آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,987

روانشناسی رنگ ها

غالب رنگ خانه شما سبز است ، یا بنفش ؟ هیچ فکر کرده اید که رنگی که برای فضای خانه انتخاب کردید یا رنگ اتاق هایی که بیشترین ساعات استراحت و ارتباط با اطرافیان را در آن به سر می برید، چه تاثیری بر زندگی تان دارد؟

روانشناسی رنگ ها، فرضیه های ثابت شده یی دارد که امروزه نه تنها در درمان خیلی از بیماری ها که در درمان افسردگی ، کمک به ایجاد هیجان یا برعکس کمک به ایجاد آرامش هم به کار گرفته می شوند.

بهتر است اگر می خواهید اتاق ، کاغذدیواری ، فرش یا سایر وسایل خانه را عوض کنید و رنگ دیگری وارد زندگی تان کنید، حواستان به انرژی نهفته در رنگ ها باشد و سعی کنید نسبت به وضع روحی و شرایط زندگی تان بهترین رنگ را انتخاب کنید و نقاط مثبت وجودتان را با این انتخاب ، رنگ و لعاب تازه یی بزنید.

رنگ قهوه ای :
رنگ قهوه یی رنگ خاک است . درست مثل زمین قابل اطمینان و سنگین و پر از انرژی های ذخیره شده است . این رنگ برای آدم هایی که تمرکز ندارند، فضایی آرام ایجاد می کند اما برای آنها که به خودی خود، بی سروصدا و اهل تفکرند افسردگی می آورد، این رنگ را خصوصا در آشپزخانه و حمام استفاده نکنید.

رنگ سیاه :
رنگ سیاه در فرهنگ شرق نماد قدرت ، اتکا به نفس ، ابهت و شکوه است (برای همین است که در مراسم عزاداری سیاه بر تن می کنیم ).

کسانی که اغلب لباس سیاه می پوشند سعی دارند از طریق لباس خود اتکا به نفس شان را تقویت کنند و چون این رنگ بازتاب های نور را نمی تاباند، آدم های افسرده یی از آب در می آیند. بهتر است از رنگ سیاه در آرایش منزل به هیچ عنوان استفاده نشود یا در صورت تمایل به صورت چهارخانه های مشترک با سفید، تزیین بخش اتاق های مدرن باشد.

رنگ آبی :
آبی رنگ معنویت و نوع دوستی و عشق آسمانی و وفاداری است . آبی رنگ دوستی و آرامش است ، از آن نوع آرامشی که یک زندگی زناشویی خوب به همراه می آورد. این رنگ در تزیین اتاق خواب مورد استفاده قرار بگیرد بهتر است ، چون استفاده زیاد از آن باعث بی تحرکی می شود.

رنگ سرخ :
سرخ مثل خون ، نشانه زندگی است . رنگی است که در فرهنگ های شرق به معنی عشق و خوشی و زندگی سرخوشانه است . در چین رنگ سرخ را دارای قدرت مبارزه با شیطان می دانند و در هند بر تن عروس به نیت شانس و خوشبختی رنگ سرخ می پوشانند. این رنگ باعث پراشتهایی و جنب وجوش است و در ساختار اتاق استراحت یا مطالعه باعث تشنج و دردسر می شود.

رنگ نارنجی :
سال ها پیش محققان هنر گرافیک کشف کردند که رنگ نارنجی باعث خوش اشتهایی و خوشحالی مشتریان رستورانهای (فست فود) می شود. این رنگ در علم روانشناسی رنگ نشانه فعالیت اجتماعی و علاقه مندی به آن نشان دهنده میل به زندگی دسته جمعی و لذت بردن از حضور یکدیگر است . رنگ نارنجی ، رنگ خوبی برای اتاق خواب نیست ، اما اتاق نشیمن شما را دوست داشتنی می کند.

رنگ خاکستری :
خاکستری رنگ آدم هایی است که مثل موش از ارتباط برقرار کردن با اطراف می ترسند، رنگ بعدازظهرهای جمعه و بی حوصلگی . توصیه می کنیم همه افراد از جمله آدم هایی که در معرض بیماری های عصبی هستند از استفاده بی حساب از این رنگ چشم بپوشند یا این رنگ را با رنگ های شاد ترکیب کنند تا رنگ های شاد مثل سرخ ، زرد و نارنجی را هم کمی متعادل تر جلوه بدهند.

رنگ سبز:
رنگ سبز طیف های زیادی دارد، این رنگ مثل چمن سبز گسترده بر دشت نشانه صلح و امنیت است ، وقتی با سرخ ترکیب می شود رنگ رشد است ، وقتی با آبی ترکیب می شود باعث آرامش است و در کنار زرد شادی به همراه می آورد، اما حواستان باشد استفاده زیاد از رنگ سبز باعث آرامش زیادی از حد و خواب آلودگی می شود.

رنگ سفید:
رنگ سفید مثل بازتابش نور، تاثیرات متفاوتی روی آدم ها دارد؛ برای هندی ها سفید رنگ عزاداری و زندگی آن جهانی است ، در غرب نشانه پاکی و بی گناهی است و در ایران نشانه ماورا و قدرت های آسمانی (دقت کنید که اغلب تصویرهای روحانی که در خواب می بینیم سفیدرنگ هستند) از این رنگ به مقدار زیاد استفاده نکنید، چون چنین فضایی به نظر خالی و کم حرکت می آید و قدرت تصمیم گیری را از شما می گیرد.

رنگ های ترکیبی :
رنگ هایی مثل صورتی و ارغوانی ، رنگ های تاثیرگذار دیگری هستند. رنگ صورتی باعث شادی کودکانه می شود و برای آدم های دلمرده مفید است ، رنگ ارغوانی هرچه به بنفش نزدیک باشد باعث رویابینی و توهم است و برای آنها که خواب های آشفته دارند توصیه نمی شود، رنگ های دیگری هم هستند مثل فیروزه یی که فضایی آرام و متعالی می سازد و سبز چمنی که باعث انرژی و هیجان کوتاه مدت است و ممکن است سریع خسته تان کند، پس به سرعت تصمیم نگیرید و با خودشناسی انتخابش کنید!

سلام دکتر

 مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲۷ نظر

 1. من عاشق رنگ ابی هستم حتی رنگ اتاقم رو ابی کردم.

 2. امیر حسین اولم اولم

 3. همه رنگ ها قشنگن.
  هر رنگی توی جایگاه های مختلف زیبایی های خودشو داره. بعضیاشون اونقدر چشم نوازن که واقعا تمام انرژی که ممکنه رو به آدم میدن.

  مثلا من یه جهزیه عروس دیدم که مبل هاش و ناهار خوریش آبی درباری بود و کاغذ دیواریش ترکیب همونی آبی درباری با راه راه خاکستری و سفید بود. وااااااای حتی دلم نمیومد روی مبل هاش بشینم. دکوراسیون فوق العاده ای بود. همش دوست داشتم به فضای دور و برم نگاه کنم.

 4. با ریحان موافقم.فقط باید ترکیب کردن رنگهارو بلد باشیم

 5. من عاشق رنگ ابيم هر وقت براي خريد وارد مغازه ميشم اولين چيزي كه چشمم ميگريم اكثرا رنگش ابي

 6. منم خیلی رنگ آبی رو دوست دارم. قرمز هم همین طور. ولی واسه رنگ درو دیوار و دکوراسیون خونه باید ترکیب مناسب رنگها رو پیدا کرد. اون عروسی که ریحان گفت چه خوش سلیقه بوده.

 7. مریمای عزیز ی کاری کنین ک تشخیص بدیم کدوم مریم هستین.میسی

 8. کاری نداره یکیشون قرمز تاریکه یکیشون سبز کم رنگ.

 9. افرین جدآ ب این موضوع توجه نکرده بودم.مرسی

 10. خوب من که از قبل بودم . مریم جون جدید اگه خواست یه کاری کنه که قاطی نشیم.

  تازه من که سبزم. به قول شاعر :

  سبز سبزم ریشه دارم …… من درختی استوارم

  سبز سبزم ریشه دارم……. در زمستان هم بهارم

  (یادش بخیر خانه سبز)

 11. من عاشق رنگ قرمزم
  خیلی رنگ قشنگیه

  • مونا جون معلوم شد من و شما هم سلیقه ایم . من هم عاشق رنگ قرمز و رنگهای شادم . تونالیته های بنفش را هم دوست دارم.

 12. به نظر من هر رنگى واسه يه چيزى قشنگه

 13. وای نازنین جون منم رنگ بنفش و دوست دارم میخواستم بنویسما
  چه جالب پس کلی پر حرارتیم

 14. منم رنگ ابی رو خیلی دوست دارم

 15. منم ابی رو خییییییییییییییلی دوس دارم برای اتاقمو ابی هستش مثل امیرحسین جون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*