آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,654

بازتاب توافق ایران و آژانس بر ادامه همکاری‌های هسته‌ای

به گزارش تابناک ، خبر به توافق رسیدن ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه روند بازرسی های آژانس، مهمترین موضوعی است که از روز گذشته تاکنون بازتاب بسیار گسترده ای در عرصه بین المللی داشته است.

 

«کریستین ساینس مانیتور» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می نویسد ایران موافقت کرده که فعالیت های هسته ای خود را در گسترده وسیع تری در معرض بازرسی های آژانس قرار دهد. این روزنامه اشاره می کند که هم ایران و هم آژانس، از پیشرفت در مذاکرات خبر داده اند و می نویسد رسیدن به چنین توافقی پس از شش سال گفت و گو، می تواند یک گام رو به جلوی مهم در نظر گرفته شود.

روزنامه «ایندیپندنت» نیز به این موضوع پرداخته و به طور خاص، به توافق هفت ماده ای ایران و آژانس اشاره کرده است. این روزنامه می نویسد ایران موافقت کرده هفت گام عملی مقدماتی را در زمینه همکاری هسته ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی بردارد.

 

این روزنامه نیز توافق ایران و آژانس را پیشرفتی بسیار مهم ارزیابی کرده و می نویسد این موضوع به نوبه خود می تواند بر مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 که به طور مجزا در جریان است نیز تأثیر مثبتی بگذارد. اما در میان هفت بند مذکور، آنچه بیش از همه مورد توجه ایندیپندنت – و البته سایر مطبوعات بین المللی – قرار گرفته، بند هفتم آن است که به موضوع نسل جدید چاشنی های ایمن ارتباط پیدا می کند.

در عین حال، موضوع دیگری که درباره توافق ایران و آژانس مورد توجه بسیاری از مطبوعات و رسانه های بین المللی قرار گرفته، عدم اشاره به موضوع «پارچین» در این توافق است.

 

روزنامه «گالف تودی» می نویسد ایران روز گذشته اعلام کرده اجازه دسترسی آژانس به مرکز نظامی پارچین را نداده است. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته: «بازدید از پارچین در گام های هفت گانه وجود ندارد». کمالوندی در ادامه اظهار داشته با توجه به ماهیت اطلاعاتی که بر اساس روح همکاری مشترک در اختیار آژانس گذاشته می شود، ایران انتظار دارد که شاهد گزارش مثبتی از سوی شورای حکام آژانس باشد.

در میان دیگر مطالب، روزنامه «شانگهای دیلی» اظهارات جدید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل را بازتاب داده که مطابق معمول، ادعاهایی را علیه ایران مطرح کرده است. به نوشته این روزنامه، نتانیاهو اظهار داشته کاهش تحریم های ایران نه تنها نتوانسته سبب ملایم شدن سیاست های ایران شود، بلکه باعث تهاجمی شدن این سیاست ها شده است.

 

وی گفته: «آنچه در حال وقوع است، این است که جامعه بین المللی تحریم های خود را کاهش می دهد و ایران بر تجاوزگری خود می افزاید». به نوشته شانگهای دیلی، نتانیاهو این اظهارات را در واکنش به خبر اعزام دو ناو جنگی ایران به اقیانوس اطلس بیان کرده است.
در نهایت، در مطلبی اقتصادی، روزنامه «عرب نیوز» موضوع تغییر در نوع قراردادهای نفتی ایران به منظور جذب شرکت های بزرگ نفتی را مورد توجه قرار داده است.

 

این روزنامه می نویسد وزارت نفت ایران اعلام کرده در حال تهیه نوع جدیدی از قرارداد است که در صورت برداشته شدن تحریم های بین المللی، برای شرکت های بزرگ نفتی دارای جذابیت بیشتری خواهد بود. این روزنامه اشاره می کند که در حال حاضر، کمیته ای بدین منظور در وزارت نفت ایران تشکیل شده و قرار است تا ماه مه یا ژوئن کار خود را در این زمینه به پایان برساند. شرکت های خارجی در حال حاضر مدعی هستند که قراردادهای فعلی، یکجانبه بوده و تنها به ایران سود می رساند.

اخبار سیاست خارجی – تابناک

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۳ نظر

  1. خالی بند.کم ببند همیشه ببند

  2. امیرحسین خدایی خوندیو نظر دادی یا همینجوری الله بختکی

  3. من انقلابی نبودم ولی این جریان گزینه روی میزآمریکاواقعاحالموبدکردوانقلابی شدم!
    مرگ برامریکا….مرگ براسرائیل….مرگ بردشمنان ایران….
    فکرکردن مابی غیرتیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*