آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,504

بستن لوله ها در مردان ( وازکتومی )

ستن لوله ها در مردان ( وازکتومی )
امروزه با افزایش جمعیت، و مشکلات اقتصادی و اجتماعی روز افزون، محدود ساختن تعداد فرزندان روز بروز اهمیت بیشتری پیدا می کند.
بستن لوله در مردان یک روش دائمی و موثر جلوگیری از حاملگی و مقرون به صرفه است. اکثر مردانیکه اقدام به بستن لوله های منی می کنند، از روش انجام، معایب و مزایای آن اطلاع کافی ندارند. تنها روش موثر و کارآمد برای جلوگیری از حاملگی در مردان، بستن لوله های منی است.

این عمل در مردان خیلی راحت، سرپائی و کم عارضه است. در صورتیکه بستن لوله ها در خانمها یک عمل جراحی تمام عیار محسوب می شود که نیازمند بیهوشی و بازکردن شکم است و علاوه از آن پر عارضه است. در ابتدا مختصری در مورد آناتومی لوله های منی بر توضیح می دهم تا خوانندگان محترم آشنائی بیشتری با کار کرد لوله های منی بر داشته باشند.

بیضه ها محل تولید اسپرم یا همان نطفه مردانه می باشند. در صورتیکه مایع منی توسط پروستات و کیسه های منوی تولید می شود. دو تا لوله منی بر اسپرم را از بیضه ها منتقل کرده و به مایع منی اضافه می کنند
تنها یک درصد حجم مایع منی را اسپرمها تشکیل می دهند بنابراین مردانیکه حتی تعداد اسپرم آنها صفر و نابارور هستند در حجم مایع منی آنها تغییری حاصل نمی شود و بدون آزمایش نمی توانند متوجه بیماری خود شوند.
به همین ترتیب پس از بستن لوله های منی که در اصطلاح به آن وازکتومی می گویند، تغییری در حجم مایع منی حاصل نمی شود، فقط اینگونه مردان در مایع منی خود اسپرم ندارند و حاملگی اتفاق نخواهد افتاد.

وازکتومی را باید یک روش جلوگیری از حاملگی دائمی تلقی کرد چون برگرداندن وازکتومی یا باز کردن لوله های منی بر فوق العاده مشکل و معمولا بی نتیجه است. در هنگام وازکتومی با بی حسی موضعی ابتدا لوله های منی بر در محل خروج از بیضه با دست پیدا می شود و بر روی آن یک شکاف یک سانتی متری بر روی پوست بیضه داده می شود.

سپس با یک وسیله جراحی لوله منی بر از محل خود بلند می شود و از داخل کیسه بیضه خارج و قطع می شود و سپس دو انتهای قطع شده با نخهای جراحی غیر قابل جذب مسدود می شوند. پس از قطع لوله های منی بر، بیضه ها به تولید اسپرم ادامه می دهند ولی چون آنها دفع نمی شوند، توسط بدن جذب می شوند.حتی اگر شما وازکتومی نکرده باشید و مدت طولانی انزال نداشته باشید، باز اسپرم تولید شده توسط بیضه جذب بدن می شود.

پس از بستن لوله ها، چند ماه طول می کشد تا تعداد اسپرم منی صفر شود، چون اسپرمهای از قبل تولید شده هنوز در سیستم تولید مثل هستند و باید با انزالهای مکرر خارج شده و در نهایت صفر شوند.

معمولا دو ماه طول می کشد تا پس از بستن لوله های منی بر تعداد اسپرم در مایع منی صفر شود. هر قدر تعداد نزدیکیها بیشتر باشد، زودتر تعداد اسپرم مایع منی صفر می شود.
بنابراین پس از بستن لوله های منی بر تا موقعی که تعداد اسپرم مایع منی صفر نشده است، باید از روشهای دیگر جلوگیری از حاملگی استفاده کرد. معمولا پس از بستن لوله های منی بر باید هر چهار هفته یک آزمایش انجام داد و مطمئن شد که دیگر مایع منی حاوی اسپرم نیست.

پس از وازکتومی یک لباس زیر مخصوص است که شما آنرا می پوشید تا با ایجاد پانسمان فشاری مانع از جمع شدن خون در محل برش شود. بهتر است شما پس از وازکتومی بقیه روز را استراحت کنید. تا چند روز مختصر درد در محل برش خواهید داشت. یک هفته باید از برداشتن وسایل سنگین خودداری کنید. معمولا یک هفته بعد شما می توانید رابطه زناشوئی خود را از سر بگیرید.

ولی بخاطر داشته باشید که هنوز خانم شما می تواند حامله شود. معمولا حدود 20 انزال لازم است تا تعداد اسپرم مایع منی صفر شود. وازکتومی سبب کاهش میل جنسی، کاهش ارضاء جنسی و اختلال نعوظ نمی شود. تا چند ماه پس از وازکتومی شما ممکن است هنگام برانگیختگی جنسی یک درد مختصر در ناحیه بیضه ها حس کنید. باید بخاطر داشته باشید که میزان موفقیت وازکتومی بسته به روش انجام آن 99 درصد است و صد در صد نمی باشد.

از هر هزار نفر خانم که شوهر آنها وازکتومی کرده است، یک نفر در سال اول پس از وازکتومی حامله می شود. بنده مواردی دیده ام که حاملگی پس از وازکتومی سبب مشکلات شدید در زندگی زناشوئی و انواع اتهامها شده است. این موضوع از این نظر ذکر شد که میزان موفقیت وازکتومی صد در صد نیست ولی تقریبا در حدود صد در صد است.

علت شکست وازکتومی این است که دو انتهای بریده شده بهم رسیده و دوباره لوله های منی بر کانالیزه می شوند. بنابراین هنگام وازکتومی سعی می شود یک تکه از لوله های منی بر برداشته شده و دو انتهای آنها دور از هم و در سطوح متفاوت (نه روبروی هم) بسته شوند.

عوارض وازکتومی کدامها هستند؟ وازکتومی دارای عوارض بسیار اندک است ولی ممکن است موارد زیر اتفاق بیفتند:
• خونریزی زیر جلدی و تجمع خون در محل
• عفونت زخم و در مواردی عفونت بیضه
• نشت اسپرم ار انتهای بریده شده لوله های منی بر و ایجاد یک سفتی موضعی که در اصطلاح به آن گرانولوم می گویند
• اسپرم پس از تولید در بیضه توسط یک لوله ای بنام اپیدیدیم منتقل می شود. اپیدیدیم در انتها تبدیل به لوله های منی بر می شود (شکل 5). گاها پس از وازکتومی، اپیدیدیم دچار التهاب می شود.
• در موارد بسیار نادر دو انتهای لوله های منی بر با رشد به همدیگر رسیده و مجددا مرد بارور می شود.

مزایای وازکتومی یا بستن لوله های منی بر
• وازکتومی یک روش دائمی برای جلوگیری از حاملگی حاملگی است.
• آن ارزان و ساده تر از بستن لوله ها در خانمها است.
• مقرون به صرفه بوده و نیاز به استفاده از روشهای دیگر که گاها نیز پر عارضه هستند نیست.

وازکتومی از بیماریهای آمیزشی مثل ایدز جلوگیری نمی کند. بنابرین اقدامات پیشگیری کننده مثل استفاده از کاندوم باید صورت گیرد. شما باید موقعی اقدام به وازکتومی کنید که مطلقا بعدها نخواهید پدر شوید. در بعضی کشورها مردانیکه تقاضای وازکتومی دارند را چند ماه در لیست انتظار می گذارند تا برای اخذ تصمیم نهائی فرصت کافی داشته باشند.
منبع:7sib
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲۰ نظر

 1. چه کاریه خوب از کاندوم استفاده کنند اگه ما اقایون لوله ها مون رو ببندیم که با سنبل خان چه فرقی داریم.اسمانی شما میای مطلب راجع به افزایش اسپرم مینویسی اگاهی میدی بعد اخرش میگی لوله هاتون رو ببندیدبالاخره چیکار کنیم؟

 2. وازکتومی بهترین راهه بشرط اینکه زن ومرد هردو تصمیم نهایی روگرفته باشند وتا آنجایی که همه کسانی که در دانشگاه تحصیل کردند وهمگی واحد تنظیم خانواده راگذراندند خیلی خوب میدانند که وازکتومی در مردان باعث جلوگیری از بارداری میشود وحتی ذره ای از لذت مردانگی را کم نمیکند! واستفاده ازکاندم چون پلاستیکی است ایجادحساسیت درخانومها میکندومهمترازآن این است که میل جنسی در خانمها به حداقل میرساند . در زمان قدیم پادشاهان چون همسران زیادی اختیارمیکردند عده ای از مردان رابرای نگهبانی وحفاظت ازآنهاانتخاب میکرد وبرای جلوگیری ازهررابطه ای میان همسران شاه ومحافظان / انها را اخته میکرد یعنی لذت جنسی آنهارا ازبین میبردکه به آنها جواجه حرمسرا میگفتند که دیگرخواجه هاهیچ حسی نسبت به جنس مخالف خود نداشتندحتی اگر به آنها نگاه میکردندو… !پس نتیجه میگیریم که وازکتومی هیچ مردی را سنبل آقا نمیکند (خواجه ) فقط مانع تولید مثل میشود

  • nazaninz تو گفتی کسانی که تو دانشگاه تحصیل میکنند همگی این جریان رو میدونن ولی من رشتم ربطی به به مساعل خانوادگی نداره این توضیحی که راجع به خاجه دادی میدونم البته ممنون که توضیح دادی ولی در هر صورت به نظر شخصی من وازکتومی یا هر چیز دیگری خوب نیست چون خدا ما انسانها رو کامل افریده اگه خوب نبود بهمون نمیداد

   • همه رشته ها دارن این فکرا فکرای خاله پیرزناست که میگن 7الی8 بچه داشته باشیم درسته که بد نیست وخدا در اختیار انسانهاش گذاشته ولی مغزانسانهاشو متفکر افریده تا راهکارهایی برای این مشکلات درست کنن زمانی که طرفین دیگه قصدبچه دارشدن ندارن باید برای جلوگیری ازبارداری وکمک به اقتصادخانواده روشی روانتخاب کنن که اکثرخانومهانمیتونن این روشهارواستفاده کنن که تصمیم به وازکتومی برای همسرراانتخاب میکنن که بسیار آسان وخوبه وهیچ مشکلی برای آقابوجودنمیاره من خودم حقوق خوندم برادرم جغرافی خونده هردوی ما این واحدروگذروندیم وربطی به رشته نداره

    • خوب این نظر شماست دیگه ولی من کاملا مخالفم.

     • آخه الهی فهمیدم چرامخالفی چون تکی ماهم ی استاد داشتیم تک فرزند بود اتفاقا استاد تنظیم خانواده بود چهارتا بچه داشت وقتی علتش روپرسیدیم درجواب گفتندکه:همیشه ازمادرم بخاطراینکه چراتک فرزندم گله داشتم همیشه تنهابودم اماحالاکه ازدواج کردم دیگه دوست ندارم تنهایی برای فرزندانم باشه .

     • ربطی به تک فرزند بودن نداره من اگه 10 تا داداش هم داشتم بازم با وازکتومی مخالف شدید بودم.

 3. اميرحسين واقعا واحد تنظيم خانواده نداشتى؟ اين يه درس عموميه همه رشته ها بايد داشته باشن

 4. اين درس واقعا به درد اينده ميخوره البته متاسفم واسه نظاممون چون اين درسو از ترم ديگه برميدارن به جاش يه درس ديگه ميذارن من موندم عجب افکارى دارن!!!

 5. از آنجایی که مردهای ایرانی راحت طلبند اکثرا این کار را هم به عهده خانمهاشون میسپارند و کمتر مردی حاضره اینکارو بکنه و یه جورایی وازکتومی را نداشتن قدرت جنسی تلقی میکنند و از اون ابا دارند.

  • اون به کنار .. مردای ایرانی اصلا توجیح نیستن فکر میکنن که لذتشون از بین میره یا فکر میکنن اگه این کارو کنن تمایلشونو به سکس از دست میدن

 6. بابا شما ساده این؟ مردای ایرانی اینده نگرن که مبادا بخوان تجدید فراش کنن و بچه ای چیزی بخوان

 7. مثل اینه که اسلحه را زمین بزاری و تسلیم بشی

 8. مطمئن باش سلاحت رو زمین نمیزاری پویاجان!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*