آخرین خبرها
تعداد بازدید : 4,029

مانکنها در ژورنالهای زیرزمینی

فروشنده، ژورنال لباسهای مغازه‌اش را برایت ورق می‌زند و جلوی مردمک چشمانت، صفی از دخترانی رژه می‌روند که هر چند تلاش کرده‌اند رنگ و لعاب و ژستهایشان، غربی بزند اما عمق نگاه‌شان هنوز عفاف ایرانی بودنشان را فریاد می‌زند.

تا همین چند سال پیش، فقط فروشگاه‌های لباسی که محصولاتشان از برندهای خاص خارجی بود به مشتری‌هایشان، ژورنال‌هایی را نشان می‌دادند که مانکن‌ها، لباسهای فروشگاه را به تن کرده بودند و با ژستهای فریبنده‌شان، مشتری را که خود را جای آنها تصور می‌کرد برای خرید، وسوسه می‌کردند.

مانکنها در ژورنالهای زیرزمینی
ژورنال را هم ورقی بزنید!
اما امروز در کوچه پسکوچه‌های شهر تهران، دیگر شمال و جنوب هم ندارد، پا در یک مغازه کوچک لباس فروشی هم که بگذارید قبل از آنکه لباسی را که انتخاب کرده‌اید با خود به اتاق پرو ببرید فروشنده پیشنهاد می‌کند، ژورنال مغازه را ورقی بزنید، ژورنال‌هایی که زیرزمینی بودنشان از نداشتن حتی یک خط توضیح درباره لباسها کاملاً خودنمایی می‌کند.
به گزارش فارس، این ژورنالها بیشتر شبیه آلبوم عکسهای یک آتلیه است. دخترانی بی‌حجاب که لباسها را به تن کرده‌اند و در حرکاتی ناشیانه، بی‌آنکه ژستشان ربطی به نوع لباسی که پوشیده‌اند داشته باشد با آرایشهای تند و غلیظ، فرا‌تر از آنکه تلاش کنند لباس به چشم بیاید صورت و فرم مو‌هایشان را به رخ مشتری می‌کشند.
از خواهرم خواستم «فشن» شود!
با آنکه فروشنده‌های شمال شهر، منکر این می‌شوند که مانکن‌های ژورنالهایشان ایرانی هستند و اصرار دارند آنها را ترکیه‌ای جا بزنند، یکی از فروشنده‌های مغازه‌ای در حوالی بازار سنتی تهران بصراحت می‌گوید: خودم یک تولید کننده هستم و برای اینکه لباسهای تولیدی‌ام بیشتر دیده شود از خواهرم خواسته‌ام «فشن» شود. در یک آتلیه، لباسها را می‌پوشد و عکس‌هایش را خود آتلیه به شکل یک مجله در می‌آورد. به هر مغازه‌ای که تولیداتمان را بفروشیم یک نسخه از این مجله عکس را هم می‌دهیم!
این تولیدکننده لباسهای زنانه درباره اینکه آیا از اینکه آقایان هم مجله عکسهای خواهرش را می‌بینند احساس بدی ندارد، می‌گوید: خیلی‌ها اصلاً نمی‌دانند که خواهرم هست. ضمناً فقط سرش حجاب ندارد بدنش که لباس دارد! تنها خواهر من که نیست، خیلی از دختر‌ها هستند که پول می‌گیرند و این طوری، مدل می‌شوند.
او درباره اینکه آیا تا کنون، دستگاهی در خصوص انتشار این عکس‌ها و مجلات به او تذکر داده است یا نه می‌گوید: تا الآن که کسی چیزی نگفته، مگر اینکه شما برای ما دردسر درست کنید! البته عکس‌های این به ظاهر مانکنهای نیمه عریان، تنها محدود به قالب ژورنالهای کاغذی نمی‌شود، بلکه در بعضی از مغازه‌های لباس فروشی زنانه، در رایانه مغازه هم این عکس‌ها قابل دیدن است.
وقتی حریمها می‌شکند
«عشرت شایق» نماینده اسبق مجلس و پژوهشگر مسایل اجتماعی درباره اینکه چه کسی وظیفه نظارت بر جلوگیری از پخش این ژورنالهای زیرزمینی در سطح مغازه‌ها و فروشگاه‌های شهر را دارد، می‌گوید: بخشی از این وظیفه در حوزه دستگاه‌های نظارتی و بخشی در حوزه کاری خود اتحادیه هاست. کسانی که جواز می‌دهند در نظارت بر عملکرد هم دخیل هستند.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه کمترین نظارت را در صنف پوشاک و لباس داریم، تصریح می‌کند: مشکلات فرهنگی در این صنف، تنها مجله‌های نیمه عریان از زنان نیست، بلکه حریمها در مغازه‌های پوشاک شکسته شده است و مسؤولان نظارتی باید مراقبت کنند تا مرز‌ها شکسته نشود. مرز که فقط مرز جغرافیایی نیست. بعضی حرکتها روابط اجتماعی را به هم می‌زند.
این نماینده اسبق مجلس با بیان اینکه بعضی از این حرکتها به نرمی انجام می‌شود و هیچ آژیری هم ندارد، می‌گوید: باید در واردات لباسها، نوع چیدمان در ویترین‌ها، استفاده از مانکن‌ها به هر صورتی، ‌‌نهایت دقت و نظارت صورت پذیرد. وزارت بازرگانی، وزارت ارشاد و بخشی هم نیروی انتظامی باید بر این مسأله نظارت داشته باشند.
برخورد جدی با متخلفان
به گفته وی، درباره این موضوع با 3 گروه مواجه هستیم، گروه اول، کسانی هستند که عمداً دست به انتشار تصاویر زنان خارج از عرف نظام اسلامی می‌زنند و جیره خوار باندهایی هستند که می‌خواهند عفاف را در جامعه مخدوش کنند که باید شناسایی و با آنها بشدت برخورد شود. گروه دوم، کسانی هستند که «غافل» هستند و برای کسب درآمد بیشتر به این راه‌ها متوسل می‌شوند که باید به آنها تذکر داده شود و گروه سوم، گروهی هستند که «جاهل» هستند و باید هشدارهای مسؤولان در زمینه استفاده‌های نامتعارف از تصاویر زنان، بیشتر شود تا همه افراد، آگاه شوند. در صورت برخورد سخت قانونی با متخلفان در این زمینه، همه حساب کار دستشان می‌آید.
«حمید قبادی» دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد نیز درباره اوضاع کنونی ژورنالهای زیرزمینی در بازار فروش لباس می‌گوید: تا پیش از تشکیل کارگروه ساماندهی مد و لباس نمی‌توانستیم جواب اصولی به انتشار این نوع ژورنالها بدهیم، اما با تشکیل این کارگروه، وظیفه انتشار ژورنال و فعالیتهای تبلیغاتی در عرصه مد و لباس با این کارگروه است که مطابق با چارچوبها و ضوابط اسلامی عمل می‌کند تا بتواند این مطالبه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان پوشاک را پاسخ دهد. وی تأکید می‌کند: یکی از فعالیتهای اصلی این کارگروه، بررسی درخواستهای انتشار ژورنالهای لباس منطبق با الگوهای ایرانی – اسلامی است که در همین راستا نیز مرکز تخصصی ژورنال را
 راه اندازی کرده‌ایم.
ژورنالی مطابق با شرع و عرف
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اینکه یک تولید کننده لباس که متقاضی داشتن یک ژورنال از تولیداتش است برای اینکه زیرزمینی عمل نکند و ژورنالی رسمی داشته باشد چه اقدامی باید انجام دهد، این گونه پاسخ می‌دهد که «ما تا زمانی که تولیدکنندگان مراجعه نکنند اطلاعی از خواسته‌های آنها نداریم. آنها می‌توانند با مراجعه به کارگروه ساماندهی مد و لباس، با هزینه‌ای بسیار کمتر از آنچه به صورت زیرزمینی انجام می‌دهند ژورنالی مطابق با شرع و عرف جامعه اسلامی از تولیداتشان داشته باشند. چون نگاه به این قضیه، کسب درآمد برای خودمان نیست، بلکه می‌خواهیم با این روش از انتشار ژورنالهای زیرزمینی و مخرب در جامعه جلوگیری کنیم و از طرف دیگر فروشندگان نیز بتوانند محصولاتشان را بخوبی عرضه کنند و فروش خوبی داشته باشند.»
انتشار ژورنالهای قانونی
قبادی می‌گوید: یکی از ویژگی‌های انتشار ژورنال از مسیر قانونی این است که کل محصولات تولیدکنندگان پوشاک در بانک شیما (شناسه یکپارچه مد و لباس) ثبت می‌شود و فقط در حد ژورنال نیست. بتازگی هم به بیش از 5 هزار دست اندرکار حوزه مد و لباس، راه اندازی مرکز ژورنال را اطلاع رسانی کرده‌ایم که انشاءا… جلوی کارهای غیرقانونی در این زمینه نیز گرفته می‌شود.
وی با تأیید اینکه در حال حاضر ژورنالهایی که به صورت زیرزمینی منتشر می‌شوند عموماً مشکل رعایت نشدن حجاب و عفاف دارند، یادآور می‌شود: غیر از 12 مورد ژورنالی که توسط مرکز تخصصی ژورنال برای تولیدکنندگان پوشاک منتشر شده است بقیه ژورنالهای موجود در بازار، غیر قانونی و غیررسمی است.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد می‌گوید: با گسترش اطلاع رسانی در زمینه راه اندازی مرکز تخصصی ژورنال توسط کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد و هزینه‌های پایین این اقدام در مسیر قانونی برای تولیدکنندگان و عرضه کنندگان پوشاک، ان‌شاءا… متقاضیان انتشار ژورنال، در مسیر قانونی حرکت خواهند کرد و با هماهنگی با نیروی انتظامی برخورد با افراد متخلف نیز صورت می‌پذیرد.

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۸ نظر

  1. اسمانی اینکه شلوار پاشه چا سانسور کردی؟شلواره یا ساپورت؟

  2. هر وقت خواستید بدونید ایرانین یا نه به لبهاشون و بینیشون توجه کنید

  3. لب پروتز و دماغ عملی

  4. …………………………………………………………..نظري ندارم فقط اسموني دگه مطالبي كه ميزاري جذاب نيست

  5. واقعا بعضیا چقدر بی غیرتن ……

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*