آخرین خبرها
تعداد بازدید : 4,599

زنانه: پاسخ‌های پزشکی به سوالات جنسی

برای بیشتر مردم، بویژه خانم‌ها، همواره سوال‌های زیادی در خصوص مسائل جنسی مطرح است. شاید بسیاری از این پرسش‌ها ساده به‌نظر برسند و پاسخ‌های ساده‌ای نیز داشته باشند اما گروهی دیگر از این پرسش‌ها، پرسش‌هایی هستند که مردم، بویژه زنان، از پرسیدنش شرم دارند و چه بسا عمری را بدون پرسیدن و پاسخ گرفتن سپری کنند و احیانا با عوارض ناشی از آن دست و پنجه نرم کنند و به وضعیت حادتری دچار شوند که زندگی زناشویی آنها را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

جام جم سرا: جالب است بدانید که بسیاری از این پرسش‌ها پاسخ‌های طبیبانه ساده‌ای دارند که دانستنش می‌تواند به بهبود بیمار کمک کند. در این مطلب به بررسی 5 مورد از رایج‌ترین سوال‌هایی که در این خصوص مطرح است، پرداخته‌ایم.

1. خونریزی هنگام رابطه زناشویی طبیعی است؟

اینکه چرا حین رابطه زناشویی دچار خونریزی یا خشکی واژن می‌شوید، سوالی است که ممکن است ذهن شما را درگیر کند ولی شاید از بیان آن خجالت بکشید.

خونریزی بعد از رابطه زناشویی، خونریزی مقاربتی نامیده می‌شود و علامتی است که هرگز نباید نادیده گرفته شود زیرا می‌تواند نشانه هشداردهنده‌ای از یک یا چند مشکل جدی باشد. خونریزی واژینال هنگام رابطه زناشویی ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و در هر صورت طبیعی نیست.

این خونریزی گاهی می‌تواند به دلیل خشکی واژن یا حرکات شدید حین رابطه یا ابتلا به عفونت منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا باشد. همچنین وجود تومورهای خوش‌خیم واقع در گردن رحم مانند پولیپ، فیبروئید یا ابتلا به عفونت گردن رحم نیز از دیگر علل این عارضه است.

2. راه درمان خشکی واژن چیست؟

خشکی واژن معمولا در سنین یائسگی رخ می‌دهد، اما اگر سطح هورمون‌ها کمتر از حد عادی باشد یا غدد مترشحه واژن فعالیت کمی داشته باشند، بروز آن در جوانی نیز ممکن است. درد هنگام برقراری رابطه زناشویی از اولین علایم این ناراحتی است. بعد از یائسگی، سوزش واژن یا بی‌اختیاری ادرار هم به آن افزوده می‌شود. علت اینکه بسیاری از خانم‌ها پس از ازدواج دچار این مشکل می‌شوند، آموزش کم درخصوص مسائل جنسی است.

برخی زوج‌ها قبل از آغاز رابطه زناشویی، معاشقه کمی انجام می‌دهند و واژن به اندازه کافی نرم نمی‌شود. اگر با وجود معاشقه همسر، زن تحریک نمی‌شود و آمادگی لازم را برای برقراری رابطه زناشویی پیدا نمی‌کند، می‌توان با پزشک در مورد استفاده از مواد لغزنده و مرطوب‌کننده مخصوص واژن (که در داروخانه‌ها می‌فروشند) مشورت کرد؛ پزشک ممکن است ژل‌های آمیزشی، بخصوص ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک تجویز کند (یادتان باشد حتما با تأیید پزشک از داروها استفاده کنید).
وجود اسیدهیالورونیک موجود در ترکیب‌ این ژل‌ها تا حد زیادی به بهبود رابطه کمک می‌کند چراکه باعث افزایش ترشحات داخل واژن می‌شود. اثر این ژل‌های نرم‌کننده ماندگار است و اگر حتی قبل از شروع رابطه زناشویی از آن استفاده کنید، دیگر نیازی به استفاده مجدد از آن حین رابطه نیست.

3. راه درمان دیسپارونی چیست؟

دیسپارونی یا همان مقاربت دردناک برای بسیاری از زنان در برخی مراحل زندگی‌شان مساله‌ای نسبتا شایع است. گاهی مشکلات جسمی نهفته‌ای مانند آندومتریوز یا فیبروییدها عامل ایجاد درد هستند یا اینکه چنین دردی بعد از زایمان به سراغ زن می‌آید اما برای بیشتر زنان، مقاربت دردناک به خاطر این است که به اندازه کافی از نظر جنسی برانگیخته نشده‌اند. بسیاری از زنان به دلیل اینکه مقاربت برایشان دردناک است، حین برقراری رابطه زناشویی می‌ترسند که درد بیشتری را احساس کنند بنابراین دچار اضطراب می‌شوند. این اضطراب مانع تحریک آنها می‌شود و درنتیجه درد بیشتری را تجربه می‌کنند. دراین حالت بهترین راه، حفظ آرامش است.

4. آیا زایمان برای ماهیچه‌های واژن ضرر ندارد؟

دیواره‌های واژن درحالت عادی با هم تماس دارند ولی ماهیچه‌هایی که واژن را احاطه کرده‌اند، ممکن است به دلایلی شل شوند. یکی از علل موثر در بروز این عارضه، زایمان طبیعی است، هرچند گاهی پس از سزارین هم شلی ماهیچه‌های دربرگرفته واژن اتفاق می‌افتد. البته در چنین مواقعی فیزیوتراپیست می‌تواند در تقویت عضلات واژن کمک کند و در غیر این صورت، در صورت صلاحدید پزشک، می‌توان عمل ترمیمی انجام داد.

5. آیا تقویت ماهیچه‌های لگن می‌تواند لذت جنسی را افزایش ‌دهد؟

بله، تقویت عضلات پرینه و کف لگن احساس لذت بیشتری را در زن و مرد ایجاد می‌کند. ماهیچه‌های کف لگن، گروهی از عضلات بین پاها هستند که از مقابل استخوان شرمگاهی (در جلوی بدن) تا انتهای ستون فقرات (در پشت) کشیده شده‌اند و به نگه داشته شدن مثانه، رحم و روده‌ها در جای خود و نیز به ماهیچه‌هایی که مقعد، مجاری ادراری و واژن را می‌بندند، کمک می‌کنند. ضعیف شدن یا آسیب دیدن این ماهیچه‌ها، مثلا در نتیجه زایمان، باعث می‌شود که آنها دیگر نتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند. این امر ممکن است باعث بی‌اختیاری ادرار، کاهش میزان لذت از رابطه زناشویی و بروز عارضه پایین‌افتادگی رحم شود.(سلامت)

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۶ نظر

 1. تنم انگار تابستان سرشت است
  تن ِ تو اول ِ اردیبهشت است
  دهانم ماه مرداد است در یزد
  لبت، بانوی من، “یخ در بهشت” است
  بـیـمـار تـوام ، روی توام درمان است
  جان داروی عاشقان رخ جانان است
  بـشـتـاب ، کـه جـانـم بـه لـب آمـد بی‌تو
  دریـاب مـرا ، کـه بـیـش نـتوان دانست . . .

 2. هنوز ته مانده ی بوسه ات را روی لبم میمکم
  هنوز ته مانده ی آغوشت را محکم بغل می کنم . . .
  هنوز به یاد می آورم “دوست داشتن” هایت را
  که روزه ی سکوت ثانیه ها را می شکست
  تو سخت به ثانیه هایم چسبیده ای . . .

 3. بوسه هایت انار را می ترکاند
  نفس هایت سیب را می رساند
  آغوشت ابر را می باراند
  پاییزترینی تو

  داغتـــریـن آغــــوش هـــا را از تنـت
  و شیـریـــن تـریــن بــوســـه هـــا را از لبـــانت بیـــرون می کشـــم
  بــه تـلـــافـی تمـــام روزهــایـــی کـــه می خــــواهمت و نیسـتـــی …

  مــرا ببــوس
  روزهــای سختــی در پیــش اســت
  بگــذار تــو را کمــی پــس‌انــداز کنــم

 4. فنجان چای توام
  ببین چگونه قند در دلم آب می شود به شوق لبت  درست وســـــط پیشــــانـــی ات
  می شـــود قبلـــــه گــاه لب هــای مــــــن
  بـــــــوسه هــایـــــم را همان جــا حوالـــــه می کنـــــم  بخــواب تــا نگــاهــت کنــم
  و بــرای هــر نفــس تــو
  بــوســه‌ای بنشــانــم بــه طعــم
  هــر چــه تــو بخــواهــی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*