آخرین خبرها
تعداد بازدید : 8,984

شخصیت شناسی از طریق زبان بدن

این بار که به تئاتر رفتید یا زمانی که در حال تماشای یک فیلم سینمایی هستید، به حرکات بدن دو بازیگر مقابل یکدیگر خوب دقت کنید. حتما متوجه خواهید شد که یکی از آنها حالت تهاجمی بیشتری نسبت به دیگری دارد و دیگری عقب نشینی می کندکه دقیقا این مطلب را در حرکات بدن آنها نیز می توانیدمشاهده کنید.

یک نفر به سوی دیگر گام برمی دارد و نفر دوم مدام به عقب می رود. آن کسی که عصبانی تر است، دست هایش را بالا می برد و فریاد می کشد و نفر دوم دستانش را مقابل صورتش می گیرد و یا آنها را کنار بدنش نگه می دارد و سرش را پایین می اندازد.

مشابه همین رفتارها را به سادگی در زندگی واقعی نیز می توانیم ببینیم؛ حتی در جلسات اول آشنایی که دو طرف در پی تلاش برای شناخت یکدیگرند، با توجه به زبان بدن طرف مقابل می توانید سریع تر او را بشناسید و به لحاظ شخصیتی میزان مشابهت هایتان را دریابید.

اگر شخصیت شما مغلوب یا مطیع باشد، بعد از مدتی برقراری ارتباط با فردی که شخصیت غالب یا مسلط دارد، برایتان دشوار و غیرقابل تحمل خواهد شد. به سادگی می توان دریافت که فرد مورد نظر ما شخصیت غالب دارد یا مغلوب. فردی که مدام می گوید: «ببخشید، معذرت می خواهم، اگر ممکن است می خواستم …»، به سادگی نشان می دهد که شخصیتی مغلوب دارد و در مقابل، فردی که اغلب در کلامش جملات امری و دستوری استفاده می کند، شخصیتش از نوع غالب است.

البته تنها با توجه به جملات و نوع گفتار افراد نمی توان به شخصیت واقعیآنها پی برد. بسیاری از اوقات راه های ارتباطی غیرکلامی بهتر می توانند شخصیت افراد را آشکار کنند. آیا می توانید تنها با نگاه کدرن به ارتباط دو نفر بفهمید که کدام یک شخصیت مسلط و کدام شخصیت مطیع دارند؟

در این آزمون چند نمونه از حرکات زبان بدن که نشان دهنده شخصیت غالب و مغلوب است، جمع آوری شده است. هر حرکت را در ذهنتان به تصویر بکشید و بگویید نشان دهنده کدام شخصیت است:

شخصیت شناسی,تست روانشناسی, شخصیت غالب

تمام شماره های زوج از ویژگی های شخصیت مسلط هستند و شماره های فرد شخصیت مطیع. برای هر پاسخ صحیح یک امتیاز برای خودتان در نظر بگیرید.

امتیاز 4 و کمتر: شما با علائم زبان بدن چندان آشنا نیستید. کمی بیشتر به این علائم دقت کنید تا بهتر بتوانیدویژگی های اطرافیانتان را بشناسید.

امتیاز 5 تا 8: اطلاعات شما در موردزبان بدن در حد میانه است.

امتیاز 7 به بالا: اطلاعات شما در مورد علائم زبان بدن در حد قابل قبولی است.

افرادی که شخصیت مطیع دارند، دوست دارند به سمت دیگران حرکت کنند. آنها همواره در تلاشند تایید و محبت دیگران را کسب کنند. بیشتر اوقات این افراد به حضور شخصیتی سلطه گر نیاز دارند تا او زندگی آنها را سرپرستی، راهنمایی و مدیریت کند. این افراد معمولا برای رسیدن به اهدافشان باید به فرد دیگری تکیه کنند. افراد مطیع در نظر دیگران معمولا افرادی باملاحظه، دلنشین، حساس، همدرد، پذیرا و سپاسگزارند. این افراد معمولا مطابق میل و خواست دیگران رفتار کرده و برای کسب رضایت اطرافیان همواره فداکاری می کنند. این افراد آشتی طلبند، به سادگی تقصیرات را به گردن می گیرند و تسلیم می شوند. داشتن جسارت و انتقاد کردن در وجود این افراد جایی ندارد و تا حد ممکن از دیگران توقع و انتظاری ندارند. امنیت این افراد به رفتارها و واکنش دیگران بستگی دارد و به همین دلیل دائما در تلاشند که تایید و اطمینان دیگران را به دست آورند؛ حتی تصور شکنندگی برای این افراد وحشتناک است.

در مقابل، افراد مسلط با افراد پایین تر از خود به شیوه پرخاشگرانه و زورگویانه برخورد می کنند و در عین حال از افراد قوی تر از خود به خوبی پیروی می کنند. این افراد به شدت تمایل به مدیریت دیگران دارند و زمانی که ناچار باشند از دیگری پیروی کنند، بسیار ناراحت می شوند. این افراد باید به هر قیمتی که شده، به اهدافشان برسند. معمولا مردان بیشتر از زنان در این گروه شخصیتی جای می گیرند که البته این موضوع باوری پذیرفته شده در اجتماع است و مردان می توانند شخصیت مسلط داشته باشند و در مقابل زنان بهتر است که شخصیت مطیع داشته باشند؛ به همین دلیل است که زنانی با شخصیت غالب، در اجتماع بسیار جلب توجه می کنند و رفتارهای آنان برای دیگران بسیار عجیب به نظر می رسد.

شخصیت های غالب در قسمت های مدیریتی موفق تر از دیگران هستند و معمولا بسیار سریع تصمیم گیری می کنند.این افراد به دنبال کسب نتیجه هستند و کمتر دیده می شود شخصیت غالب، صبور و بردبار باشد. اگرچه شخصیت غالب قاطعانه کار می کند و سعی دارد بهترین باشد اما بسیاری اوقات این ویژگی در محیط کار و زندگی موجب بروز اختلافات متعددی می شود. واکنش اجتماع در برابر افرادی که شخصیت غالب افراطی دارند، فرار است؛ زیرا کنار آمدن با چنین افرادی، دشوار و مقابله با آنها غیرممکن است. شخصیت های غالب ظاهرا بی احساس هستند و اینطور که به نظر می رسد آنان توجهی به احساسات دیگران ندارند.

منبع:مجله موفقیت

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۶۲ نظر

 1. من جلو بعضی غالب جلو بعضی مغلوب.نمرم 7 شد کلا آدما رو خوب میشناسم

 2. منظورم ادماییکه میبینم و باهاشون سر کار دارم تو رو که ندیدم و باهات نشست و برخاست نداشتم.

 3. چی تموم شد؟

 4. اهان فهمیدم نه جدی گفتم من آدم رکیم .

 5. نه چون با گوشیم کامنت میدم وقتی زیر کامنت میگذاری از کادر خارج میشه نميشه خوند چون صفحه موبایل زیاد بزرگ نیست.جیگر خودم میدونم هندونه چیه.خخخخخخخ

 6. من نگرفتم چجوری باید نمره داد

 7. من همه امتیازو گرفتم.ای ول به خودم

  • منم بهت آفرین میگم قناری ،قناری رو دوس داری؟من یه قناری زرد تو خونه دارم از صبح زود شروع می کنه به خوندن اونقد که دیگه اعصاب همه رو خورد کرده کم مونده بندازنش بیرون ولی من عاشق قناریم

   • بله باران خانم من عاشق قناریام هستم

   • باران جان سلام اين ك گفته من عاشق قناريم ايهام داره ،دقيقا عاشق كدوم قناري هستيد؟:-)

    • سلام امیر خان شما که مثل گیتا جون به اسم باران آلرژی ندارین انشاء….؟همه قناریا دوس داشتنین ، این قناریو اون قناری نداره یکیش یه پرنده بسیار زیباست واون یکی دوست خوب آسمونی
     امادرمورد عشق باید بگم که من عشق خودمو پیدا کردم وسالهاست که دارم باهاش زندگی میکنم وحاصل این عشق هم یه دختر نازو خوشکل 2/5 سالست به اسم یلدا اینا رو گفتم که انشاء…دیگه تمام ایهامات برطرف بشه

   • امیر داداش میدونستم باران خانم متاهلن ولی نمیدونستم یه.قناری داره.خوشحال میشم به اندازه قناری زردش منو دوست داشته باشه.

    • من خیلی دوست دارم قناری من آدمی هستم کلا با چنین اسمهایی ک تو سایت هستش مشکل دارم و نمیتونم درست ارتباط برقرار کنم ولی تو یکی از سه اسم اینطوری هستی ک خیلی دوست دارم اون دوتا اسم دیگه هم اگه بخای بدونی یکیش در گوش من گفت و اون یکی آقای کاپیتان هستش.ولی تو قلبم جا داری رفیق.

    • قناری عزیز من همه دوستای آسمونی رو دوس دارم ازجمله شما رو وبرا همتون روزهای خوب وقشنگی رو آرزو میکنم .موفق باشی

 8. چی بگیم خودش گفته بهتره زنان مطیع باشن …….

 9. من نمرم شد 9ولی وقتی مطلب بالا را خوندم احساس کردم ادم مطیعی هستم نمیدونم به نظر شما من چجور ادمی هستم ؟

 10. دوستای گلم سلام
  سال نو رو به تک تک همگی شما خوبان وسایت خوب آسمونی تبریک میگم وامیدوارم سال خوبی همراه باکامیابی برای شما وخانواده محترمتون باشه….تو سال گذشته اگه باعث آزارواذیت کسی شدم لطفا منو ببخشید.

  • به به سلام آرمان جان چشم قشنگ ،آقا سال نو شما هم مبارك ،هزار تا بوس طلايي به لپاي سرخابيت ،چه خبر ؟ خوب و خرمي ؟

   • چاکرتیم داش امیر…مرسی خوبم.شماچطوری دلمون واسه تیکه هات تنگ شده بود.
    خبر هم سلامتی سرت…خداروشکرماهم خوب وسلامت مشغولیم
    انشالا درسال جدیددوماد بشی وسال پر پولی داشته باشی…

  • سلام ارمان خان گل سال نو شمام مبارک جایی نازنین خالی شما ازش خبرنداری مثل این که تو سال جدیدی خیلی سرش شلوغ

   • سلام به مریم عزیز سلام به آرمان امیدوارم سال خوبی داشته باشید . من ایمیلتو جواب دادم .شاید هنوز نخوندی.مرسی از اینکه به یادم بودید.

 11. سلام حاج ارمان سال نوت مبارک در هر صورت خیلی جیگری.

  • سلامی گرم خدمت مریم خانوم ونازنین خانوم گل …آبجی های خوب ومهربونم وداداش بهتراز جانم امیرحسین
   انشالا که سال خوبی داشته باشین وهمواره جیبتون پر ازپول باشه…دوستتون دارم خیلی زیاد
   .
   .
   امیر جوون…بی بی جانم میخواد ادامه تحصیل بده وقصد ازدواج نداره..فعلا حرفشو نزن که خین بپا میکنما..دوباره شروع کرد!

 12. سلام خوب بود.مرصی.معلوم هست کجایی تعطیلاتت چه دیر تموم شد؟

 13. خوندم خانمی.اما چیکار کنم ابا دیدن این اسم خاطرات بدی یادم میاد.قدیمی تراش میدونن منظورمو….میشه خواهش کنم اسمتو عوض کنی؟ممنونت میشم تا آخر عمر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*