آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,456

چگونه از وقوع « طلاق عاطفی » پیشگیری کنیم؟

سلامت نیوز : مجتبی و ندا تنها سه سال در کنار یگدیگر زندگی کرده‌اند و هردو برای جدایی از یکدیگر یا به قول ندا، خلاص شدن از شر همدیگر درصدد طلاق هستند. ندا می‌گوید: دیگر تحمل این زندگی را ندارم، وقتی مجتبی را دوست داشتم در مورد مشکلاتم با خانواده‌اش و دخالت‌های آن‌ها با او حرف می‌زدم اما حالا نه تنها حرف مشترکی با همدیگر نداریم، بلکه سایه یکدیگر را هم با تیر می‌زنیم. مجتبی هم دیگر تنها با دوستانش خوش است، شب‌ها دیر به منزل می‌آید، تنها می‌خوابد و شام را هم بیرون با دوستانش می‌خورد، تحمل این زندگی برای هردوی ما سخت شده است، مهرم حلال، جانم آزاد…

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت قانون ؛ این تنها گوشه‌ای از درد و دل‌های ندا بود، مجتبی هم با شنیدن این حرف‌ها سکوت کرد و تلخ، خندید… اگر گذرتان به دادگاه‌های خانواده افتاده باشد کم و بیش در جریان برخی از اختلافات زناشویی دامنه دار در میان زوج‌های جوان قرار گرفته‌اید، اختلافاتی که شاید به دلیل برخی لجبازی یا کینه‌توزی‌ها عمیق شده و با کمی درایت و مشورت قابل حل‌وفصل باشد. برای آشنایی با برخی راه حل‌ها و آسیب‌شناسی مشکلات ارتباطی میان زن و شوهر‌ها که در اکثر موارد به طلاق عاطفی منتهی می‌شود، گفت‌وگویی با محمدرضا دژاکام، روانشناس و مشاور خانواده انجام داده‌ایم که در ذیل می‌خوانید:

چرا یک زوج، با گذشت مدت زمانی از زندگی مشترکشان دچار طلاق عاطفی می‌شوند؟
یکی از معضلات فعلی در جامعه، مشکلات مربوط به طلاق است. آمار طلاق در جامعه ما بسیار رو به افزایش بوده که لازم است دلایل مختلف آن از نگاه جامعه‌شناسی و روانشناسی به درستی آسیب‌شناسی شود. این که چرا زندگی‌های زناشویی بعد از مدت یک یا دو سال و حتی در مواردی بعد از یک یا دوماه به جدایی یا اختلاف‌های شدید می‌رسد بسیار جای بحث و موشکافی دارد. به طور حتم، یکی از دلایل اصلی افزایش این معضل این است که ابتدا زن و مرد جوانی که تصمیم به ازدواج با یکدیگر می‌گیرند، هنوز به خودشناسی عمیق، بلوغ روانی و فکری کامل نرسیده‌اند تا تشخیص دهند که ازدواج به معنی واقعی پذیرفتن یک مسئولیت مهم و جدید در تاهل است و تصورات دیگری از ازدواج دارند.

این افراد با گرفتن تصمیمات زودگذر و موقت به صرف آغاز یک زندگی مشترک زیر سقف، ازدواج کرده و بعد از شروع متوجه می‌شوند که توانایی پذیرفتن مسئولیت‌های جدید و زناشویی را ندارند. در حالی‌که زندگی مشترک بسیار فراتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کردند و مسئولیت‌پذیری در زندگی یعنی اینکه من به عنوان فردی که یک خانواده را پایه‌گذاری کرده و از ارکان آن هستم باید مسئولیت پذیر باشم به همین دلیل است که بعد ازمدتی زن و شوهرها به این نقطه می‌رسند که وجه اشتراکی میانشان وجود نداشته و تصمیم به جدایی می‌گیرند.

این موضوع ارتباطی با انتخاب نادرست در زمان ازدواج دارد؟
بله، دقیقا همین طور است. بسیاری از جوانان شناخت درست و کافی از یکدیگر ندارند، تعریف ازدواج را نمی دانند، به همین دلیل همیشه در مشاوره‌های قبل از ازدواج اولین سؤالی که از مراجعان و جوانان می‌پرسم این است که به چه دلیل و برای چه می‌خواهند با هم ازدواج کنند و چه هدفی را دنبال می‌کنند. چرا که متاسفانه امروزه نگاه جوانان به ازدواج نگاهی بسیار محدود است و همین عدم شناخت از یکدیگر و عدم پذیرش مسئولیت در زندگی منجر به طلاق می‌شود. بسیاری از مشکلات به طلاق فیزیکی ختم نمی‌شود و باعث طلاق عاطفی می‌شود که متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها را هم درگیر کرده است. طلاق انواع گوناگونی دارد: طلاق قانونی، که زن و شوهر بعد از گذشت مدتی از زندگی، بنا به دلایلی به این نتیجه می‌رسند که نمی‌توانند یکدیگر را تحمل کنند. به غیر از مشکلات مربوط به عدم تفاهم و سازش، ممکن است همسر خانم یا آقا، بیماری اعتیاد یا مشکلات روانی داشته باشد، مرد همسر آزار باشد و بسیاری از دلایل دیگر که باعث شود مرد یا زن از طریق مراجع قانونی،برای گرفتن طلاق قانونی اقدام کنند. نوع دیگر طلاق، طلاق عاطفی است که متاسفانه میزان آن در جامعه ما زیاد بوده و البته آمار دقیقی هم در این زمینه وجود ندارد.

اگر بخواهیم آسیب شناسی کنیم که چرا طلاق عاطفی رخ می‌دهد، باید مسائل موجود در بطن جامعه و خانواده‌ها را بررسی کنیم تا مشخص شود چرا برخی از زن و شوهر‌ها که زیر یک سقف زندگی می‌کنند و از نگاه دیگران زندگی خوبی دارند و خوشبخت هستند، بعد از مدتی، احساس می‌کنند که اصلا برای همدیگر تازه نیستند، هیچ حرفی برای گفتن ندارند در نتیجه زن و مرد هر دو برای خودشان زندگی می‌کنند و حتی وقتی از آنها سوال می‌شود که چرا به این زندگی ادامه داده اید، اگر فرزندی داشته باشند، آن فرزند را دلیل ادامه زندگی می‌دانند که اگر آن فرزند نبود جدا می‌شدند و در واقع فرزند را بهانه ای برای طلاق نگرفتن می‌دانند؛ یعنی زن و شوهر زیر یک سقف به صورت اجباری با همدیگر زندگی می‌کنند و شاید اگر فرزند نبود زودتر از یکدیگر جدا می‏شدند؛ البته گاهی فرزندی هم وجود ندارد اما صرفا به دلیل اینکه طلاق در جامعه ما قبح دارد، قصد ندارند تا خودشان را درگیر حرف و حدیث‌های فامیل و دوستان کنند در حالی‌که فرزندان آنها قربانیان اصلی خواسته‌های نامعقول این خانواده‌ها هستند.

احساس فاصله بین زن و شوهر و سرد شدن روابط از چه مسائلی نشأت می‌گیرد؟
عدم اعتماد متقابل زن و مرد به یکدیگر، شکاک شدن و سوءتفاهم نسبت به یکدیگر وبسیاری از مسائل، حواشی و اتفاقات رخ داده در زندگی و کینه توزی، به مرور زمان باعث می‌شود که زن و شوهر نسبت به یکدیگر اعتماد و اطمینان اولیه را نداشته باشند. گاهی زن و شوهر یک بدبینی و تصور ذهنی از همسر خود دارند، در حالی‌که زوج‌های جوان نباید بر اساس یک شنیده نسبت به هم قضاوت منفی کنند. زن و شوهری که نسبت به یکدیگر اعتماد دارند، حتی هزار نفر هم که پشت سر همسرشان حرف بزنند نباید از همدیگر سلب اعتماد کنند.درست نیست که بر اساس شنیده‌هایمان در مورد همدیگر قضاوت کنیم. به طور حتم همین مسائل و جزئیات یکی از دلایل طلاق عاطفی میان زوج‌های جوان است.

به زوج‌های جوانی که روابطشان دچار دلزدگی و روز مرگی شده است چه توصیه‌ای دارید؟
چنانچه زن و شوهر احساس کنند که برای یکدیگر تازگی و طراوت اولیه را ندارند باید سعی کنند با یکدیگر به یک نقطه اشتراک رسیده و از یک روانشناس نیز مشورت بخواهند. این زوج‌های جوان بدانند که زندگی‌شان دچار یک تهدید و خطر شده است و اگر زندگی‌شان را دوست دارند، باید در مورد علت رسیدن به این شرایط از مشاور و روانشناس کمک بخواهند تا دلایل اصلی آن بررسی و موشکافی شود. مردانی که بعد از فراغت از کار، در منزل روزنامه می‌خوانند و تعامل و صحبتی با همسر و اعضای خانواده خود ندارند و زندگی مستقلی را درکنار همسرتجربه می‌کنند باید برای اصلاح و بهبود روابط خود گام‌های زیادی بردارند. اگر برخی سنگ‌‌اندازی و دخالت‌های اطرافیان باعث ایجاد اختلاف و دوری میان زن و شوهر‌ها شده است و هنوز یکدیگر را دوست دارند باید برای اصلاح روابط اقدام کنند و اجازه ندهند که سایه‏ای سنگین روی روابطشان سایه بیندازد.

بسیاری از زوج‌ها با سرد شدن روابط و طلاق عاطفی، تصمیم به طلاق قانونی گرفته و به زندگی مشترک خاتمه می‌دهند. این اقدام را چطور ارزیابی می‌کنید؟
وقتی زن و شوهر‌ها هنوز راهی برای آشتی عاطفی دارند و می‌توانند برای حل و فصل مشکل خود اقدام کنند باید حتما با مشاوران مشورت کنند. اما متاسفانه هنوز بسیاری از زن و شوهر‌ها اطلاعات کافی نداشته و نمی‌دانند که برای رفع مشکلات‌شان باید چه اقدامی انجام دهند. زن و شوهر‌ها بدانند که اقدامات مقطعی و زودگذر یا اقدام برای جدا شدن و طلاق گزینه خوبی نیست که بتوان برای آن برنامه‌ریزی کرد چرا که زوج‌هایی که یکدیگر را دوست دارند وبر اساس احساسات وکار عجولانه طلاق می‌گیرند، بعد از تنها شدن دچار پشیمانی شده و از اینکه نتوانستند زندگی خود را مدیریت کنند آشفته خواهند شد و درحسرت زندگی از دست رفته خواهند ماند. جوانان مطمئن باشند که مشاوران خانواده براساس تجربیاتی که دارند با دادن راهکارهای مختلف، می‌توانند ما را در مسیر زندگی قرار دهند.

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲۰ نظر

 1. شناخت کافی از یکدیگر قبل از عروسی و راست گویی بهترین روش برای جلوگیری از طلاق عاطفی هست.

 2. هیچ میدانی که سر شهرت مجنون چه بود؟
  در کمان او نباشد تیر لیلای دگر…

  متاسفانه این روزا سر و گوشا خیلی می جنبه، خانم و آقا فرقی نداره. تا بحثی دلخوری پیش میاد هر دو طرف میرن پی هرز پریدن.

 3. با ریحان موافقم من ک از بس اطرافم خیانت دیدم /خیلی بد دل شدم و ب هیچ کس نمیتونم اعتماد کنم. دیگه کم مونده ب خودمم شک کنم

 4. تنها راه ازدواج سالمي كه باعث دوام زندگي مشترك اينكه كه دخترها و پسرها اجازه بدن خانوادشون در انتخاب همسر مورد نظرشون كمكشون كنن متاسفانه بيشتر ازدواج هاي كه به خيانت و طلاق منجر ميشود در افرادي است كه قبل از ازدواج باهم دوس بوده اند
  و بهتر است كه حتما قبل از ازدواج براي شناخت بيشتر چند جلسه به مشاوره مراجعه كنند

 5. دوره دوره بدیه.هرچیزی که قبلا فقط تو قصه ها پیدا میشد به عینه توی اکثر خانواده ها دیده میشه

 6. گاهي عمر تلف ميشود ؛

  به پاي يک احساس ….

  گاهي احساس تلف ميشود ؛

  به پاي عمر !

  و چه عذابي ميکشد ،

  کسي که هم عمرش تلف ميشود ؛

  هم احساسش ……..

 7. ~~~~~~~~~ حکایت نهم ، آهنگ گفتم نرو ، از فردمنش ~~~~~~~~~~~

  ×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
  ×××××××××××××××××××××××××××××××××××××
  ××××××××××××××××××××××××××××

  …………………. دوستان آسمانی سلام . یه کامنت گذاشتم بد نیست بخونید .

  ((((( تصاویر ناراحت کننده از یک بیمارستان روانی در تهران )))))

  …………….. حوصله ندارید توروخدا نرید بخونید ! نرید دیگه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ……………. آرمان جان از همین جا سلاااااااااااام !!!!!!!!
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  . آسمانت آبی.

 8. گفت رابطه ی من و زنم سرد شده است /در خانه زنم مثال یک مرد شده است /گفتم که یقین گرم شده رابطه ی بیرونت ! /این گرمی و سردي سبب درد شده است

  • سردی دستانم
   از سردی قلب اوست…!


   ناز نازی خودت میدونی کی رو میگم…..نازاراگه قدیم

   خانوم دکتر یه نسخه ای بپیچ شاید حالمون خوب بشه

   • آرمان میدونم چی میگی نسخه تو اینه که برای همیشه تصمیم بگیری که همه چیو فراموش کنی و زندگی جدیدیو شروع کنی . نمیدونم آقایون چطوریند؟ یه نفر هست که بعد از 15 سال هم منو فراموش نکرده و میگه فقط بمیرم فراموشت میکنم ولی من کلا فراموشش کردم و از همه چیز و همه کس مهمتر همسر و زندگی خودمه. اینو به این خاطر گفتم که شاید اگه بدونی خانمها فراموشکارند راحتتر گذشته هاتو کنار میذاری.

    • صدهزاربار تصمیم گرفتم خودشوخاطراتش رو فراموش کنم ولی یه بار که ببینمش خراب میشم ..داغون میشم…درنهایت باز مریض میشم

     بخاطر همینه که خیلی سخته برام یه عشق دیگه ای رو بپذیرم
     نمیدونم بگم خوشبخت بشه یا خدا لعنتش کنه

     یه جریاناتی بعده ازدواجش داشت که یه وقت دیگه واست میگم

     یه بار تو همین تابستون گذشته دم غروب بود بخاطر یه موضوع مربوط به اون خراب شدم.تو ماشینم نشسته بودم ولایعقل شدم که فراموشش کنم.بعدش رفتم نمایشگاه اتومبیل یکی از دوستام تا با شوخی وخنده یکم هوام عوض بشه.دوستم چای ریخت برام وگذاشت رو میزکارش.دقیقا زیر شیشه میز یه کارت ویزیت گذاشته بود روش با فونت درشت نوشته بود اتیله رنگی ندا..دوباره یادم اومدهی برشیطون لعنت میفرستادم

     • ای بابا نمیدونستم که انقد رو مخته . لابد هرکیو شبیهش ببینی باز یادش میکنی. بذار یه حکایت بگم که حتما شنیدیش ولی دوباره شنیدنش خالی از لطف نیست.
      – تو یه دیونه خونه دیدن یه آقایی هی لیلی لیلی میکنه گفتن این چشه؟ گفتن این عاشق یه دختر بنام لیلی بوده چون به عشقش نرسیده مجنون شده ، رفتن طبقه بالا دیدن عه یه نفر دیگه هم همش لیلی لیلی میگه گفتن این دیگه چش شده ؟ گفتن این با همون لیلی قبلی ازدواج کرده از دست کاراش دیوونه شده . حالا فک نکن دنیا به آخر رسیده ، از این لیلیها باز هم هست ، بیخیالش شو.عمرتو هدر نده دور و برتو نگاه کن یه دختر خوب انتخاب کن خوشبختی در یک قدمی توئه فقط باید بدستش بیاری.

 9. نازنين لايک دارى، به نظر من ازدواج يه ريسکه توى زندگى بايد طرف مقابلت رو خيلى خوب بشناسى هر چند اين روزا سخت ميشه به کسى اعتماد کرد

 10. آفرین نازنین جون
  خوب گفتی همینه

 11. آقا آرمان نازنین جون درست میگن
  فراموشش کن
  بهترین راهشم یه عشق تازست که مثل یه هوای تازه وارد زندگیتون بشه
  منم متاهلم
  باکسی هم ازدواج کردم که خیلی عاشقش بودم البته هنوزم هستم ولی همیشه فکر میکنم اگر اون موقع بهش نمیرسیدم واقعا اتفاق خاصی هم نمی افتاد
  انشاا.. خدا خیلی زود مهر یه خانم خوب و باوفا رو تو دلتون بندازه
  ببخشید که من دخالت کردم تو حرفتون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*