آخرین خبرها
تعداد بازدید : 32,382

اسامی ممنوعه برای فرزندان ایرانی را بشناسید!

عجيب ترين نامي كه تاكنون شنيده ايد چه بوده است؟ تابه حال چند بار خدا را شكر كرده ايد كه پدر و مادرتان نام عجيب و غريبي براي شما انتخاب نكرده اند؟ و يا چقدر به اين موضوع فكر كرده ايد كه دوست داريد نامتان چه باشد؟

انتخاب نام فرزند يكي از حقوقي است كه كودك نسبت به پدر و مادر دارد. با اين حال در اين راه پدر و مادر تنها نيستند. گاه بقيه اعضاي يك خانواده مانند پدربزرگ ها و مادربزرگ ها يا ديگر فرزندان در كار انتخاب نام براي كودكي كه قرار است متولد شود يا متولد شده است، دخالت مي كنند.

اين دخالت گاه پذيرفته است و به نتيجه خوبي منجر مي شود و گاه منشأ بسياري از مشكلات بعدي است. چه اختلافات خانوادگي كه به خاطر انتخاب نام يك كودك پيش نيامده است.

از اعضاي خانواده و دوستان و آشنايان كه بگذريم، سازمان ثبت احوال و ضوابط آن نيز براي انتخاب يك نام مهم است.

چه نام هايي ممنوع هستند؟

تا كنون هيچ گاه به صورت رسمي نام هاي غيرمجازي كه والدين نمي توانند از آنها استفاده كنند اعلام نشده است، ولي اگر براي گرفتن شناسنامه كودك خود به دفاتر ثبت احوال مراجعه كنيد با فهرستي از نام ها روبه رو مي شويد كه نبايد كودكتان را با آنها بناميد.

در ماده 12 قانون ثبت احوال كشور، ذيل عنوان نامگذاري آمده است:

الف- انتخاب نام نوزاد بر عهده اعلام كننده است.
ب- براي نامگذاري، يك نام ساده و يا مركب كه عرفاً يك نام محسوب مي شود، قابل انتخاب است.
ت- انتخاب نام هايي كه موجب هتك حيثيت مقدسات اسلامي مي شود و همچنين انتخاب عناوين و القاب و نام هاي زننده مستهجن يا نامتناسب با جنس ممنوع است.
س- انتخاب نام در مورد اقليت هاي ديني شناخته شده در قانون اساسي تابع زبان و فرهنگ ديني آنان است .

ولي كار به اين سادگي ها نيست. در هر دوره اي برخي از نام ها ممنوع اعلام مي شوند كه دليل اين كار چندان مشخص نيست.
مثلاً بسياري به خاطر دارند كه در زمان رژيم پهلوي انتخاب نام امير به تنهايي براي كودكان در برخي از دوره ها غيرمجاز و در زمان هايي بلامانع بود.

اين حالت براي برخي از نام ها، پس از انقلاب نيز ادامه يافت. موضوع هنگامي جالب تر مي شود كه بدانيم در هر مركز ثبت احوال ليست نام هاي غيرمجاز متفاوت است!

همچنين گاهي از اوقات نام هايي كه انتخاب آنها در داخل كشور مجاز است، از سوي سفارتخانه هاي ايران در خارج از كشور ممنوع اعلام مي شود. براي مثال انتخاب نام هاي شهرام، شاهرخ، محمدعباس، محمدحامد، دامون، ماني و… سال گذشته از سوي سفارت ايران در فنلاند غيرمجاز شناخته شد.

اين فهرست كه بر روي سايت رسمي سفارت ايران در فنلاند قرار گرفته بود، شامل 500 نام مي شد كه پس از مدتي حذف شد. به اين ترتيب تقريباً هيچ گاه به درستي مشخص نشده است كه چه نام هايي مجاز و چه نام هايي غيرمجاز هستند، اما اگر در يكي از مراكز ثبت احوال براي انتخاب نامي خاص دچار مشكل شديد، به مراكز ديگر سر بزنيد، شايد مشكلتان حل شود!

بيشترين نام ها

در مورد انتخاب نام هايي كه ثبت احوال حاضر به ثبت آنها نيست، سخن هاي زيادي گفته شده است، با اين حال نتايج يك پژوهش نشان مي دهد كه نام هاي محمد و فاطمه همچنان در صدر ليست انتخاب ها هستند.

در تحقيقي كه توسط سازمان ثبت احوال كشور انجام و نتايج آن سال گذشته انتشار يافت، از تعداد 90 ميليون سند سجلي، نام محمد در ميان ذكور و نام فاطمه در ميان اناث، بيشترين طرفدار را دارد.

البته اين تحقيق تا سال 80 بوده است، ولي بنابر اعلام مديركل امور سجلي و پژوهش ثبت احوال، نام هاي فاطمه و محمد همچنان در صدر فهرست قرار دارند. نتايج همان تحقيق نشان مي دهد كه برخي از نام ها در مناسبت هاي مختلف بيشتر مورد توجه قرار گرفته است مثلاً نام روح ا… در سال هاي 56 تا 58 بيشتر مورد استقبال قرار گرفته است يا نام محمدرضا در طول سال هاي 57 تا 73 كمتر استفاده شده است.

تغيير نام

پيشترها رسم بر اين بود كه اگر كسي مي خواست نام خود را تغيير دهد، آشي مي پخت و آن را بين اهل محل پخش مي كرد و هم زمان نام جديد خود را به همسايه ها اعلام مي كرد.

پس از آن بود كه كم كم دوستان و آشنايان، فرد را نام جديدش صدا مي كردند. اين روزها البته آن رسم قديمي ديگر چندان مرسوم نيست و هر كس كه بخواهد نام خود را تغيير دهد، آن قدر به دوستان و فاميل اسرار مي كند تا همه خسته شوند و با نام جديد صدايش كنند.

البته براي تغيير نام راه ديگري نيز وجود دارد كه چندان ساده نيست و هميشه نيز به نتيجه نمي رسد. تغيير نام قانوني افراد هنگامي انجام مي شود كه قانون آن را مجاز دانسته باشد. به موجب ماده 20 قانون ثبت احوال و تبصره هاي آن دارندگان نام هاي زير مي توانند نسبت به تغيير آن اقدام كنند.

۱ – نام هايي كه موجب هتك حيثيت مقدسات اسلامي مي شود مانند: عبدالات، عبدالعزي (لات و عزي نام دو بت در مكه معظمه دوران قبل از اسلام است).

۲ – اسامي مركبي كه عرفاً يك نام محسوب نمي شوند اسامي مركب ناموزون مانند: سعيد بهزاد، شهره فاطمه، حسين معروف به كامبيز

۳ – عناوين- اعم از عناوين لشكري و يا كشوري و يا تركيبي از اسم و عنوان مانند: سروان، سرتيپ، دكتر، شهردار و يا سروان محمد و شهردار علي.

۴ – القاب اعم از ساده و مركب مانند: ملك الدوله، خان، يا شوكت الملك، حاجيه سلطان و سلطانعلي.

۵ – اسامي زننده و مستهجن، زننده و مستهجن آن دسته از نام هايي است كه برحسب زمان، مكان يا مورد به دلايل و جهات زير براي دارنده آن زننده و مستهجن باشد و مراتب به تأييد شوراي عالي برسد.

۵-1 – نام هايي كه معرف صفات مذموم و مغاير به ارزش هاي والاي انساني است مانند: گرگ، قوچي و… .

۵-2 – نام هايي كه با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبي مردم مغاير باشد مانند: لات، خونريز، چنگيز و… .

۵-3 – نام هايي كه موجبات اشاعه و ترويج فرهنگ بيگانه شود مانند: وانوشكا، ژاكاردو، شاهدوست و… .

۵-4 – نام هايي كه موجب تحقير اشخاص بوده و يا معناي لغوي آن در جامعه قابل پذيرش نباشد مانند: صدتوماني، كنيز، گدا و… .

۶ – اسامي نامتناسب با جنس مانند:  ماشاءالله براي اناث و يا انتخاب نام اشرف و يا اكرم براي افراد ذكور

۷ – حذف كلمات زائد و غيرضروري در نام اشخاص مانند: قلي، غلام، گرگ، ذولف و قوچ و… .

۸ – تصحيح اشتباهات املايي در نام اشخاص كه به دليل عدم آشنايي مأمور يا لهجه ها و الفاظ و معاني محلي و يا ناشي از تلفظ اظهاركننده پيش آمده مانند: زهراب به سهراب و يا منيجه به منيژه و… .

۱۰ – هم نام بودن فرزند با پدر و يا مادر در يك خانواده.

۱۱ – هم نام بودن برادران و يا خواهران در يك خانواده.

۱۲ – تغيير نام ها از صورت عربي به شكل فارسي از قبيل رحمن به رحمان، اسمعيل به اسماعيل اسحق به اسحاق.

۱۳ – تغيير نام كساني كه با تأييد مراجع ذيصلاح به دين مببين اسلام مشرف مي شوند.

۱۴ – تغيير نام كساني كه نام آنها اسامي ايام هفته باشد.

۱۵ – تغيير نام كساني كه تغيير جنسيت داده و دادگاه صالحه حكم به تغيير نوع جنس در اسناد سجلي و شناسنامه آنان صادر كرده است.

پيشوند عبد خاص اسامي و صفات ذات پروردگار است و در ساير موارد متقاضي مي تواند تقاضاي حذف آن را بنمايد.

اگر كسي نامش شامل هيچ كدام از اين بخش ها نشود، بايد تعويض رسمي آن را فراموش كرده و به تغيير آن در بين دوستان و آشنايان اكتفا كند.

در چهارمين روز زمستان سال 1297، اولين شناسنامه ايراني به نام فاطمه ايراني توسط اداره كل سجل احوال دارالخلافه، مستقر در بلديه تهران صادر شد. از آن پس شناسنامه دار كردن ايرانيان، چه تازه متولد و چه آنها كه پيشتر به دنيا آمده بودند در دستور كار دولت وقت و دولت هاي بعدي قرار گرفت.

بسياري از بزرگترهاي ما به ياد دارند هنگامي را كه مأمور دولت با يك دفتر بزرگ به ده يا محله آنها مي آمد و نام افراد را مي نوشت و همان جا نيز فاميلي براي آنها انتخاب مي كرد.

اكنون با گذشت نزديك به 90 سال از تاريخ صدور اولين شناسنامه تقريباً همه ايرانيان نام و فاميلشان در ثبت احوال درج شده است. نام و فاميلي كه انتخاب آن و تغييرش هميشه كار چندان ساده اي نيست.

همشهری

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲۹ نظر

 1. من دوست دارم اگه بچم پسر شه بذاریم کامران اگه دختر شد بذارم کیانا. دو تاشونم اگه باشن که عالیه عالیه

 2. کیمیا و کامران مقیمی، فرزند امیرحسین نام مادر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟کیمیا؟؟؟؟؟؟؟؟
  چقدر اسم بچه ها به مادرشون میاد!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. من اسم بچه های دو قلومو میذارم داریوش و گوگوش

 4. من که اسمم دوس دارم خدا را شکر که این اسم روم گذاشتن البته اسم منو داداشم انتخاب کرده
  این روزا ادم ی اسمای مشنوه که باید یک ماه تمرین کنه تا بتونه بخش اولشو تلفظ کنه تا کل اسم که خدا میدونه چند ماه طول بکشه

 5. تمامي اسامي ايراني و فارسي ممنوعه هستند و هرچه اسم هاي عربيست ( اسامي بيگانه ) كاملا مجاز هستند . هيچ جاي دنيا در اثر پذيرفتن آيين و روش زندگي نوين ريشه و اصل خودشون رو از دست ندادند ولي ما ادعاهامون گوش آسمونو كر كرده ولي نتونستيم و نميتونيم اسامي كه ايراني هستند و فارسي براي فرزندانمون انتخاب كنيم …. دليل اين اتفاقات بيشتر بخاطر ناآگاهي و كم سوادي ما نسبت به خودمون و تاريخ مملكتمونه دليلش پرداختن به موضوعات حاشيه اي و نپرداختن ( به علت عدم احساس مسئوليت ) به مسائل اساسي و مهم زندگيست …. مثل همين موضوع كه به جاي اينكه دوستان دقت كنند به اصل مطلب كه همانا از دست دان هويت مليست سراغ مسائل كوچك و پيش پا افتاده رفتند . دوستان به جاي اينكه تلاش بيشتري داشته باشند در مورد شناخت نسل بعدي خودشون كه همون فرزندانشون هستند از الان به فكر انتخاب اسم هستند به جاي برنامه ريزي و فكر در مورد روش و نحوه تعليم و تربيت رفتند سراغ اسامي مثل اينكه ميخوان سگ يا گربه بيارن و بزرگ كنند .

  من از تو ، اي برادر ، و از تو ، تنها يك سوال دارم كه آن را براي سنجش عمق روح تو طرح كرده ام .
  تو جواني و بچه و همسر ميخواهي . ولي من از تو مي پرسم : آيا تو به راستي مرد شده اي ، كه ميل به بچه داري ؟
  من از تو مي پرسم : فاتح ، مسلط بر نفس خود و مولاي غريزه ها و فضايل خود هستي ؟ يا در اين ميل ، تنها احتياج حيواني و كور ، تنهايي يا عدم توافق نفس ، هادي و محرك توست ؟
  اي كاش فتح تو و آزادي تو ، بچه مي خواست تا به وسيله آن بناي يادگار زنده اي از فتح و آزادي تو برپا سازد .
  تو بايد فراتر از خود بسازي و بهتر از خود به وجود آوري ولي اول بايد خود را خوب ساخته باشي و در جسم و روح ، كامل باشي . تو بايد سعي كني كه نسل آينده خود را به پيش و به سوي بالا براني ، در اين جاست كه باغ ازدواج ميتواند به تو كمك كند . تو بايد يك جسم برتر ، يك حركت اصلي و يك چرخ گردنده خودكار و به طور خلاصه يك آفريننده بيافريني . من ازدواج را اراده دو نفر براي ايجاد شخص ثالثي كه پس از آفرينش بر هر دوي آنان برتري داشته باشد ميدانم . بگذار كه حقيقت و مفهوم ازدواج تو چنين باشد .
  آن چه شما عشق مي ناميد يك مشت خوشي سفيهانه و زودگذر است و ازدواج شما اين خوشي هاي سفيهانه را پايان بخشيده و يك سفاهت ابدي را به جاي آن باقي مي گذارد . اي كاش عشق شما به زنان و عشق آنان نسبت به شما جنبه هم دردي و تمايل نسبت به صفات نيك يكديگر داشت . ولي معمولا بعد از عروسي ، آشكار ميشود كه هر دو حيوان بي تميزي بيش نبودند .

  چنين گفت زرتشت …. نيچه

 6. خیلی سخت میگیری روهام نیچه هم خیلی سخت میگرفت بعدش این که ایدیش امیر حسین هست همیشه نفره اوله میخام بدونم کارمند اسمانیهاست؟ یا علاف قهاریه کدومش همیشه نفر اوله لامصب کامنت میزاره یعنی هنوز یارو خبرو نزاشته این بابا نظر داده

 7. چغدر شماها بیکارین!!!!!!!!!!!!!!!

 8. مي بخشيد جناب جلال ، ميشه خودتون رو معرفي كنيد ؟ ميشه بگيد چند بار با جناب نيچه نشسته ايد و قهوه و چاي نوشيديد كه به اين صراحت در مورد افكارشون نظر ميديد و نتيجه گيري مي كنيد ؟ اينطور به نظر ميرسه به دليل كمي سواد و آگاهي و صدالبته ميل به مطرح شدن ، در مورد ديگران و مسائلي كه كوچكترين شناختي ازشون نداريد صحبت ميكنيد و نظريه صادر مي فرماييد و اگر غير از اين است ابتدا چارچوب تفكر خودتون رو براي ديگران ترسيم كنيد و بعد اظهارفضل بفرماييد لطفا . البته در اين شكي نيست كه تنها انسانهاي درازگوش هستند كه ميلي به مطالعه و زحمت در راه شناخت علم و شناخت خود ندارند و چون از اين خصوصيت برخوردارند ؛ در عين حال ذرات بنيادي رو ميشكافند و با ذهن ها و فكرهايي ابلهانه تحليل ميكنند . چطور ديگراني رو رد ميكنيد كه نه ازشون ميدونيد نه ازشون خونديد و نه اصلا ميفهميد و در نهايت در كمال بي عقلي چطور تحليل ميكنيد و مي فرماييد نيچه سخت ميگرفته؟ اينقدر سخت نگرفتيم به اينجا رسيديم كه با پديده هايي مثل شما طرف هستيم كه به جاي اينكه درصدد رفع كمي ها و كاستي هاي خودشون باشن ديگران رو به سخره ميگيرند ، اينقدر سخت نگرفتيم كه به اينجا رسيديديم كه بي سوادان و بي عقلان جايگاهشون رو با بزرگ انديشان عوض كردند و اينقدر سخت نگرفتيم كه شما بدون مطالعه و بدون آگاهي به خودت جرات ميدي اظهارنظر كني در مورد چيزي كه هيچ ازش نميدوني .

  از تمام نوشته ها ، من آن را دوست دارم كه نويسنده ، آن را با خون خود نوشته باشد . با خون بنويس ! آن گاه خواهي آموخت كه خون و روح يكي است . درك خون ديگران آسان نيست . از اين رو است كه من از خوانندگان سرسري و سطحي متنفرم . كسي كه خواننده خود را مي شناسد ديگر براي او چيزي نخواهد نوشت و اگر يك قرن ديگر ، خوانندگان سطحي فعلي ادامه يابند خود روح خواهد گنديد . سعي در آموختن خواندن واقعي به همه مردم ، جلوي نوشتن و حتي فكر كردن را هم خواهد گرفت پس وقت را غنيمت شمار و از روي اجساد اين مردگان متحرك عبور كن آن چيزي كه تو را بزرگ ميكند آن ها را بي اندازه مانند مگسان بي قابليت مي كند و زهر آنها را بيشتر مي سازد .

 9. مریم خانم که میگی داداشم اسم منو انتخاب کرده. اینو بدون اسم هانیه بیشتر از مریم هست و با کلاسه مریم اصلا معنایی ندارد ولی هانیه یعنی خوش حالی و شادمانی و عسل و شیرین. حالا اینقدر از اسمت تعریف کردی برای من معنی شو بگو.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*