آخرین خبرها
تعداد بازدید : 3,484

علائم اضطراب چیست؟

یک روانپزشک با بیان علائم اضطراب، کاهش قدرت یادگیری و حافظه به ویژه در نسل جوان و شایع‌ترین علت افت تحصیلی در آنها را نتیجه اضطراب دانست.

به گزارش فارس، افشین طیبی با اشاره به انواع اضطراب اظهار داشت: اضطراب واکنشی طبیعی در مقابل استرس یا فشارهای جسمی و روانی است که انواع خفیف، متوسط و شدید دارد. اضطراب خفیف، تمرکز و انگیزه فرد را بالا می‌برد، اما نوع شدید آن می‌تواند کاهش تمرکز را همراه داشته باشد.

وی افزود: فرد مضطرب نمی‌تواند ذهن خود را متمرکز کند و هر قدر تلاش می‌کند، ذهن او متمرکز نمی‌شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: کاهش قدرت یادگیری و حافظه به ویژه در نسل جوان بیانگر اضطراب است، همچنین کسانی که وسایل خود را به طور مرتب جا می‌گذارند، به احتمال زیاد افراد مضطربی هستند.

این روانپزشک تصریح کرد: تپش قلب شدید، سرد شدن کف دست‌ها و پاها‌ از علائم جسمانی اضطراب است. افراد مضطرب معمولا دچار تپش قلب شدید می‌شوند و احساس می‌‌کنند که قلبشان از جا کنده می‌شود. همچنین در طی روز کف دستان و پاهای آنها سرد شده و عرق سردی آنها را فرا می‌گیرد.

وی افزود: تنفس مبتلایان به اختلالات اضطرابی معمولاً کوتاه است و احساس پروانه‌ای در شکم دارند، این افراد احساس می‌کنند که پروانه‌ای در شکم آنها تکان می‌خورد.

این روانپزشک گفت: انقباض عضلانی، احساس بی‌قراری، دلواپسی، اضطرار، عجول بودن و کشش در زیر زانو از دیگر علائم اضطراب است. همچنین احساس سبکی سر، سرگیجه و گیج شدن جزو نشانه‌های اضطراب است.

وی با اشاره به تشخیص اضطراب و اختلالات اضطرابی اظهار داشت: علائم اضطراب باید به اندازه‌ای باشد که تشخیص اضطراب یا یکی از اختلالات اضطرابی گذاشته شود و چنانچه تعداد این علائم کم باشد، یا در عملکرد شغلی و اجتماعی فرد اختلال ایجاد نکند، نیازی به درمان خاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در برخی استرس‌ها و اختلالات اضطرابی خط اول درمان دارویی است، اما در برخی دیگر مانند ترس‌های مرضی به علت اینکه اساس اختلال رفتاری است درمان هم در راستای تغییر رفتار خواهد بود.

این روانپزشک خاطرنشان کرد: شایع‌ترین علامت اضطراب و افسردگی در نسل جوان افت تحصیلی است، بنابراین اولیاء مدرسه و دانش‌آموزان باید نسبت به این موضوع حساس باشند و در صورتی که دانش‌آموز دچار افت تحصیلی ناگهانی شد به متخصص بهداشت روان مراجعه کنند

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۷ نظر

 1. علائمش کاملا درسته من بچه سال تر که بودم خیلی استرس میگرفتم سر اینکه نمرم کم نشه یا مامان و بابام سر نمره بهم گیر ندن ولی الان خدا رو شکر بزرگ شدم و اختیارم دست خودمه زیاد استرس نمیگیرم

 2. اضطراب خیلی بده، تو سن نوجوانی هم دست از سر آدم برنمی داره، نمی دونم پسرا هم همین جوری ان یا نه؟

 3. پدر و مادر تاثیر بسزایی در استرس فرزندانشون دارن این کاملا مشخصه بچه همش بخاطر اینکه از پدر و مادرش کتک نخوره یا تنبیه نشه همش دائم در استرس و اضطرابه و این اصلا کار درستی نیست و باید ریشه یابی شه و پدر و مادرا خودشونو نماد ترسی برای بچه هاشون نکنن و سیاست غلط گذشتگان رو در پیش نگیرن

  البته این دیدگاه منه

 4. من هر وقت استرس میگیرم چاق میشم مثلا موقع امتحانات قشنگ ی 3کیلو را اضافه میکردم

 5. منم چه اضطراب داشته باشم چه نداشته باشم وزن اضافه میکنم .حالا موندم با این همه اضطراب چکار کنم

 6. معمولا وقتی که حس میکنم از برنامه هام جا موندم اضطراب میگیرم .ولی الان خیلی بهتر از قبل کنترلش میکنم.
  بنظرم یاد گرفتن اینکه چطوری کنترلش کنی خیلی مهمه.

 7. بعضی وقتا هم هست طرف ریلکس و بی استرس داره روزشو میگذرونه، دور و بریاش استرس بیخودی میدن یا با حرکاتشون مثه زدن ناخن روی میز یا لرزوندن پاشون و یا با رفتارای پر از اضطرابشون.
  مثلا همین الان حالم خوب بودا ولی یه استرسی اومده سراغم در حدی که ضربان قلبم رفته بالا.

 8. من بیشتراین علائمودارم مخصوصاسردشدن کف دست وپاها
  حتی اگه اتفاقی هم نیوفتاده باشه استرس دارم …….

 9. من کلا از بچگی خیلی استرس میگرفتم ولی الان خیلی خوب و راحت شدم

  فقط وقتی میخوام با یه دختر خانم صحبت کنم استرس میگیرم که اونم موقعیتش پیش نمیاد

 10. استرس خیلی بده من که هر وقت استرس میگیرم بد خواب میشم

 11. دل تو دلم نیست استرس دارم

  حس می‌کنم دیگه بر نمی‌گردی

  با حالو روزم کاشکی بدونی

  تو چه کارایی که نکردی

  من نفسامو دلخوشی‌هامو

  دارم از عکسای تو می‌گیرم

  کافیه حتی بگی به شوخی

  دیگه نمیام که من بمیرم

  دل من حالش خوشه وقتی هستی پیشم

  بی تو میگیره دلم خیلی کلافه میشم

 12. سلام نابفه من که فکر نمی کنم هیچ پسری موقع صحبت با دختری استرس بگیره اما برعکس بعضی دخترها همیشه موقع صحبت باپسرا استرس میگیرن

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*