آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,841

خانم عزیز؛ کمی هم به خودت بیاندیش!

دارو غذا:مرکز اطلاعات دارویی و مدیریت و اقتصاد دارو و سلامت

قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی: شرایط زندگی امروز خصوصا در شهرهای بزرگ، نسبت به چند سال پیش بسیار تغییر کرده است. در گذشته غالبا مردان عهده دار هزینه منزل بودند و خانم ها مسئولیت رسیدگی به امور داخلی منزل را داشتند. اما به تدریج و با تغییراتی که در شیوه زندگی مدرن به وجود آمد، امروزه اکثر خانم ها علاوه بر خانه داری، دوشادوش مردان به کار و فعالیت اجتماعی نیز می پردازند.

به گزارش سرویس بهداشت و سلامت قدس آنلاین؛ کمک به هزینه های خانواده، کسب جایگاه اجتماعی، داشتن استقلال مالی و… از جمله مهم ترین علل اشتغال خانم هاست. عموما خانم های شاغل وقتی پس از چند ساعت کار به منزل بر می گردند، نمی توانند با خیال راحت استراحت کنند؛ چرا که باید بلافاصله مشغول شستشو، پخت غذا، توجه به تکالیف بچه ها و… شوند. حتی روزهای تعطیل هم مجبورند کارهای عقب افتاده منزل را رسیدگی کنند. اما آیا واقعا” این شرایط غیر قابل تغییر است؟ آیا نمی توان با برنامه ریزی درست بر زمان مدیریت کرد؟ برخی تصور می کنند که لازمه مفید بودن برای خود و جامعه، تنها با تلاش زیاد به نتیجه می رسد. درست است که در ابتدای شروع کار و دوران جوانی، ریتم پویایی زندگی و احساس نیروی فوق العاده برای رسیدگی به تمام امور ، خوشایند و غرور آفرین است؛ اما اگر به سلامت جسم و روح توجه شود ، به تدریج با افزایش مسئولیت ها، استرس و بیماری های شغلی ، گاه فرد را به خانه نشینی مجبور می کند. مدیریت صحیح بر زمان، مسلما” شادابی ، پویایی و مفید بودن را به همراه خواهد داشت.
مشخص کردن الویت ها
اگر برای انجام کارهای مختلف، مرتب از این شاخه به آن شاخه بپریم ، در واقع زمان مفیدی دراین میان به هدر می رود و وقت کافی برای رسیدگی به امور مهم باقی نمی ماند . برای جلوگیری از سردرگمی و خستگی بهتر است لیستی تهیه کنیم که فعالیت ها را به ترتیب الویت یادداشت و انجام دهیم .

برقرار ی ارتباط موثر با دیگران 
ارتباط صحیح شما با خانواده و همکارانتان ، مانع از اتلاف وقت می شود. به این معنا که اگر گزافه گویی را سانسور کنید، مدت کوتاهی را برای رساندن منظور خود صرف کرده و وقت بیشتری برای خود دارید . لزومی ندارد که تمام جزئیات یک موضوع را برای مخاطب شرح دهید؛ چرا که تاکید بر اصل موضوع کفایت می کند.
انتخاب نمایندگی به جای خود
یاد بگیرید که افرادی را به نمایندگی از طرف خود برای امور مختلف ، انتخاب کنید. در منزل برخی از خریدها یا کارهای منزل را به فرزندتان بسپارید ، حتی اگر کارها را به خوبی شما انجام ندهد . در محیط کارهم توانایی های همکارانتان را بسنجید و ببینید که چطور می توانید در بعضی کارها با هم مشارکت داشته باشید.
لذت استراحت و بیکاری را از خود دریغ نکنید! 
اختصاص زمانی برای رسیدن به تفریحات و سیر و سفر در دنیای تخیلات ، اصلا” از دست دادن زمان نیست . بلکه برعکس ، این فراغ بال، توان شما را مضاعف و موجب تقویت می شود. علاوه بر زندگی اجتماعی باید به زندگی فردی نیز توجه داشت . تعادل برقرار کردن بین این دو بسیار مهم است و نباید یکی بر دیگری ارجحیت داده شود.
معطوف کردن حواس به اهداف های منطقی و دست یافتنی
عده ای تصور می کنند که موفقیت شغلی و اجتماعی تنها راه رسیدن به خوشبختی است و به همین خاطر تمام هم وغم خود را صرف رسیدن به این موضوع می کنند. آنها تمام وقت را به کار اختصاص می دهند و خود را به طور کامل وقف فعالیت اجتماعی می کنند . با این توجیه که اگر امروز به هدفشان برسند در آینده از زندگی لذت خواهند برد ، خود را قانع می کنند . این افراد در زمینه شغلی همیشه خود را بی عیب و نقص می دانند؛ اما متاسفانه این خطر آنها را تهدید می کند که نسبت به کل زندگی خود ناراضی باشند . در واقع آیا کسی هست که بتواند ادعا کند صد در صد کامل و موفق است ؟ مسلما هیچ کس. از آنجا که آنها هدفی دست نیافتنی را انتخاب کرده اند ، احساس عدم رضایت بر زندگی آنها سایه خواهد افکند. بهترین راه زندگی انتخاب هدف های منطقی و قابل دسترسی است .
شناخت اوقاتی با بازدهی بهتر
باید شرایط خود را بسنجید و بدانید که چه زمانی از روز ( صبح ، بعد ازظهر ، شب ) کار آیی بیشتری دارید . به عنوان مثال اگر صبح انرژی بیشتری دارید ، فعالیت ها ی درجه اول، قرار ملاقات های مهم ، تصمیم گیری ها و … را به این زمان موکول کنید.
خودشناسی 

اگر کار تمام وقتتان را پر می کند و شما هم با این مسئله مشکلی ندارید ، پس باید بتوانید فواید آن را نیز برشمارید . مثلا از خود بپرسید ” کار من چه نتایج مطلوبی دارد ؟….” اگر واقعا قصد تغییر دارید و می خواهید زمان را به گونه ای منطقی برنامه ریزی کنید ، باید بتوانید به این پرسش، پاسخی شفاف و واضح بدهید. نتایج شغلی برای هر کس ، مختلف است . معرفی چهره ای خاص از خود به دیگران، تمایل به گفتگو و به چالش کشیدن مسائل ، قدرت و نفوذ بر اطرافیان ، رسیدن به موقعیت مالی مناسب و….. از جمله این موارد است.
نکته آخر اینکه…
رعایت این توصیه ها تا حد زیادی به شما کمک می کند تا استرس منفی ناشی از برنامه ریزی نادرست زمان را کاهش دهید. با این حال بدانید که تنها تلاش و کوشش است که در طول زمان، تغییرات را به همراه خواهد داشت.
منبع:www.Doctissimo.fr

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۶۷ نظر

 1. من ک حوصله ی خوندن ندارم

 2. ای بابا یکی پیدا نمیشه این مطلب وبخونه بفهمیم چیه؟

 3. از تیترش مشخصه چی گفته .نمیخواد بخونین ……..

 4. هی روزگار ما را به کجاها که نکشوندی زمان ما از این خبرا نبود زن میشیست تو خونه بشور و تمیز کن غذا درست کن شب که شوهرت امد جوراباشو در بیار چای بزار جلوش حالا چی……………………………. ای روزگار (سخنان خانوم امیر به برو بچ سایت )

 5. هاهاهاهاها آره عزیزم خانم نداشتم،، ،حتما خاطرات قشنگی از رشادتای من تعریف میکرد .

  • امیر جان چقدر تازگیا دوزاریت کج شده عزیز دلم
   خودشو میگه
   خانوم امیر= مریم جون
   بفرما مفت و مسلم زنت دادیم حالا هی بنال از دست زمونه
   بدو برو تا متوجه نشده هارد کامپیوترتو کلا نابود کن گوشیتم تو اولین شغل آشغال معدوم کن ،بدو پسر اصلا خطتو بسوزون ایمن تره
   اصلا از اون شهر برو فامیلیتم عوض کن
   بدو تا از کارات سر در نیاورده

 6. مونا جون منم ساده هی این جوونا سر به سرم میزارن ،این آریا جون هم تو کف یه شام عروسیه ایشالاه عروسی خودت قربون

 7. امیر در رفت.هههههههههههه اقا شما که شام بده نیستی چرا ملتو سر کار میذاری؟

 8. از دست تو مونا شیطون بودی شیطون تر شدی نمیدونم این ارمان باهات چکار کرده من منظورم حوا بود بابا مگه قضییه را نمیدونید امیر همون حضرت ادم که خدا تبعیدش کرده سایت اسمونی ولی خودمونیما مونا اگه تو دختر داشتی ی شبه عروسش میکردی بچه ها رفتید شام منو یادتون نره

  • تو شام نخور مریم جون عروس خوب نیست چاق باشه
   مریم جون برای دختر من از الان خواستگار رزرو شده
   مادرو ببین دخترو ببر

   • ای فداتشم در این که شکی نیستی خوشگل خانم یاد حرف ارمان افتادم (اسم خوشگله )اگه دخترت به تو بره که من یکی اولین نفر واسش دست و پا میشکونم عزیزام

   • مريم جون ماشالاه اين مونا جون خيلي شيطونه داشت شوخي شوخي دست تو رو تو دستم ميزاشت .منم به بچه ها گفتم ك مريم جون درسته دختر خيلي خوبيه ولي عزيزو مرباي بابايي هستش.حالا موندم شام بهشون چي بدم .

    • ببین یه روز نبودم چه بساطی راه افتاده . بسلامتی و میمنت .پدر من این حرفها ازت گذشته باید فکر اون دنیا باشی واقعا نمیدونم چی بگم بابایی . به همین زودی مامانو فراموش کردی؟؟؟؟؟؟؟

     • نازنين جون فك كنم آقا سنگ تموم گذاشته ك ديروز از صبح نبودي دستش درد نكنه ،حالا واستون چيكارا كرد؟

     • مرسی امیر دیروز یکی از بهترین روزهای زندگیم بود که با شادی و خوشی و خبرهای خوب پی در پی گذشت. اول اینکه رئیسم زنگ زد و گفت سر کار نیا و مرخصی تشویقی داد و من هم ذوق زده شدم.
      در مورد اینکه همسرم چکارا کرده ؟ یه کادوی کوچولو . همین .و البته چیزی نبود که دیروزو برام متمایز کنه . اون بنده خدا همین هفته پیش بخاطر تولدم کلی خرج کرد و یه مهمونی ترتیب داد. در جریان که بودی.پدررررر مننن

     • من از روح مادر جون اجازه گرفتم گفت ببرید امیرو این دنیام منو راحت نمیزاره شبها میاد به خوابم_(آخه آدمی که به خواب یه مرده بره فکرشو بکن چه ….)

    • از من میشنوی اصلا بهشون شام نده تا یاد بگیرن واسه شام مفت کیسه ندوزن
     وای الان مونا میاد سراغم

     • باشه مریم جون حالا که اینطور شد
      امیر آقا بیا بریم ما تو همسادگیون یه دختر خانوم خوشگل تحصیل کرده بابت دندونت هست بهت معرفی کنم بعضی ها بدونن با مونا خانوم نمیشه در افتاد

     • بله مونا جون دختر همسايتون به سايت آسماني معرفي كن ك ايشالاه يكي به دختراي ديگم اضافه بشه .حالا شام بهم چي ميدي .

     • بگو یکی به عشاقم اضافه بشه
      دیگه برات زن نمیگیرم امیر خیلی لوسی

 9. مونا بدجنس نشو دیگه راستی متوجه شدی امیر خیلی خوب بلده فراافکنی کنه؟آآآآآآآآآآآآآآآآآآخرشه

  • لايك داري بمولاه

  • اصلا من تاحالا موجودی (ببخشید انسان شریفی)مثل امیر ندیده بودم
   یعنی آدم دوزار شعور برای طرف مقابلش قائل باشه اینجوری زیر همه چیز نمیزنه(مثلا الان از دستش شاکیم)
   ولی نازنین جون خدادر پنجره رو خوب باهم چفت میکنه
   خانومش که دیدی با ما چه کرد….
   فقط به خاطر یه شام
   عایا ارزش داشت؟؟؟؟

   • باشه بابا امیر جان بابایی به این مونا ی شام بده دست از سر ما برده فقط باید خودمم باشم در ضمن اون دختر همسایتونم نگه دار واسه خودت

    • من شام نمیخوام اصلا رژیم دارم
     وقتی مونا ناراحت میشه یعنی دیگه کاریش نمیشه کرد اصلا التماس نکنید امکان نداره بیام(حالا شام چی هست؟)

     • خیلی دل خودتو صابون نزن مونا جون احتمالا مث دفعه قبل که تو سیرابی فروشی قرار گذاشت و نیومد این دفعه هم همینطوریه و سرکاری.
      مرامو فقط آقا مصطفی داشت که پول شام و ناهارو جرینگی میریخت تو کارتت . راستی خیلی وقته ازش خبری ندارم کجاست؟فک کنم داره دوران با زن نشستگیشو طی میکنه

 10. وای خدا منو ببخشه آقا مصطفی به همتون سلام بلند رسوند خوبه عالی در حال عشق و حال

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*