خودش عزت نفس داشته باشه نه مطلقه نه مجرد نمیتونن روش تاثیری بذارن مگه اینکه خوده مرده هم دوست داشته باشه

  وگرنه اینها یه مشت چرت و پرت قدیمیاس که به زن مطلقه انگ میچسبوندن که من با طرز تفکرای اینجوری و قدیمی کاملا مخالفم

  • کاملا با نظر تون موافقم ………
   بخصوص انجا که از عزت نفس اقا یون گفتین عنده حقیقته………..

   • امیرحسین جوون اول سایت

    واقعا هم حقیقته

    • به نام آنکه در هجران غربت ……..به دلها می دهد درس محبت ……

     زبان دارم ولی خاموش “خاموش…….سخن دارم ولی بیگانه با گوش …..

     نه خوانندم “نه پرسندم “نه جویندم ……چه هستم من “یه یاد از خاطر

     فراموش……

    • ولی یه سوال یعنی یه مرد دور از جون اقایون سایت عذر می خام اینقد باید پست باشه که به علت اینکه با یه خانم اونم حالا مثلا مطلقه همکار هست امنیت شغلی نداره پس تو چه جور مردی هستی که باید همه جا نگهبان داشته باشی ؟؟؟؟؟اونم واسه چی برااینکه این خانم مطلقه هست ممکنه دست از پا خطا کنی ؟؟؟؟؟به تو میشه گفت مرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    • امیرحسین جوون اول سایت

     لایک واسه شعرت

     چه تو خانوما چه تو اقایون خوب و بد زیاده

 4. با سایه موافقم یعنی اهانت از این بالاتر؟

 5. در مسیر لحظه ها………..
  کاشکی در ذهن تو معنا شوم……….
  در شب تنها ییت رویا شوم …….
  چون غبار از کوچه باغه خاطرات …..
  در مسیر لحظه ها بر پا شوم ……..
  چشم بندم در زلال چشم تو………
  در نگاه آبی یت پیدا شوم ……….
  کاشکی می شد همسر با موجها ………
  رهسپار وسعت دریا شوم ……….
  تقدیم به تمام دلشکستگا ن از درد طلاق ……..که هیچوقت اتفاق نیوفتد ………

 6. زن عشق می کارد و کینه درو می کند…

  دیه اش نصف دیه توست و مجازات زنایش با تو برابر…

  می تواند تنها یک همسر داشته باشد

  و تو مختار به داشتن چهار همسرهستی ….

  برای ازدواجش ــ در هر سنی ـ اجازه ولی لازم است

  و تو هر زمانی بخواهی به لطف قانونگذار میتوانی ازدواج کنی …

  او کتک می خورد و تو محاکمه نمی شوی …

  او می زاید و تو برای فرزندش نام انتخاب می کنی….

  او درد می کشد و تو نگرانی که کودک دختر نباشد ….

  او بی خوابی می کشد و تو خواب حوریان بهشتی را می بینی ….

  او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر …

  و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛

  پیر می شود و میمیرد…

  و قرن هاست که او؛ عشق می کارد و کینه درو می کند

  چرا که در چین و شیارهای صورت مردش به جای گذشت،

  زمان جوانی بر باد رفته اش را می بیند و در قدم های لرزان مردش؛

  گام های شتابزده جوانی برای رفتن و درد های منقطع قلب مرد؛

  سینه ای را به یاد می اورد که تهی از دل بوده و پیری مرد رفتن

  و فقط رفتن را در دل او زنده می کند…

  و اینها همه کینه است که کاشته می شود در قلب مالامال از درد…!

 7. متاسفم برای کسی که عنوان سردار رو داره ولی اینقدر از شعور پایینی برخورداره……
  یکی نیست به این آقا بگه حالا کی به تو نگاه می کنه بیقواره؟؟؟؟؟

 8. هر چه بگندد نمکش میزنند # وای به روزی که بگندد نمک
  مرتیکه بینوا به همه عالم نشون داد که خیلی ضعیف النفسه!

  زن رانندگی نکند تا مرد منحرف نشود !
  زن در تلویزیون هم باید کاملاً پوشیده و ساده باشد تا مرد منحرف نشود !
  مانکن فروشگاه ها باید بی سرو با حجاب وبدون برجستگی باشند تا مرد منحرف نشود !
  زن خبرنگاری و نویسندگی و عکاسی نکند تا دستگیر نشود و مرد منحرف نشود !
  زن مهریه نگیرد تا به مرد فشار نیاید و او را طلاق بدهد و یکی دیگر بگیرد تا منحرف نشود!
  زن دوچرخه سواری نکند تا مرد منحرف نشود !
  با این قوانین میبینیم که مردان فاقد قدرت و اراده و فکر هستند و کشور در دست زنان است و زنان میتوانند با کمی شل کردن گره شال خود تمام نظام اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی جامعه را در دست بگیرند !!!!!
  تبریک به قدرت بی حد و مرز زنان!!!

  تقدیم به خانمهای خوب سایت! امثال این آقا مایه شرمندگی و سر افکندگی ما هستند.

 9. توهین و افترا زدن به دیگران دیگه توی این مملکت باب شده. اما به قول قدیمی ها کافران همه را به کیش خود پندارند. کاش این اشخاص کمی شعور و فهم کسب میکردن به جای عنوان شغلی تا بفهمن که زنان ایران زمین در تاریخ ایران شیرزنانی بودند که حتی در پیکارها دوشادوش مردها جنگیدند. اینها که جبهه نرفتن اگر رفته بودن یادشون بود که زنان و دختران بسیاری در جبهه های خرمشهر و آبادان چطور جونشون رو کف دستشون گذاشته بودن تا این آقا و آقا زاده هاشون در رفاه باشن.
  مطلقه بودن متأسفانه در فرهنگ این اشخاص معنایی جز ذهنیات فاسد و منحرف نداره و این قابل تغییر نیست چون اینجوری بار اومدن.
  درود بر شرف و غیرت و بزرگواری زنان ایرانی که در این روزگار پر از گرگ و کفتار از خیلی مردها مردانه تر زندگی میکنند.

 10. اینکه سردار این حرف رو تو یه نهاد دولتی زده یه توهین بزرگه..تعجب میکنم سردارطلایی مرد پخته وفهمیده ای هستش وحالا تحت چه شرایطی این مطلب رو عنوان کرده نمیدونم.
  .
  .
  .
  منم نمیخوام توهین کنم ولی پسرای مجرد ومردای متاهل زیادی تو اینطور رابطه ها دیدم…البته نه همه زنان مطلقه …تقریبا اقلیت

 11. البته ی جورایی ب این خانم حق میدم…این یکی از خصلتهای خانماست(البته ی تعدادیشون) که وقتی ازدواج میکنن فکر میکنن خرشون از پل گذشته و خودشون رو ول میکنن..اینو هم میزارم ب حساب تنبلیشون..دیگه بخودشون نمیرسن…بعد بجای اینکه ی مقدار برای خودشون و شوهرشون وقت بزارن اهمال کاریشون رو اینطوری جبران میکنن…با تهمت زدن ب دیگران…این خانم تو خونه بخودش برسه و برای شوهرش بهترین زن باشه که شوهرش اصلا چشمش خانمای دیگه رو نبینه..

  • ببخشید مریم خانوم..خیلی عذرمیخوام البته…الان مطلب درمورد زنان مطلقه اس…که یه عدشون واقعن انگیزه های خطرناکی دارن…نه درمورد همه زنان متاهل
   .
   .
   فی البداهه یاد یه جوک افتادم..
   .
   یارومیگه دخترخالم داشته مرغ تیکه میکرده بهش گفتم چقد مرغای چاق وبزرگی خریدی…!
   گفته آره بعضی ازمرغای ماده خیلی چربی دارن..!!
   .
   مرغ ماده..؟!!!!
   .
   میخوام سرم رو بکوبم به دیوار…دیوارکجاست حالا

 12. آقاي سردار طلايي ما به اينطور آدما مي گيم لق حتما خانومت هم شما مي شناسه كه لقين كه قلم پاتونو مي شكنه خودتونو درست كنيد وگرنه خانم هاي زيادي توي جامعه هستن مطلقه ، تنها و… بعدشم از موهاي سفيدتون كمي خجالت بكشين

 13. بابام همیشه میگفت زن هم فرشته س هم شیطان. با یه حرکت یا یه حرف میتونه ابروی خودشو داروندارشو ببره. وبا یه حرکت یا یه حرف میتونه اونقد جاودانه بشه که اسمشو توی تاریخ بنویسن…

  من زنای مطلقه زیادی دیدم هم خوبو پاک دامن مثل فرشته هم …………
  خوب درسته امکان خطا رفتن زنای مطلقه یه کم بیشتر از بقیه س ولی این دلیل نمیشه که بعضیا همه زنارو به یه چشم ببیننو به همشون تهمتو نارو بزنن.

  جامعه ما هنوز مردسالار. ولی خدارو شکر ما نسل جدید به زن ها همونقد که به مردا احترام میذاریم به اونا هم احترام میذاریم چه مطلقه باشه چه نباشه

  اگه از بیشتر مردا بپرسی کیو از همه بیشتر دوست داری میگه مادرم(تاج سرم) یا میگه عشقم(همسرم همدمم) یا میگه بچه م(که اونم حداقل یکیشون دختر). خب همه اینا از جنس زنن ولی باز به زن توهین میکنن…
  به امید روزی که همه برابر باشند

 14. اقای طلایی ضعیف النفس بودن خودتان را به زنان محترم فرافکنی نکنید
  بترسید از خدا
  متاسفم هستم برای شما

 15. به اعتقادات و باور های چون طالبانها و داعشی ها که هنوز زن را به عنوان یک موجود و ،ریده شده دارای شعور و استقلال تصمیبم گیری و حق حیات قبول ندارند و چیزی میدانند که خلق شده اند تا در خدمت شهوت آنان باشند اجازه بروز و ظهور در این مملکت پاک ایزدی که در اصل حرمت زنان ایران زمین را بسیار پاس میداشت ندهید بهراسید از ریشه گرفتن اینگونه اندیشه های که در سرا تا سر وجودشان یک جو عقل و شعور و منطق و انسانیت به جز شهوت و نگرش جنیستی وجود ندارد تمام انچه دارند تفکرات و اندیشه های جنسی هست و بس برای همین تنها و تنها حم و غمشان همیشه حول محور مسائل جنسی می گردد و از زن جماعت تنها چیزی که می بینند و درک می کنند جنسیت است نه انسانیت باید از داشتن چنین انسانهای کچ اندیشی در اطرافمان متاسف شد بخصوص انجا که در رد های تصمیم گیری ها قرار دارند بحث جدای جنسیتی و دلایل اصلی انرا لطفا از مقدمه ضیافت افلاطون بخوانید ببینید ریشه اعتقادی جدای مرا و زن از کجا نشات می گیرد و چرا ؟

 16. من برای همسر اینشون متأسفم که اینقدر نسبت به همجنسشون عکس العمل منفی نشون دادن خانم نسبت به همسرت جوری باش که نترسی از دو تا خانم مطلقه مگه زن مطلقه مترادف چه نوع زنی است که شما این طور رفتار کردی. و متأسفم برای امثال آقای طلایی که برای توجیه چنین کردارهایی که حتی امام خمینی(رة) هم به سختی با آن مخالف بودن علی رغم نظر فقهی خودشون که به شدت مخالف نگاه مرد به زن و برعکس است اما در مورد این مسأله واکنش عجیبی داشتن (ماجرای تیغه کشیدن بین خانم ها و آقایان در دانشگاه ها) که به شدت مخالفت کردن و این مسأله منتفی شد. حالا چرا شهردار ما داره علیرغم این مسأله رفتار می کنه چند دلیل داره:
  1- ایشون رأی نیاوردن در انتخابات رو تقصیر امام می دونن
  2- اختلاط زن و مرد باعث عدم رأی ایشون شده
  3- در این مدت که ایشون روی کار اومدن اتفاقاتی افتاده که منجر شده محیط کار شهرداری به نظر ایشون محل فساد شده باشه (از همه کارمندان شهرداری عذر می خوام)
  4- ایشون به خودشون اطمینان ندارن
  5- خودشون به ایشون اطمینان ندارن

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*