آخرین خبرها
تعداد بازدید : 7,363

دستگاه های دراز و نشست ، مفید یا مضر؟

اگر شما هم شکم بزرگی دارید و تبلیغ دستگاههای دراز و نشست را از شبکه‌های ماهواره‌ای دیده‌اید، احتمالا با خودتان گفته‌اید با خرید یکی از این دستگاه‌ها و انجام ورزشهای دراز و نشست از شر چربیهای اضافه خلاص شوید. در این نوشتار برخی ویژگیهای این وسایل بررسی شده‌اند تا مشخص شود آیا می‌توان با آن‌ها پله‌های سلامت را طی کرد یا نه.

اکثر این وسایل درست مثل یک صندلی هستند. پشتی آن بالا و پایین می‌شود و می‌توان با نشستن روی آن و تکیه به پشتی دراز و نشست کرد. مبلغین این وسیله ادعا می‌کنند این دستگاه حرکت دراز و نشست را برای شما آسان می‌کند و باعث می‌شود بتوانید با راحت انجام دادن این حرکت وزن کم کرده و شکمتان را کوچک کنید. آیا این وسیله واقعا شما را لاغر و شکمتان را کوچک می‌کند؟ آیا از خطرات احتمالی آن آگاه هستید؟ روش صحیح دراز و نشست و اثر آن بر اندامتان را می‌دانید؟

سپیده زاهدی، مربی تناسب اندام از مدرسه Gold «s Gym ایالات‌متحده درباره دستگاه‌های درازونشست به شما توضیح می‌دهد.

با چربی‌های شما کاری ندارد
چاقی شکم به دلیل تجمع چربی در این ناحیه است. آب کردن یا سوزاندن چربی‌های شکم لزوما با حرکات ورزشی شکمی و حرکاتی مثل دراز و نشست انجام نمی‌شود. انجام ورزش‌هایی مثل دراز و نشست و سایر حرکات شکمی تنها باعث می‌شوند عضلات شکم که در واقع زیرسازی چربی‌ها هستند، تقویت شوند و تاثیر کمی روی سوزاندن چربی‌ها دارند. شکم شما از عضلات مختلفی مثل مورب داخلی، مورب خارجی، عرضی شکم و راست شکم تشکیل شده است. چه روی زمین دراز و نشست انجام دهید و چه با دستگاه‌هایی مثل این، با این حرکات بیشتر از همه روی تقویت عضلات شکم کار می‌کنید. اما لازم است بدانید هرقدرهم این عضلات را تقویت کنید، تاثیری روی چربی‌ها نخواهد داشت و تنها عضلات زیر چربی‌ها را تقویت کرده‌اید که اگر شکم چاقی داشته باشید اصلا دیده نمی‌شوند. این دستگاه به تنهایی بخصوص برای افراد چاق هیچ تاثیری ندارد و نمی‌تواند چربی‌های هیچ شکمی را آب کند.

لاغر شدن نیاز به ورزش‌های هوازی دارد
برای آب کردن شکم باید چند کار با هم انجام شود، اول از همه باید روی ورزش‌های هوازی تکیه شود که کار چربی‌سوزی را انجام می‌دهند. برای این کار باید حرکاتی را انجام دهید که در آن‌ها ضربان قلب تا میزان ثابتی بالا می‌رود و مدتی در آن میزان‌بالا باقی می‌ماند. مقدار ضربان قلب برای چربی‌سوزی برای هر کس از یک فرمول خاص پیروی می‌کند که به سن، وضعیت بدنی و چند پارامتر دیگر وابسته است و برای یک فرد عادی ۲۵ یا ۲۶ ساله حدودا بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ ضربان در دقیقه است. ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی سریع، دو، دوچرخه‌سواری و شنا از معمول‌ترین ورزش‌های هوازی هستند و ورزش‌هایی مانند یوگا یا فوتبال و بسکتبال هم می‌توانند هوازی به حساب بیایند. این ورزش‌ها تمام عضلات را تقویت کرده و به تناسب اندام شما و چربی‌سوزی بدنتان کمک می‌کنند. البته لازم است بدانید تمام این ورزش‌ها در صورتی باعث کاهش وزن شما می‌شوند که با رژیم غذایی و کم‌کردن انرژی دریافتی بدن همراه باشند. بدون رژیم غذایی و ورزش‌های هوازی و تنها با استفاده از دستگاه دراز و نشست، شکم بزرگ به هیچ عنوان کوچک نخواهد شد.

مواظب کمرتان باشید
برخی از این دستگاه‌ها اگر دقت نکنید می‌تواند به بدن صدمات متفاوتی برساند. شما با استفاده از این وسیله امکان تنها یک حرکت ورزشی را خواهید داشت. دراز و نشست برای کمر ورزش سنگینی است و استفاده از این دستگاه معمولا این گونه است که بدون اینکه بدنتان را گرم کنید ورزش را شروع می‌کنید. یعنی فرد با بدن سرد روی دستگاه می‌خوابد و یک ورزش سنگین برای کمر را شروع می‌کند که در نتیجه کمرش آسیب خواهد دید. پس در مرحله اول قبل از استفاده از این دستگاه کمرتان را به خوبی با انجام نرمش‌های کمر گرم کنید و بعد ورزش را آغاز کنید. دامنه نشست و برخاست در این وسیله زیاد است. شما با استفاده از آن بیشتر از ۴۵درجه دامنه حرکت خواهید داشت و درواقع بالاتنه شما از حالت نیمه افقی به عمودی درمی‌آید. این حالت به‌خصوص وقتی عضلات آماده نیست می‌تواند باعـث ایجــاد مشکل در کمـر شود.

امکان دراز و نشست اصولی را از خود نگیرید
در حالت کلی برای تقویت عضلات شکم راه‌های فراوانی وجود دارد که می‌توان بدون استفاده از دستگاهی خاص آن‌ها را انجام داد. این حرکات می‌توانند برای هر فرد به گونه‌ای تنظیم شوند که برای بدن او مناسب باشد. توجه کنید که برای داشتن شکمی لاغر و خوش‌فرم، لازم است ورزش‌های هوازی را انجام داده و به همراه آن ورزش‌هایی برای تقویت عضلات شکم انجام دهید. حرکت دراز و نشست حرکت بسیار گسترده‌ای است و در بیش از ۲۰۰ مدل مختلف می‌توان آن را اجرا کرد. این تنوع برای تقویت گروه خاصی از عضلات شکم است و هر حرکتی روی گروه خاصی از عضلات کار می‌کند. مناسب‌ترین راه برای انجام دراز و نشست با روش معمولی این است که فرد روی زمین بخوابد، هر ۲ زانویش را خم کند و کف پا‌ها را روی زمین بگذارد، به کسی بگوید پا‌هایش را نگه دارد یا آن‌ها را به یک نیمکت تکیه بدهد، دست‌ها را پشت سر قلاب کند و بدون اینکه چانه به سینه نزدیک شود تنها تا زاویه ۴۵ درجه بالا بیاید و دوباره روی زمین بخوابد.
برای سخت‌تر کردن دراز و نشست و تقویت بیشتر عضلات، کسانی که آمادگی بدنی خوبی دارند می‌توانند یکی از پا‌ها یا هر دوی آن‌ها را با زانوی خم شده بالا بیاورند، به طوری که ساق در موازات زمین قرار بگیرد و ران و زانو زاویه ۹۰ درجه داشته باشند. سپس مانند قبل بالاتنه را با زاویه ۴۵ درجه بالا بیاورند و بعد روی زمین بخوابند.

عضلات را این‌گونه تقویت کنید
برای تقویت عضلات زیر شکم تاکید بر حرکات پاست. بهترین حرکت برای تقویت این عضلات این است که ۲ دست را زیر باسن قرار دهید، ۲ پا را جفت کرده و زانو‌ها را خم کنید. پا‌ها را به هم بچسبانید و زانو‌ها را به شکم نزدیک کنید و بعد کف پا‌ها را به زمین نزدیک کنید. سپس بدون اینکه کف پا‌ها به زمین بخورد دوباره زانو‌ها را در شکم ببرید. اگر می‌خواهید حرکت را ساده‌تر کنید می‌توانید بعد از نزدیک کردن کف پا‌ها به زمین، آن‌ها را روی زمین بگذارید و بعد از چند ثانیه دوباره بالا ببرید.

مشکل‌دار‌ها با این روش ورزش کنند
کسانی که مشکل کمر دارند می‌توانند با روش‌هایی این حرکت را انجام دهند. آن‌ها لازم است کامل روی زمین بخوابند، زانوی یک پا را خم و کف آن را روی زمین بگذارند، پای دیگر را صاف و کشیده روی زمین قرار دهند و تنها کمی و تا ۳۰ درجه بالاتنه را بالا بکشند. کسانی که مشکل گردن دارند هم لازم است ۲ دست را قلاب کنند و پشت گردن بگذارند و تنها تا ۳۰ درجه بالاتنه را بالا بکشند. فراموش نکنید که در تمام طول انجام حرکت باید بین گردن و سینه به اندازه یک توپ کوچک فاصله باشد تا در دراز و نشست به مهره‌های گردن فشار نیاید. بدن به طور ناخودآگاه چانه را به سینه نزدیک می‌کند و باید مراقب باشید این فاصله حفظ شود. تنها کسانی می‌توانند به طور کامل بالاتنه را بلند کنند که یاد گرفته باشند در انجام حرکت فشار را از روی گردن بردارند. کسانی که گودی کمر دارند هم نباید کامل از روی زمین بلند شوند و نباید هر ۲ زانو را خم کنند. آن‌ها باید تک پا حرکت شکم را انجام دهند تا کمترین فشار به کمر آن‌ها بیاید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
منبع : مجله سیب سبز
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۳۸ نظر

 1. مطلب بالا رو نخوندم ولی بدون خوندم میگم خودمن هر دستگاهی رو که فکرشو بکنید خریدم
  نه بخاطر لاغر شدن بیشتر به خاطر ورزش کردن تو منزل
  ولی الان همشون داخل انباری دارن خاک میخورن از بس غیر استانداردو بیخود بودن و همش تبلیغات بیخود بود
  توتال کور که نزدیک بود به ستون فقراتم اسیب جدی بزنه
  یکم اراده ورزش واقعی مخصوصا پیاده روی بهترین راهه شادابیه

  • ولی مونا جون من به خاطر مرضی ای که داشتم به وزن 80 رسیدم با همین توتال کور که میگی وزنمو اوردم پایین
   در صورتی که وقت انچنانی هم نداشتم که مدام تمرین کنم
   فقط قبلش باید بدنت گرم باشه بعدشم به خاطر عرقی که میکنی باید دوش بگیری
   و اون مدتیم که میزنی اینو حتما شام سبک و بدون چربی رو تا ساعت8 بخوری
   اینجوری شد که من تونستم به وزن ایده ال برسم

 2. الان نمیدونم چند هیچیم امیر حسین ولی من جات باشم دیگه کامنت نمیزارم غرور مردونت داره جریحه دار میشه داداش کامنت اولی من

 3. من كه ي چند روز دراز نشت زدم از در كمر و شكم تا چند روز يقدمم نميتونستم راه برم بهترين راه لاغر كردن فقط پياده روي من امتحان كردم جواب داده

  • منم توتال کر گرفتم گذاشتم تو کمد نمیدونم چرا کمدلاغرنمی شه
   آخه گفتن هرکی داشته باشه لاغر میشه

   • خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
    یکی از فامیلای مارو توتال کر کورش کرد
    شوحی کردم ولی به مهر ه های پشتش آسیب زد و و 3- 4 ماه درگیر این مشکلش بود.کلی هم هزینه پزشکی براش آب خورد.

 4. من كه هرچى غذاى نشاسته دارو چرب ميخورم چاق نميشم ديگه قبول كردم كه چاق بشو نيستم….

  • مهشيد ميخواي دل ما را بسزوني بابا ما زور ميزنيم لاغر شيم تو دنبال چاقي هستي نميدوني چه حسي هر غذاي كه ميخوري همش با استرس و دلهوره كه نكنه دوباره چاق بشم

   • خدا منو ببخشه
    به جان خودم قصدم سوزوندن دل شما نبود، اما كمبود وزن همون قدر ازاردهنده اس كه داشتن اضافه وزن ازاردهنده و مشكل سازه….

 5. بنظرم من بهترين راه واسه چاق شدن ازدواجه ،ازدواجه ك باعث ميشه دخترو پسر گوشتالو بشن .دليل علميشم اينكه اول زن و شوهر به يك آرامش طولاني دست پيدا ميكنن دوم اينكه بعد از آرامش اشتهاء بيش از اندازه باز ميشه كلا تغذيه عالي ميشه و دليل سوم اينكه ،خواب زوج متاهل ،خواب عميقي ميشه يعني خوب ميخوابن ،از بد خوابيها كاسته ميشه .پس به اينجا ميرسيم بهترين روش واسه چاق شدن اگه ژنتيكي نباشه ازدواجه.

  • دقیقا.
   خیلی از کسایی که میشناسم قبل عروسیشون خودشونو کشتن تا لاغر بشن، بعد به یه اندام عالی هم رسیدن، اما بعد عروسی همچین همه چی رو ول کردن که فقط میتونم بگم براشون متاسفم.
   قسمت خیلی بدش اینه که خانم هیکل رو بیخیال شده اما آقا هر شب باشگاهه!!!!! اینقد از این خانما حرصم میگیره.
   خو زشته، تازه عروسی چهار مهمونی دعوتت میکنن چهارجا خونه دوستای شوهرت میری هیکلت شده شبیه بوم غلتون.
   و امان از زمان بعد از زایمان.

   توصیه خواهرانه و دوستانه من به همه خانما اینه که همیشه زیبایی و لطافت زنونه رو واسه شوهرتون داشته باشین.
   ضمنا اضافه وزن، تمام زیبایی صورتتون هم میگیره.

  • امير ماشالله تو تو امر ازدواج استادي فقط مندم چرا تا حالا زن نگرفتي ما كه بادمجون ترشي دو ساله ام داداش شما سير ترشي 7سالم گذرندي يكم دست بجمون كم كم بچه هات بايد بهت بگن بابا بزرگ

   • ميخاي بيام خواستگاريت خشكل خانوم .فقط من يه شرط دارم ،اگه قبول بكني همه چي حله!!!!

    • والا امير خان اول ميخواستم به اقاجانت بگم كلتو بكنه ولي بيخيال خودت عشق
     واي الان من بايد چي بگم چقدر هول شدم اهان بايد مثل دخترايي كه كلي خواستگار دارن كلاس بزارم
     راستش اقا امير من فعلا دارم درس ميخونم تا درسم تموم نشه قصد ازدواج ندارم

     واسا نريا تو خدا ويسا چندتا صفحه بيشتر نمونده الان تموم ميشه
     صفحه 498:خوب اين صفحه را كه بلدم
     499:اين صفحه كه راهت چيزي نداره
     تو را خدا نري فقط ي صفحه مونده
     500:اين صفحه ام كه توضيحات اضافست
     اخي تموم شد
     حالا من مشكلي ندارم شرطتو بگو (خدايا من چقدر بدبختم ملت دختر ناز ميكنه هزارتا شرط ميزاره ي خواستگار براي ما پيدا شده اون ناز ميكنه چكار كنيم اين از شانس ماست دگه )

 6. بهترین راه طناب زدنه.. کل بدنو خوش فرم میکنه اگه روزی 500 تا بزنین یه ماه بعد نتیجشو میبینین البته پیاده روی سریع هم خوبه بعد از ورزش اهسته به شکمتون ضربه بزنین

 7. وا چرا ؟؟؟؟؟؟؟

 8. اها از اون لحاظ متوجه منظورت شدم ممنون از راهنماییت

 9. من همیشه این روشو به دوستامم توصیه میکردم حالا برم ازشون پس بگیرم….نه دیگه پشت دستمو داغ میکنم که طرفش نرم….

 10. طناب زدن رحم زنو میاره پایین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*