آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,568

آیا از خطرات صاف کننده های مو اطلاع دارید؟

 چند سالی است که کراتینه کردن موها بازار آرایشگاه‌ها را حسابی گرم کرده و این روزهای پیش از عید هم این بازار گرم‌‌تر شده ‌است چرا که همه دوست دارند نوروز زیباتر از همیشه جلوه کنند، البته تعریف‌های آرایشگر از کراتینه و تاثیراتی مثل ترمیم و نرمي ‌و صافی موها هم آنقدر جذاب و دلپذیر است كه هر فردی را وسوسه می‌کند هرچند هزینه بالای آن، این وسوسه را کمرنگ می‌کند، اما آیا واقعا کراتینه موها را مثل روز اول سالم و ابریشمي‌می‌سازد؟ آیا اخبار مربوط به سرطان‌زایی مواد کراتینه حقیقت دارد؟ این پرسش‌ها را هیچ‌کسي مثل متخصصان پوست و مو نمی‌توانند جواب دهند.

دکتر داریوش دائر، متخصص پوست و مو:

اطمینان نکنید

موضوع کراتینه کردن مو مورد تایید نیست و توصیه نمی‌‌شود چون باعث آسیب رسیدن به ساقه مو و خشکی و شکنندگی و ریزش بعدی موها می‌شود. به نظر نمی‌رسد هیچ متخصص پوستی این کار را انجام دهد و مطمئنا نیز به مراکزی که این کارها را انجام مي‌دهند نمی‌توان اطمینان داشت.

دکتر محمدعلی نيلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو:

صاف کننده معجزه‌گر!

کراتینه کردن مو یکی از روش‌های رایج صاف کردن مو و برطرف کردن وز موهاست و اصطلاحا به آن «صاف‌کننده، معجزه‌گر» لقب داده مي‌شود. در واقع این روش را به عنوان نوعی روش طبیعی برای صاف کردن مو به‌کار مي‌برند، در حالی که مواد شیمیایی مضری برای انجام آن به کار مي‌رود. عوارض جانبی کراتینه کردن مو با اولین شست‌وشوی مو که معمولا 72 ساعت پس از انجام درمان است، دیده مي‌شود.

ساختمان مو را تخریب می‌کند!

ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 3-2 هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده مي‌شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از دو یا سه بار شستن تامین نشود.

سرطان‌زاست!

فرمالدئید، یک ماده سرطان‌زاست که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت مي‌شود. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید است. اگرچه بیشتر سالن‌های زیبایی از ماسک‌های مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده مي‌کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و باید بدانید فرمالدئید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز سرطان دارد. اگرچه تعداد کمي‌ از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند چراکه قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید است.

واکنش‌های حساسیتی در انتظار شما

مثل سایر مواردی‌که برای مو انجام مي‌شود، کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنش‌های آلرژیک در تعدادی از افراد همراه است. این علائم شامل خارش و دانه‌های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب مي‌شوند. باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمي‌ تامل کنید. عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما ممکن است از فرم فر یا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از 2 ماه دوام نمي‌آورد.

ریزش مو می‌آورد

مشکل بزرگ دیگر ریزش مو در تعدادی از مصرف‌کنندگان این روش است. دیده شده که موها پس از اولین شست‌وشو از ریشه شروع به ریزش مي‌کنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالن‌ها توصیه مي‌شود، استفاده کنند. به‌علاوه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه مو دیده شده است.

دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و مو :

بهتر است عوارض را بدانید

هر نوع خاصی از کراتینه کردن موها با خطراتی همراه است و مشتری‌های کراتینه کردن مو باید با این خطرات بالقوه آشنایی داشته باشند و سپس آگاهانه این کار را برای صاف و براق کردن موها انتخاب کنند. کراتین یک پروتئین اساسی است که در بدن پستانداران یافت مي‌شود و معمولا در مو، پشم، شاخ‌ها و ناخن‌ها وجود دارد. هنگام کراتینه کردن موها، محلولی روی موها استعمال مي‌شود که کراتین با موها ممزوج شده و آسیب‌های کوتیکول مو ترمیم مي‌شود.

نتیجه‌های متفاوت

نتایج درمان‌های کراتینه کردن مو بین استفاده کننده‌ها متفاوت است.  در بعضی‌ها همان انتظاری که از قبل دارند، برآورده مي‌شود و ماه‌ها موها‌ي‌شان صاف و لخت باقی مي‌ماند ولی در بعضی دیگر رضایت‌مندی کمتر است و فقط تا چند هفته موها به حالت اولیه باقی مي‌ماند. بسیاری از افراد نگران کاربرد فرمالدئید در فرآورده‌های کراتینه کردن موها هستند و تصمیم مي‌گیرند در مراتب بعد از فرآورده‌های فاقد فرمالدئید استفاده کنند.  حقیقت این است که هر چند تب کراتینه کردن موها در سالن زیبایی و آرایشگاه‌ها بالا گرفته اما افراد باید از خطرات آن آگاه باشند.

خوراكي‌هاي كراتينه كننده!

کراتین توسط کراتینوسیت‌ها (که سلول‌های زنده‌ای هستند) ساخته شده و قسمت بزرگی از بدن شامل پوست، مو و ناخن‌ها را تشکیل مي‌دهد. این سلول‌ها به آهستگی از بالای غشای پایه به سمت بیرون حرکت مي‌کنند و نهایتا دچار مرگ شده و لایه محافظ را تشکیل مي‌دهند. هزاران هزار سلول کراتینوسیت همه روزه دچار ریزش مي‌شوند. آسیب لایه خارجی کراتین مي‌تواند پوست، مو یا ناخن را بیمار و پوسته‌دار کند. با مصرف غذاهایی مثل ژلاتین و مرطوب نگه داشتن مو و ناخن، کراتین مي‌تواند تا اندازه‌ای به رشد خود ادامه دهد. مرطوب نگه داشتن لایه خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن و جلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن مي‌شود.

كراتينه چقدر دوام دارد؟

واقعیت این است که کراتینه کردن مو که امروزه خیلی رایج شده، مي‌تواند موهای فرد را صاف و نرم کرده و آن را به مدت چند ماه براق و بدون پیچش نگه دارد. این روش که امروزه در بسیاری از آرایشگاه‌ها و سالن‌های مو وجود دارد و ممکن است انجام آن تا یک سال طول بکشد و پرهزینه است. شیوه برزیلی این فرآیند یک درمان دوگانه نیاز دارد. ابتدا موها با استفاده از کراتین که یک پروتئین طبیعی است تقویت شده سپس ساختار مو با استفاده از مواد شیمیایی دگرگون مي‌شود تا صاف شود.

دكتر ميلادي، متخصص پوست و مو:

موهای‌تان فدا بشوند

زماني كه آرايشگرها و مديران سالن‌هاي زيبايي درباره لطافت و صافي موهاي‌تان بعد از كراتينه كردن و زود حالت گرفتن آنها صحبت مي‌كنند بيشتر خانم‌ها براي اين كار داوطلب مي‌شوند. شايد تنها دليلي كه بعضي خانم‌ها از كراتينه كردن موهاي‌شان صرف‌نظر مي‌كنند هزينه بالاي اين عمل باشد. معمولا بسته به مناطق مختلف شهر و البته جنس، پرپشتي يا كم‌پشتي و طول موهاي‌تان بايد از حداقل 200 تا حداكثر یک میلیون تومان هزينه كنيد. از آنجا كه آرايشگرها دلیل قيمت بالاي كراتينه كردن را بالا بودن قيمت مواد اوليه آن مي‌‌دانند بسياري از خانم‌ها در اين تله مي‌افتند. اما علاوه بر قيمت بالا اين كار عواقبي هم دارد كه بهتر است قبل از امتحان كردن آن بدانيد. مواد كراتينه با اينكه چند روزي ظاهر زيبا به موهاي‌تان مي‌دهد اما بعد از گذشت كمتر از يك‌ماه موهاي‌تان را به سمت كدر شدن خواهد برد. از طرفي كافي است چند باري بعد از كراتينه از اتوي مو استفاده كنيد. با اين كار آسيب وارد شده به ساقه موهاي‌تان آنقدر زياد خواهد بود كه مجبوريد موهاي‌تان را كوتاه كنيد.

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۳۹ نظر

 1. الان ما هر دختری رو میبینم موهاشو صاف کرده بعد خالی هم میبندند میگن موهامون ذاتا صافه. خخخخخخخ

 2. نکنید به خدا همش ضرره ……فر کردن که دیگه هیچی ……موها مثل سیم خاردار میشه …….

 3. خداروشکرموهای من واقعاذاتاصافولخته نیازی به صاف کننده نداره ……امیرفک نکنی من خالی میبندم ولی خوب تروخشک باهم میسوزن دیگه …….ههههه

 4. مو قشنگ .خخخخخخ

 5. خدا را شکر موهای من خدا دادی هم بور هم صاف نه نیازی به رنگ دارم نه صاف کردن

 6. من ک حال میکنم با موهام خیلی خوش حالته. اما ی خواهرام سالی ی بار صاف میکنه طفلکییییییییییی

 7. موهاى من انقدر لخته که گاهى وقتا اعصابم خورد ميشه دوست داشتم حداقل يه کم حالتدار بود

 8. بابا یکی این رو بگیره عجب تبلیغی واسه موهاشون میکنن. خخخخخخخخ منم موهام مشکی پرپشته

 9. سارا چقد سوتی میدی امشب.خخخخخخخخخ

 10. بهش بگو سیر داغ.خخخخخخخخخ

 11. الهی فدای برادر زاده هام بشم ……..ب داداشم میگم اقای محترم من اسمشونم انتخاب کردم یه کاری بکن دیگه …….میدونی چی میگه ………میگه اونوقت تو چه کاره ای این وسط ؟……. منم قهر میکنم که برم میگه عمه خانووووووووم حالا کوتاه بیا …..اخه بدم از این کلمه میاد کلا اگه حال منو نگیرن اون روزشون شب نمیشه ……البته معتدن که در مقابل من مجبورن اینجوری باشن وگرنه قورتشون میدم …….تو رو خدا به من میاد ؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*