آخرین خبرها
تعداد بازدید : 4,972

مشاور ظریف: عربستان به دنبال تجزیه و سرنگونی ایران است

مشاور ظریف: عربستان به دنبال تجزیه و سرنگونی ایران است /اعضای داعش، بچه‌های عربستان هستند /در پرتو سیاست‌های دولت روحانی، ریاض راه همکاری با تهران را در پیش خواهد گرفت

نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد با اشاره به روابط پر افت و خیز تهران و ریاض معتقد است همیشه امکان تغییر رویکردها وجود دارد ولی ممکن است این رویکردها برای چند سال تغییر کند.

به گزارش نامه نیوز، عربستان سعودی، سکوت تحیربرانگیز خود در قبال مسائل و مشکلات منطقه را با اما و اگرهای بسیاری روز گذشته (جمعه) شکست. در روزهایی که غزه در آتش توپخانه‌های اسرائیل می‌سوزد و مردم عراق هر شب کابوس وحشی‌گری‌های داعش را در خواب‌های ناآرام خود مرور می‌کنند عربستان که خود را در جایگاه سیادت منطقه و اعراب می‌داند و می‌خواند، سکوت اختیار کرده بود و شاهد یکه تازی‌های عناصر داعش در عراق با هدف فتح بغداد از یک سو و به زیر کشیدن حماس در غزه است. عربستان اما از سوی دیگر صحنه رقابت و دشمنی با ایران را همچنان حفظ کرده و در سایه بهبود روابط تهران-واشنگتن بر سر پرونده هسته ای ایران و روی کار آمدن دولت اعتدال گرا در ایران حاضر به چرخش مواضع خود به سمت همکاری با تهران نشده است.

امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر خارجه ایران اخیرا در مصاحبه با روزنامه اخبار لبنان از اینکه روحانی برای عربستان فقط خیر و خوبی می‌خواهد گفت. عبداللهیان با اشاره به اینکه تهران وضعیت جسمانی پادشاه عربستان را در نظر دارد، گفت: معتقدم روابط دو جانبه تهران و ریاض در مسیر رو به جلو و با افقی وسیع در حرکت است و ما نسبت به آینده روابط دو طرف خوشبین و امیدوار هستیم.

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه روابط دو جانبه  میان ایران و عربستان خوب است اما در خصوص پرونده های منطقه ای اختلاف نظر وجود دارد تاکید کرد: همواره از مقامات سعودی خواستار افزایش رایزی ها و تبادل نقطه نظرات دوجانبه شده ایم.

این اما همه آن چیزی نیست که با وجود رخدادهای منطقه‌ای و آتش جنگ و اختلافات مذهبی و فرقه‌ای در خاورمیانه می‌گذرد و میان ایران و عربستان بر سر آن اخنلاف نظر وجود دارد. وزیر دفاع اسبق آمریکا در کتاب خاطرات خود که اخیرا بخش‌های از آن ترحمه شده است، به دیدارهایش با ملک عبدالله و محتوای آن که به طور ویژه بر مساله ایران متمرکز شده بود، اشاره کرده است. وی در بخشی از این خاطرات می نویسد: پادشاه عربستان از من خواسته تا آمریکا عملیات نظامی گسترده‌ای علیه ایران به اجرا درآورد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در دوران ریاست جمهوری بوش پسر و اوباما در ادامه خاطراتش درباره دیدار با ملک عبدالله در تابستان سال 2007 پس از نشست شرم الشیخ می‌‌گوید: این تنها دیداری بود که در آن کنترل اعصابم را از دست دادم. دلیل این مسئله این بود که ملک عبدالله از من به عنوان وزیر دفاع آمریکا خواست تا آمریکا یک حمله نظامی گسترده علیه ایران به اجرا درآورد که تنها به اهدافی که مشکوک به انجام فعالیت‌های هسته‌ای است، محدود نباشد و توان نظامی ایران را هدف قرار دهد.

طی این دیدار ملک عبدالله تاکید کرد که اگر آمریکا دست به این حمله نظامی نزند عربستان تصمیاتی یک جانبه و مستقل از آمریکا اتخاذ می‌کند تا از منافعش دفاع کند.این برای اولین بار نیست که اهداف ریاض برای حمله به ایران کینه و خصومت این کشور در قبال تهران در پس خاطرات و اسناد و مدارک فاش شده منتشر می شود. پیشتر ویکی لیکس نیز با انتشار اسناد و مدارکی از تلاش عربستان سعودی برای حمله آمریکا به ایران گفته بود.

در این رابطه، علی خرم، مشاور «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران و نماینده پیشین ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با خبرنگار «نامه نیوز» امکان همکاری و بهبود روابط ایران و عربستان را مورد بررسی قرار داد و به این سوال پاسخ داد که عربستان همچنان به دنبال عملیات نظامی علیه ایران است یانه؟

علی خرم گفت: اینکه عربستان همچنان به دنبال عملیات نظامی علیه ایران است یا نه را باید از خود این کشور پرسید؛ به نظر من عربستان یک رقابت منفی با ایران دارد. بیش از 40 سال است که هرگاه عربستان نتوانسته از پس مشکلات بربیاید به سمت همکاری با ایران آمده است و هرگاه هم توانسته اهداف خود را به پیش برده است.

وی در ادامه گفت: اینکه اکنون خاطرات وزبر دفاع آمریکا منتشر شده و مواضع عربستان در جلسات خصوصی گفته شده تنها روایتی از آن چیزی است که ما از قبل هم از آن باخبر بودیم، میدانستیم عربستان چه اهدافی دارد و چه افکاری در قبال ایران دارد.

مشاور وزیر خارجه از منظر دیگری به این موضوع پرداخته و می گوید: حالا اگر بخواهیم به عربستان در چارچوب قدرت منطقه‌ای و کشور همسایه نگاه کنیم موضوع متفاوت می‌شود؛ من معتقدم که باید تلاش کرد و نظر عربستان را جلب کرد تا به جای دشمنی در مقام همکاری با ایران بربیاید. تردیدی در این موضوع نیست که ریاض با تهران دشمنی دارد و به دنبال آن است که اگر بتواند ایران را تجزیه و یا سرنگون کند. به نظر من باید سیاست سنجیده ای درپیش گرفته شود تا بهانه‌ای دست این کشور داده نشود.

خرم درباره جولان داعش در عراق و کشورهای منطقه و اینکه اکنون تهدیدی برای حکومت های سنی نیز به شمار می‌رود، گفت: عربستان، قطر، امارات و ترکیه بودند که داعش را به وجود آوردند و همانند آن مثل معروفی که مار در آستین پرورش دادن، این مار را پرورش دادند و این مار اکنون در مقابل خودشان قرار گرفته است. داعش دور از عربستان نیست و همان نگاه های افراطی دولت عربستان را اکنون داعش در پیش گرفته و اجرا می‌کند.

وی افزود: داعش ترکیبی از بعثی‌ها و افراطی‌های سلفی سنی است، اعضای این گروه بچه‌های خود عربستان محسوب می‌شوند که اگر از کنترل خارج شوند به تهدیدی برای عربستان تبدیل می‌شوند. در این حالت ممکن است عربستان همچون گذشته در شرایط سخت در صدد همکاری با ایران بیاید.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی، همچنین گفت: معتقدم همیشه امکان تغییر رویکردها وجود دارد ولی ممکن است این رویکردها برای چند سال تغییر کند و آن مقاصد اصلی به طور خفته باقی بماند. در گذشته و در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی عربستان و ایران برای 10 تا 15 سال همکاری مطلوب و نزدیکی داشتند اما مجددا در سال‌های پس از آن به دلیل برخی افکار افراطی و فضای رقابتی روابط تیره و بعضا متشنج شد.

وی با اشاره به اینکه هر کشوری اگر سیاست سنجیده ای را در جهان، منطقه و در داخل کشور در پیش بگیرد دشمنان هیچ گاه فرصت و شانسی برای تعدی و سوء استفاده پیدا نخواهد کرد، گفت:  فکر میکنم در پرتوی سیاست های دکتر روحانی و نه در پرتو سیاست های دولت نهم و دهم و همچنین در پرتو برخی حقایق در منطقه و اتفاقاتی که رخ می دهد و همچنین کاهش تنش میان آمریکا و ایران، ریاض راه همکاری با تهران را در پیش خواهد گرفت.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۴۱ نظر

 1. خدا لعنت کنه این عربهای وحشی را………..

 2. اینکه گروه داعش رو چه کسانی بوجود آوردند مشخص نیست ! ولی این موضوع مدتیه بین رسانها بحث برانگیز شده که اکثر رسانها تولد این گروه مسلمان افراطی را توسط عراق و عربستان میدانند وبارها در خبرها اعلام شده بود که نوه صدام وشاهزاده های عربستان در این گروهک دیده شدند . ولی از طرف دولت آمریکا تغذیه میشه زیرا نقشه تقسیم خاور میانه 30 سال پیش توسط دولت آمریکا واجرای آن توسط مسلمانان طراحی شد . گروهک داعش فعلا به صلاحهای سبک ونیمه سنگین دست پیداکرده و تمام تلاشش اینه که از هر راهی که بتونه ثروتمند بشه که چند وقت پیش شاهد بودیم که مقبره یکی از پسران حضرت آدم را منهدم کرد برای بدست آوردن جواهراتی که در زیر این مقبره وجود داشت . صددرصد اگه ثروتمندبشه از آمریکا صلاحهای سنگین (تانک وهواپیما) خریداری میکنه ومسلم به ایران حمله میکنه ازطرفی هم عربستان دشمن دیرینه ایران به کمک داعش میاد امیدوارم این اتفاق هرگز بوجودنیاد ولی گروهک پژاک منافقون طالبان باقدرتی مضاعف برای نابودی ایران متحدمیشن .از آدمای اول انقلاب زیاد شنیدم که امام خمینی در بسیاری ازسخنانش گفته بودکه :ما ملت ایران شاید با امریکا رابطه بر قرار کنیم ولی با عربستان هرگز … !) همون طور که در نوشته بالا میبینیم که ایران نردبون ترقی عربستان خائن شده ! چرا …! عربستان اگه خائن نبود در برابر جنایت صهیونیستها هرگز ساکت نمیماند ! چرا که این جنایات هولناک صدای مردم دنیا در هر دینی را بلندکرده ! چندشب پیش درتلوزیون شاهدصحنه ای بودیم که احتمالا اکثر دوستان هم شاهد این صحنه بودند/ در یکی از کشورهای اروپایی هنگام بازی فوتبال بین دوتیم / یکی از تماشاچیان حاظر در استادیوم درحالی که پرچم فلسطین رو بدست گرفته بود وارد زمین بازی شد وشروع کرد به دویدن برای چند ثانیه طولانی بازی متوقف شد واین کار وی سبب شد سایر تماشاچیان تشویقش کنن این تماشاچی مسلمان نبود ! حتی تعداد زیادی از یهودیان سراسر دنیا به نشانه اعتراض از جنایات صهیونیستها تضاهرات کردند ! ولی عربستان خائن بی دین صداش درنیومد ! ننگ بر کسانی که خائنن ننگ برکسانی که باعث روشن شدن آتش جنگ شوند.
  در مورد کمکهای ایران به غزه هم حرفهایی دارم ولی از اونجا که اعتماد به سایت ندارم واین سایت سایت آزادی نیست نمیشه نظرداد.

  • سلام نازنین مقدس…. منم با نظرت موافقم این هم فبول که عربستان خیانت کاره و ما ایرانی ها هیچ وقت نمی تونیم باهاشون رابطه واقعا دوستانه برقرار کنیم اخه مشکل ما بر میگرده به 1400سال پیش تا الان ولی حالا که عربستان و خیلی کشور های دیگه سکوت کردن چرا ما نکنیم؟ چرا حکومت ما خودشو میندازه وسط ؟چرا کاسه داغتر از اش میشه ؟جدا از اینکه میخواد قدرت خودشو تو منطقه حفظ کنه آیا بهتر نیست بعضی وقت ها سکوت کنه ؟ آیا واقعا نیاز که همیشه در مورد هر مسئله ای که تو دنیا پیش میاد دخالت کنه و نظر بده؟ این نشون میده که حکومت اصلا به فکر رفاه و اسایش مردمش نیست که اگه بود حالا “ایران “تحریم نبود. به نظر من بعضی وقت ها باید کوتاه بیاد بقول شاعر “”گر خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو”” . میشه خواهش کنم ادامه حرفاتو بگی ما هم استفاده کنیم……؟؟؟؟

   • انزان، نمیدونم مردی یا زنی؟ اگه مردی میشه خواهش کنم دهنتو ببندی چون از مردانگی و غیرت بویی نبردی ضمن اینکه به مسلمانیت هم شک دارم .چون مشکل با عربستان را به 1400 سال پیش ربط میدی که آغاز مسلمون شدن ایرانیاست.زمانی که ایرانیها با عشق اسلام را انتخاب کردن. اگر هم زنی برو مطالعاتت را زیاد کن که اگر آدمای با غیرت شیعی نباشن کلات پس معرکس.
    ما با سکوت به جایی نمیرسیم فقط ترسوها خودشونو پشت سکوت قایم میکنند.
    ایرانی مسلمان سکوت نمیکنه. بزدل نیست.
    هنوز خیلی مونده این چیزا رو بفهمی.

    • اول اینکه درست حرف بزن غیرت دارم به اندازه کل دنیا و مطمعن باش از تو یکی بیشتر غیرت دارم حاضرم واسه کشورم و مردمم جونمم بدم. و دهنمو نمیبندم و نظرمو هرجور که دوست دارم میگم نظر دیگران هم هرجور که باشه واسم قابل احترام پس به نظر دیگران احترام بذار تو فقط حق داری از نظرات دیگران انتقاد یا تایید یا به اون ها پیشنهاد کنی تو حق نداری توهین کنی

     دوم اینکه 1400 سال پیش ما دینمونو انتخاب نکردیم به ما تحمیل شد. و ما بختیاری ها اخرین گروهی بودیم که دین اسلام رو قبول کردن

     سوم اینکه در حال حاضر منم مسلمونم عقایدمم سرجاش هست و به عنوان یک ایرانی با فرهنگ به اسلام و سایر ادیان هم احترام میذارم

     چهارم اینکه الان تو با این نظرت نشون دادی که یک مسلمون افراطی هستی مثل گروه داعش و طالبان معتقدی که مسلمونا از همه سرترن در صورتی که خیلی جاها مسلمونا نشون دادن که پست تر از خودشون نیست.

     پنجم اینکه قصد من توهین به اسلام و مسلمونا نبود واصلا در موردشون توی نظرم حرفی نزدم

     ششم اینکه من در مورد سیاست های دولت حرف زدم که باید و باید به جای اینکه این همه در کار کشور های دیگه دخالت کنه بیشتر به فکر مردمش باشه پس اگه یه چیزی حالیت نیست خواهشا نظر نده

 3. داعش وبزرگترش که عربستان باشه در مقابل توان نظامی ایران و غیرت فرزندان غیور و شیعه ایرانی عددی نیستند. همین الان هم پشت مرزهای ما همه آماده باشن و منتظر کوچکترین بهانه تا در عرض چند دقیقه برای همیشه از صفحه روزگار محو شون کنند.
  اگر هم تا حالا نتونستند به حرم مطهر امامون نزدیک بشن بخاطر غیرت نیروهای شیعی اعزامی به عراق بوده تا آرزوی هر نامسلمون ضد شیعه رو ناکام بگذارند.

 4. شمایی که میگی ایران همرنگ جماعت بشه اگه کسی مردش نیست که از مظلوم یاری کنه فقط مرد باشه از ظالم طرفداری نکنه…
  این اسمش دخالت نیست کمکه.

  • ندا خانم من طرفدار ظلم نیستم و هیچ وقت این کار وحشیانه ضد انسانی گروه هایی مثل داعش و اسرائیل رو تایید نمی کنم بلکه بهشون هم اعتراض میکنم اونقد هم انسان هستم که با دیدن این ظلم ها خوشحالی نکنم

   بابا چرا حرف منو درست درک نمی کنید من و خیلی از ایرانی ها دیگه واقعا از این تحریم ها از این همه بدبختیو گرونی جونمون به لبمون رسیده کمرامون زیر این بار سنگین شکسته حرف من فقط اینه که اول مردم و کشور خودمون بعد کشور های دیگه

   بابا درک کنید به خدا چیزی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

   وقتی مردم خودمون دارن زجر میکشیم میخوام صد سال سیاه اونا راحت نباشن

   لابد تا حالا شکسته شدن دل یک ایرانی رو واقعا ندیدین گشنه خوابیدن یک ایرانی رو ندیدین کف خیابون خوابیدن یک ایرانی رو ندیدین ایرانی هایی که از نسل بزرگ مرد تاریخ جهان به وجود اورنده حقوق بشر””کورش بزرگ” هستند لیاقتشون این نیست.

 5. اصلا تقصیر این عربهای بی شرفه کثافت هرزه است ………
  که همه جا سایه نحسشون افتاده ………
  همین چند وقته پیش بود که اون نانسی هرزه عروسک بغلی خوننده عربی ……….
  نطق کرده بود که اگر من می دونستم ایرانیها از صدای من اینقد خوشش شون میادخوننده نمی …………
  شدم اخه کسی نیست به این عروسک بغلی بفهمونه حالا کی گفت ایرانی ها صداتا دوست دارن …….
  تا صدای خوننده های خودمون هست توبرو گم شو اشغال ………….

 6. خب عزیز من گرسنه خوابیدن یه ایرانی چه ربطی داره به کشته شدن اون بچه های بی گناه اون کسی که گرسنه میخوابه نمیخواد که سلاح جنگی بخوره ایران باید حمایت کنه از فلسطین مثلا الان یکی لباس میاره 20هزار ده برابر میفروشه این به وجدان اون طرف بستگی داره اینجوریه که گرونی میشه این دیگه ربطی به ایران و اسلامو دولت نداره شما نیمه ی پرلیوانو ببین افتخارکن ایرانو تحریم کردن افتخارکن کشورت انقدر قدرتمند شده که از ترس قوی تر شدنش تحریمش میکنن اگه قرارباشه رِِییس جمهور یارهبر یه مملکت به فکر سیرکردن گرسنه ها باشن پس کی میخواد قکر اقتصادوسیاست باشه سیرکردن شکم گرسنه ها کار من و شماست کارمردمه فغلا که دارن تلاش میکنن تحریم ها برداشته بشه شماهم تحمل کن یه مدت سخت بگذرون خدابزرگه اگه هر روز یکی از عزیزامون جلوی چشممون میمرد اون موقع میفهمیدیم که آدم با گرونی یا قرض کمرش نمیشکنه…..

  • ندا جون عزیز یکم بیشتر فکر کن من گفتم نیازی نیست توی هر چیزی دخالت کنیم چرا ما هم مثل بقیه کشور ها مثل ادم و درستو حسابی اعتراض نکنیم چرا باید خودمونو بندازیم وسط ماجرا تا بیشتر از حتی خود اون کشور ما ضرر کنیم… خب عزیز من نتیجه همین دخالت هاست که گشنگیو هزار بدبختی ذیگه به بار اورده.

   درسته ایران باید به خاطر منافع و حفظ قدرتش در منطقه از فلسطین حمایت کنه اما نه به هر قیمتی…

   در ضمن تو که میگی رهبر یا رئیس جمهور باید به فکر اقتصاد باشن اگه نمیدونی بدون گشنگی یعنی فقر مالی و از نظر اقتصادی ضعیف بودن پس گشنگی زیر شاخه اصلی اقتصاد اکه اونا نخوان به فکر این باشن پس دیگه انتخاب شدن واسه چی ها؟؟؟ واسه اینکه هر روز شیکماشون گنده تر بشه یا دزدیاشون

   در ضمن کسی که پیرهن میاره گرون نمیده منبع اون پیرهن ما رو تحریم کرده پس گرونه

   بعدشم چرا نمی خواین بپذیرین منم یک ایرانیم و کشورمو به اندازه شما و چه بسا بیشتر دوست دارم و ارزوم که همه جا سربلند باشه ولی باید قبول کنیم ما فعلا توان روبه رو شدن با جهان رو نداریم چون همه رفتن یه طرف ما هم یه طرف این راهش نیست ما باید با نرمی و سیاست وارد بشیم ازشون خوب استفاده کنیم بعد که توانمند و ابر قدرت در همه زمینه ها شدیم و یه حرف گنده ای در حد جهان داشتیم اون وقت بزنیم تو دهنشون نه الان

 7. انزان نگفتی مردی یازن؟ ولی بنظرم مرد نیستی آخه خیلی سطحی و خاله زنکی حرف میزنی. نمیخوام به خواهرای خوبم توی سایت توهین کنم. آدم بعضی نظراتو میخونه سرش سوت میکشه. اولا من بختیاریم اگه آبا و اجداد من آخرین گروهی بودند که اسلام آوردند لعنت بهشون که دیر اقدام کردند که مایه سرافکندگیه نه افتخار. ثانیا نظرات مزخرفتو برای خودت نگه دار و در مورد چیزی که نمیدونی حرف نزن اگه دولت ما به حماس و حزب اله و غزه کمک نکنه الان تو باید میجنگیدی چون هدف اونا ایرانه و شیعیان.بازم بگم که بفهمی؟ ثالثا من یه مسلمون افراطیم نمیدونی بدون یا از دووستات بپرس، مخصوصا نسبت به بعضیا حساسم سعی کن احساسات منو جریحه دار نکنی. رابعا زیاد جوش سیاست و دولت را نخور شیرت خشک میشه به حماقتهای آبا و اجدادت فکر کن

  • دوستان شما شاهدین که من خیلی با ادب با این قناری بد صدا حرف زدم خودش ظاهرا تنش می خواره

   اول اینکه مردم

   دوم اینکه خدا خودتو لعنت کنه.بعید میدونم تو بختیاری باشی تو فقط می خوای چهره ماها رو خراب کنی ولی اگه باشی که اگه باشی واسه خودم متاسفم که تو بی خاصیت هم تبارمی

   سوم اینکه حالا که این جور شد مزخرف خودتی احمق خودتیو اون کسی که… لا اله… تف به شیطون.” که شعور نداری درست انتقادتو بیان کنی

   چهارم اینکه بهتر برگردی دوباره اولین نظر منو بخونی من نه کاری با اسلام داشتم نه مسلمونا فقط گفتم خوبه که ایران یکمی هم به فکر مردمش باشه و اینقد سنگ کشورای دیگه رو به سینش نزنه حالا میخواد هر کشوری باشه فرق نمیکنه.

   پنجم اینکه اصلا تو عددی نیستی که من بخوام حتی به تو فکر کنم چه برسه به این که بخوام
   احساساتت رو جریه دار کنم پس مثل سگ از دور هی واق واق نکن” عرب زاده”

   ششم اینکه تا افرادی مثل تو با این افکار توی ایران هستن باید هم گشنگی بکشیم باید هم تحریم بشیم باید هم روز به روز بیشتر تروریستو کومونیستو عقب مونده خونده بشیم

   • انزان جان اگر ایران کاری انجام میده هم بخاطر انسان دوستیشه هم به فکر کشور خودش چون اگر دشمن را سر کوچه بکشی بهتر از این که به در خونت برسه اگر گروه داعش تو سوریه نابود میشد الان به عراق نمیرسید من شنیدم به مرزهای ایران هم تجاوز کرده اگر امروز اسرائیل فلسطین را بگیر متمعن باش فردا چشم تمعش به کشور ماست ما دنبال حفاظت از کشور خودمونم هستیم چرا امریکا افغانستان و عراق را گرفت تا به حال فکر کردی چون هدفش ایران بود میخواست ایران را محاصره کنه تا راهت تر بهش دست پیدا کنه بهتر یکم بیشتر تو سیاست مطالعه کنیم بعد نظر بدین و وقتی هم نظر میدیدم به دین کسی کاری نداشته باشیم که متاسفانه یک عده مثل شما یادشون میره که اینجا ایران و حداکثر جامعه شیعه هستن و دفاع از دین خود را مسلمان افراطی میدونن واقعا برشون متاسفم که …………بخیال دنبال بحث دعوا نیستم شاید خودشون متوجه بشن که چی میگم

    • مریم جون حرفت درست در مورد دشمن. اما من فقط میگم ایران میتونه با برنامه تر و اگاه تر وارد بحث بشه نه از روی احساس من نمیگم ایران نباید کمک کنه اما میتونه حمایتشو پشت پرده انجام بده نه اونو جار بزنه و هر روز به دشمنای خودش اضافه کنه. همین…

     در ضمن من هیچ توهینی به دین کسی نکردم بعضی از دوستان الکی پای دین رو وسط کشیدن بار ها گفتم دوباره هم میگم هر کس با هر اعتقاد و هر نظری قابل احترام و هیچ کس حق توهین به شخص دیگه ای یا مقدسات رو نداره حالا می خواد دشمن باشه یا دوست.

 8. انزان مهم نیست که همه ی دنیاعلیه ایران هستن مهم اینه که ماخدا رو داریم بزار همه ی عالم بامادشمنی کنن فقط کافیه از ته قلب باخدا دوستی کنی بالأخره آینده ی اسرائیل روهم میبینیم
  حرف آخر اینکه
  از تمام داشته هایت که به آن می بالی خداراکم کن وببین چه داری….

  به تمام نداشته هایت که از آن می نالی خدارا اضافه کن و ببین چه کم داری….

 9. دوستان گل من یه توضیحی بابت نظران انزان بدم .منظور ایشون بد برداشت شد .اصن بنده خدا، کاری به دین دیانت نداشت .ایشون منظورش این بود ایران میتونه با سیاست خاص مثل همیشه ک طرفدار مردم مظلوم فلسطینه رفتار کنه ولی تو بوق کرنا نکنه با سیاست تر عمل کنه الان کل دنیا بخصوص کشورهای اروپایی و آمریکایی به سیاست های خصمانه نتانیاهو پی بردندو دارن در برابرش موضع بگیرن ولی همین کشورها تا ببینند صدای ایران بلند شده سریع موضع خودشونو عوض میکنن الان فلسطین تو یه وضعی هستش ک کشورهای قدرتمند میتونند فشار رو به اسراییل تحمیل کنند .و برش اونا در این از برهه زمان قویتر از ایرانه .ایران میتونه از نظر کمکهای همه جانبه کمک کنه و بموقش هم اعتراض خودشو به گوش دنیا برسونه .یه توضیح خیلی کوتاه درباره اسلام آوردن ما ایرانیا بگم .کتاب دو قرن سکوت دکتر زرین کوب بیانگر مسلمان شدن ما ایرونیا در دسترس عموم هست.بعدشم قناری ،داداش گلم تو ک پسر کار درستی هستی هیچوقت اینطوری جبهه نمیگرفتی .بنده خدا این انزان منظوری نداشت .حالا یه صلوات بفرستین قال قضیه خونده بشه.

 10. لایییییییییییییییییییییییک اقا امیر ………..
  انزان جان//////حرف شما وتمام دوستان خوب را اقا امیر گفتند ……….
  همه ما باید با سیاست رفتار کنیم این اون چیزیه که باید ……….
  شفاف سازی می شد ………..

 11. خداروشکر خداروشکر بالاخره یکی پیدا شد حرف منو بفهمه.

  مرسی امیر جان… بخدا از بس زدم تو سرم که اینا منظورمو درک کنن دیگه داشتم دیوونه می شدم.

  • درودفراوان خدمت انزان عزیز وبقیه دوستان ازاینکه دیر به جواب دادم معذرت / علتش مشغله زیاد کاریه انزان عزیز مشاهده کردی که اینجا حرف از سیاست بزنی به دین ربطش میدن علتشم اینه که این سایت سایت معتبر وشاخصی نیست که اگه بود افرادشاخص جزو کاربران این سایت بودند مثل فیسبوک متاسفانه ی سری بچه که سطح اطلاعات وسواد پایین دارن عضون البته حرف من توهین نبودفقط حقیقت رو گفتم میدونم که این حرفا نباید گفته بشه ولی خیلی جزئی توضیح میدم ولی به دین ربطی نداره / بدونید که فلسطینیها به خاطر ما دارن کشته میشن این سیاست ایرانه/ دقت کنید هرسال نزدیک به روز قدس در فلسطین غوغا بپامیشه کشت وکشتار مردم واقعا بی دفاع که مقصر اصلی کسی نیست جز ….!؟ جنگ در فلسطین به نفع آمریکاست ! چرا ؟! زیرا اسرائیل زائیده دست آمریکاست که خاورمیانه رو از وجود اسرائیل بترسونه فقط برای اینکه صلاحهای جنگیشو بفروش برسونه / وحتی کشور ایران صلاحهایی رو که به طور غیر مستقیم از آمریکا میخره رو به فلسطین میده برای دفاع از خودشون که این کار ایران خالی از منفعت نیست …! که بشتر نمیتونم توضیح بدم .
   حال این کشتار که صدای مردم جهان در هردینی که هستند رو در آورده پس چرا صدای دولتهای عرب در گلو خفه شده !؟ کجایند دولتهای عرب ؟! کجاس سید حسن بصراله که ادعای سیدی ومسلمای میکنه ؟! کدام سوراخ قایم شده چرا کمکی از طرفش نشده ؟! چرا ساکته ؟! چون به نفعش نیست که حرفی بزنه !. دوست خوبم انزان عزیز سیاست وقدرت دین نمیشناسه انسانیت وعاطفه سرش نمیشه حتی به خاطر بقدرت رسیدن خیلیها که ادعای دینداری میکردندو میکنن عزیزترین کسان خودشونو به قتل میرسونن این قدرته که عامل بوجود آمدن جنگ در فلسطین شده وعامل خفگی دولتهای عرب شده . این تصاویر دل اونارو بدرد نمیاره اونا فقط به جاه طلبی خودشون وعیشونوش فکرمیکنن به حرمسراهای عظیمی فکرمیکنن که در فکر منو وشما نمیگنجه بله همه اینا به 1400 سال پیش زمانی که همین تازیان عرب افراد شاخص دینشونو به شهادت رسوندن وحتی به پیامبرشون هم رحم نکردند این کارتازیان نشاندهنده اینه که ما به هیچ صراطی مستقیم نیستیم وفقط وفقط قدرت .
   این حرف رو کسی نمیتونه منکر بشه که مردم ایران از کشورشون دفاع نمیکنن دفاع از وطن رو فقط شیعه ها انجام نمیدن بلکه هر ایرانی در هر دینی چه وظیفه وچه غیر وظیفه از ایران دفاع میکنه تا آخرین قطره خون نمونش جنگ ایران وعراق که شیعه وسنی مسیحی زرتشتی کلیمی ویهودیان ایران همه وهمه در کنار هم وبایاری هم ایران رو ازچنگال کثیف تازیان نجات دادند و حتی اجازه ندادند ذره ای از خاک وطن در چنگال دشمن بعثی قراربگیره چراکه جنگ جنگ دین وبرتری شیعه برسنی نبود هدف فقط تصاحب خاک پاک ایران پارسی بود که درطول تاریخ شاهدجنگهایی از این قبیل هستیم .
   دوست من بدون که این کارها که نمیتونم اسم ببرم عوام فریبانست من سیاست رو خیلی دوست دارم ودوست دارم طرفم از سیاست چیزی سرش بشه نه اینکه تا دهن باز کنی ربطش بده به دین ! بله چه خوب شد که شماهم متوجه شدی که واقعا یکسری حرفهایی رو نمیفهمن .
   من نتونستم زیاد وارد جزئیات سیاست بشم زیرا موقعیت شغلیم بخطر می افته درمورد عضویت فیسبوک هم چیزهایی شنیدم که بازهم به خاطر موقعیت شغلیم از عضویت درآن هم صرف نظر کردم ولی بعد فهمیدم جز شایعه چیزی بیش نبوده و به زودی عضو میشم و با افراد شاخص باسواد فهمیده و سیاسی بحث میکنم با کسانی که فرق بین سیاست و دین رو بلد باشن زیرا بحث سیاست بسیار زیباست و هرکسی نمیتونه در موردش صحبت کنه . دوستانم منظورم از این حرفها توهین نبود بازهم حقیقت بود که بارها شاهدش بودیم. گروه داعش برای تقسیم خاورمیانه بوجود اومده دیشب در شبکه ای شاهد طرفداران داعش در هلند وفکر میکنم اسپانیا بود/ بودیم / کشور هلند که سرزمین رویش گلهای زیباست الان تبدیل شده به رویش داعشیها ! حتی گانگسترها هم از این گروه وحشت دارن . داعش تمام تلاشش اینه که از هر راهی که شده پول بدست بیاره تا بتونه صلاحهای سنگین بخره بازهم میگم امیدوارم این اتفاق نیفته و این گروه تازی سرنگون بشه ولی اگه این اتفاق بیفته صد در صد به ایران حمله میکنه اونا سنیهای وهابی هستند لازمه که بدونید که وهابیون اعتقاد دارن هر یک وهابی شش شیعه را سر ببره مستقیم وارد بهشت میشه اونا تعرض کردن به زنان شیعه شوهر دار را جایز میدونن ی سر به دفتر های زیارتی بزنید وبپرسید زمانی که کاروان شیعه ها وارد عربستان میشه (زائران خانه خدا ) چقدر سرکاروان مواظبشونه که تنها بیرون نرن زیرا همین تازیان وهابی بارها وبارها زنان ودختران جوان شیعه را دزدیدند و دولت ایران هم هیچ کاری نتونسته بکنه وهرگزبه ایران باز نگشتند/ چند سال پیش زائران ایرانی مکه مکرمه برای اجرای دستور دین وقرآن (برائت ازمشرکین ) بدست وهابیون قتل عام شدندو دولت ایران لام تا کام حرفی نتونست بزنه ولی بعدها شاهد ورودعربهای تازی به ایران بودیم وهنوز هم هستیم براستی چرا …؟! فقط قدرت ومنفعت …! عربستان اون سال این قتل عام رو انجام داد تابهونه بشه برای جنگیدن با ایران / ولی امروز اگه داعش فقط اراده کنه که قصد جنگ با ایران رو داره قدم اول برای حمایت ازطرف تازیان عرب ومخصوصا عربستان سعودی خواهد بود . بدرود

 12. درود خدا و تمامی انسان های اگاه و ازاده بر تو نازنین مقدس. مرسی از جواب درستو حسابی که به ما دادی تا اگاهتر و یه قذم به واقعیت های اطرافمون نزدیک تر بشیم.
  راستش منم می خواستم دیروز همین حرف ها رو در مورد فلسطین و متنفر بودن اونا و تمامی کشور هایی که ایران در کارها شون دخالت میکنه رو بگم ولی دیدم با وجود خیلی از دوستان یه دنده و لجباز که فقط حرف خودشونو حالا چه درست و چه اشتباه قبول دارن و دنبال جدایی انداختن بین ایرانی ها هستن هیچ فایده ای نداره…

 13. ودرود بیکران اهورامزدا به شما وتمامی انسانهای باشعوروفهمیده .
  متاسفانه نشد وارد جزئیات بشم که خیلی حرفها برای گفتن داشتم ولی علت اینکه تمامی کشورهای جهان برعلیه ایرانن همینه /کمک ایران خالی از منفعت نیست که اگه این کمک واقعی بود به کمک مسلمانانی که درسراسر دنیا به طور فخیع کشته میشدند هم میرفت ! ایمیلمو در اختبارتون میزارم خوشحال میشم باهاتون در ارتباط باشم .
  nazaninsadraey@yahoo.com

 14. بچه ها من این صفحه را تازه امروز دیدم تمام نظرات را یکی یکی خوندم از نظرات قناری عزیز و فهیمه و بقیه بچه ها لذت بردم و جهت اطلاع انزان هم باید بگم که :
  اگه شما مسلمان هستی حتما شنیدی که تو دین اسلام اومده که اگه شما سیر بخوابی و همسایه شما گرسنه باشه و اطلاع داشته باشی و بهش کمک نکنی از مسلمانی خارج شدی .حالا شما ژست روشنفکری گرفتی و با اعتماد به نفس میگی که بگذارید یه مشت حیوان مثل داعش هر جنایتی را مرتکب بشن و به جان و مال و ناموس یک عده انسان بی گناه تجاوز کنن و ما مثل غربیها فقط نگاه کنیم و لذت ببریم ؟ شما اگه میترسی عزیزم بشین پیش مامانت و مواظب باش که النگوهات نشکنه .
  همین چند روز پیش تو شهر ما یکی از بچه هایی که یک تارموهاش به دنیا می ارزید و مدتها بود به عنوان مدافع حرم حضرت زینب (س) تو سوریه مثل شیرمیجنگید پیکر بی سرش تشییع شد . شما و امثال شما یک مشت انسان بزذل هستید که فقط بلدید تو سایه بشینید و کرم ضدآفتاب و لوسیون بزنید و برای یه عده شیر مرد مثل اون بچه ها بیانیه صادر کنید .
  آقای انزان و همفکرات که به تعداد نصف انگشتان یک دست هم نمی رسید جهت اطلاع شما باید بگم که داعش سگ کی باشه آمریکا و انگلیس با اون قدرت نظامی که دارن هم جرات نگاه چب به مرزهای این مملکت را ندارن اون وقت شما از این میترسید که اگه داعش زیر خاکی هاش را بفروشه و سلاح سنگین بخره ما بیچاره میشم .نه عزیزم ایران فعلا با یکی از سرداران شجاع خودش به اسم سردار قاسم سلیمانی تمام برنامه های آمریکا را تو منتطقه بهم ریخته .
  کسی که به گفته ی خود غربی ها اسمش باعث وحشت اون ها شده و خواب را از جشم هاشون گرفته .
  آقای انزان نترس عزیزم اگه بخواد اتفاقی بیفته تو این مملکت اینقدر جوان با عشق و با غیرت هست که به خاطر دفاع از ناموس و مملکتشون با افتخار مثل مرد به جنگ برن و شما در امنیت کامل باشی.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*